Gizli Mabet (Toplu Öyküleri 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.464
Gösterim
Adı:
Gizli Mabet
Alt başlık:
Toplu Öyküleri 2
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052169551
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Yirminci yüzyılın toplumsal ve siyasal meselelerini ince bir dikkat ve mizahla metinlerine taşıyan Ömer Seyfettin’in yirmi kısa öyküsü Gizli Mâbet’te bir araya geliyor.
152 syf.
·Puan vermedi
Ömer Seyfettin hikayelerinden faydalı sonuçlar çıkartmamızı, ibret almamızı istemektedir. Durum öykücülüğünün edebiyatımızdaki temsilcisi gibi Sait Faik gibi kısa bir kesit sunmaz. Olay odaklı anlatır. Zaten yazarın kendisi de edebiyatımızın olay öykücülüğünün temsilcisidir. Gizli Mabet de bu şekilde ele alınmıştır. Yer yer mizaha da yer verilen eserde, Türk kültürünün zenginliğine değinilmiş, Avrupa hayranlığı eleştirilmiştir. Öykü, Türk anlatıcı ile Frenk’in görüş çatışmaları içinde düşünceleri ifade etmek ve ispatlama şansını sunmuştur. Türklerin kendi kültürel zenginliklerinin farkında olmadıkları tezine de yer verilmiştir.
152 syf.
Gizli Mabed/Ömer Seyfettin/Çağrı Yayınları/138 Sayfa (Burayı özellikle belirttim. Bendeki baskısı Çağrı Yayınlarına ait ve sanırım içindeki hikâyeler buradakinden farklı. Eklenme isteğinde bulundum, ancak eklenmedi.)
*Kitap aslında 138 sayfa değil, yaklaşık iki katı. Ama 138. sayfadan sonrası arapça olarak yazılmış, sanırım aynı hikaye bir de arapça kaleme alınmış. Kitabın türkçe sayfalarının son sekiz sayfası da zaten eski kelimelerin tercümelerinden oluşuyor, ancak ben bakma ihtiyacı hissetmedim. Çünkü çoğu bilindik kelimeler. Kitaba gelecek olursak, kitap adını içindeki bölümlerin ilkinden almış. Gizli Mabed, Bir Muhterî, Kurbağa Duası, Çakmak, Külah, Bir Hayır, Keramet, Düşünme Zamanı, Hafiften Bir Seda, Cesaret, Bir Kayışın Tesiri, Yüz Akı, Nasıl Kurtarmış, Deve, Herkesin İçtiği Su, Tam Bir Görüş, Koleksiyon, Uçurumun Kenarında, Şefkate İman başlıkları altında kısa hikâyelerden oluşuyor. Her bir hikâye farklı, her birinde de trajikomik diyebileceğimiz olaylar yer alıyor. Tam Bir Görüş isimli hikâyeyi daha önce okumuştum, ama hangi kitabındaydı hatırlamıyorum. Meşhur Efruz beye yer verilen bir hikâye. Hikâyelerin hepsinin dili yalın, anlatımı sade ve başarılı. Akıcı ve okuru sıkmayan bir üslupla yazılmış. Kısa bir sürede okunuyor ve hafızada hoş bir anı bırakıyor.
80 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çok heyecanla okumuştum Kalbim güm güm çocuk yıllarımın vazgeçilmez yazarı Ve hikayesiydi Ömer Seyfettin Ama bir yetişkin olduğumda da onun o güzel hikayelerini aynı keyifle okuduğumu görmek beni mutlu ediyor
İyi okumalar
Varolun
160 syf.
·5 günde·8/10 puan
Ömer Seyfettin, hikâyelerinde faydalı sonuçlar çıkartmamızı, ibret almamızı sağlayan kıssadan hisseler ağır basar. Sait Faik gibi hayatın bir kesitini sunmaz daha çok bir olayın geliştiği, karmaşık hale büründüğü ve bir sonuç ile noktalanır yani sıradan gözüken konuları bile derinlemesine inceler. Ömer Seyfettin'in kalemi biraz ağırdır ama kıssadan hisseyi yakalamanız daha önemlidir. Maupassant tarzı yazdığını yukarıda anlattıklarım ile anlamışsınızdır.
160 syf.
·5 günde·Puan vermedi
20. yüzyılın toplumsal ve siyasal meselelerini ince bir dikkat ve mizahla metinlere taşıyan Ömer Seyfettin'in yirmi öyküsü bu kitapta bir araya geliyor.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu okuduğum kitap Ömer Seyfettin'den Seçme Eserler ana başlığı altında 4 hikaye içermektedir. Bunlar : Gizli Mabed, Pembe İncili Kaftan, Niçin Zengin Olmamış, Ay Sonunda. Ömer Seyfettin -bilmiyorum hala öyle mi- benim gibi 90 çocukları için ilkokullarda kütüphanesine muhakkak eklenen kitapların baş yazarlarından birisi idi. Bu kitapta öğretmenimin bana hediyesiydi ve ayrı bir değeri olduğundan 99 yılından bugüne kadar saklamıştım. Şunu söylemem mümkündür ki Ömer Seyfettin kitaplarını özellikle daha ilerleyen yaşlarda -okuduysanız bile tekrardan- elinize almanız bu hikayelerin ne denli değerli olduğunu hatırlatacaktır. Türkçede sadeciliği savunan yazar bunu çok başarılı bir şekilde uygulamış ve eserlerinde sunmuştur. Kısa olarak konuları söylemem gerekirse Gizli Mabed bence aslında bugün fazlasıyla devam eden ama o zamanlarda da kendini gösteren Avrupa hayranlığına karşı Frenk adında bir Fransızın bizim sahip olduğumuz değerlere duyduğu hayranlıkları ve Türk mahallesine yaşadıklarını ele alır. Niçin Zengin Olmamış ve Ay Sonunda hikayeleri ana tema olarak maddi sıkıntıları ve yarattığı psikolojiden bahsetmektedir. Niçin Zengin Olmamış'ta buna ek olarak ise zengin olmak için geçilen yolların sapa sokakları ve sonuçlarından bahsedilir. Sanırım en bilinen ve ünlüsü olan 'Pembe İncili Kaftan' ise vatan sevdalısı Muhsin Çelebiyi bize anlatır. Tam bu dönemde okurken açıkcası duygulanmamak ve düşünüp sorgulamamak elde değil. Sesli kitap sevenler için ise Rüştü Asyalı'nın sesinden Pembe İncili Kaftan'ın linkini buraya bırakıyorum. Özetle:) Ömer Seyfettin'i okuyalım okutalım. https://www.youtube.com/watch?v=ojG791KpMyE
160 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Ömer Seyfettin toplumu inceleyip bunu okurlarına çok güzel bir şekilde aktarmış. Yer yer mizahı ile de kitap daha eğlenceli olmuş. Türk edebiyatına farklı şeyler kattığı için teşekkür ederim.
Ömer Seyfettin'in hikayelerinden oluşan bir eser. Lise edebiyat kitaplarındaki okuma parçalarını hatırlattı. İlk hikaye hoşuma gitti. tam 5 duraklıktı, okudum ve bitti. (malum metro yolculuğum) "Mazinin tozlu sayfaları aralandı" derler ya. çok tatlı bir kıvam oluşturdu dimağımda. Galiba çerez gibi, dinlendirici bir kitap okuyacağım.
"İki gönül bir olunca samanlık nasıl seyran olursa, okuyan için de kitapları elde ettikten sonra kendi evi , kendi odası Hildernberg, Oxford, Sorbonne olurdu!"
Ömer Seyfettin
Sayfa 32 - Parıltı
"Azizim, siz kendinizi bilmiyorsunuz. Avrupa'yı bir şey zannederek kendi güzelliklerinizi görmüyor, kendi esrarlarınızı yaşamıyorsunuz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gizli Mabet
Alt başlık:
Toplu Öyküleri 2
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052169551
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Yirminci yüzyılın toplumsal ve siyasal meselelerini ince bir dikkat ve mizahla metinlerine taşıyan Ömer Seyfettin’in yirmi kısa öyküsü Gizli Mâbet’te bir araya geliyor.

Kitabı okuyanlar 426 okur

  • Pınar
  • Mehtap kabak
  • Gamze Ege Arslanoğlu
  • Abc
  • Pınar Gndzgl
  • İlknur Gültekin
  • Erdi Demirel
  • S I L A
  • Beyzanur Polat
  • Sümeyye

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%5.3 (4)
7
%3.9 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0