Fosforlu Cevriye

8,8/10  (4 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
728 gösterim
Atilla Dorsay'ın önsözüyle...

Bir gece kadınına, bir karanlık kızına bundan daha güzel ve onu daha iyi vasıflandıran bir sıfat bulmaya imkân mı vardı! Güzelliği kadar, ismi de kaldırımlarda meşhurdu.

Güzelliği dillere destan, yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayan, gökyüzündeki yıldızlardan düştüğüne inanacak kadar saf bir fahişe Fosforlu. İstanbul'un her sokağını, karakollarını bilen Cevriye'nin karşısına hiç tanımadığı bir adam çıkar. Hayatında kimse Cevriye'ye, hastalığında kendisine bakan, itina eden, ilk kez bir kadın olduğunu hissettiren bu adam gibi davranmamıştır. Bu yabancıyı tanımasıyla birlikte Cevriye daha önce hiç hissetmediği, hiç bilmediği duyguları tadacak ve sevmeyi, tutsaklığı öğrenecektir.

Suat Derviş, ilk kez 1968'de yayımlanan Fosforlu Cevriye adlı kitabında, toplumun dışına itilmiş, "öteki" olarak konumlandırılan bir fahişenin hayatını anlatıyor. Toplumun farklı sınıflarından karakterlere yer verdiği, sade bir dille yazdığı ve insan sevgisini temel aldığı bu romanıyla, toplumda var olan iki yüzlülüğe de ironik yaklaşımıyla dikkat çekiyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786053753124
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

...
Kendilerine nasip olan neticeyi görmüşlerdi.
Günün birinde bir karakol köşesinde, bir kaldırım kenarında, bir arsanın yabani otları arasında, bir hendeğin içinde tek başlarına bu dünyadan ayrılmak...

Fosforlu Cevriye, Suat Derviş (Sayfa 39 - İthaki Yayınları)Fosforlu Cevriye, Suat Derviş (Sayfa 39 - İthaki Yayınları)

Bir gece kadınına, bir karanlık kızına bundan daha güzel ve onu daha iyi vasıflandıran bir sıfat bulmaya imkân mı vardı!
Güzelliği kadar ismi de kaldırımlarda meşhurdu.
"Fosforlu Cevriye..."

Fosforlu Cevriye, Suat Derviş (Sayfa 12 - İthaki Yayınları)Fosforlu Cevriye, Suat Derviş (Sayfa 12 - İthaki Yayınları)
Uğur Kardaş 
28 Nis 19:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Deniz ve Gök
Cevriye hayatında en çok iki şey severdi: Deniz ve gök. Deniz, sanki onun babasının bahçesindeki hususî havuz ve gökyüzü yatak odasının tavanıydı.

Fosforlu Cevriye, Suat DervişFosforlu Cevriye, Suat Derviş

Onun kendisinin hakiki hüviyetini öyle bir görmeyişi,anlamayışı,daha doğrusu öyle bir görmezden,anlamazdan gelişi vardı ki Cevriye senelerce hiç sıkılmadan,kötülüğünü fark etmeden taşıdığı sürtüklük hüviyetinin ağırlığını onun karşısında taşınmaz bir yük eziciliği ile hissediyordu.

Fosforlu Cevriye, Suat Derviş (Sayfa 111)Fosforlu Cevriye, Suat Derviş (Sayfa 111)