Fosforlu Cevriye

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.814
Gösterim
Adı:
Fosforlu Cevriye
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053753124
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Atilla Dorsay'ın önsözüyle...

Bir gece kadınına, bir karanlık kızına bundan daha güzel ve onu daha iyi vasıflandıran bir sıfat bulmaya imkân mı vardı! Güzelliği kadar, ismi de kaldırımlarda meşhurdu.

Güzelliği dillere destan, yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayan, gökyüzündeki yıldızlardan düştüğüne inanacak kadar saf bir fahişe Fosforlu. İstanbul'un her sokağını, karakollarını bilen Cevriye'nin karşısına hiç tanımadığı bir adam çıkar. Hayatında kimse Cevriye'ye, hastalığında kendisine bakan, itina eden, ilk kez bir kadın olduğunu hissettiren bu adam gibi davranmamıştır. Bu yabancıyı tanımasıyla birlikte Cevriye daha önce hiç hissetmediği, hiç bilmediği duyguları tadacak ve sevmeyi, tutsaklığı öğrenecektir.

Suat Derviş, ilk kez 1968'de yayımlanan Fosforlu Cevriye adlı kitabında, toplumun dışına itilmiş, "öteki" olarak konumlandırılan bir fahişenin hayatını anlatıyor. Toplumun farklı sınıflarından karakterlere yer verdiği, sade bir dille yazdığı ve insan sevgisini temel aldığı bu romanıyla, toplumda var olan iki yüzlülüğe de ironik yaklaşımıyla dikkat çekiyor.
(Tanıtım Bülteninden)
272 syf.
·4 günde·8/10
Suat Dervis ile Osman Balcigil in ipek sabahligiyla tanistim. Hayat oykusu beni cok etkiledi. Fosforlu Cevriye yi okumayada ipek sabahligi okuyunca karar vermistim ve iyiki okumusum diyorum. Kendinizi boyle guzel bir kitaptan mahrum etmeyin ve okuyun derim...🤗
272 syf.
·Beğendi·7/10
Hani bazı "şey,"ler vardır kokladığınız da, işittiğiniz de ya da gördüğünüzde, tanımlamasını kendinizin dahi yapamadığı içinizin, hafızanızın en derinlerinde size bir şeyler hatırlatmaya çalışır, siz çıkaramazsınız onu. Şeffaf kalın bir cam şişenin dibinde güneşten kırılıp oluşan mavi renk, Bir zamanlar vardı Revedor Kolonyası, onun kokusu, bir de Fosforlu Cevriye şarkısı benim için bu tarz tanımsamayadığım bir şeyler yaratır ruhumda...
Belki Çocukluk çağında Neriman Köksal- Orhan Günşiray ikilisinin başrolünü oynadığı filmin müziği yer etmişti kulağımda. Etkisi olabilir mi? Bilmiyorum Ama dinleyince hala duygusallaşırım.
Suat Derviş'in okuduğum ilk kitabı.. Beğenerek okudum. Hazin bir aşkın hikayesi altında 1940 yılların İstanbul'un bir başka yüzünü Cevriye'nin yaşamı ile anlatılıyor. İnsanlar kaderlerini kendileri ta doğuştan itibaren belirleyemiyorlar. Kaderleri doğuştan mağlubiyetle başlamış sonucunu da değiştiremeyen insanlardan bahsediyorum ki. bunlar, toplumun kendi yarattığı, ama kendinin nefret ettiği bir yaşam şartları içindeki insanların bilinmez ama "kötü" yaftası ile çerçevelen insanlar... Fosforlu da bu kitapta işte bunlardan birini simgeliyor. İnsan kendi ve yaşamı ne kadar kötü olsa da yüreğinde yine insanı taşır. o insan da normaller gibi, aşk a susayabilir, aşık olabilir...Hem de ölümüne diyor kitap. Her sayfada argonun, sokakların, o, dünyanın dilini ve yepyeni simalar karşınıza çıkıyor. Yiğit lakabıyla anılırmış misalince. Sümbül Dudunun Ermeni ağzıyla diksiyonu diyalektiği harika.. ben beğendim okuyun derim...
272 syf.
·9 günde·8/10
Eğer kitapların sadece kurgusuyla ilgileniyorsanız bu kitap sizi çok fazla tatmin etmeyecektir. Oysa Cevriye'nin karakterini tahlil etmeye başlarsanız, yaşadıklarına ortak olmaya başlarsanız okuduğunuza değecektir. Hayat için muhteşem dersler veren bir kitap. Öyle güzel noktalara değinmiş ki bir hayat kadınının gözünden...
Beni sinirlendiren tek nokta var, ben sonu bu kadar belirsiz biten kitapları beğensem bile kitap boyunca süren hazzı ağız tadıyla noktalayamıyorum. Kitabı kapatıp kaldıramıyorum sanki devamı varmış da okumam gerekiyormuş gibi. Bana göre hala Fosforlu Cevriye bitmedi sayın Suat Derviş :)
