Fi (1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
70bin
Gösterim
Adı:
Fi
Alt başlık:
1. Kitap
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852799
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Fi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Fi
Fi
Fi
Fi, deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın yolculuğudur. İçinde bolca bulunan manipülasyon, seks, aldatma ve aldanma hikâyeleri belki herkesin dikkatini çekebilir ama gerçeklerden yola çıkılarak ulaşılmak istenen yerde sadece farkındalık vardır.

Fi güzelliğin lanetlendiği, zekânın yağmalandığı, iyinin kurban edildiği ve kasaba kurnazlığıyla yönetilen bu gezegende, içine doğduğumuz bu kutsal hayatı kutlamak için yazılmıştır. Kendi potansiyelini keşfetme cesareti gösterebilmiş gerçek kişilere ve çatlama cesareti gösterebilmiş tohumlara adanmıştır.

Bir kişiye duyulan aşktan daha acımasız bir şey var mıdır?
600 syf.
·1 günde·5/10 puan
Popüler kültürün eseri desem doğru olur sanırım Fi için. Ben de meraktan, edindim ve sadece iki saat on beş dakikada bitirdim kitabı.
Öyle dikkat kesilerek, aman bir şeyler kaçırmayayım diyerek okunan kitaplardan değildi. Sanki yazar bir boşluk yaşarken bu halk ne okur acaba derken yazmış kitabı.
O kadar çok okundu ki belki insanların bir bildiği vardır diyerek okudum ben de. Merak etmektense, fikir sahibi oldum diyerek boşa geçen iki saatime üzülmeyeceğim şimdi.
Bir dansçı, bir müzisyen ve bir psikolog arasındaki takıntılı ve bir o kadar da bayıcı ilişkiyi anlatıyor Fi. Can Manay karakteri hem hoca hem ünlü hem de tabiri caizse sapık. Duru desen kendi fikirleri olmayan, başkalarının yolundan ilerleyen tipik bir insan. Insanların gözlerinde parıltılarla okudukları kitabın hiçbir tutulacak yanının olmadığını farkederek, okumayın diyorum. Ben yaptım siz yapmayın.
Herkes icin olmadığı iddia edilen bir kitabin 226. baskısını okumam ironi daha doğrusu başarılı bir pazarlama stratejisi. Yer yer yapılan hayata dair yorumlar güzel, bazıları bir esrarkeşin aklına gelen kelimelerin sıralaması gibi. Yazar yorumları daha anlamlı kılabilmek için elinden geldiğince düşünceleri ağır bir anlatım kullanarak vermeye çalışmış. Kendisinin de dediği gibi, herkesin dilinde sakız olan emperyalizmi kullanmak yerine; onu anlatacak daha zor bir yol seçmek, anlatılanı daha anlamlı hale getirmiyor maalesef. Her neyse borderline olduğunu düşündüğüm "Kİ", ilerde öyle çıkmasa bile benim için öyle kalacak. Can Manay'ın fazlasıyla sığ hareketleri ve Can'ın hareketlerinden daha sığ olan Duru'ya saplanması, pesinde koşması bana çok sıkıcı geldi açıkçası. Duru'nun bölümlerini okurken de, bir kadının bu kadar aşağılanması sinirimi bozmadı değil. Her neyse kitap akıcı bir kitap ama okumaya değer mi? bence değmez.
 • Çi
  8.0/10 (2.455 Oy)2.551 beğeni10,7bin okunma3.849 alıntı39,1bin gösterim
 • Pi
  8.3/10 (2.319 Oy)2.536 beğeni9,6bin okunma6,5bin alıntı54,9bin gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (2.570 Oy)2.465 beğeni13bin okunma1.251 alıntı39,4bin gösterim
 • Mutluluk
  8.3/10 (4.430 Oy)4.795 beğeni20,8bin okunma12,5bin alıntı76,3bin gösterim
