·
Okunma
·
Beğeni
·
7475
Gösterim
Adı:
Gezgin
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
94
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054533466
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Araf Yayıncılık
Ağaç şöyle dedi adama:
"Köklerim kara toprağın derinlerinde ve ben sana meyvemi vereceğim" Adam cevap verdi ağaca: "Ne kadar da benziyoruz birbirimize. Benim köküm de kara toprakta. Ve kara toprak bana meyve vermen için gereken gücü bahşediyor; bana da şükranla bu meyvelerden almamı öğretiyor"

Kavşakta rastladım ona. Pelerini, portesi ve yüzünde acıdan örülmüş bir örtü vardı. Selamladıktan sonra birbirimizi dedim ki ona: "Evimize buyur gel ve misafirim ol." Ve geldi o da.Eşim ve çocuklarım eşikte karşıladı bizi. O gülümsedi onlara, onlar da memnun oldu onun gelmesine
72 syf.
Halil Cibran lübnanlı mistik şair ,ressam ve felsefeci.Cibrandan okuduğum üçüncü bir kitap ve yazara olan saygım bir kez daha arttı.Cibran lübnanda hristiyan bir ailde doğmuş incil ile kurandan etkilenmiş ve birçok kitabında bu kutsal kitaplardan esinlenilmiş öğüt ve nasihat dolu kısa kısa öyküler mevcut.Bu kitabındaki öyküleri
Şirazinin bostan ve gülistanındaki öyküler gibi nasihat dolu ama hikayeler bostan ve gülistana göre daha kısa ve daha felsefikti.Hikayelerinde insana ait duygu ve yanılgıları rutin olaylar üstünden işlemiş ve insanın doğru bir yaşam sürmesi için kendisini araması gerektiğini vurgulamış.tavsiye ederim ama ermiş kitabını okuduktan sonra.
72 syf.
·2 günde·8/10
Cibran ' ın ölümünden sonra yayımlanan bu eserinde insana özgü duyguları , yanılgıları ve duraksamaları çözümlerken , tıpkı bir karşılaşma gibi her gün yaşadığımız sıradan olaylardan yola çıkarak okura sunmaktadır .
Sevgi , dostluk , ahlak , mutluluk , hüzün vb. konuları işleyerek zengin bir içerikle kaleme aldığı bu kitap 61 sayfadır .
Okumanızı tavsiye ediyorum .
72 syf.
Bu incelemem üç kitap gönderip beni çooook duygulandıran (duygulandıran kitaplar değil, kargodaki duygu yüküydü tabii ki) Szweig a armağanım olsun......


Halil Cibran... İlk defa okuduğum (hatta Pınar bana söylemeden önce adını bile duymadığım.. Evet biliyorum, lütfen ayıplamayın:)) bir yazardı. Pınar sayesinde tanıdığım bu yazarın bendeki ilk kitabı... Bende pek beğeni oluşturamadı. (Pınarcım, lütfen kızma olur mu? Hediyen bile olsa, asla düşüncelerimi değiştirmem. Aksi takdirde düzenbazın teki olurdum...) Neden beğenmedin diye sorarsanız belirteyim: Hikayelerin birkaçı sivri zekayla oluşturulmuş cevaplar\olaylarla biten hikayelerdi ama birkaç hikayede de ne demek istediğini bile anlayamadım. (Korkmayın efendim, gerizekalı değilim:)) Anlayamadığım hikayeden kasıt şu: Pek de bi anlam yakalayamadığım, basit birkaç öyküden kastediyordum. Pınar çok övünce (bir de alıntıları güzel olunca) kabul ettim kitabı. Tabii beğenip beğenmemek öznel bir duygu. Halil Cibran'ı çoook seven kişiler de vardır aranızda ama üzgünüm beni pek etkilemedi. İnanın bazı öykülerindense gidip kibritçi kız\kül kedisi'ni okuyasım geldi.