272 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir kadın vardır: İtilen, hor görülen, ailesinin başında olmaması nedeniyle kötü yola düşen, bu yolda başına gelmedik kalmayan ama ona takılan sıfatlarla Fosforlu diye sevilen Cevriye’dir o.
Bir adam vardır: kaçak, idam mahkûmu, köşelerde saklanan ama Cevriye’nin aşkını kazanan ve ona kadın olduğunu hissettiren birisi.
Ve işte Saadet Baraner ablamız toplumcu ve gerçekçi edebiyat altında Suat Derviş adıyla harika bir kitap yazar. 2’de filmi çekilir ülkemizde bu yapıtın. Birisi Özgü Namal’ın oynadığı ve benim asla tavsiye etmediğim filmken diğeri ise Türkan Şoray gibi kadınlığın ve güzelliğin buluştuğu nadir sanatçılarımızdan birisinin oynadığı 1969 yapımı Fosforlu Cevriyem filmidir. Seçim sizin.
Mutlu sabahlar, keyifli okumalar ve iyi günler diliyorum..
272 syf.
·Puan vermedi
Konusunu okur okumaz hakkında yorum yazılmış mı yazılmamış mı bakmaya dahi ihtiyaç duymadığım bir hikayesi vardı Fosforlu'nun. İyi ki okumuşum dedirtti, iyi ki kaldırım kızı Cevriye'ye misafir olmuşum; o dönemki dile, toplumun hor görülen kesimlerine ve safların safı seven bir kalbe iyi ki misafir olmuşum dedim. Kitap boyunca Fosforlu'nun sevdiği adama duyduğu savunmasız sevgi karşımıza çıkıyor belki de sonu bu yüzden bu kadar içimi burktu. Okuyun derim.
272 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
''Ağlasa da gizliyor gözlerini yaşını,Bir kere eğemedim bu kadının başını'' diyen Nazım Hikmet'in gençlik aşkı Suat derviş'in en güzel eserlerinden biri.Zengin avrupa yı yaşayan bir kadının,İstanbul da bir hayatını kazanan bir kadını ve çevresindeki yaşamı eksiksiz anlatması,konuya ne kadar hakim olduğunu gösteriyor.
272 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Filmini seyrettiğim için alıp okumakta çok tereddüt ettim. Ama bildiğim bir konu bile olsa Suat Derviş in anlatımından okumak çok büyük keyif verdi bana. İyi ki okumuşum. Okumayanlara da tavsiye ederim.
272 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
3 gündür Türkan Şoray’ı
izler gibiyim. Enfes bir kitaptı. Suat Derviş ile çok geç tanıştım ancak bugün bile bu kadar net anlaşılabilen kaleme sahip olmasına hayran kaldım.
272 syf.
·Beğendi·8/10
Fosforlu Cevriye' yi çoğumuz duymuşuzdur, özellikle 80 doğumlu ve üzerindekiler. Belki de sadece şarkısını duymuş ya da filmini izlemişsinizdir. İkisini de yapmış birisi olarak kitabını ilk defa okuyorum, Suat Derviş' i de öyle. Öncelikle kitap gayet akıcı. olayların geçtiği zaman ve bölgede konuşulan argo diller zaman zaman fazlaca kullanılmış. Bazılarına kulağınız aşina gelebilir, olmadı son sayfada bulunan sözlüğe bakabilirsiniz. Cevriye bir fahişedir. Çok güzel, çok iyi raks eden ve şarkı söyleyen, bölgesinde herkes tarafından bilinen bir kadın. (Fosforlu lakabını nasıl aldığını da kitabı okursanız öğrenirsiniz.) Hayatını bu şekilde kazanmaktadır. Annesini ve babasını hatırlamıyordur. Bir gün karşılaştığı bir adamın kendisine yardım etmesi, adamın Cevriye' yi kendi evine götürmesi ve daha önce kimsenin davranmadığı şekilde ona davranması Fosforlu' yu çok etikler. Adamın geri gelmemesi uyarılarına aldırmaz ve sık sık dayanamayarak, onu görme arzusuyla malum yere gider. Bir kara sevda da böylece başlar. Fosforlu' nun bu adama duyduğu aşk ile çevresindeki insanların tanıtılması, onlarla ilişkileri, kendisinin ruh hali ile devam eder kitabımız. Ben kitabı çok beğendim. İki gün de bitti ve dilimde hala Fosforlu Cevriye şarkısı var. Belki çoğuna göre çok basit ve anlamsız olacak ama ben bileklerine yaptırmış olduğu dövmeyi çok sevdim.Bu kısım da şarkısında "Kız kolunda damga var" şeklinde geçmektedir. Şarkı sözleri ile incelemem son buluyor. Okuyunuz efendim.

