Ender'in Oyunu Ender Serisi 1.Kitap

8,7/10  (27 Oy) · 
56 okunma  · 
26 beğeni  · 
2.061 gösterim
Altıkırkbeş bu sefer bilimkurgu dünyasının en önemli iki ödülünü aynı anda alan, bilim kurgu, fantazi ve edebiyatın doruklarına uzanan, oyun ve ölüm arasında örülmüş bir seriyle tanışmanızı öneriyor.

On bir yaşındaki bir çocuk, Kimse kendi hayatını kontrol edemez; elinden gelenin en iyisi sana iyi insanlar, sevdiğin insanlar tarafından verilen rolleri yerine getirmeyi sevmek, diyebiliyorsa, onun Dünyayı kurtarması şaşırtıcı olmasa gerek.

Elinizdeki bu kitap bilimkurgu tarihinin en önemli metinlerinden biri olarak kabul edilen Ender Serisinin ilk kitabıdır. Bilimkurgu edebiyatının en önemli iki ödülünü, Hugo ve Nebula ödüllerini aynı anda almış ve yayınlandığı günden bu yana çok satanlar listesindeki yerini koruyarak Tüm Zamanların Best Selleri olarak nitelenmiştir.

Altıkırkbeş Yayın sizi on bir yaşındaki bir çocuğun oyunla ölüm arasında gidip gelen hüzün dolu, sürükleyici ve kırılgan hikâyesine davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786055150488
 • Orijinal Adı:
  Ender's Game
 • Çeviri:
  Gonca Gülbey, Kaan Çaydamlı
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rabia 
05 Şub 22:16 · Kitabı okudu · 3 günde

Ender serisinin ilk kitabı olan ender'in oyunu iki ödül aynı anda alan bilim kurgu romanı olduğunu öğrenir öğrenmez okumaya başladım oldukça eğlenceli on bir yaşındaki çocukların asker olması saçmaydı ama okumaya değer tavsiye ederim.

Kübra 
12 May 20:49 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar ile böcekler arasındaki savaşta ilk raunt yıllar önce oynanmış, efsaneler hâlâ unutulmamıştı. Şimdi insanlık ikinci ve son savaşa hazırlanırken büyük bir komutan arayışındaydı. Dünya'da birlik, pamuk ipliğine bağlı antlaşmalarla sağlanmış gibi gözükürken insanlık dünyadan uzaklaştırılan ve Savaş Okulu'nda böcek savaşlarına hazırlanan çocukların ne şartlar altında eğitim aldıklarından ne kadar haberdardı ya da bunu ne derece umursuyorlardı.
Ender Wiggin bir amaç için doğmuştu ve bu amaç uğruna sevdiklerinden uzaklaştırılmış, 6 yaşında mücadeleye atılmıştı. Hayatının üzerinde kararlar verilirken o ölümden farksız oyunlarda benliğini kaybetmeme savaşındaydı. Peki ya asıl düşman kimdi?
Bilimkurgu edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli yapıtlarından Ender Serisi'ne nihayet başladım. Bilimkurgu, okumaktan en çok keyif aldığım türlerde başı çektiği için kitabı seveceğimi zaten düşünüyordum ama ilk sayfalardan buna emin oldum çünkü karakterinin iç hesaplaşmalarını, kendiyle mücadelesini, ikilemlerini ve kişiliğini de derinlemesine sunan bir kitap buldum karşımda. Üstelik bu karakter 6 yaşındaydı ve 11 yaşına dek yalnızca iç dünyasına ve yaptıklarına değil, büyümesine de şahit olduk. Yazar ve Ender çok zeki bir bütünlükle karşımızdaydı ki böyle hamleleri okumak da ekstra bir keyifli. Çok boyutlu ve derinlikli bir başlangıç kitabı Ender'in Oyunu. Okuru şaşırtan da bir gidişatı var. Ben büyük zevk alarak okudum. Çocuklar her zaman masum ya da deneyimsiz midir? Bu konuda ezber bozan kitapları hep çok sevmişimdir.