Halil Cibran, Lübnan asıllı ressam, filozof. https://resmim.net/f/StcE7P.jpeg bu da Halil Cibranın kendi elleriyle çizdiği annesi. Ressam olarak gayet iyisin:)

Spoiler...

Kitabımız toplam 52 hikayeden oluşuyor. Hepsi de bir sayfacık (bazısı iki) hikayeler. Ama dediğim gibi çokça ders çıkarabileceğimiz hikayeleri de var. Benim en beğendiğim hikaye Beddua başlıklı hikayeydi. Birazdan hikayeyi de paylaşacağım.

Halil Cibran ile ilgili düşüncelerim bu kadar. Beş puan verdim, çünkü bana hitap etmedi. Umarım her kitabı (benim açımdan) böyle değildir. Neyse neyse, incelemeyi kısa tutup biricik aşkım Stefan ın Korku kitabını okumak için can atarken (kitap yine Pınarcımdan bir hediye) daha fazla tutamayacağım incelemeyi. Hepinize keyifli okumalar diliyorum:)

#BEDDUA#

Yaşlı bir denizci, bana bir gün şöyle dedi: Otuz yıl kadar oluyor, bir denizci, kızımla bilikte kaçtı. İkisini de yürekten lanetledim, çünkü kızımı dünyadaki her şeyden daha çok seviyordum.
Bir zaman sonra, genç denizci gemisiyle birlikte battı; onunla birlikte güzeller güzeli kızımı da kaybettim.
Sonuç olarak, genç bir adamın ve genç bir kızın katilini görüyorsunuz karşınızda. Onları yok eden benim bedduamdır. Şimdi de, bir ayağım çukurda, Tanrı'nın beni bağışlamasını diliyorum.
Böyle diyordu yaşlı adam. Ama sözlerinde bir övüngenlik havası vardı ve bedduasının gücüyle hala gururlanıyor gibiydi.

*Sayfa:45
72 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Halil Cibran... İnsanı içine işleyen onlarca sorgulama ve felsefi düşünceyle sizleri karşılıyor. Lübnanlı yazar büyüdüğü coğrafyanın kültürel etkilerini bizlere yansıtmaya çekinmiyor. İyiki öyle yapıyor, inanılmaz bir deryaya dalmamızı sağlıyor. Halil Cibran serimizin son kitabı "Gezgin" ile sizlerleyiz...
Kitapta önceki kitaplar gibi kısa öykülerden oluşmaktadır. Kitap gezginin eve misafir olarak gelmesiyle başlamaktadır. Gezginin Dünya'da gözüne ilişen, kulağına çalınan öyküleri dinliyoruz sanki. Öykülerin hiçbirisi öylesine değil, her birine günlerinizi ayırabilirsiniz. Güzellik-çirkinlik, güçlü-zayıf, beğenilme, üzüntü-mutluluk, erkek-kadın, önyargı gibi onlarca konuya değiniyor Halil Cibran. Bu konulara değinirken insana direkt anlatmıyor ve bir perde arkasından anlatıyor sanki,bu durum insanı daha fazla büyülüyor ve hayran hayran bakmasını sağlıyor.
Halil Cibran'ın kalemini seviyorsanız hiç düşünmeden okumanızı öneriyoruz.Halil Cibran'a şimdilik veda ederken kafamda onlarca sorgulama ile bunu yapıyorum. Kitaplı muhabbeti bol günler dilerim.

