Ender'in Oyunu Ender Serisi 1.Kitap

8,5/10  (19 Oy) · 
50 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.938 gösterim
Altıkırkbeş bu sefer bilimkurgu dünyasının en önemli iki ödülünü aynı anda alan, bilim kurgu, fantazi ve edebiyatın doruklarına uzanan, oyun ve ölüm arasında örülmüş bir seriyle tanışmanızı öneriyor.

On bir yaşındaki bir çocuk, Kimse kendi hayatını kontrol edemez; elinden gelenin en iyisi sana iyi insanlar, sevdiğin insanlar tarafından verilen rolleri yerine getirmeyi sevmek, diyebiliyorsa, onun Dünyayı kurtarması şaşırtıcı olmasa gerek.

Elinizdeki bu kitap bilimkurgu tarihinin en önemli metinlerinden biri olarak kabul edilen Ender Serisinin ilk kitabıdır. Bilimkurgu edebiyatının en önemli iki ödülünü, Hugo ve Nebula ödüllerini aynı anda almış ve yayınlandığı günden bu yana çok satanlar listesindeki yerini koruyarak Tüm Zamanların Best Selleri olarak nitelenmiştir.

Altıkırkbeş Yayın sizi on bir yaşındaki bir çocuğun oyunla ölüm arasında gidip gelen hüzün dolu, sürükleyici ve kırılgan hikâyesine davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786055150488
 • Orijinal Adı:
  Ender's Game
 • Çeviri:
  Gonca Gülbey, Kaan Çaydamlı
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rabia 
05 Şub 22:16 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Ender serisinin ilk kitabı olan ender'in oyunu iki ödül aynı anda alan bilim kurgu romanı olduğunu öğrenir öğrenmez okumaya başladım oldukça eğlenceli on bir yaşındaki çocukların asker olması saçmaydı ama okumaya değer tavsiye ederim.

Volkan Ağbulak 
07 Şub 13:54 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Hasta olmam nedeniyle biraz geç bitirdim fakat kesinlikle filmden daha çok hoşuma gitti filmde hiç görmediğim karakterler var sonu kesinlikle filmde anlatılmamış Peter ve Val'in ikinci karakterleri hiç anlatılmamış film kitaba nazaran çok eksik kitap kesinlikle çok güzeldi

Gökhan 
 27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ender Serisi bildiğim ama ilk kitabın (Enderin Oyunu) konusu gereği daha çok, gençlere yönelik olduğu düşüncesiyle üzerinde fazla durmadığım bir seriydi. Aynı adla vizyona giren filmini izledikten sonra ve devam kitaplarını da biraz araştırınca bu düşüncemin doğru olmadığını görüp tüm seriyi okudum.
Bir bilim kurgu hayranı olarak çok beğendiğim, devam kitaplarınında Türkçe'ye çevrilmesini dört gözle beklediğim, hayal gücünü zorlayan, ufuk açıcı bir seri.
Türü seven herkese tavsiye ediyorum.

Sezgin Alp 
14 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Altıkırkbeş'in çevirileri konusunda en büyük mağduriyetlerden biridir bu kitap. Bir çok yerde çeviri hatası ile karşılaşınca soğutuyor kendinden. Hikayesi oldukça klişe olsa bile bir şekilde alıyor içine orası da Orson Scott Card'ın güçlü kaleminden kaynaklanıyor sanırım.
bir şekilde klişe bir yenilmezin hikayesini okurken içine çekip sürüklüyor ve şaşırtıcı bir son ile de tamamlıyor kitap kendisini.
Bilimkurgu seven herkesin okuması gereken bir seri ve başlangıç kitabı.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fantastik bilim kurguda çok iyi bir çalışma olmuş.serinin en iyi kitabı da bu. Kitap vasat bir başlangıç yapıyor basitçe ilerlerken birden her şey değişmeye başlıyor.

Dodorella 
15 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabın içerdiği yazım ve imla hatalarının yeni basımda kesinlikle düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Başarılı bir kurgu, güzel bir hikaye. Tavsiye ederim.

