Victoria

7,5/10  (11 Oy) · 
52 okunma  · 
10 beğeni  · 
997 gösterim
Çağdaş Dünya Edebiyatı serisinden yayımlanan Victoria, iki edebiyat devini buluşturuyor: Norveç edebiyatının en önemli isimlerinden, Nobel ödüllü Knut Hamsun'un benzersiz aşk romanı Victoria, Türk edebiyatının köşe taşlarından Behçet Necatigil'in benzersiz çevirisiyle bir okuma ziyafetine davet ediyor okuyucuyu. Kapitalizm'den ve batı kültüründen kaçış Hamsun'u Norveç'in yüksek dağlarına ve soğuk tabiatına yöneltmiştir daima. Hayatında olduğu gibi. romanlarında da insan ve tabiat ilişkisini ön plana almış, insanı doğal haliyle işlemeye çaba göstermiştir. Victoria bu eğilimin en güçlü hissedildiği romanlarından biridir Hamsun'un.

Victoria, tabiatın bütün saflığı ve doğallığı içinde birbirlerini seven iki gencin samimiyetle dolu maceralarını konu ediyor.
Popüler kültürüm tüketim alışkanlığı içinde çeşitli şekillerde işlenen "aşk" temasına yabancılaştığınızı düşünüyorsanız, Victoria'yı okuduktan sonra arındığınızı hissedeceksiniz. Dili, öyküsü ve çevirisiyle benzersiz bir okuma şansı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9786051141978
 • Çeviri:
  Behçet Necatigil
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
12 Mar 01:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Açıkçası victoria nobel ödülü almış ama ben nedense şu nobel ödüllü eserlere bir türlü ısınamadım neye göre bu ödül veriliyor onuda anlamadım konu aşktan çok acı içeriyor mazoşist bir aşk hikayesi sıradan hatta artık bayağı oldu bu mesele biz buna aşk diyemeyiz aşk dediğimiz duygu bu değil sevmek sevilmek fedakarlık özveri hoş görü ve en önemlisi ortak fikir ve kararlardır aşk bir elmanın iki yarısı ortak birleşim yani aşk yapmak vesaire elbette aşkın içinde acı da mutlaka var olabilir ama o acı bu değil acı birlikte yaşanan acıdır paylaşılan göğüs gerilen tek başına yaşanan olaylar aşk değil burada anlatılan mazoşist bir aşktır zavallı Yohannes de Victoria dan nasibini alır sonun da mektupla açıklar Yohannes için iş plotoniğe döner ama bunlar tabi ki beni asla tatmin etmez neden çünkü bu olaylar normali değil anormalidir akıllı insanların normal insanların yaşayacağı aşk biçimi değildir Victoria da bu tür bir eser eğer mazoşist bir aşk seviyorsanız tam size göre bir kitap herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Nevra Yıldız 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Öncelikle kitap su gibi aktı. Hatta öyle hızlı ilerledi ki bir anda kendimi son sayfalarda buldum. Bunun sebebi kitabın ince oluşundan da kaynaklı. Knut Hamsun'dan daha önce 'Açlık' isimli kitabı okumuştum. Yazımını ve kurgusunu beğendiğim çok değerli bir yazar. Açlık kitabında olduğu gibi bu kitabında da nükteli bir yaklaşım sezdim başlarda. Kitabın başında Victoria'dan aşk itirafı bekledim sonunda ise Johannes'den. Salt aşk hikayesi insanın yüreğini sızlatan cinstendi. Bir diğer dikkatimi çeken şey ise 'gurur'. Kitapta inceden inceye bir gururlu insan profili çizildiğini düşünüyorum. Beni hüzünlendiren, gözlerimi dolduran bir umutsuz aşk hikayesiydi. Şiddetle okumanızı tavsiye ederim.

Ibrahim D 
22 Ağu 18:40 · Kitabı okudu · 1 günde

Iskandinav edebiyati sadeliginde ve belki de aski yeni tatmaya baslayanlarin okumasi gereken bir kitap. Yorucu olmayan ve sade cumlelerle güzel giriş yapip sonlanan bir genclik uzerine ask romani. Yazari tanımak isteyenler bu kitaptan başlayabilir. Benim için sade bir kitap geldi, okumak isteyenlere duyurulur.