Avernus 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 8/10 puan

Yazımın akıcılığı iyi, olaylar hızlıca gelişiyor karakterler hızlıca tanıtılıyor. Sonuna kadar ana karakterin gözünden hayatını konu alıyor ve okura düşüncelerini alıştırıyor, ardından son kısım yine çok hızlı bitiyor. Tahminim bu kitap seri için (6 kitaplık) bir giriş olarak yazılmış. Konunun çok değişik bir biçimde ilerleyeceği son sayfalarda belli ediliyor, ikinci kitabında ne olacağı hakkında en ufak bir ipucu olmaması beni heyecanlandırdı, kitabın yazıldığı tarih göz önüne alındığında büyük başarı gösteriyor.

İsmail Altunbüker 
 22 Tem 00:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ender'in Oyunu
Orson Scott Card'ın yazdığı ilk yayın yılı 1985 olan tam 296 sayfa bir bilim kurgu türü eseridir.

Kitabın iyi yönleri konusu hem farklı, hem ilgi çekici kendine has ve orjinal bir bilim-kurgu örneği. Çok iyi düşünüp tasarlanmış bir başyapıt.

Kitabın kötü yönleri bazı ahlaki yönleri zayıf ama finalde olayı kapatıyor olması güzel.

Kitabın konusu insan ırkından farklı bir türü tehdit olarak gören bizler, onları yok etmek istiyoruz. Bu düşüncemizi de çocukları kullanarak, en üst düzey teknoloji ile savaşa sokuyoruz. Ve çocuklar bunu fark etmeden, yani bunu oyun sanıyorlar, simülasyon olduğuna inanıyorlar.Aslında gerçek bir savaşın içinde olduklarını bilmeden, bütün bir türün evrenini yok ediyorlar.

Sonuç tüm seri hakkında konuşmam gerekirse, seri 1985 tarihinde çıktı ve o yıla göre bu günün bile sahip olamadığı teknolojiyi sundu. Şimdi ona benzer teknolojilerimiz var, ama tam anlamıyla yok. Kitap bize şunu gösteriyor, hayallerimiz neden gerçek olmasın. Elbette her hayalimiz değil, Enderin oyunu sağlam başladı ve sağlam bitiyor. Bizde bir tabir vardır, Kahramanın koyunu, sonra çıkar oyunu. Ender serisinin 6 kitaplık özeti de bu kelime oluyor. Bu gün belki bir çoğunuz bu seriyi beğenmeye bilir, eksik yanları var diyebilir, ama yılını göz önüne alırsak, Ender kusursuz bir kurguya sahip. Yazar geleceği iyi hesaplamış, insanoğlu ne kadar gelişirse, gelişsin hep aynı kalıyor. Tehlikeyi bul ve yok et, asla merhamet etme. Gerçekten de öyle mi ? Bizler insan mıyız, canavar mı ? Bu seri bizi sorguluyor, daha bir çok konu hakkında sorular, sorduruyor. Bence başarılı bir çalışma, merak edenleriniz varsa, alın okuyun. Bilim kurgu sevenler, kitabı zaten sevecekler. Ama bilim kurgu sevmeyenler varsa bile, onlarda ilgi ve merakla bu seriyi tamamlamak isteyecekler. Okuyan, okuyacak olan herkese keyifli okumalar diliyorum. En güzel, en tatlı kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Volkan Ağbulak 
07 Şub 13:54 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hasta olmam nedeniyle biraz geç bitirdim fakat kesinlikle filmden daha çok hoşuma gitti filmde hiç görmediğim karakterler var sonu kesinlikle filmde anlatılmamış Peter ve Val'in ikinci karakterleri hiç anlatılmamış film kitaba nazaran çok eksik kitap kesinlikle çok güzeldi

Gökhan 
 27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ender Serisi bildiğim ama ilk kitabın (Enderin Oyunu) konusu gereği daha çok, gençlere yönelik olduğu düşüncesiyle üzerinde fazla durmadığım bir seriydi. Aynı adla vizyona giren filmini izledikten sonra ve devam kitaplarını da biraz araştırınca bu düşüncemin doğru olmadığını görüp tüm seriyi okudum.
Bir bilim kurgu hayranı olarak çok beğendiğim, devam kitaplarınında Türkçe'ye çevrilmesini dört gözle beklediğim, hayal gücünü zorlayan, ufuk açıcı bir seri.
Türü seven herkese tavsiye ediyorum.