HUNOK
Sinan VARGELOĞLU
72 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kısacık hikayeleri nasıl da derin anlamlar içeriyor.Tüm hikayelerinin içerisinde öğütler ve yaşanmışlıklar var. Elinize alır almaz bitiyor.Keşke sayfası sayısı biraz daha fazla olsaydı diye düşünmeden edemiyor insan.Belki de güzelliği sayfa sayısının az olması ve tadının damakta kalmasıdır diye de düşündürüyor tabi.
İlk kez bu kitap sayesinde Halil Cibran'la da tanışmış oldum.Halil Cibran Lübnan'da doğmuş ve büyümüş.Bu yüzden olacak ki bahsettiğim öğütler ve hikayelerinde kutsal kitaplardan esinlenmiş. Dini ve mistik konular işlemiş biraz. Sade, akıcı, anlaşılır bir dili olan bu kitap, Halil Cibran'la yeni tanışacak olanlar için ideal.
72 syf.
·1 günde·9/10
Halil Cibran'ı ilk kez okuyorum ve iyi ki okumuşum diyorum.Gezgin kitabında insana özgü duyguları, yanılgıları ele alır. Her gün yaşadığımız sıradan olaylardan yola çıkar.
Kitabında en çok beğendiğim öyküler : İnci,Beden ve Ruh ,Barış ve Savaş,Rakkase,Düşler,Kırmızı Toprak.
72 syf.
Birbirilerinden bağımsız şekilde yazılmış kisa kisa onlarca hikâyenin oldu Halil Cibran Aforizmaları bizlere derin anlamlar ve dersler vermektedir. Okumaya başlayınca sıkmayan bir anlatımıyla 3..5 saat aralığında okuyup bitirebileceğiniz az ama öz eserlerden birtanesi daha keyifli okumalar.
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Gezgin, çelişki ve ikilemlerle örülü dünya serüvenimizin sıradanlığını hicveden bir başka Halil Cibran başyapıtı, ıstırap içindeki insanoğlunun amaçsız bir döngüyle sarmalanmış varoluşunun sorgulandığı bir öyküler silsilesidir. Sorgulayıcıdır ancak yargılayıcı değildir Cibran bu eserinde, gerçeği tüm çıplaklığıyla ortaya koyar ve yanılsamalarımızı, korkularımızı, tutkularımızı bizim sorgulamamızı bekler.
Her biri birbirinden farklı tatlar içeren bu minicik öykülerde insanlık tarihinin kısa bir özetini bulacaksınız.
Her zaman ki gibi kıssalar üzerinden düşünce dünyasına sizi konuk olarak kabul eden eserlerinden biri Gezgin. Her bir kıssa da bambaşka dersler ve çıkarımlar elde ediyorsunuz.
72 syf.
·2 günde·Beğendi
Ruha, yüreğe ve benliğe iyi gelen; her yönüyle incelikli bir sanatçı olan; sevgili ruhyazarım Halil Cibran, yine imdadıma yetişti. Ne zaman yüreğimi sıkışmış, ruhumu yorgun hissetsem ona sığınırım. Onun metinleri, öyküleri, şiirleri bambaşka bir dinginlik ve genişlik verir.
Gezgin eserinde de yine kısa öykülerine yer verilmiş. Onun tarzını bilenler yine zevkle okuyacak; yeni tanışanlar başta anlam veremeseler de, bir kaç öyküden sonra nasıl incelikli ve derinlikli öğütler verdiğini anlayacaklardır. Onun eserlerini farklı kılan da bu aslında. Vermek istediği mesajı okuyucuyu işaret edip, gözüne soka soka değil de; okurun başka pencereden görmesini sağlayarak benliğine aktarıyor. Sonrasında ise ya benim gibi; aşığı oluyorsunuz ya da bazı kitap severler gibi; kıymetini anlamak için biraz daha zaman geçmesi gerekiyorsunuz. Belki daha çok kitap okudukça onun inceliği ,tarzını kavrıyorsunuz.
Son diyeceğim ister kitap kurdu olun, ister sıradan bir okur ama mutlaka benliğinize bir Halil Cibran eseri katın. Emin olun sonrası da gelecektir.
72 syf.
·Beğendi·8/10
Küçük küçük öyküler, geceleri eşinize ya da çocuklarınıza okuyacağınız cinsten. Aynı zamanda bu açıdan hiç düşünmemiştim dediğim düşündürücü öyküler.. Keyifle okudum, keyifle okuyunuz..
72 syf.
·2 günde·Beğendi·1/10
Halil Cibran 'ın bu eseri bir birinden bağımsız hikayecikler silsilesinden oluşmakta. İçinde çok güzel ve öğüt verici hikayeler olmasının yanında anlamlandıramadığım hikayelerin de olduğunu itiraf etmeliyim.
Cibran bu eserinde de arı, saf bir dil kullanmıştır. Sanatlı ve şiirsel dili yine ön plandadır.
72 syf.
·1 günde·7/10
Halil Cibran'ı ilk kez okuyorum. Bir yerden başlamak gerek diye düşündüm. 52 tane çok ama çok kısa hikaye var içinde.

Açık konuşmak gerekirse bazı hikayelerden pek bir şey çıkaramadım, anlayamadım.

Ancak bazı hikayeleri bende tebessümler bıraktı ve düşündürdü. Evet dedim aynen öyle. Bu dediklerim de çok kısa olmasına rağmen insana güzel şeyler katıyorlar bence.

Belki daha sonraları ya da daha dingin bir kafayla okusam başka anlamlarda çıkarabilirdim. Ama kim bilir..

Okuyabilirsiniz arkadaşlar. O bir hikayede sizin için saklanmış bir anlam olabilir.

Bulun onu..
"Filozofun ruhu kafasındadır
Şairin ruhu yüreğinde gizlidir
Şarkıcının ruhu gırtlağında halkalanır
Ama rakkesenin ruhu onun tüm bedeninde yaşar."
"İyi olan bir insanın varlığı,görünür olan ama sadece iyilik taslayan
pek çok insanın varlığından daha iyidir."
Bir gün , Güzellik ve Çirkinlik deniz kıyısında karşılaştılar. Biri, öbürüne "Haydi yıkanalım," dedi.
Soyunup suya daldılar. Biraz sonra, Çirkinlik kıyıya çıkıp Güzelliğin giysilerini giydi ve yoluna devam etti.
Güzellik de sudan çıktı. Giysilerini bulamayınca, çıplak kalmaktan da çok utandığı için, Çirkinliğin giysilerine büründü. Sonra, kendi yoluna gitti.
İşte, o gün bugündür, erkekler ve kadınlar Güzellikle Çirkinliği birbirine karıştırdılar.
Ancak, kimi insanlar, ona ait olmayan giysilerine rağmen Güzelliğin yüzünü gördüler ve onu tanıdılar. Kimi insanlar da tanırlar Çirkinliğin yüzünü; giysiler onu gözlerinden saklayamaz.
Halil Cibran
Sayfa 2 - Türkiye İş Bankası Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gezgin
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
94
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054533466
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Araf Yayıncılık
Ağaç şöyle dedi adama:
"Köklerim kara toprağın derinlerinde ve ben sana meyvemi vereceğim" Adam cevap verdi ağaca: "Ne kadar da benziyoruz birbirimize. Benim köküm de kara toprakta. Ve kara toprak bana meyve vermen için gereken gücü bahşediyor; bana da şükranla bu meyvelerden almamı öğretiyor"

Kavşakta rastladım ona. Pelerini, portesi ve yüzünde acıdan örülmüş bir örtü vardı. Selamladıktan sonra birbirimizi dedim ki ona: "Evimize buyur gel ve misafirim ol." Ve geldi o da.Eşim ve çocuklarım eşikte karşıladı bizi. O gülümsedi onlara, onlar da memnun oldu onun gelmesine

Kitabı okuyanlar 1.568 okur

  • Furkan Yavuz
  • İrem Baş
  • Orhan Irmak
  • Vedat Sarıgöl
  • Ahmet Keskin
  • Casım Aytekin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.2 (1)
8
%0
7
%0.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları