Edebiyattan Pek Anlamam (Tüm Zamanların En Etkili Kitap ve Yazarları Hakkında Bilmeniz Gerekenler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
688
Gösterim
Adı:
Edebiyattan Pek Anlamam
Alt başlık:
Tüm Zamanların En Etkili Kitap ve Yazarları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Baskı tarihi:
Ağustos 2011
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055443245
Kitabın türü:
Çeviri:
Taciser Ulaş Belge
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
NTV Yayınları
Homeros'tan Harry Potter'a, Chaucer'dan İlahi Komedya'ya. Tarihin en etkili edebiyat eserleri ve yazarlarına dair merak uyandırıcı bir kaynak...

Çoğumuz okumayı sever, kitapsız yaşamayız. Bunun ötesinde edebiyat hakkında konuşmaya da bayılırız.

Edebiyattan Pek Anlamam okumayı sevenleri ya ne çok şey bildikleri için gururlandıracak ya da edebi eğitimlerini tamamlamak üzere usulca kütüphane raflarına götürecek.

İlk okuduğunuz kitapları hatırlıyor musunuz? Ya da gerçekten sevdiğiniz ilk kitabı.. Peki, ya ilk ezberlediğiniz şiiri? Birileri Faulkner'dan bahsettiğinde donup kalıyor musunuz? Sohbet dönüp dolaşıp Odysseia'ya geldiğinde oradan uzaklaşmak için can mı atıyorsunuz?

Artık böyle durumlardan korkmanıza gerek kalmadı. Edebiyattan Pek Anlamam hazine değerindeki zengin içeriğiyle Dracula'nın gizemini çözüyor, Kafka'nın püf noktalarını yakalıyor, Hemingway ile ilgili bildiklerinizi pekiştirmenizi sağlıyor.

Teşvik edici, bilgilendirici, eğlenceli, ilginç küçük testler derlemesi olan Edebiyattan Pek Anlamam, sizi bazı en önemli yazar ve yapıtlarla yeniden tanıştırmayı amaçlıyor; yüzlerce büyük yapıt, roman, şiir, oyun hakkında bilmeniz gerekenleri açıklıyor; daha az duyulmuş ama herkesin bilmesi gereken yazarları keşfetmenizi sağlıyor ve okumaya hevesi olup bunu eğlenerek yapmak isteyenlere edebiyat eğitiminin genel bir özetini sunuyor.

Dünyanın en büyük yapıtları ve yazarları hakkında bilmeniz gereken her şey Edebiyattan Pek Anlamam'da...
(Tanıtım Bülteninden)
208 syf.
·2 günde·8/10
İlkokuldayken sınıf kütüphanesindeki kitaplar ile başladım kendi kitap serüvenime. Genelde çocuklara yönelik macera kitapları bulunan, küçük bir kütüphanemiz vardı. Dönüşümlü okurduk kitapları, kiminin elinde süründükçe sürünürdü kitaplar. Öğretmen de anlatmamızı istiyor ya, belki bir ara okurum diye bırakmazlardı da kitapları bir türlü. O zaman da içim acırdı. Sen ver kitabı, ben okur anlatırım sana diye diye öğretmene bile kaydettirmeden kütüphanedeki tüm kitapları okumuştum. Evimizde öyle çok kitap da bulunmazdı, ailede benim dışımda kitap okumayı böyle seven de çıkmadı zaten hiç, kime çektiğim hâlâ merak konusu :) Haliyle kütüphanedeki kitapları da daha sonradan çeşitli kütüphane üyelikleri ile elde ettiğim bütün kitapları büyük bir iştahla okudum. Derken zamanla kendi kütüphanemi yapmaya başladım büyük bir özenle. Şimdilik yalnızca 300’e yakın kitabım bulunan bir mini-kütüphanem var ama en büyük hayallerimdendir tüm duvarları kitaplarla dolu bir çatı katı odası!