 • Cehennem
  8.6/10 (4.252 Oy)4.311 beğeni16,8bin okunma5,3bin alıntı52bin gösterim
 • Mart Menekşeleri
  8.3/10 (3.141 Oy)3.262 beğeni14,8bin okunma2.497 alıntı49,3bin gösterim
 • Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
  7.9/10 (4.484 Oy)4.449 beğeni17,8bin okunma7,8bin alıntı122,7bin gösterim
 • İskender
  7.8/10 (2.646 Oy)2.393 beğeni14bin okunma3.918 alıntı32,2bin gösterim
 • Beyoğlu Rapsodisi
  8.2/10 (3.520 Oy)3.350 beğeni16,1bin okunma4.988 alıntı37,1bin gösterim
 • Ve Dağlar Yankılandı
  7.9/10 (4.481 Oy)4.431 beğeni19,7bin okunma11,4bin alıntı72,2bin gösterim
600 syf.
·25 günde·6/10 puan
Karakterlere yüklenen tanrısallık, anlatımı durdurup verilen hayat dersleri, birbirinden kopuk zaman ve mekan algısı ile kapağın ve popülerliğinin hakkını verememiş. Kendimden birşeyler bulduğum karakterlerin bile kendi içinde çelişen ifadeleri ile yoran, her ne kadar tüm hikayeleri yarım bırakmış olsa da serinin diğer kitaplarına istekle geçmemi sağlayamayan bir kitap. Akışın sağlanamadığı yerlerde cinsellik vurguları abartılmış ve çoğu zamanda karaktere ters tutumlar sergilenmiş. Şairane bir kaç cümlesi ile alıntıları sayfalarımızı süsleyecek bir kitap olmaktan ileri gidemeyeceğini düşünüyorum.
600 syf.
·Beğendi·9/10 puan
10 puanı daima klasiklerin hak ettiği inancım olmasa kesinlikle Fi'ye de bu puanı verirdim.İnanılmazdı!..(Bu noktada o denli duraksadım ki.Halbuki yazacağım yorumu an be an planlamıştım.)Bu bir aşk romanı değil. Bu bir kişisel gelişim romanı da değil. Belki bir macera romanı diyebilirim okuyanı kendi içinde ve yaşadığı çevrede, canını acıtacak olsa bile, sorgulamaya iten bir içsel macera.Temelde 7 ana karakter üzerinden giden, ama diğer karakterlerin dahil oluşunun da en az ana karakterler kadar derinlemesine işlendiği ve irdelendiği bir roman. Psikolojinin romanın muhteşem kurgusunda dantel dantel örülüşü dahiyaneydi. Üç kitaplık bir seride yazarın zekasını aynı incelikle sergilemeyi başarması halinde kendisini ayakta alkışlayacağıma eminim. (Çi'ye bugün başlayacağım için ileriye dönük bir beklenti dile getirdim.)Hayatımda bir ktiabıma kıyarak ilk defa satırların altını kurşun kalemle çizme isteğimi gemleyemedim. Çünkü o denli düşündürücü, can alıcı tespit ve iddia vardı ki bir kenara not etmeyle başa çıkamayacağımı romanın daha ilk bölümünden anladım.Romanın içeriğine değinmem gerekli biliyorum ama yazarın birikimini, dünya görüşünü, kaleminin ustalığını aynı seçkinlik ve başarıda yansıtamayacağım kaygısıyla ne karakterlerinden ne de olaylardan bahsetmeye cesaret edemiyorum.Altını sadece kendim için çizdiğim bölümler dışında paylaşmak istediğim o kadar çok satır, paragraf var ki sık sık karşınıza Fi'den alıntılarla çıkarak bu değerlendirmemde ne demek istediğimi ancak böyle anlatabileceğim gibi hissediyorum.Sadece romanın bir bölümünde geçen bir gösteriden bahsetmezsem zaten romanın bende yarattığı etkiyi yeterince dile getirememişlik duygum iyice tavan yapacak. Konservatuar öğrencilerinin yıl sonu için hazırladıkları gösterinin anlatımının olduğu bölüm...Bir hayal