Orçun Berkay Olcay 
16 Tem 18:09 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Ask romani Hamsun bu romanında adeta aski gozler onune oyle bir seriyor ki insan asik degilken mutluyken bile huzun cokuyor duygu yogunlugu kitabin akiciligiyla varolup gidiyor.

Meltem Yüksel 
27 Tem 2016 · Puan vermedi

Yine ağlattı :(( beğenerek okuduğum bir yazar. Öncelikle yazdıkları kendi hayatında yaşanmış şeyler. Ve sizde kendi hayatınızdan bişeyler buluyorsunuz ..

Yusuf Kaplan 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Tabakalar arası aşkı anlatan, mümkün olabilecekken araya olumsuzluklar giren gerçek hayatta başımıza gelebilecek bir aşk hikayesi, güzel bir roman.

Kitaptan 7 Alıntı

Cansu Bıçak 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç dudaklarınız konuşmanızı engelleyecek kadar titredi mi sizin?

Victoria, Knut HamsunVictoria, Knut Hamsun
Nevra Yıldız 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tanrı'nın ilk sözüdür aşk, Tanrı'nın zihninde beliren ilk düşünce. Tanrı "Nur olsun!" deyince, aşk doğdu. Tanrı yarattığı bunca şeyi olduğu gibi bıraktı. Ve aşk, dünyanın kaynağı, dünyanın sultanı oldu; ama aşkın yolları çiçek ve kanla doldu, çiçek ve kanla doldu.

Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 31 - Can Yayınları)Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 31 - Can Yayınları)
Nevra Yıldız 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Aşk insanı yere yıkabilir, yine ayağa kaldırabilir, onu yeniden rezil edebilirdi. Bugün bakarsın beni sevmiş, yarın seni, öbür gün onu! Böyle kararsızdı aşk. Koparılması olanaksız bir mühür mumu gibi dayanıklı da olurdu; ölüm saatine kadar, tıpkı sönmez bir nur gibi parlardı da: ölümsüzdü bu kadar. Peki neydi aşk?

Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 30 - Can Yayınları)Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 30 - Can Yayınları)

"Birisi aşkın ne olduğunu sorarsa aşk, güllerin arasında esip kesilen bir rüzgardır sadece. Ama bazen de ömür boyu süren, ölüme kadar devam eden, koparılması
imkansız bir mühür mumudur aşk. Tanrı aşkı çeşit çeşit yarattı; aşkın devam ettiğini veya sona erdiğini gördü."

Victoria, Knut HamsunVictoria, Knut Hamsun
Yusuf Kaplan 
 14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aşk bir insanı yere yıkabilir, onu tekrar ayağa kaldırabilir, onu yeniden rezil edebilirdi.

Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 35)Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 35)
Nevra Yıldız 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İçki içen bir kadını yan gözle seyretmelisiniz. Elindeki ister bir kadeh, bir bardak, isterse herhangi bir kap olsun, içkisini içerken bir kadına yan gözle bakın. İçmenin korkunç şey olduğunu gösteren pozlar alır. Ağzını büzer, içkiye dudak uçlarını değdirir; eline bakacak olursanız, elinin umutsuzluk içinde olduğunu görürsünüz. Hem bir kadının ellerine asla bakmayın! Kadın buna katlanamayacaktır, teslim olur. Elini hemen geri çeker; sırf bir kırışığı, parmaklarındaki bir kusuru, ya da bakımı eksik bir tırnağı gizlemek için, eline daha güzel bir poz vermeye çalışır. Sonunda sabrı tükenir, çılgın gibi sorar: "Öyle nereme bakıyorsunuz?"

Victoria, Knut HamsunVictoria, Knut Hamsun
Ibrahim D 
 22 Ağu 17:14 · Kitabı okudu · İnceledi

Aşk insanı yere yikabilir, onu tekrar ayağa kaldirabilir, onu yeniden rezil edebilirdi. Bugun bakarsın beni sevmiş, yarın seni, öbür gün onu. Böyle kararsızdi aşk.

Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 35 - Timas)Victoria, Knut Hamsun (Sayfa 35 - Timas)