"Karakolda ayna var ayna var
Kız kolunda damga var
Gözlerinden bellidir Cevriyem
Sende kara sevda var
Moriye de fosforlum
Sende kara sevda var

Denizlerin kumuyum
Balıkların puluyum
Aç koynunu ben geldim
Ben de Allah kuluyum
Moriye de fosforlum
Ben de Allah kuluyum"
272 syf.
·Beğendi·10/10
⭐ Ipek Sabahlık/Osman Balcıgil kitabından tanıdığım #SuatDerviş'in döneme damgasını vuran kitabına tek kelime ile bayıldım.
⭐1940 lı yıllarda yazılan eser tahminime ters düşerek çok sade ve akıcı bir anlatımda idi.
⭐Suat Derviş bu kitabında Beyoğlu/Galata'nın köprüaltlarına itilmiş hayat kadınlarından, yankesicilerinden, sokak çocuklarından kısaca hayata tutunmaya çalışan bir kesimden bahsetmiştir.
⭐Bedeni ne kadar faişe ise ruhu o kadar iffetli olan Cevriye bu hayata nasıl düştüğünü bilmeden hatta düşmüş olarak değil de Allah tarafından bu hayat için dünyaya getirildiğine inanan mert, zeki, eğlenceli ve hovardadır.
Aşkı sadece Allah aşkı olarak bilir. Ta ki onu görene kadar.
⭐Adını dahi bilmediği idam mahkumu adamın bir gece limanda bir kayıkta hastalıktan tir tir titrerken kendini bulup, yakalanma riskine rağmen 1 hafta evinde Cevriye'ye bakması, insan gibi kadın gibi davranması Cevriye'de büyük bir minnet ve sevgi uyandırır.
⭐Her şeyi fosorlu, gözalıcıdır Cevriye'nin. Aşkı da öyle oldu. Büyük bi sabır ve özlemle onunla yeniden yan yana olma isteği uğruna, onun için aşkı için yaptıkları çok derinden etkiledi beni.
⭐Eminim sizler de bu eseri okuyunca Cevriye'yi sadece faişe gibi görmeyecek, içindeki namusu, masumiyeti ve insanlığı hissedeceksiniz.