bu denli nasıl canlı tasvir edilebilir bilmiyorum. Gözlerimi kapatmaya ihtiyaç duymadım orada o gösteriyi izleyenler arasında olmak için. Su gibi akan, akarken içmeye doyamayacağınız, doyamadıkça bitmesinden çekineceğiniz bir roman bence.Okudukça yaşama şeklinizi, ilişkilerinizin derinliğini, zamanı kullanış tarzınızı...kısaca var olma lütfunuzu değerlendirme biçiminizi sık sık sorgulayacağınız bir roman. Yazarın iddia ettiği gibi cesaretiniz varsa okuyun!
600 syf.
·32 günde·Beğendi·9/10 puan
Öncelikle yazarın genel kültürüne ve bilgisine hayran kaldım. İçinde bulunduğumuz dünya için de tespitleri çok doğru.
Kitap adeta bir kişisel gelişim kitabı gibi. Ülkemizde içinde bulunduğumuz çirkin dünyayı ve bu dünyada dönen dolapları çok güzel aktarmış. Okunmalı bence...
600 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Evet arkadaşlar sonunda bitirdim. Bazı kitaplar vardır bitmesini istemediğiniz. Bazı kitaplarda vardır bitmesini dört gözle beklediğiniz yorumu size bırakıyorum.
600 syf.
·6/10 puan
Hızlı ve rahat okunan bir roman olmasına rağmen içerik açısından oldukça yapay ve sıradan buldum. Özellikle cinsellik içeren bölümler okuyucu çekmek adına zoraki kurgulanmış hissi veriyor. Roman içinde akmıyor ve okuyucuyu rahatsız ediyor. Romanı yapay bulmamın bir diğer sebebi ise tüm karakterlerin abartılı kişilikler olması ve hepsinin fırsatını bulduğunda felsefe yapması, üstelik bunu da aynı dili kullanarak yapması. Hepsi birbirinden farklı kişilikler olarak anlatılmasına rağmen konuştuklarında sanki tek bir kişiyi dinliyor gibi hissettim. Anlatılan karakterler ağızlarını açtıklarında aynı kişilere dönüşüyor gibiydiler.
Yazarın; zeka ve cinsellik, toprağa / doğaya dönüş, insanın doyumsuzluğu ve bencilliği ile ilgili aslında mantıklı ve ilginç çıkarımları bulunmasına rağmen bu konular abartılı karakterlerin gölgesinde kalmış. Fikirlerdense karakterlere odaklanması romanı sıradanlaştıran bir etki yaratmış.
Romanda orijinal bulduğum ve okurken keyif aldığım tek bölüm “dengelenme” ile ilgili bölümdü. Yazar okuyucuya anlatmak istediklerini, bu bölümde olduğu gibi satış kaygısı gütmeden gereksiz cinsellik bölümleri kullanmadan verebilseydi çok daha etkili olabilirdi.
Romandan neler çıkarttığıma gelince... Psikoloğa gitmeden önce çok iyi düşünmek gerektiğini gördüm. İyi bir psikolog kendisine danışan kişide bağımlılık yaratmadan yardımcı olabilmelidir. Ticari kaygılarıyla bu dengeyi koruyamayan ya da korumayan psikologların insanın üzerinde bırakacağı etki kişiyi daha problemli hale getirebilir.
592 syf.
·4 günde·2/10 puan
Kitaba Dair Genel Deneyim:
Okurken harcadığım vakte değmeyen bir kitaptı. Bir arkadaş vasıtasıyla elime geçmişti. Bir dönem kütüphanemdeki kitaplar bitince elime alıp okudum. Gerek dili, gerek kurgusu, gerek karakter derinliği anlamında bana oldukça yüzeysel gelen bir eserdi. Yer yer ortaya çıkan psikolojik analizler, göndermeler vb. büyük resimde birbiri ile örtüşmüyordu. Eserin genelinde bir bütünlük yoktu. Bittiğinde bende bir etki bırakmadı. Okunabilecek çok daha güzel kitaplar varken tavsiye etmiyorum.

