Hayal

8,5/10  (49 Oy) · 
204 okunma  · 
51 beğeni  · 
2.093 gösterim
Ayşe Kulin, Dönüş'ün ardından yeni kitabı Hayal'de 1983'ten bu yana yaşamında yer alan renkli olaylara ve ilginç anekdotlara yer veriyor. Bu kitapta yazarlık hayaliyle başlayan bir yaşamın günümüze uzanan renkli görüntüleri yer alıyor. Özgün çizimlerle desteklenmiş olan Hayal aynı zamanda Kulin'in günümüze uzanan yazarlık serüveninin de bir öyküsü…

Ünlü işadamı Asil Nadir'den reklamcı Tunca Yönder'e; halkla ilişkiler alanının duayeni Betûl Mardin'den Rahmi Koç'a kadar iş, yayın, siyaset dünyasından pek çok tanınmış ismin yer aldığı kitap Yahya Kemal Beyatlı'nın "İnsan âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar" sözleriyle başlıyor.

Hayal, Kulin'in bir umuduyla son buluyor: "Bu dünyada var olduğum sürece hayal kurmaktan vazgeçmeyeceğim. Okurlarımla daha nice hayalde buluşmak üzere!"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789751415950
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Hayri ÖZDEMİR 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın en akılda kalıcı tarafı içindeki "karikatür tarzı çizimleri" tüm büyük yazarlar kolay yetişmemiştir. Ayşe Kulin bunlardan sadece biri bence. Biyografi okumayı seviyorsanız, okunabilir. "Bana ne kimsenin hayatından" cısanız hiç bulaşmayın derim.

fatih VURAL 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ayşe kulin hayranı iseniz eğer, muhakkak almalısınız. Çok eglendim diyebilirim. Hayatından küçük karalere yer vermiş. İnsan yazarın hayatını merak eder bu kitap yazarın bütün kitapların cıkış noktalarını ve hayatındaki dönümeçleri bize anlatıyor.

şule uzundere 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Ayşe Kulin’in romanlarından soğusam da otobiyografi kitaplarını sevmeye devam ediyorum. Ben zaten otobiyografi, biyografi, anı gibi ünlü insanların hayatlarıyla ilgili kitapları okumayı severim. Yazarın Hayat ve Hüzün kitaplarını da severek okumuştum ama Hayal en sevdiğim kitabı oldu çünkü Ayşe Kulin’in yazarlık hayatını anlatıyordu. Aslında kitabın başlarında yazar; yapımcı, halkla ilişkiler uzmanı, dergilerde yazı yazma gibi farklı işlerde çalışmasını anlatmış. Ve sıkı durun, kendini bildi bileli kitap yazma hayali olan Ayşe Kulin ilk kitabını 45 yaşında bastırabilmiş ki o kitap da kötü bir yayın evinden birçok hatayla basılmış. Buna rağmen insanların ilgisini çekince artık hayallerini daha fazla ertelememiş ve yazmaya devam etmiş. Şu an Türkiye’nin en çok sevilen ve okunan yazarlarından biri. (NOT: Ayşe Kulin yazdığı kitabın bir örneğini Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’e gönderiyor ve şu cevabı alıyor: ‘Sayın Kulin, son öyküleriniz öncekilerin de gerisinde. Sizin için üzgünüm.” :-)) Kitap yazma hayali olan benim için bu çok umut verici bir hikâye. Aslında herkes için öyle. Demek ki hiçbir şey için geç kalmış sayılmayız. İnsan isterse her hayalini gerçekleştirebilir.

Kitabın son bölümünde yazdığı her kitabın yazılma öyküsüne yer vermiş yazar. Eğer Ayşe Kulin kitaplarını okumuşsanız seveceğiniz bir bölüm.

Son zamanlarda yazarın en sevdiğim kitabı Hayal oldu. Eğer Ayşe Kulin’i ve kitaplarını seviyorsanız siz de Hayal’i severek okuyabilirsiniz.

Birsen Erol 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazar bu kitabında hayatını, biyografisini sadece yazarlığı çevresinde anlatıyor. Kitaplarını hangi dönemlerde, nasıl, hangi koşullarda, ne üzerine yazdığından bahsediyor. Okuduğunuz kitaplarının arka planını öğrenmek cok etkili gerçekten. Ayse Kulin kitaplarını belli bir seriye göre yazmamiş ancak bir bütün halinde okumak ve bağlantıları daha iyi kurabilmek istiyorsaniz Veda-Umut-Hüzün -Hayal- Hayat sıralamasıyla okumanızı tavsiye ederim. Araya bir yere de Nefes Nefese'yi alın.

EMRE YAMAN 
04 Şub 13:07 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ayşe Kulin'i yakından tanımak isteyenler için müthiş bir kitap.Yazar hayatını içtenlikle yazıya dökmüş.Belki yazarın kitaplarını okumayı sevmiyor olabilirsiniz ancak yazarı tanımak isterseniz okumanızı tavsiye ederim.