Bu kitapla birlikte çok acı bir şeyi fark ettim. Kitap okumayı, bana hitap eden kitaplar okumayı seviyorum evet ama bazı muhteşem eserleri de kaçırmışım hep. Bir edebiyat eğitimi almamış olmam ya da seçeceğim kitaplar konusunda bir yol gösterici olmaması mı etkili oldu, bilemiyorum. Gerçi kitapları seçerken çok okunmuş olmasına ya da başkalarının yorumlarına bakmam kolay kolay. Başkasına hiç hitap etmeyen bir kitap benim tam da ihtiyacım olan bilgiyi içeriyor olabilir. Okumadan bilemem. Önyargılı yaklaşmam kitaplara çoğunlukla bu yüzden. İnsan okuyacak kitaplarının birikmesinden değil, bitmesinden korkmalı bana göre. Ben hep okuduğum kitap sayısından fazla okuyacağım kitap sayısı olmasına gayret ederim. Gelişmenin biricik yöntemi bu değil midir? Yeni yazarlar keşfetmeyi (benim için yeni olan) de çok severim. Ama bu sevdaya yakalanıp da edebiyatın mihenk taşlarını da gözden kaçırmamalı değil mi?

Bu kitap, ıskalamış olduğum nice güzelliği hatırlattı bana. Okumam gereken nice yazar/kitap olduğu gerçeği ile hem sevinip hem ömrüm yeter mi bunları okumaya diye üzüldüm. Kitap bazı yazarlar hakkında kısacık bilgiler veriyor. Biyografiler kadar sıkıcı değil. Yazarlar ve eserleri hakkındaki ilginç bilgilere değiniyor genelde. Her bölümün sonundaki sorular da çok daha eğlenceli bir hava katmış kitaba. Kütüphanemin başköşesinden ayrılmayacak olan bu kitabı yıllar sonra tekrar elime alıp tüm soruları doğru cevaplayabilmek hayattaki hedeflerimden biri olacak! :)
Kitap yazarları tanıtmada çok yetersiz kalmış diyebilirim. Edebiyatın Aykırı Çocukları kitabı daha doyurucuydu. Sorduğu sorular da daha üst düzey edebiyat meraklıları için. Daha önce adını duymadığımız yazarları ve kitapları tanımak için okunabilir.
208 syf.
·6 günde·5/10
Benim gibi edebiyatın büyüsüyle sonradan tanışan birisi için, bu dünyayı kabataslak bir biçimde taramak adına iyi bir kitap olduğunu düşünerek aldım. Lakin kitabın tanıtıcılığı ve kapsayıcılığı çok düşük. Genel olarak iyi edebiyat okurlarının okudukları eserleri ne düzeyde hatırladıklarını saptamaları için okuyabilecekleri bir kitap. Bazı temel başlıklar, kitaplar ve yazarlar hakkında çok kısa bir tanıtım yazısından sonra, bunlarla ilgili sorulardan oluşan bir yapısı var. Elbette birçok yeni isim ve kitap tanıdım ama kitaptan bu isimleri okuyup okumamam gerektiği konusunda tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım. İsminden etkilenip almak isteyenlere tavsiye etmem.
2. Baskısı Ekim 2011’de yapılan, NTV’nin güzel bir derlemesi: Edebiyattan Pek Anlamam. Kafka’nın şu sözü ile bir portresinin basıldığı ayracı arasına koymak tam isabet: ‘’ Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa niye okumaya zahmet edelim ki?’’ (Alm.: Wenn das Buch, das wir lesen, uns nicht mit einem Faustschlag auf den Schädel weckt, wozu lesen wir dann das Buch?) - Franz Kafka- Mektuplar (Briefe) 1902-1924. Dünya Edebiyatı’ndan seçkiler ile Türk Edebiyatı’ndan ve Türkçe’ye çevrilmiş eserlerden bilgece bir derleme. Soru-cevap tekniği ile (kitapta hızlı test formatı olarak adlandırılmış- bir öğretim / yabancı dil öğretim yöntemi olarak ben soru-cevap tekniği demeyi tercih ederim) esere, yazara yönelik anahtar bilgicikler yönlendirmesi yapılmış, kitap ile birlikte okura bir edebiyat yaklaşımı/ edebi bakış açısı kazandırılması amaçlanmış. İçinde Kafkavari çekincelerden (Kafkaesk, Kafkavari: Kafka’nın eserlerindeki tasvirlerdeki gibi, Kafka tarzı, tehdit edici ya da korkutucu anlamında) bile kurtulma vaadleri verilmiş. İçerik Epik-Lyrik-Dramatik (Edebiyatın üç büyük alanı: Düzyazı-Şiir-Tiyatro, bu ayrımı da Edebiyat’ın Doğal Türleri diye Goethe yapmıştır) olarak temel bir biçimde bölünmüş, içinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan/ alamayan yazarlara da bir başlık olarak değinilmiş, köklü eserlerin filmleştirilmesinde yapılan değişiklikler bile belirtilmiştir. Genel anlamda edebi bir yaklaşım kazanmak için ya da edebiyat dünyasına bilinçli bir şekilde ilk adımı atmak için güzel, sade, anlaşılır, pratik bir başvuru kaynağı.
208 syf.
·406 günde·Puan vermedi
Kişisel kitap okuma defterimden: Yıllar önce kitap fuarında NTV yayınlarının standında görüp ilgi çekici olduğunu düşünüp almıştım. Edebiyatla ilgili belli başlı konularda soru-cevap şeklinde hap bilgiler içeren bir derleme kitabı. Bu nedenle de baş ucumda kenarda durup, "şu adam başka neler demiş acaba" diye arada bir göz ata ata bir seneden uzun sürede okunan bir kitap oldu benim için.
208 syf.
·1/10
Kitap bana şunu anlatti; ben gerçekten edebiyattan hiç anlamıyorum...
bu kadar lüzumsuz bir kitap okumadım sıfır fayda diye bir şey söz konusu değil ama buna harcanacak zamana paraya daha verimli şeyler okunabilir... fakir edebiyatı yapmak istemiyorum ama henüz çok zengin değilim ve elbette verdiğim paranın en önemlisi zamanın bir karşılığı olsun isterdim... kısaca üstün körü anlatılmış bir kitap...
Bakalım aşağıdaki ünlü ilk satırlardan kaçını biliyorsunuz. (Dikkat, sakın oltaya gelmeyin!)