Özge Göksu 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Filmini izledikten sonra listeye aldığım ama bi türlü başlayamadığım bir kitaptı. Sonunda elime alabildim ve tüm seriyi set halinde siparis ettiğime çok mutluyum suan. Bilimkurgu delisi olarak okurken zevk aldığım bazı yazım yanlışlarını ve çeviri hatalarını göz ardı ederek kendimi kaptırdığım kitapta ilk defa önce filmini izlediğime pişman oldum. Devamını okuyalım bakalım...

Ezgi Tülü 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Belki İngilizce okuyor olmanın getirdiği bir "eşitlik" durumu, belki de bu kitaba özel bir şey; emin değilim fakat bilim kurgudan uzak durmama neden olan özellikler bu kitapta yoktu. Ortada anlamakta zorlandığım bir sahne, kafamı karıştıran kelimeler, ya da aklıma canlandıramadığım, "Burada şimdi ne oluyor?" dedirten sahneler... Hiçbiri bu kitapta yoktu. Buna rağmen kitap benim için biraz yavaş başladı; bir bölüm okuyor, yorulup bırakıyordum. Hangi noktadan sonra kitaba bağlandım, devamını merak eder, heyecanlanır oldum inanın hatırlamıyorum fakat önemli olan o noktaya gelebilmiş olmak.

Yorumum için; http://athenaninguncesi.blogspot.com.tr/...t-1-orson-scott.html

Kitaptan 9 Alıntı

Herkes Hitlerin ordusu yüzünden güce sahip olduğunu düşünür, çünkü öldürmeye çok heveslilerdi ve bu kısmen doğru, çünkü gerçek dünyada, güç her zaman ölüm tehdidi ve şerefsizlik üzerine kurulmuştur. Ama çoğunlukla, gücü, kelimelerle elde etti, doğru zamanda doğru kelimelerle.

Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 126)Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 126)

İnsanoğlu göllerin etrafında uzanmak için evrilmedi.Öldürme öğrendiğimiz ilk şey ve yaptığımız iyi bir şeydi,yoksa yok olurduk ve kaplanlar dünyaya sahip olurdu.

Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 223)Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 223)

Tüm dünyada Ender ismi, Çocuk Tanrı, elinde ölüm ve yaşamı tutan mucize işçi. Her dar kafalı zorba hükümdar bozuntusu, onu bir ordunun başına getirip, dünyanın bir araya gelişini ya da korkuyla sinişini seyretmek için çocuğa sahip olmayı isteyecektir.

Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 280)Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 280)
Aysel Omurtak 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki deliliği bilmenin anlamı, ona kapılmaman gerektiğidir.

Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 138)Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 138)
Ezgi Tülü 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Acıyla fazlasıyla uzun süre yaşadım. Onsuz kim olduğumu bilemem."

Ender'in Oyunu, Orson Scott CardEnder'in Oyunu, Orson Scott Card
Mustafa Adem 
 02 Nis 2016 · Kitabı okudu

Ender
"Düşmandan başka öğretmen yoktur. Düşmandan başka kimse düşmanın ne yapacağını sana anlatmaz. Düşmandan başka kimse sana asla nasıl yok edileceğini ve fethetmeyi öğretmez. Sadece düşman zayıf olduğun yeri gösterir. Sadece düşman sana sende neyin güçlü olduğunu anlatır. Oyunun kuralları ona ne yapabileceğin ve sana yapacaklarına mani olmak için ne yapacağından ibaret. Şu andan itibaren senin düşmanınım. Şu andan itibaren senin öğretmeninim."

Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 318 - 6:45 _ 2015)Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 318 - 6:45 _ 2015)
Mustafa Adem 
 01 Nis 2016 · Kitabı okudu

Ender
"Dünya çok derin ve merkezine kadar canlı, Ender. Biz insanlar en tepede yaşıyoruz, tıpkı sahilin yanındaki durgun suyun kir tabakası üzerinde yaşayan mikroplar gibi."

Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 296 - 6:45 _ 2015)Ender'in Oyunu, Orson Scott Card (Sayfa 296 - 6:45 _ 2015)

Kitapla ilgili 1 Haber

Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor?
Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor? Fantastik ve bilimkurgu edebiyatının en saygın ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri bu yıl politik savaşların gölgesinde kaldı. Sağcılar ve solcular arasındaki ezeli rekabet ödüllere de sıçradı ve ortaya belki de bir daha asla tamir edilemeyecek derecede hasarlı bir sonuç çıktı.