Gerçekçi bir yazım var.Karikatürler ile bazen gülümsemenize sebep oluyor.Bir çok yer gezip birçok kişiyle tanışma fırsatınız oluyor.

Çağla 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biyografi kitaplarını bendeniz gibi okumayı seven okurlar için tavsiye edebileceğim bir eser,şayet Ayşe Kulin'in eserlerinden en az birini dahi okuduysanız hem kitabın içeriğinden hemde Kulin'in içtenlikle kullanmış olduğu üslubundan fazlasıyla tat alıcaksınız.

özge kır 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

:) esprili çizimleri ve dünya güzeli anlatımıyla AYŞE KULİN iyi ki var :)

Ayten Ernaz Tiryaki 
31 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine severek, beğenerek okudum Ayşe Kulin'i: Yazarlığa giden yolda yaşadığı zorluklardan, karşılaştığı engellerden tutun da yardım gördüğü eşi dostu; bu serüvende başından geçenleri, biraz da kendisiyle dalga geçerek anlatmış. Kitaplarının yazılış sırasını, yazım aşamalarını, her birinin ayrı hikayesini, kısaca perde arkasını bulacaksınız bu kitapta...

Mert Demiröz 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çok güzel bir kitap ancak okumadan önce yazarın diğer kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.Bu eserlerin her birinin nasıl zorluklarla yazıldığına bu kitabı okudukça şaşıracaksınız ve yazar iyi ki pes etmemiş diyeceksiniz :)

Nurten Ulaba 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Aslında Ayse Kulin' in kitapları okunmadan önce hayal kitabı okunsa öbürleri daha iyi anlaşılırdı. Ama ben bütün kitaplarını daha önce okumuştum. Bu kitabında nasıl yazar olduğunu ve yaşadığı sıkıntıları anlatmış. Mutlaka okunmalı bir kez daha yazarı takdir ettim. İnsanın hayallerine kavuşması için pes etmeden o işi her yönden takip etmesi gerekir.
Cesareti çabası onu hedeflerine kavuşturmuş .

2 /

Kitaptan 19 Alıntı

Gizem 
20 Şub 01:43 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her gün silahların patladığı, cehenneme dönmüş ülkemizde, daha güzel günler umut ederek yaşamaya devam ettik.

Hayal, Ayşe KulinHayal, Ayşe Kulin
Gizem 
20 Şub 01:41 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan aynı hatayı ilk yaptığında “beceriksiz” ikincisinde “aptal” derler. Hatanın üçüncü tekrarı eşekliğe girer.

Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 22)Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 22)
şule uzundere 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Beni Türk doktorlarına teslim edebilirsiniz, Türk adaletine asla.

Hayal, Ayşe KulinHayal, Ayşe Kulin

Babam hastalanmıştı.
Onu kaydedebilme ihtimali o güne kadar yaşadığım tüm acıları defalarca katlıyordu.

Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 29 - Ramiz Kitabevi)Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 29 - Ramiz Kitabevi)

Yemek sonralarında kahveyle birlikte içilen keyif sigaraları gibi, bir gecelik aşklar... ne aşkı... bir gecelik cinsellik yaşıyordu hepsi.

Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 49 - Remzi Kitabevi)Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 49 - Remzi Kitabevi)

Tutunduğum dal kırılmıştı. İçim kanıyordu. Yine de şunu iyi biliyordum; bitişler başlangıçlara gebedir ve acının üstesinden gelmenin iki çaresi vardır: acıyla yaşamayı öğrenmek ya da acıyı düşünmemek için kendini bir işe kaptırmak.

Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 29 - Ramiz Kitabevi)Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 29 - Ramiz Kitabevi)

Ben babaların kızlarını gözlerinden bile sakınırken birazcık da kıskandıklarını henüz bilmiyordum.

Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 11 - Ramiz Kitabevi)Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 11 - Ramiz Kitabevi)
Mert Demiröz 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yine de şunu iyi biliyordum; bitişler başlangıçlara gebedir ve acının üstesinden gelmenin iki çaresi vardır: acıyla yaşamayı öğrenmek ya da acıyı düşünmemek için kendini bir işe kaptırmak.

Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 29)Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 29)
Onur Polat 
 04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Beni Turk doktorlarına teslim edebilirsiniz, Türk adaletine asla! Hukukun olmadığı, adaletin tecelli etmediği diyarlarda, insanlar zengin olabilirler ama mutlu olamazlar! Adaletin bir gün benim ülkeme de uğramasını, Noel'de Noel Baba'yı bekleyen çocukların heyecanıyla beklemekteyim şimdi...

Hayal, Ayşe KulinHayal, Ayşe Kulin
2 /