1. Bu, ilk görüşte aşktı.
2. Dünyaca kabul edilmiş bir gerçektir, hali vakti yerinde olan her bekâr erkeğin mutlaka bir eşe ihtiyacı vardır.
3. Albay Aureliano Buendia, yıllar sonra idam mangasının karşısında dikildiğinde, babasının onu buzu keşfetmeye götürdüğü o çok uzaklarda kalmış ikindi vaktini anımsayacaktı.
4. Bir sabah tedirgin düşlerden uyanan Gregor Samsa, devcileyin bir böceğe dönüşmüş buldu kendini.
5. Tüm zamanların en iyisiydi bu ... en kötüsü de.
6. Evvel zaman içinde ve ne güzel evvel zamanlardı onlar bir küçük möinek varmış yoldan aşağı inen ve yoldan aşağı inen bu küçük möinek tuku bebek adında cici bir küçük çocuğa rastlamış.
7. Baba o baltayla nereye gidiyor?
8. Bunu Tanrı'dan başka kimseye söyleme sakın.
Jenny Davis
Sayfa 13 - NTV / 2. BASKI
Hangi kitabın ilk cümlesi?

1. Tom Sawyer'ın Serüvenleri adında bir kitap okumamışsanız beni tanımazsınız ama önemi yok bunun. O kitabı Bay Mark Twain yazmıştı, söyledikleri çoğunlukla doğruydu.
2. Kaptan Ahab ne ilk kocamdı ne de son.
3. Olay, 20. Yüzyılın ilk yarısında, bir gece, Turgut'un evinde başlamıştı.
4. Nisan ayının soğuk, ama açık bir günüydü; saatler 13'ü gösteriyordu.
5. Ben Bombay'da doğdum... evvel zaman içinde. Yok bu yetmez, tarihi söylemeden olmaz; 15 Ağustos 1947'de , Doktor Narlikas'ın doğumevinde dünyaya geldim.
6. Başını, fırtına yüklü Kuzeydoğu Denizi'nden bir mil kadar yükseğe kaldıran tek bir dağdan oluşmuş Gont adası, büyücüleriyle ünlüdür.
7. Toros dağlarının etekleri ta Akdeniz'den başlar.
Jenny Davis
Sayfa 71 - NTV/ 2. BASKI
Hayatımızı ve zihnimizi değiştirmek için okuruz. Tabii ki başka sebepler de var; keyif, heyecan arzusu, tatlı bir aşk hissiyatı... Ama en derinde, kitaplar insanı değiştirebildiği için okuduğumuzu düşünüyorum.
1516'da Sir Thomas More adlı bir düşünür, açgözlülüğün, akıldışı düşüncelerin, dini hoşgörüsüzlüğün olmadığı bir ada düşledi ve bu adaya Yunanca'da "yok ülke" veya "olmayan yer" anlamına gelen Ütopya adını verdi. 1535 yılında Britanya'da , Kral VIII. Henry tarafından More'un kafası kesilecekti. Belki de More'un kötü yazgısının etkisi olacak ki, sonraki yazarlar da karamsar distopyalar kaleme aldılar.