Beğeneceğinize emin olduğum bu güzel eser tavsiyemdir.
Herkese keyifli akşamlar olsun
..
#FosforluCevriye
#SuatDerviş
#IthakiYayınları
272 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10
Hiç bitmesin denilen o özel kitaplardan bir tanesi daha bitti ve biterkende ama daha devamı olmalıydı bu hikayenin sonu böyle olmamalıydı dedirterek bitti. Sanırım Fosforlu Cevriyenin gözünden akamayan yaş okuyanların gözünden de akamasın boğazında takılıp kaldın istemiş Suat Derviş. Yazıldığı tarihi ve yazarın hayatını bildiğiniz zaman böyle bir eser bu kadar detayla nasıl yazılmış şaşırıyor insan.
272 syf.
Osmanlı zamanında Anadolu'da doğmuş bir kadın, bir kadının sevme biçimini kendi çağında, kendi dilinde başarıyla anlatmış. Cevriye sevebilme yeteneğiyle yaşadığını hissetmiş bir ötekinin kitabı.
Onu ilk yakalayan sisman ve yasli bir komiserdi.
O gece ona dogru cevirdigi elektrik isigi saclarina carpip boyle bin bir isik yaratinca, "burada bir fosforlu var" demisti. "Kalk bakayim oradan Fosforlu!" Iste, o gun bugun ismi Fosforlu Cevriye'ydi...
Suat Derviş
Sayfa 13 - Ithaki
Sokak kadinlarinin belki de hicbirinde Cevriye'nin gozleri kadar ifadeli, icinin derdini ve sevincini disina vuran temiz goz yoktu.
Her sey onun gozlerinden belliydi...
Suat Derviş
Sayfa 204 - Ithaki
Sokak kızlarının uykusu kısa ve az olur. Beş dakika bir yerde kestirivermek bütün yorgunluklarını alır. Alışkanlık meselesi.
Suat Derviş
Sayfa 32 - İthaki Yayınları
-İnsanları seversin, değil mi, diye sordu.
-Severim köpoğullarını, diye cevap verdi. Ne kadar da fena olsalar, yine de insanoğludurlar. Hepsinin bir iyi tarafı bulunur.
-İnsanlardan uzak yaşamak güçtür Cevriye. İnsanların dışında yaşamak, mütemadiyen onlardan uzak yaşamaya mecbur olmak.
- Senin anan varmıs abi. Söyle bana, ana çok sevilir mi?
- Anne çok sevilir Cevriye!
Suat Derviş
Sayfa 133 - İthaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fosforlu Cevriye
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053753124
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Atilla Dorsay'ın önsözüyle...

Bir gece kadınına, bir karanlık kızına bundan daha güzel ve onu daha iyi vasıflandıran bir sıfat bulmaya imkân mı vardı! Güzelliği kadar, ismi de kaldırımlarda meşhurdu.

Güzelliği dillere destan, yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayan, gökyüzündeki yıldızlardan düştüğüne inanacak kadar saf bir fahişe Fosforlu. İstanbul'un her sokağını, karakollarını bilen Cevriye'nin karşısına hiç tanımadığı bir adam çıkar. Hayatında kimse Cevriye'ye, hastalığında kendisine bakan, itina eden, ilk kez bir kadın olduğunu hissettiren bu adam gibi davranmamıştır. Bu yabancıyı tanımasıyla birlikte Cevriye daha önce hiç hissetmediği, hiç bilmediği duyguları tadacak ve sevmeyi, tutsaklığı öğrenecektir.

Suat Derviş, ilk kez 1968'de yayımlanan Fosforlu Cevriye adlı kitabında, toplumun dışına itilmiş, "öteki" olarak konumlandırılan bir fahişenin hayatını anlatıyor. Toplumun farklı sınıflarından karakterlere yer verdiği, sade bir dille yazdığı ve insan sevgisini temel aldığı bu romanıyla, toplumda var olan iki yüzlülüğe de ironik yaklaşımıyla dikkat çekiyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 113 okur

  • -sd
  • Elif Kaya
  • Esra
  • burcu gundog
  • Hkfjcjf
  • Pelin
  • odinsta3
  • Onur Gülnergiz
  • Selcen Imren Manahan
  • Handan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%28.6
35-44 Yaş
%28.6
45-54 Yaş
%5.7
55-64 Yaş
%8.6
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.3
Erkek
%23.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.5 (11)
9
%10 (4)
8
%40 (16)
7
%12.5 (5)
6
%7.5 (3)
5
%2.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0