Göze Göz Dişe Diş Diyen Kız (Millennium Serisi 5)

·
Okunma
·
Beğeni
·
843
Gösterim
Adı:
Göze Göz Dişe Diş Diyen Kız
Alt başlık:
Millennium Serisi 5
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993446
Kitabın türü:
Çeviri:
Ali Arda
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Ejderha dövmeli kız unutmaz.

Unutmadığı gibi, affetmez de.Lisbeth Salander son olaydan sonra atıldığı hapishanede bile adaletin temsilcisi olmaya devam eder. Maksimum güvenlikli birimin duvarlarının ardından kışkırtılan ırkçı ve dinî çatışmalara göz yummaz.

Mikael Blomkvist her hafta uzun bir yol gidip Lisbeth’i hapishanede ziyaret eder, bu ziyaretlerinden birinde acılarına çare olacak bir ipucu yakalar. Mikael açısından Millennium için de güzel bir haber olabilir bu. Lisbeth açısından ise çocukluğunda saklı kalan gerçeklerin gün yüzüne çıkması demektir.

Fakat gerçeklere erişmek o kadar da kolay olmayacaktır; Kayıt ismini verdikleri habis deneylerin ardındaki bilim insanları bu konunun üstünün uzun süre önce örtüldüğünü düşünüyordur ve öyle kalması için de ellerinden geleni yapacaklardır.

Salander geçmişinin gizemini çözmeye ve anılarındaki kadını bulmaya çok yakın olduğunu biliyordur; boynunda çocukken ona bir ejderhayı anımsatan doğum lekesi olan kadını… Salander her ne pahasına olursa olsun intikamını alacaktır.

Göze Göz Dişe Diş Diyen Kız, gerilim yaratan hikâyesinin gücünü dünya çapında milyonlarca okuru etkileyen Stieg Larsson’un Millennium üçlemesinden ve Salander ile Blomkvist’in adalet için savaşa devam etmesinden alıyor.EJDERHA DÖVMELİ KIZ, ATEŞLE OYNAYAN KIZ, ARI KOVANINA ÇOMAK SOKAN KIZ ile bir efsane doğdu. ÖRÜMCEK AĞINDAKİ KIZ o efsaneyi zihinlere kazımaya devam etti ve şimdi de GÖZE GÖZ DİŞE DİŞ DİYEN KIZ ile Millennium serisi değerine değer katmaya hazır!“Harika... Orijinal seriye bundan daha sadık bir devam kitabı olamazdı. Salander en dramatik, en karizmatik, en etkili araştırmacı haliyle karşımızda; sosyal becerilerden yoksun bir kadın olabilir ama iş, yozlaşmış güçlerin karşısında durmaya gelince ondan iyisi yok.”

-Tom Nolan, The Wall Street Journal-“Sürükleyici, şaşırtıcı. Larsson’u gururlandıracak derecede cesaret ve sağduyu içeriyor.”

-Patrick Ryan, USA Today-“Millennium serisinin hiç değişmeyen yanı Salander; her türlü haksızlığa zekâsı ve gerektiğinde de dövüş sanatlarıyla karşılık verebilen o tuhaf ve yalnız genç kadın.”

-Maureen Corrigan, The Washington Post-“Tıpkı Örümcek Ağındaki Kız gibi bu kitap da Larsson’un üçlemesini hakkıyla devam ettiriyor. Fakat Göze Göz Dişe Diş Diyen Kız Lagercrantz’ın efsaneyi başka bir boyuta taşıyacağı bir dönüm noktası gibi.”

-Ed Swedlund, Paste Magazine-“Her zaman olduğu gibi yine beklentileri karşıladı… Lisbeth, yine tam bir intikam meleği.”

-Kirkus Reviews-“Lagercrantz’ın Millennium serisine kattığı ikinci kitap, insanı şaşkına çeviren bir gizem yumağı.”

-Publishers Weekly-“Yine bir Lisbeth Salander efsanesi. Lagercrantz, Stieg Larsson’un yarattığı çerçeveden çıkmadan başarıya ulaşmayı beceriyor. Bu yeni dünyada her şey ve herkes şüpheli ama ejderhalar ezilenleri korumaya ve onların intikamını almaya devam ediyor.”

-Michael Ruzicka, Booklist-“Stieg Larsson gittiği yerde gururla gülümsüyor olmalı… İsveçli gazeteci yazar David Lagercrantz, Larsson’un Millennium serisini devam ettirdiği bu ikinci kitabında çok katmanlı ve entrikalarla dolu bir gerilim yaratmış.”