Bakalım aşağıdaki betimlemelere göre bu "cesur yeni dünyalardan" kaç tanesini tanıyorsunuz?

1. Yazarın 1948'de kurguladığı, sözde artık "Bir Numaralı Uçuş Pisti"nin parçası olan eski Büyük Britanya'da geçen distopya kitabı hangisidir?
2. Hangi romanda yurttaşlar Ford'a taparlar ve mutlu olmak için yatıştırıcı soma tabletleri yutarlar.
3. Gençler için yazılmış hangi romanda, insanların hiç acı çekmediği ve yalnızca siyah ve beyazı görebildiği "aynılık" felsefesine dayanan bir toplum betimlenir?
4. Hangi distopya romanında Guy Montag gibi itfaiyeciler yangın söndürmek yerine yangın çıkarır?
5. Hangi romanda kapitalist sistemde yaşayan insanların iki ayrı ırk olarak (biri yerin altında yaşayanlar olarak) geliştiği düşünülmüştür?
Jenny Davis
Sayfa 55 - NTV/ 2. BASKI
"Bilmediklerinizi bir arya toplasanız" demişti bir zamanlar adı pek duyulmamış İngiliz yazar Sydney Smith (1771-1845), "çok büyük kitap olur."
"Bilmediklerinizi bir araya toplarsanız" demişti bir zamanlar adı pek duyulmamış İngiliz yazar Sydney Smith (1771-1845) "çok büyük bir kitap olur."
Jenny Davis
Sayfa 7 - NTV / 2. BASKI

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Edebiyattan Pek Anlamam
Alt başlık:
Tüm Zamanların En Etkili Kitap ve Yazarları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Baskı tarihi:
Ağustos 2011
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055443245
Kitabın türü:
Çeviri:
Taciser Ulaş Belge
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
NTV Yayınları
Homeros'tan Harry Potter'a, Chaucer'dan İlahi Komedya'ya. Tarihin en etkili edebiyat eserleri ve yazarlarına dair merak uyandırıcı bir kaynak...

Çoğumuz okumayı sever, kitapsız yaşamayız. Bunun ötesinde edebiyat hakkında konuşmaya da bayılırız.

Edebiyattan Pek Anlamam okumayı sevenleri ya ne çok şey bildikleri için gururlandıracak ya da edebi eğitimlerini tamamlamak üzere usulca kütüphane raflarına götürecek.

İlk okuduğunuz kitapları hatırlıyor musunuz? Ya da gerçekten sevdiğiniz ilk kitabı.. Peki, ya ilk ezberlediğiniz şiiri? Birileri Faulkner'dan bahsettiğinde donup kalıyor musunuz? Sohbet dönüp dolaşıp Odysseia'ya geldiğinde oradan uzaklaşmak için can mı atıyorsunuz?

Artık böyle durumlardan korkmanıza gerek kalmadı. Edebiyattan Pek Anlamam hazine değerindeki zengin içeriğiyle Dracula'nın gizemini çözüyor, Kafka'nın püf noktalarını yakalıyor, Hemingway ile ilgili bildiklerinizi pekiştirmenizi sağlıyor.

Teşvik edici, bilgilendirici, eğlenceli, ilginç küçük testler derlemesi olan Edebiyattan Pek Anlamam, sizi bazı en önemli yazar ve yapıtlarla yeniden tanıştırmayı amaçlıyor; yüzlerce büyük yapıt, roman, şiir, oyun hakkında bilmeniz gerekenleri açıklıyor; daha az duyulmuş ama herkesin bilmesi gereken yazarları keşfetmenizi sağlıyor ve okumaya hevesi olup bunu eğlenerek yapmak isteyenlere edebiyat eğitiminin genel bir özetini sunuyor.

Dünyanın en büyük yapıtları ve yazarları hakkında bilmeniz gereken her şey Edebiyattan Pek Anlamam'da...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 39 okur

  • A.
  • Ebru başar
  • Burcu
  • Rana Saraç
  • Çisil
  • x-x
  • Eymen A.
  • Dilara bars
  • F.A
  • Şennur Yıldırım

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%18.2 (2)
8
%18.2 (2)
7
%18.2 (2)
6
%18.2 (2)
5
%9.1 (1)
4
%9.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%9.1 (1)