Kitaplara dair videolar ve daha fazlası için; http://www.youtube.com/c/Toykalem
600 syf.
·9/10 puan
Kitabı ismini ilginç bulduğum almıştım. Meğer çok popülermiş. Sonradan yirminin üzerinde baskısı yapıldı. Her ne kadar popülaritesi cinsellik barındıran cümlelerine dayansa da, grinin elli tonu kitabıyla aynı kategoriye konulsa da serinin tamamını okuyanlar durumun böyle olmadığını bilirler.

Biraz kişisel gelişim türü rastladım kitapta. Evet çok cüretkar açık ifade edilen bir kitap. Ama cinsellikten ziyade öğrenebilecek değişik türde bilgiler ve çevremizde pekte rastlayamadığımız karakterler barındırıyor. Hızlı okunan üzerinde fazla düşündürmeyen bir yapıt.

Kitap karakterlerinin kendi dünyalarındaki iç savaşları çok güzel anlatılmış. Ara sıra sizde kendinizi onların yerine koyup ben olsam böyle yapardım diyorsunuz. Etiyle Canın yoğun psikoloji seanslarından sıkıldığımı da itiraf edeyim.

NOT: Dizisini de cok merak ediyorum ancak Can Manayı sapık olarak göstermişler diye duydum. kafamdaki Can Manay karakterini yıkmamak için izlemek istemiyorum.
600 syf.
·5 günde·5/10 puan
Kitabın popülerliğini bildiğim, ne anlattığına aşina olduğum, dizisininde izlendiğini bildiğim için kitabı kütüphanede görünce okumaya karar verdim. Bu serinin devamını da hemen okuyacağım. Ama okumamın tek sebebi seriyi yarım bırakmayı sevmediğimden. Azra Kohen'in gerçekten zeki bir insan olduğunu düşünüyorum Aeden kitabını da zekice bulmuştum. Bu kitap psikolojik tahlilleriyle mükemmel ama uzatılmak için saçmalanmış yerleri olan bir kitap benim için. Karakterler ve onların analizleri, psikolojileri tam oturmuş yerli yerinde ki bu yazarın mesleğinin ona getirdiği avantaj. Yalnız bu karakterlerin iyi analiz edilmiş olması altı yüz sayfalık bir kitabı mükemmel yapmıyor. Fazla cesurca yazılmak istenmiş bu kitabının serisini okuyacak olmam dediğim gibi yarım bırakmak istemememden. Yoksa mutlaka okunması gereken bir kitaptır demiyorum, diyemem de. Okuyacaklar için iyi okumalar..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fi
Alt başlık:
1. Kitap
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051852799
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Fi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Fi
Fi
Fi
Fi, deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın yolculuğudur. İçinde bolca bulunan manipülasyon, seks, aldatma ve aldanma hikâyeleri belki herkesin dikkatini çekebilir ama gerçeklerden yola çıkılarak ulaşılmak istenen yerde sadece farkındalık vardır.

Fi güzelliğin lanetlendiği, zekânın yağmalandığı, iyinin kurban edildiği ve kasaba kurnazlığıyla yönetilen bu gezegende, içine doğduğumuz bu kutsal hayatı kutlamak için yazılmıştır. Kendi potansiyelini keşfetme cesareti gösterebilmiş gerçek kişilere ve çatlama cesareti gösterebilmiş tohumlara adanmıştır.

Bir kişiye duyulan aşktan daha acımasız bir şey var mıdır?

Kitabı okuyanlar 13,6bin okur

 • KaramelLi Efe
 • Merve soybaş
 • Burcu Sepet
 • Meral Dönmez
 • Can
 • Ayşe Bacik
 • ceyda akkalkan
 • Sedef
 • Nilsu Ağırbaş
 • Cansu Çatal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%46.2
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%0
25-34 Yaş
%15.4
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%23.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.5
Erkek
%19.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.1 (107)
9
%1.6 (54)
8
%1.8 (62)
7
%1.5 (52)
6
%0.8 (27)
5
%0.5 (18)
4
%0.4 (13)
3
%0.2 (6)
2
%0.1 (2)
1
%0.2 (6)

Kitabın sıralamaları