Edebiyattan Pek Anlamam Tüm Zamanların En Etkili Kitap ve Yazarları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
401 gösterim
Homeros'tan Harry Potter'a, Chaucer'dan İlahi Komedya'ya. Tarihin en etkili edebiyat eserleri ve yazarlarına dair merak uyandırıcı bir kaynak...

Çoğumuz okumayı sever, kitapsız yaşamayız. Bunun ötesinde edebiyat hakkında konuşmaya da bayılırız.

Edebiyattan Pek Anlamam okumayı sevenleri ya ne çok şey bildikleri için gururlandıracak ya da edebi eğitimlerini tamamlamak üzere usulca kütüphane raflarına götürecek.

İlk okuduğunuz kitapları hatırlıyor musunuz? Ya da gerçekten sevdiğiniz ilk kitabı.. Peki, ya ilk ezberlediğiniz şiiri? Birileri Faulkner'dan bahsettiğinde donup kalıyor musunuz? Sohbet dönüp dolaşıp Odysseia'ya geldiğinde oradan uzaklaşmak için can mı atıyorsunuz?

Artık böyle durumlardan korkmanıza gerek kalmadı. Edebiyattan Pek Anlamam hazine değerindeki zengin içeriğiyle Dracula'nın gizemini çözüyor, Kafka'nın püf noktalarını yakalıyor, Hemingway ile ilgili bildiklerinizi pekiştirmenizi sağlıyor.

Teşvik edici, bilgilendirici, eğlenceli, ilginç küçük testler derlemesi olan Edebiyattan Pek Anlamam, sizi bazı en önemli yazar ve yapıtlarla yeniden tanıştırmayı amaçlıyor; yüzlerce büyük yapıt, roman, şiir, oyun hakkında bilmeniz gerekenleri açıklıyor; daha az duyulmuş ama herkesin bilmesi gereken yazarları keşfetmenizi sağlıyor ve okumaya hevesi olup bunu eğlenerek yapmak isteyenlere edebiyat eğitiminin genel bir özetini sunuyor.

Dünyanın en büyük yapıtları ve yazarları hakkında bilmeniz gereken her şey Edebiyattan Pek Anlamam'da...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786055443245
 • Çeviri:
  Taciser Ulaş Belge
 • Yayınevi:
  NTV Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hasan Suphi 
 25 Tem 20:33 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

Benim gibi edebiyatın büyüsüyle sonradan tanışan birisi için, bu dünyayı kabataslak bir biçimde taramak adına iyi bir kitap olduğunu düşünerek aldım. Lakin kitabın tanıtıcılığı ve kapsayıcılığı çok düşük. Genel olarak iyi edebiyat okurlarının okudukları eserleri ne düzeyde hatırladıklarını saptamaları için okuyabilecekleri bir kitap. Bazı temel başlıklar, kitaplar ve yazarlar hakkında çok kısa bir tanıtım yazısından sonra, bunlarla ilgili sorulardan oluşan bir yapısı var. Elbette birçok yeni isim ve kitap tanıdım ama kitaptan bu isimleri okuyup okumamam gerektiği konusunda tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım. İsminden etkilenip almak isteyenlere tavsiye etmem.

Kitaptan 2 Alıntı

"Bilmediklerinizi bir arya toplasanız" demişti bir zamanlar adı pek duyulmamış İngiliz yazar Sydney Smith (1771-1845), "çok büyük kitap olur."

Edebiyattan Pek Anlamam, Kenneth C. Davis (Sayfa 7)Edebiyattan Pek Anlamam, Kenneth C. Davis (Sayfa 7)

Hayatımızı ve zihnimizi değiştirmek için okuruz. Tabii ki başka sebepler de var; keyif, heyecan arzusu, tatlı bir aşk hissiyatı... Ama en derinde, kitaplar insanı değiştirebildiği için okuduğumuzu düşünüyorum.

Edebiyattan Pek Anlamam, Kenneth C. Davis (Sayfa 9)Edebiyattan Pek Anlamam, Kenneth C. Davis (Sayfa 9)