Ankara Mahpusu

8,0/10  (1 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
512 gösterim
Şehir, sokaklarda sürünenler, köprü altında yatanlar, arsalarda, oyuklarda, kovuklarda tüneyenler... binlerce biçare, binlerce sefille doluydu. Bu tıklım tıklım şehrin tek insanları, yalnız insanları nereye giderler, onu kimse bilmezdi.

Vasfi, tıp fakültesinde okurken mahallesindeki Zeynep adlı kıza âşık olur. Gözü Zeynep'in aşkından başka bir şey görmeyen Vasfi, Zeynep'in büyük amcasıyla evlenmesinin ardından yıkılır. Zeynep'e toz kondurmayan Vasfi, bir gün kuzeninin Zeynep'in foyasını ortaya çıkarmak için kumpas kurduğunu öğrenince, Zeynep için hiç tereddütsüz, düşünmeden kuzenini öldürür. Uzun yıllar süren hapis hayatından sonra Vasfi, yeniden hürriyetine kavuşur ve insanlar arasında kendine bir yer bulmaya çalışır. Tutunacak hiçbir şeyi olmayan Vasfi'nin artık ne parası ne kalacak bir yeri ne de kimsesi vardır. Vasfi'ye ait tek yer sokaklardır...

Suat Derviş'in 1957 yılında Fransa'da yayımlanan ilk Türk romanı olma özelliği taşıyan ve Türkiye'de "Zeynep İçin" adıyla yayımlanan romanı Ankara Mahpusu ismiyle Türkiye'de ilk kez 1968 yılında yayımlanır. 18 dile de çevrilen bu eserinde Suat Derviş, bir aşk için hürriyetinden vazgeçen Vasfi üzerinden umudun, özgürlüğün öyküsünü kaleme alır. Ayrıca yıkılan bir imparatorluğun yerine kurulan yeni bir sistem içinde kendine yer bulamayan insanların hikâyesinin düşündürücü portresini de çizer Suat Derviş. Yazar, diğer eserlerinden farklı olarak ilk kez bu eseriyle umuda ve mutluluğa göz kırpar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786053753179
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Uğur Kardaş 
 25 Mar 00:38 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Bir kadının neden erkek ismi kullanarak kitap yazdığını hiç düşündünüz mü? Milli mücadele yıllarında Suat Derviş hem kadın hemde bir sosyalisttir. Toplumcu gerçekçi bir yazar olan Suat Derviş'in kitapları ile mutlaka tanışmanızı salık veririm sevgili kitap dostlarım..

Kitaptan 3 Alıntı

Zagor 
30 Ağu 18:02 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Vasfi, annesinin elini öpüp yanan alnına götürdü. Sanki bu elden kafasındaki cehenneme tılsımlı bir şifa umuyordu.

Ankara Mahpusu, Suat Derviş (Sayfa 107 - May Yayınları Basım Yılı Aralık 1968)Ankara Mahpusu, Suat Derviş (Sayfa 107 - May Yayınları Basım Yılı Aralık 1968)
Zagor 
 31 Ağu 13:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Vasfi'nin Mutlulukla imtihanı
Mutluluk, ben bu kelimeyi duymak bile istemiyorum. Anlamı olmayan bir kelime bu... İnsanları boşuna hayale kaptırmamak için bu kelimeyi sözlükten çıkarmak lazım...

Ankara Mahpusu, Suat Derviş (Sayfa 159 - May Yayınları Basım Yılı Aralık 1968)Ankara Mahpusu, Suat Derviş (Sayfa 159 - May Yayınları Basım Yılı Aralık 1968)
Uğur Kardaş 
28 Mar 02:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

--Eller arasında yaşamak güçtür. Güç... ancak çeken bilir.
Nuriye Hanım bir müddet sustu, içini çekti, sonra yeniden konuşmaya başladı:
--El daima eldir, ona istediğin iyiliği yap, o yine el kalacaktır. İnsanlar nankördürler.

Ankara Mahpusu, Suat Derviş (Sayfa 36)Ankara Mahpusu, Suat Derviş (Sayfa 36)

Kitapla ilgili 1 Haber

Unutturulan kadın Suat Derviş
Unutturulan kadın Suat Derviş Suat Derviş 23 Temmuz 1972'de hayatını kaybetti. Derviş, Sabahattin Ali, Nâzım Hikmet, Ahmet Hamdi Tanpınar, Attila İlhan, Orhan Kemal gibi isimleri bir dergi çatısı altında toplamış güçlü bir kadındı. Birçokları ağzını açmaktan, kalemini oynatmaktan korkarken ömrünün sonuna kadar faşizmin karşısında durmuş güçlü bir kadın. Nâzım Hikmet’e “Ağlasa da gizliyor gözlerinin yaşını; / Bir kere eğemedim bu kadının başını” mısralarını yazdıracak kadar güçlü bir kadın...