Gölgeler Koridoru Bir Sufinin Günlüğü

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
510 gösterim
"Şayet benim kulağa tatlı gelen fısıltılarımı işitemiyorsan, o hâlde hayat öğretsin sana öğrenmen gerekenleri..."

Amerika'da doğan, orada İslam'la tanışan, çeşitli Amerikan ve Avrupa üniversitelerinde psikolojik danışmanlık dersleri veren ve şu anda misafir öğretim üyesi olarak Türkiye'de bulunan Muhyiddin Şekûr'un yıllardır beklenen kitabı; Gölgeler Koridoru.

Şekur'un tasavvufla tanışma serüvenini anlattığı ilk kitabı Su Üstüne Yazı Yazmak bugüne kadar yüzbinlerce kişiye ulaştı. Okuyan herkesi derinden etkiledi. Yaşadığımız hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, her tecrübenin bizi bir hâlden başka bir başka hâle hazırladığını hissettirdi.

Muhyiddin Şekûr, uzun zamandır beklenen Gölgeler Koridoru'nda, aynı akıcı üslupla hakikatte hepsi birer hikmete işaret eden hayat derslerine devam ediyor. İsmi Furkan Suresi'ndeki "Rabbinin gölgeyi nasıl uzattığını görmedin mi? Eğer dileseydi, onu elbet hareketsiz kılardı" ayetinden mülhem olan Gölgeler Koridoru'nda görünmeyen dünyayı keşfetme tecrübelerini daha ileriye taşıyor. Görünene odaklanıldığında kolayca üzerinden atlanıp geçilebilen sıradan olayların, görünenin ötesine nüfuz edildiğinde hakikate uzanan bir nişaneye dönüştüğünü gösteriyor.

Gölgeler Koridoru, insana önce kendi bâtınına, enfüsî âlemine, sonra dış dünyadaki olayların iç yüzüne, yani aslında hakikate dair bir kavrayışa nasıl ulaşılabileceğine dair küçük ama etkileyici denemeler yaptırıyor. Bazen bir gece yürüyüşünden, bazen bir ateşböceğinden, bazen bir veranda inşaatından, bazen insanlığı tarif edilmez acılara sürükleyen savaşlardan yola çıkarak bakışımızın nereye odaklanması gerektiğine yönelik hatırlatmalarda bulunuyor. Gölgeler Koridoru, hakikat yolcularının kaçırmaması gereken bir roman. Âdeta karanlıkta kalan insana yolunu gösteren bir "altın iplik"...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789759161781
 • Yayınevi:
  Sufi Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

TUBA DİŞLİ 
03 Tem 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi

Şayet benim kulağa tatlı gelen fısıltılarımı işitemiyorsan, o halde hayatın acı dersleri sana öğretsin öğrenmen gerekenleri...

Gölgeler Koridoru, Muhyiddin ŞekurGölgeler Koridoru, Muhyiddin Şekur
Suskun/ca 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyada adaletsizliğin var olması dahi Allah'ın izniyledir. Ne şer ve ne şeytan, Cenab-ı Hakk'ın izni olmaksızın var olabilir. İnsanın aklına ister istemez Allah Teala'nın buna neden müsade ettiği sorusu gelebilir. Celal sahibi Rabbimiz güzlerimizi açmak için bizi meşakkatler yoluyla imtihan eder. Ama zaten öyle yada böyle her nefs bir gün ölümü tadacaktır.

Gölgeler Koridoru, Muhyiddin ŞekurGölgeler Koridoru, Muhyiddin Şekur