Victoria

6,7/10  (6 Oy) · 
39 okunma  · 
4 beğeni  · 
907 gösterim
Çağdaş Dünya Edebiyatı serisinden yayımlanan Victoria, iki edebiyat devini buluşturuyor: Norveç edebiyatının en önemli isimlerinden, Nobel ödüllü Knut Hamsun'un benzersiz aşk romanı Victoria, Türk edebiyatının köşe taşlarından Behçet Necatigil'in benzersiz çevirisiyle bir okuma ziyafetine davet ediyor okuyucuyu. Kapitalizm'den ve batı kültüründen kaçış Hamsun'u Norveç'in yüksek dağlarına ve soğuk tabiatına yöneltmiştir daima. Hayatında olduğu gibi. romanlarında da insan ve tabiat ilişkisini ön plana almış, insanı doğal haliyle işlemeye çaba göstermiştir. Victoria bu eğilimin en güçlü hissedildiği romanlarından biridir Hamsun'un.

Victoria, tabiatın bütün saflığı ve doğallığı içinde birbirlerini seven iki gencin samimiyetle dolu maceralarını konu ediyor.
Popüler kültürüm tüketim alışkanlığı içinde çeşitli şekillerde işlenen "aşk" temasına yabancılaştığınızı düşünüyorsanız, Victoria'yı okuduktan sonra arındığınızı hissedeceksiniz. Dili, öyküsü ve çevirisiyle benzersiz bir okuma şansı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9786051141978
 • Çeviri:
  Behçet Necatigil
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sümeyye Nevra Yıldız 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Öncelikle kitap su gibi aktı. Hatta öyle hızlı ilerledi ki bir anda kendimi son sayfalarda buldum. Bunun sebebi kitabın ince oluşundan da kaynaklı. Knut Hamsun'dan daha önce 'Açlık' isimli kitabı okumuştum. Yazımını ve kurgusunu beğendiğim çok değerli bir yazar. Açlık kitabında olduğu gibi bu kitabında da nükteli bir yaklaşım sezdim başlarda. Kitabın başında Victoria'dan aşk itirafı bekledim sonunda ise Johannes'den. Salt aşk hikayesi insanın yüreğini sızlatan cinstendi. Bir diğer dikkatimi çeken şey ise 'gurur'. Kitapta inceden inceye bir gururlu insan profili çizildiğini düşünüyorum. Beni hüzünlendiren, gözlerimi dolduran bir umutsuz aşk hikayesiydi. Şiddetle okumanızı tavsiye ederim.

meltem yüksel 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yine ağlattı :(( beğenerek okuduğum bir yazar. Öncelikle yazdıkları kendi hayatında yaşanmış şeyler. Ve sizde kendi hayatınızdan bişeyler buluyorsunuz ..

Yusuf Kaplan 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Tabakalar arası aşkı anlatan, mümkün olabilecekken araya olumsuzluklar giren gerçek hayatta başımıza gelebilecek bir aşk hikayesi, güzel bir roman.

Kitaptan 6 Alıntı

Cansu Bıçak 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç dudaklarınız konuşmanızı engelleyecek kadar titredi mi sizin?

Victoria, Knut HamsunVictoria, Knut Hamsun
Sümeyye Nevra Yıldız 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tanrı'nın ilk sözüdür aşk, Tanrı'nın zihninde beliren ilk düşünce. Tanrı "Nur olsun!" deyince, aşk doğdu. Tanrı yarattığı bunca şeyi olduğu gibi bıraktı. Ve aşk, dünyanın kaynağı, dünyanın sultanı oldu; ama aşkın yolları çiçek ve kanla doldu, çiçek ve kanla doldu.

Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 31 - Can Yayınları)Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 31 - Can Yayınları)
Sümeyye Nevra Yıldız 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Aşk insanı yere yıkabilir, yine ayağa kaldırabilir, onu yeniden rezil edebilirdi. Bugün bakarsın beni sevmiş, yarın seni, öbür gün onu! Böyle kararsızdı aşk. Koparılması olanaksız bir mühür mumu gibi dayanıklı da olurdu; ölüm saatine kadar, tıpkı sönmez bir nur gibi parlardı da: ölümsüzdü bu kadar. Peki neydi aşk?

Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 30 - Can Yayınları)Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 30 - Can Yayınları)

"Birisi aşkın ne olduğunu sorarsa aşk, güllerin arasında esip kesilen bir rüzgardır sadece. Ama bazen de ömür boyu süren, ölüme kadar devam eden, koparılması
imkansız bir mühür mumudur aşk. Tanrı aşkı çeşit çeşit yarattı; aşkın devam ettiğini veya sona erdiğini gördü."

Victoria, Knut HamsunVictoria, Knut Hamsun
Yusuf Kaplan 
 14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aşk bir insanı yere yıkabilir, onu tekrar ayağa kaldırabilir, onu yeniden rezil edebilirdi.

Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 35)Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 35)
Sümeyye Nevra Yıldız 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İçki içen bir kadını yan gözle seyretmelisiniz. Elindeki ister bir kadeh, bir bardak, isterse herhangi bir kap olsun, içkisini içerken bir kadına yan gözle bakın. İçmenin korkunç şey olduğunu gösteren pozlar alır. Ağzını büzer, içkiye dudak uçlarını değdirir; eline bakacak olursanız, elinin umutsuzluk içinde olduğunu görürsünüz. Hem bir kadının ellerine asla bakmayın! Kadın buna katlanamayacaktır, teslim olur. Elini hemen geri çeker; sırf bir kırışığı, parmaklarındaki bir kusuru, ya da bakımı eksik bir tırnağı gizlemek için, eline daha güzel bir poz vermeye çalışır. Sonunda sabrı tükenir, çılgın gibi sorar: "Öyle nereme bakıyorsunuz?"

Victoria, Knut HamsunVictoria, Knut Hamsun