·
Okunma
·
Beğeni
·
18,1bin
Gösterim
Adı:
Gezgin
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Erasmus Yayınları
72 syf.
·Beğendi·9/10 puan
'Hayır, bunlar uzak bir yıldızdan düşmüş göktaşlarının izleri!' derler.
Ama sen, dostum, çok iyi biliyorsun ki, bunlar bir gezginin ayak izlerinden başka bir şey değil!

-.-.-.-.-.-

Belki de rüzgar bir dal diğer dala sarılsın diye esiyordur? Karşımızdakini belki de gördüğümüz kadar yorumluyor, anladığımız kadar biliyoruzdur bazı şeyleri...
Tam olarak bir saatte bitirdim. Ne eksik ne fazla.
Birbirinden bağımsız öykülerden oluşmakta kitap. Kısa ama derin anlam içeren cümleler oluşturabilmek herkesin harcı değil bana göre. Bunu kolaylıkla eline yüzüne bulaştıran yazarlar var. Oysa Halil Cibran kelimeler ile dans etmiş desem yeridir. Dolayılı yoldan kimi zaman da doğrudan bize demek istediğini anlatmış. Oldukça keyif vericiydi.
En büyük şansım sanırım 8. basıma denk gelmiş olmak. Neden diyecek olursanız; okuduğum kitaplarda başkaları hangi cümlelerin altını çizmiş diye bakmayı severim. Alıntılar kısmına göz atarken fark ettim ki bazen bir iki kelimenin sırasının değişmesi, aynı anlamı taşıyan kelimenin hangisinin kullanıldığı cümleyi çok değiştiriyor. Bana göre şairane cümlelere denk geldiğim hoş bir kitaptı.
Keyifli okumalar dilerim...
72 syf.
Halil Cibran lübnanlı mistik şair ,ressam ve felsefeci.Cibrandan okuduğum üçüncü bir kitap ve yazara olan saygım bir kez daha arttı.Cibran lübnanda hristiyan bir ailde doğmuş incil ile kurandan etkilenmiş ve birçok kitabında bu kutsal kitaplardan esinlenilmiş öğüt ve nasihat dolu kısa kısa öyküler mevcut.Bu kitabındaki öyküleri
Şirazinin bostan ve gülistanındaki öyküler gibi nasihat dolu ama hikayeler bostan ve gülistana göre daha kısa ve daha felsefikti.Hikayelerinde insana ait duygu ve yanılgıları rutin olaylar üstünden işlemiş ve insanın doğru bir yaşam sürmesi için kendisini araması gerektiğini vurgulamış.tavsiye ederim ama ermiş kitabını okuduktan sonra.
69 syf.
·8/10 puan
İlk kez bir kitabını okuduğum Halil Cibran'ı oldukça başarılı buldum ve beğendim . Kısacık hikayelerde anlayana derinden o kadar çok şey hissettiriyor ki bu oldukça güçlü bir kalemin ve psikolojinin yapabileceği bir şey..

Bazı hikayeler çok kısa da olsa beyin jimnastiği yapabileceğiniz kadar da uzun aslında .. darısı diğer kitaplarına . Çok sevmiyorum inceleme yapmayı aslında bakarsanız çok da beceremiyorum ama kesinlikle okunmalı bu kitap zaten bir gayretle bir saat de bitiyor ..

Hayırlı günler
72 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Cibran’ın her hikâyesinden, her satırından, her kelimesinden keyif aldım.
Yazarın ölümünden kısa bir süre sonra yayımlanan bu kitapta hikâyeleri hangi sırayla birleştirdiği de ilginç bence.
Düşüncelerle oynamayı seven, empati kurabilen ya da başka bir bakış açısına sahip olmak isteyenler için ideal bir kitap.
72 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Halil Cibran' ın ölümünden sonra yayımlanan, düşündürücü, kısa kısa hikayelerden ve fabllardan oluşan bir eserdi Gezgin. İnsanların olaylara bakış açılarının farklılığını, nasıl çözümlediğini her hikayede farklı anlatılmış...Küçükler ve büyükler için güzel öğütler de var. Fakat içinde inanılmaz basit hikâyeler var. Bunları genelde takvim yaprakları arkasında görürüz ama yazar bunu kitap haline getirmeyi yeğlemiş. Benim için tamamen olmasa da biraz hayal kırıklığı bir kitaptı. Sizlere keyifli okumalar.
72 syf.
·2 günde·8/10 puan
Cibran ' ın ölümünden sonra yayımlanan bu eserinde insana özgü duyguları , yanılgıları ve duraksamaları çözümlerken , tıpkı bir karşılaşma gibi her gün yaşadığımız sıradan olaylardan yola çıkarak okura sunmaktadır .
Sevgi , dostluk , ahlak , mutluluk , hüzün vb. konuları işleyerek zengin bir içerikle kaleme aldığı bu kitap 61 sayfadır .
Okumanızı tavsiye ediyorum .
72 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Halil Cibran... İnsanı içine işleyen onlarca sorgulama ve felsefi düşünceyle sizleri karşılıyor. Lübnanlı yazar büyüdüğü coğrafyanın kültürel etkilerini bizlere yansıtmaya çekinmiyor. İyiki öyle yapıyor, inanılmaz bir deryaya dalmamızı sağlıyor. Halil Cibran serimizin son kitabı "Gezgin" ile sizlerleyiz...
Kitapta önceki kitaplar gibi kısa öykülerden oluşmaktadır. Kitap gezginin eve misafir olarak gelmesiyle başlamaktadır. Gezginin Dünya'da gözüne ilişen, kulağına çalınan öyküleri dinliyoruz sanki. Öykülerin hiçbirisi öylesine değil, her birine günlerinizi ayırabilirsiniz. Güzellik-çirkinlik, güçlü-zayıf, beğenilme, üzüntü-mutluluk, erkek-kadın, önyargı gibi onlarca konuya değiniyor Halil Cibran. Bu konulara değinirken insana direkt anlatmıyor ve bir perde arkasından anlatıyor sanki,bu durum insanı daha fazla büyülüyor ve hayran hayran bakmasını sağlıyor.
Halil Cibran'ın kalemini seviyorsanız hiç düşünmeden okumanızı öneriyoruz.Halil Cibran'a şimdilik veda ederken kafamda onlarca sorgulama ile bunu yapıyorum. Kitaplı muhabbeti bol günler dilerim.

HUNOK
Sinan VARGELOĞLU
72 syf.
·1 günde·9/10 puan
Halil Cibran - Gezgin
Sevgi, dostluk, ahlak, mutluluk, hüzün, güzellik, haz, emek, din ve ölüm gibi konuları kısa hikayelerle en anlamlı, en güzel şekilde kısacık 62 sayfada anlatan bir kitap. Bir süredir kitaplığımda bekleyen bu kitabı ertelediğim için üzüldüğümü söylemek isterim. Size tavsiyem hiç vakit kaybetmeden okumanız gerektiğidir.

#KitaptanAlıntı
Antakya'da, Asi Nehri'nin denize dökülmek üzere geçtiği o kentte, iki yakayı birbirine yaklaştırmak için bir köprü yapılmıştı. Köprü, Antakya'nın katırlarının sırtında, tepelerden taşınan taşlarla inşa edilmişti. Köprü tamamlandığında sütunlardan birinin üzerine,
Grekçe ve Aramca olarak şu yazıyı hakkettiler:
.
"Bu köprü Kral ll. Antiokhos tarafından yaptırıldı."
.
Ve bütün halk, güzel Asi nehrinin üzerindeki sağlam köprüden geçti. Bir akşam kimilerinin biraz meczup olarak gördüğü bir genç, o yazının kazılmış olduğu sütuna kadar indi. O cümlenin üstünü kömürle karalayıp üzerine şunları yazdı:
.
"Bu köprünün taşları tepelerden katırlarla taşındı. Üstünden geçerken, gidip dönerken, bu köprüyü inşa eden Antakya katırların sırtına biniyorsunuz."
.
İnsanlar bu genç adamın yazdıklarını okuduklarında, kimi güldü, kimi şaşırdı. Kimileri de şöyle dediler:
.
"Bunu kimin yazdığını iyi biliyoruz, biraz meczup değil mi o?"
.
Ama bir katır başka bir katıra gülerek şöyle dedi:
.
"Bu taşları taşıdığımız günleri hatırlıyor musun? Oysa Bugüne dek bu köprünün kral Antiokhos tarafından yapıldığı söyleniyordu."
.
.
.
.
.
#okudumbitti #neokudum #halilcibran #gezgin #türkiyeişbankasıkültüryayınları #önerikitap #kitaptavsiyesi #kitapyorumu #kitaplarım #kitapkahve #books #kitapönerisi #kitapoku #bookstagram #tavsiyekitap
72 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Kısacık hikayeleri nasıl da derin anlamlar içeriyor.Tüm hikayelerinin içerisinde öğütler ve yaşanmışlıklar var. Elinize alır almaz bitiyor.Keşke sayfası sayısı biraz daha fazla olsaydı diye düşünmeden edemiyor insan.Belki de güzelliği sayfa sayısının az olması ve tadının damakta kalmasıdır diye de düşündürüyor tabi.
İlk kez bu kitap sayesinde Halil Cibran'la da tanışmış oldum.Halil Cibran Lübnan'da doğmuş ve büyümüş.Bu yüzden olacak ki bahsettiğim öğütler ve hikayelerinde kutsal kitaplardan esinlenmiş. Dini ve mistik konular işlemiş biraz. Sade, akıcı, anlaşılır bir dili olan bu kitap, Halil Cibran'la yeni tanışacak olanlar için ideal.
72 syf.
·2 günde
Gerçekten inanılmaz akıcı bir kitap, kısacık günün herhangi bir zaman diliminde sakince okuyabileceğiniz minik hikayelerle donatılmış Cibran'nın betimlemeleriyle bizi iç dünyamıza götürüyor. Soyut duvarlarla çevrili hikayelerde durup düşündüğümüzde kitabının aslında yaşamımızda günlük olaylar olduğunu anlayacaksınız.Belki tekrar tekrar okuyup verdiği mesajları yaşamımıza taşımamız gereken yerleri göreceksiniz iyi okumalar dilerim
#Okudumbitti
69 syf.
·Beğendi·Puan vermedi·Ne Okusam'dan
Kısa öykülerden oluşan eser her sayfasında sorgulama ve bilgece öğütler sunuyor bize. Hemen her konuya değinmekten çekinmemiş olan Cibran, gündelik yaşantıların arasına gizlenmiş erdemleri son derece basit bir dille ortaya çıkartıyor. Ama öyle ulu orta değil, adeta bir perdenin arkasından gölge oyunları yaparak… 'Gezgin' kitabıyla bir kez daha okuyucusuna “düşün” diyen yazarımız, her zamanki gibi sayfa sayısını kısa tutarak bizi eseflendiriyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gezgin
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Erasmus Yayınları

Kitabı okuyanlar 4.507 okur

  • şahande uluğ
  • Nigar Kocatürk
  • Handan Tunç
  • Ayşen
  • Yasemin Durak
  • Deniz
  • Kurdema
  • Edanur Göktaş
  • Alper Işıktaş
  • Hatice erdem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.4 (5)
9
%0.2 (2)
8
%0.2 (3)
7
%0.2 (3)
6
%0.1 (1)
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0.1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları