8,1/10  (35 Oy) · 
142 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.382 gösterim
Hindistan’da büyüyen Mary, annesiyle babası bir salgında ölünce, eniştesinin yanına gönderilir. Eniştesi çok zengin, ama mutsuz bir adamdır. Karısını genç yaşta kaybedince hayata küsmüş ve zamanını başka ülkelere geziler yaparak geçirmeye başlamıştır. Mary ile de pek ilgilenmez.

Mary bir bataklığın ortasına inşa edilmiş 600 yıllık tuhaf bir malikânede, hizmetlilerin bakımına bırakılır. Başlangıçta malikâneden de, çevresindeki insanlardan da pek hoşlanmayan Mary, kısa sürede hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfeder. Bataklık aslında harika bir yerdir ve malikânenin de şaşırtıcı sırları vardır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786053602484
 • Orijinal Adı:
  The Secret Garden
 • Çeviri:
  Osman Çakmakçı
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
AYNUR 
06 Tem 13:50 · Kitabı okudu

8 yaşındaki kardeşime okuması için almıştım. Ama uygun olup olmadığına emin olmak için önce kendim okudum. Sanırım gönül rahatlığıyla okutabilirim ona. :)
.
Mary 10 yaşında küçük bir kız çocuğudur. Hindistan'da ailesiyle birlikte yaşıyor ama ruhen yalnız. Babasının sürekli iş seyahatlerinde olmasi annesinin gezmeye olan düşkünlüğü nedeniyle dadılarla yaşıyor ve umursanmadığını düşündüğünden o da kimseyi umursamıyor, yüzü gülmüyor ve mutsuz. Bir zaman sonra anne ve babasını kaybediyor. Bunun üzerine tamamen yalnız kaldığını düşünürken İngiltere'de bir dayısı olduğu haberinden sonra oraya gönderiliyor. Dayısın evinde hizmetçi Martha ile tanışıyor ve ilk kez dayısının evinde sevildiğini hissediyor artık yüzü gülüyor. İlerleyen zamanlarda bahçıvan, Martha'nın kardeşi Dickon ve dayısının oğlu Colin ile tanışıyor. Asıl güzellik Colin'de. Hasta olduğunu düşündüğünden dolayı dışarı çıkmıyor sürekli odsasında-karanlık- zamanını kitap okuyarak geçiren öfkeli ve huysuz bir çocuk. Ta ki Mary ile tanışana kadar. Ardından Colin'in yürümeyi başarması ve dayının yasakladığı gizli bahçenin çocuklar tarafından yeniden canlanmasını görmesi üzerine kitap mutlu sonla bitiyor.
.
Biraz Pollyanna biraz Heidi vardı kitapta. :)
Güzel okumalar.

Nazlıhan 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Mary ailesini kaybedince dayısının yanında yaşamaya başlar. Ailesinden sevgi göremeyen bir çocuk olduğundan insanların hep kendisine kötü davranacağını düşünmektedir. Dayısının evinde iki dost edinir. Ve gizli bahçeyi bulur. Kitapta dostluk ve sevgi temaları oldukça iyi işlenmiş. Sadece çocuklar değil, çocukların masum dünyasını özleyen yetişkinlere de tavsiye ederim.

Hasan filiz 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Simarik büyüyen bir kızın herşeyin kaybetmesi hayatın torpusunden geçerek bu özelliği kaybederek umudunu yitirmek uzereyken kendisinden daha şımarık kan bagi olanbirine umut ışığı olması...

Kitabı iki kere okudum. Birinde ilkokuldaydım. Okurken heyecandan kalbimin deli gibi attığını çok iyi hatırlıyorum. Sanki bendim o koridorlarda, bahçede dolaşan...

Hikaye içinde sürüklenip kayboldum. Hiç bitmemesini istediğim bir romandı.

İkinci okuyuşumda ortaokuldaydım. Bu sefer tatlı bir keyif, heyecanla okudum. Neden etkilendiğimi bir kez daha fark ettim. Koca bir hayat dersi de vardı romanda...

Şimdi okusam yine keyifle okurum eminim. Bir çocuk için başucu kitabı olmalı.

Yazarın kalemine, yüreğine sağlık.

İyilik ve güzellikle her şeyin üstesinden gelen bir kız çocuğunun, mutlu olmaya ve mutlu etmeye çalıştığı hayatını anlatan bir roman. Okudukça biraz Heidi yi anımsattığını düşünüyorum, ama okurken keyif aldım.

Kitaptan 2 Alıntı

AYNUR 
 06 Tem 13:53 · Kitabı okudu · İnceledi

Kitaplarım olmasaydı ne yapardım bilmem?
Hastalıklı vücudum yatağa mahkûmken beynim, kitaplar sayesinde alabildiğine özgürdü.

Gizli Bahçe, Frances Hodgson Burnett (Sayfa 114)Gizli Bahçe, Frances Hodgson Burnett (Sayfa 114)
Özlem Taş 
09 Nis 20:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Eğer bir ökse agacı ardıç kuşu olsaydın ve yuvanın nerede olduğunu bana gösterseydin, bunu başkalarına söyler miydim sanıyorsun? Asla, "dedi, "Bir ardıç kuşu kadar güvendesin. "

Gizli Bahçe, Frances Hodgson Burnett (Sayfa 97)Gizli Bahçe, Frances Hodgson Burnett (Sayfa 97)

Kitapla ilgili 2 Haber

Son anda isimleri değişen 10 klasik roman
Son anda isimleri değişen 10 klasik roman Edebi bir eser ortaya çıkartmak kadar, ona bir isim bulmak da güçtür. Aşağıdaki listede, bugün severek okuduğumuz pek çoğu artık klasikleşmiş eserin, isim konusunda başlarından geçenlerle ilgili ilginç bilgiler bulacaksınız. Bir kısmı sadece pazarlama gayesiyle, bir kısmı da daha akılda kalıcı olması amacıyla isimleri değiştirilen 10 edebiyat eserini, mentalfloss’tan filmlervekitaplar.com çevirdi.