-Jean Westmoore, The Buffalo News-“Dâhi hacker Lisbeth Salander ve amansız gazeteci Mikael Blomkvist, bu kitapta gerilim yükseldikçe sosyal açıdan iyilik peşinde koşmaya devam ediyor. Bu çift kalbimizi çalmaya devam ediyor.”

-Carlo Wolff, Pittsburgh Post-Gazette-(Tanıtım Bülteninden)
416 syf.
·13 günde·10/10
Serinin ilk kitabından sonra en zevk alarak okuduğum kitabıdır. Göze göz dişe diş diyen kız geçmişe giderek herkezin merak ettiği "ejderha dövmesine ışık tutuyor" bunun yanında hikaye süper bi hikaye ve hikaye çok güzel kurgulanmış bir yer haricinde. Konu geçmişe giderek kişiler ağzından anlatılması kanımca kurguyu daha da güçlendirmiş. Kurgu bir yer haricinde demiştim orası da Lisbet Salander bir yerde yakalanıyor tam başına bir şey gelecek bir ses duyuluyor. Sonra hikaye başka yere geçiyor. Tekrar lisbete dönüyor geriye gidiyo yine tam başına bir şey gelecek ses duyuluyor gene hikaye bal bir bölüme geçiyor 3. De olay kaldığı yerden devam ediyor. Bence başarılımı başarılı hikaye sıkıyomu hayır sıkmıyor hikaye akıcımı kesinlikle akıcı 10 yıldız 5 numara bi kitap inşallah 6. Da böyle olur varsa 6. Kitap ?
416 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
"EJDERHA DÖVMELI KIZ UNUTMAZ, UNUTMADIĞI GİBİ AFFETMEZDE."

Serinin bu kitabı da soluksuz bir şekilde akmaya devam ediyor. Millenium benim en sevdiğim seridir ve Lisbeth Salander gözümde kurgulanmış en mükemmel, güçlü karakterdir. Larsson'ın yarattığı bu ölümsüz karakter Lagercrantz'ın devam kitabıyla yaşamaya devam ediyor. Serinin bu kitabında yine birçok önemli konuya değiniyorlar. İslamofobi, aşırı dincilik gibi. Her ne kadar Larsson kadar olmasa da Lagercrantz, Larsson'ın mirasını devam ettirecek en iyi yazarlardan biri. Altıncı kitabı dört gözle bekliyorum.
406 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Larsson' dan bayrağı devralan Lagercrantz bana göre hakkını vermiş serinin. Ufak tefek farklılıklar elbette var ama kurgusunu beğendim, kesinlikle çok sürükleyici. Tüm kitap yazarın ağzınıza bir parmak bal çalıp merakınızı yeterince uyandırdıktan sonra başka bir konuya geçerek okumanızı tahrik etmesiyle geçiyor resmen. Bu yanıyla Larsson' dan farklı buldum ben. Millenium serisi severlerine tavsiyemdir.

SPOİLER: Bu kitapta Erika' yı pek görmüyoruz çok geri planda kalmış. Bir de Lisbeth' in peşinde olduğu konulardan biri ( Faria Kazi) gölgede kalmış biraz. Sonlara doğru geçiştirilmiş gibi geldi bana.
416 syf.
·4 günde·6/10
Bu kitap ne ara çıktı, benim nasıl haberim olmadı hiçbir fikrim olmasa da Millennium serisi ile yeniden beraber olmak güzel. Lagercrantz'ın işi zor, Larsson gibi bir yazardan sonra böylesine zor bir seriyi ilerletmeye çalışmak büyük cesaret ister, bunu düşünerek kitabı incelemeye çalışacağım.

Baştan belirtmek gerekir ki Lagercrantz her ne kadar iyi iş çıkarsa da ilk üç kitap bambaşka. Her şeye rağmen yazar genel hikayenin bütünlüğünü çok iyi koruyor ve Lisbeth'in geçmişine dair yeni bir çok ayrıntı ortaya çıkıyor, benim merak ettiğim Larsson'ın notları sayesinde mi yoksa yeni yazarın sayesinde mi bu kadar iyi bir bütün oluşuyor?

Hikaye sağlam ve oldukça iyi kurgulanmıştı, okurken sayfalar aktı gitti. Yazar ortaya iyi bir iskelet çıkarmış, okurken merakı canlı tutuyor ancak sonlara doğru bazı olaylar bana fazla baştan savma geldi, Millennium serisinde böyle şeylere alışık değiliz. Olayların akışında sanki aceleci bir hava hakimdi, en azından ben öyle hissettim.

Örümcek Ağındaki Kız'dan daha iyiydi ama yazarın kendini geliştirip daha iyi bir iş çıkarmasını beklerdim. Son olarak, kitabın kapağı neden bu kadar çirkin?
416 syf.
·Puan vermedi
Lisbeth Salander hapishanede bile adaletin temsilcisi düştüğü hapishanede bile ırkçı ve dini çatışmalara göz actirmaz bir kişi. çocukların gelişimindeki çevre mi genetik mi etkili olan gizli bir araştırmanın fakir ve mağdur ailelerden alınan ikiz çocuklar üzerinde yapılan kayıtdışı deneyler testler yani farklı kültürler de büyüyen kardeşlerin öyküsü
416 syf.
·Beğendi·9/10
Stieg Larsson'dan David Lagercrantz'a devir teslim kitabı olmuş.Romanın Larsson'un kaleminden çıkmış gibi.Aynı heyecan ile devam ediyor.
Lisbeth Salander'in adaleti her kitapta olduğu gibi devam ediyor. Her türlü haksızlığa adaletsizliğe karşı kendi hayat bakışıyla adalet aramaya çalışıyor.
İnsanı hayretler içerisinde bırakan ilginç bir konu ile Milenyum serisi devam ediyor.
Benim beklentilerimi karşıladı.

Herkese iyi okumalar...
Vesselâm
416 syf.
·Puan vermedi
Lisbeth varsa okunur dedim ve de öyle de oldu son 100 sayfa muhteşemdir...Hedefine aldığı kişinin tüm kirli çamaşırlarını ortaya çıkaran kişidir o asla bulaşmak istemezsin...Bu kitapta dövmenin sırrı da çözülüyor alın size küçük bir ipucu...
416 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Bi onceki kitapta altindan kalkamaz yapamamistir demistim kendi kendme ama gercekten basarmis bu kitapta kahrmanimizin mekani hapishane ve orayida dize getirmis seriyi okuduysaniz kesnlikle cok iyi bir devam kitabi...
416 syf.
·5 günde·8/10
Millennium serisinin 5. kitabı. Lisbeth Salander; haksızlığa, güçsüz olanın ezilmesine karşı koyuyor. Aynı zamanda daha çocukken ona eziyet edenlerle, Kayıt'la hesaplaşma çabasında.
416 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
#millenniumserisi bitti ...neden bitti ? nasıl bitti ? güzel miydi?orjinale bağlı kalınmış mıydı? devam etmeli mi , etmemeli mi ? devam edecek gibi bir hisse kapıldım mı? evet ...gibi sorularla cebellesirken dedim bi dur ,boşver kitap bittiğinde hissedilen o güzel anın keyfini çıkar. ...ve öyle yaptım anın tadını çıkardım. ..Zira buraya yazılanların, hazırlanan yorumların vs.okunmadan geçildiğini düşünüyorum. ...bu yüzdendir ki zorlamaya gerek yok ......yazar orjinale bağlı kalmıştı bana göre , tabiki ufak tefek farklılıklar vardı, olsundu o kadar ...beğendim mi , evet beğendim. ..Yine adalet için savaşan ve sağlayan Lisbeth Salander ve Mikael Blomkvist yozlaşmış güçlerle mücadeleye devam ediyorlar. ...Bence Stieg Larsson da bu devam kitaplarını beğenirdi ....Lisbeth 'in geçmişinde bilinmedik bir sır kalmıyor. ...hak edenler hak ettiklerini fazlasıyla buluyorlar ....Eğer buraya kadar okuduysanız öncelikle teşekkürler der seriyi bitirmenizi nacizane tavsiye ederim .....
.
Hoşça kalın .....
"........ejderha dövmesini sormuştu .....Bunu hep merak etmişti, bu tür şeyleri sanat olarak kabullenmeyecek bir kuşaktandı .....Sürekli değişip gelişen insan , hiç kurtulamayacağı bir şeyi nasıl süs yapardı ? "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Göze Göz Dişe Diş Diyen Kız
Alt başlık:
Millennium Serisi 5
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993446
Kitabın türü:
Çeviri:
Ali Arda
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Ejderha dövmeli kız unutmaz.

Unutmadığı gibi, affetmez de.Lisbeth Salander son olaydan sonra atıldığı hapishanede bile adaletin temsilcisi olmaya devam eder. Maksimum güvenlikli birimin duvarlarının ardından kışkırtılan ırkçı ve dinî çatışmalara göz yummaz.