Yasemin A. 
10 Mar 00:34 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Ender isimli çocuğun bir savaşçı olarak yetiştirilmesi anlatılıyor. Karakterin büyümesine ve değişmesine şahitlik ediyoruz. Oldukça sürükleyici bir bilim kurgu romanı olduğunu söyleyebilirim.
Olayların akıcı bir dilde anlatıldığı, ustaca anlatılmış ödüllü bir kitap.

Sezgin Alp 
14 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Altıkırkbeş'in çevirileri konusunda en büyük mağduriyetlerden biridir bu kitap. Bir çok yerde çeviri hatası ile karşılaşınca soğutuyor kendinden. Hikayesi oldukça klişe olsa bile bir şekilde alıyor içine orası da Orson Scott Card'ın güçlü kaleminden kaynaklanıyor sanırım.
bir şekilde klişe bir yenilmezin hikayesini okurken içine çekip sürüklüyor ve şaşırtıcı bir son ile de tamamlıyor kitap kendisini.
Bilimkurgu seven herkesin okuması gereken bir seri ve başlangıç kitabı.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fantastik bilim kurguda çok iyi bir çalışma olmuş.serinin en iyi kitabı da bu. Kitap vasat bir başlangıç yapıyor basitçe ilerlerken birden her şey değişmeye başlıyor.

Dodorella 
15 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabın içerdiği yazım ve imla hatalarının yeni basımda kesinlikle düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Başarılı bir kurgu, güzel bir hikaye. Tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 12 Alıntı

Herkes Hitlerin ordusu yüzünden güce sahip olduğunu düşünür, çünkü öldürmeye çok heveslilerdi ve bu kısmen doğru, çünkü gerçek dünyada, güç her zaman ölüm tehdidi ve şerefsizlik üzerine kurulmuştur. Ama çoğunlukla, gücü, kelimelerle elde etti, doğru zamanda doğru kelimelerle.

Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 126)Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 126)

İnsanoğlu göllerin etrafında uzanmak için evrilmedi.Öldürme öğrendiğimiz ilk şey ve yaptığımız iyi bir şeydi,yoksa yok olurduk ve kaplanlar dünyaya sahip olurdu.

Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 223)Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 223)

Tüm dünyada Ender ismi, Çocuk Tanrı, elinde ölüm ve yaşamı tutan mucize işçi. Her dar kafalı zorba hükümdar bozuntusu, onu bir ordunun başına getirip, dünyanın bir araya gelişini ya da korkuyla sinişini seyretmek için çocuğa sahip olmayı isteyecektir.

Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 280)Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 280)
nazey 
07 Nis 07:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Doğru zamanda doğru kelimeler (Ama genelde olay bittikten sonra aklımıza gelir)
Dünya değişim zamanlarında daima demokrasi ile idare edilmiştir ve en iyi sese sahip adam kazanır. Herkes Mitlerin ordusu yüzünden güce sahip olduğunu düşünür, çünkü öldürmeye çok heveslilerdi ve bu kısmen doğru, çünkü gerçek dünyada, güç her zaman ölüm tehdidi ve şerefsizlik üzerine kurulmuştur. Ama çoğunlukla, gücü, kelimelerle elde etti, doğru zamanda doğru kelimelerle.

Ender'in Oyunu, Orson Scott CardEnder'in Oyunu, Orson Scott Card
Aysel Omurtak 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki deliliği bilmenin anlamı, ona kapılmaman gerektiğidir.

Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 138)Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 138)
nazey 
08 Nis 11:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

...Etkileri var ama güçleri yok."
"Deneyimlerime göre, etki güçtür."

Ender'in Oyunu, Orson Scott CardEnder'in Oyunu, Orson Scott Card
Ezgi Tülü 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Acıyla fazlasıyla uzun süre yaşadım. Onsuz kim olduğumu bilemem."

Ender'in Oyunu, Orson Scott CardEnder'in Oyunu, Orson Scott Card
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor?
Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor? Fantastik ve bilimkurgu edebiyatının en saygın ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri bu yıl politik savaşların gölgesinde kaldı. Sağcılar ve solcular arasındaki ezeli rekabet ödüllere de sıçradı ve ortaya belki de bir daha asla tamir edilemeyecek derecede hasarlı bir sonuç çıktı.