Mikael Blomkvist her hafta uzun bir yol gidip Lisbeth’i hapishanede ziyaret eder, bu ziyaretlerinden birinde acılarına çare olacak bir ipucu yakalar. Mikael açısından Millennium için de güzel bir haber olabilir bu. Lisbeth açısından ise çocukluğunda saklı kalan gerçeklerin gün yüzüne çıkması demektir.

Fakat gerçeklere erişmek o kadar da kolay olmayacaktır; Kayıt ismini verdikleri habis deneylerin ardındaki bilim insanları bu konunun üstünün uzun süre önce örtüldüğünü düşünüyordur ve öyle kalması için de ellerinden geleni yapacaklardır.

Salander geçmişinin gizemini çözmeye ve anılarındaki kadını bulmaya çok yakın olduğunu biliyordur; boynunda çocukken ona bir ejderhayı anımsatan doğum lekesi olan kadını… Salander her ne pahasına olursa olsun intikamını alacaktır.

Göze Göz Dişe Diş Diyen Kız, gerilim yaratan hikâyesinin gücünü dünya çapında milyonlarca okuru etkileyen Stieg Larsson’un Millennium üçlemesinden ve Salander ile Blomkvist’in adalet için savaşa devam etmesinden alıyor.EJDERHA DÖVMELİ KIZ, ATEŞLE OYNAYAN KIZ, ARI KOVANINA ÇOMAK SOKAN KIZ ile bir efsane doğdu. ÖRÜMCEK AĞINDAKİ KIZ o efsaneyi zihinlere kazımaya devam etti ve şimdi de GÖZE GÖZ DİŞE DİŞ DİYEN KIZ ile Millennium serisi değerine değer katmaya hazır!“Harika... Orijinal seriye bundan daha sadık bir devam kitabı olamazdı. Salander en dramatik, en karizmatik, en etkili araştırmacı haliyle karşımızda; sosyal becerilerden yoksun bir kadın olabilir ama iş, yozlaşmış güçlerin karşısında durmaya gelince ondan iyisi yok.”

-Tom Nolan, The Wall Street Journal-“Sürükleyici, şaşırtıcı. Larsson’u gururlandıracak derecede cesaret ve sağduyu içeriyor.”

-Patrick Ryan, USA Today-“Millennium serisinin hiç değişmeyen yanı Salander; her türlü haksızlığa zekâsı ve gerektiğinde de dövüş sanatlarıyla karşılık verebilen o tuhaf ve yalnız genç kadın.”

-Maureen Corrigan, The Washington Post-“Tıpkı Örümcek Ağındaki Kız gibi bu kitap da Larsson’un üçlemesini hakkıyla devam ettiriyor. Fakat Göze Göz Dişe Diş Diyen Kız Lagercrantz’ın efsaneyi başka bir boyuta taşıyacağı bir dönüm noktası gibi.”

-Ed Swedlund, Paste Magazine-“Her zaman olduğu gibi yine beklentileri karşıladı… Lisbeth, yine tam bir intikam meleği.”

-Kirkus Reviews-“Lagercrantz’ın Millennium serisine kattığı ikinci kitap, insanı şaşkına çeviren bir gizem yumağı.”

-Publishers Weekly-“Yine bir Lisbeth Salander efsanesi. Lagercrantz, Stieg Larsson’un yarattığı çerçeveden çıkmadan başarıya ulaşmayı beceriyor. Bu yeni dünyada her şey ve herkes şüpheli ama ejderhalar ezilenleri korumaya ve onların intikamını almaya devam ediyor.”

-Michael Ruzicka, Booklist-“Stieg Larsson gittiği yerde gururla gülümsüyor olmalı… İsveçli gazeteci yazar David Lagercrantz, Larsson’un Millennium serisini devam ettirdiği bu ikinci kitabında çok katmanlı ve entrikalarla dolu bir gerilim yaratmış.”

-Jean Westmoore, The Buffalo News-“Dâhi hacker Lisbeth Salander ve amansız gazeteci Mikael Blomkvist, bu kitapta gerilim yükseldikçe sosyal açıdan iyilik peşinde koşmaya devam ediyor. Bu çift kalbimizi çalmaya devam ediyor.”

-Carlo Wolff, Pittsburgh Post-Gazette-(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 91 okur

  • Fatih CAFER
  • Ziniş Atuğ
  • Dina
  • yaman işbilen
  • Büşra :):)
  • Mustafa DEMİRCİ
  • Emine K.
  • Sami
  • Serkan Gündüz
  • YUSUF REŞBER

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42 (21)
9
%24 (12)
8
%16 (8)
7
%10 (5)
6
%6 (3)
5
%2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0