Hayal

8,5/10  (37 Oy) · 
137 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.681 gösterim
Ayşe Kulin, Dönüş'ün ardından yeni kitabı Hayal'de 1983'ten bu yana yaşamında yer alan renkli olaylara ve ilginç anekdotlara yer veriyor. Bu kitapta yazarlık hayaliyle başlayan bir yaşamın günümüze uzanan renkli görüntüleri yer alıyor. Özgün çizimlerle desteklenmiş olan Hayal aynı zamanda Kulin'in günümüze uzanan yazarlık serüveninin de bir öyküsü…

Ünlü işadamı Asil Nadir'den reklamcı Tunca Yönder'e; halkla ilişkiler alanının duayeni Betûl Mardin'den Rahmi Koç'a kadar iş, yayın, siyaset dünyasından pek çok tanınmış ismin yer aldığı kitap Yahya Kemal Beyatlı'nın "İnsan âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar" sözleriyle başlıyor.

Hayal, Kulin'in bir umuduyla son buluyor: "Bu dünyada var olduğum sürece hayal kurmaktan vazgeçmeyeceğim. Okurlarımla daha nice hayalde buluşmak üzere!"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789751415950
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Hayri ÖZDEMİR 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın en akılda kalıcı tarafı içindeki "karikatür tarzı çizimleri" tüm büyük yazarlar kolay yetişmemiştir. Ayşe Kulin bunlardan sadece biri bence. Biyografi okumayı seviyorsanız, okunabilir. "Bana ne kimsenin hayatından" cısanız hiç bulaşmayın derim.

şule uzundere 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Ayşe Kulin’in romanlarından soğusam da otobiyografi kitaplarını sevmeye devam ediyorum. Ben zaten otobiyografi, biyografi, anı gibi ünlü insanların hayatlarıyla ilgili kitapları okumayı severim. Yazarın Hayat ve Hüzün kitaplarını da severek okumuştum ama Hayal en sevdiğim kitabı oldu çünkü Ayşe Kulin’in yazarlık hayatını anlatıyordu. Aslında kitabın başlarında yazar; yapımcı, halkla ilişkiler uzmanı, dergilerde yazı yazma gibi farklı işlerde çalışmasını anlatmış. Ve sıkı durun, kendini bildi bileli kitap yazma hayali olan Ayşe Kulin ilk kitabını 45 yaşında bastırabilmiş ki o kitap da kötü bir yayın evinden birçok hatayla basılmış. Buna rağmen insanların ilgisini çekince artık hayallerini daha fazla ertelememiş ve yazmaya devam etmiş. Şu an Türkiye’nin en çok sevilen ve okunan yazarlarından biri. (NOT: Ayşe Kulin yazdığı kitabın bir örneğini Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’e gönderiyor ve şu cevabı alıyor: ‘Sayın Kulin, son öyküleriniz öncekilerin de gerisinde. Sizin için üzgünüm.” :-)) Kitap yazma hayali olan benim için bu çok umut verici bir hikâye. Aslında herkes için öyle. Demek ki hiçbir şey için geç kalmış sayılmayız. İnsan isterse her hayalini gerçekleştirebilir.

Kitabın son bölümünde yazdığı her kitabın yazılma öyküsüne yer vermiş yazar. Eğer Ayşe Kulin kitaplarını okumuşsanız seveceğiniz bir bölüm.

Son zamanlarda yazarın en sevdiğim kitabı Hayal oldu. Eğer Ayşe Kulin’i ve kitaplarını seviyorsanız siz de Hayal’i severek okuyabilirsiniz.

Birsen Erol 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazar bu kitabında hayatını, biyografisini sadece yazarlığı çevresinde anlatıyor. Kitaplarını hangi dönemlerde, nasıl, hangi koşullarda, ne üzerine yazdığından bahsediyor. Okuduğunuz kitaplarının arka planını öğrenmek cok etkili gerçekten. Ayse Kulin kitaplarını belli bir seriye göre yazmamiş ancak bir bütün halinde okumak ve bağlantıları daha iyi kurabilmek istiyorsaniz Veda-Umut-Hüzün -Hayal- Hayat sıralamasıyla okumanızı tavsiye ederim. Araya bir yere de Nefes Nefese'yi alın.

. 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biyografi kitaplarını bendeniz gibi okumayı seven okurlar için tavsiye edebileceğim bir eser,şayet Ayşe Kulin'in eserlerinden en az birini dahi okuduysanız hem kitabın içeriğinden hemde Kulin'in içtenlikle kullanmış olduğu üslubundan fazlasıyla tat alıcaksınız.

özge kır 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

:) esprili çizimleri ve dünya güzeli anlatımıyla AYŞE KULİN iyi ki var :)

Ayten Ernaz Tiryaki 
31 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine severek, beğenerek okudum Ayşe Kulin'i: Yazarlığa giden yolda yaşadığı zorluklardan, karşılaştığı engellerden tutun da yardım gördüğü eşi dostu; bu serüvende başından geçenleri, biraz da kendisiyle dalga geçerek anlatmış. Kitaplarının yazılış sırasını, yazım aşamalarını, her birinin ayrı hikayesini, kısaca perde arkasını bulacaksınız bu kitapta...

Mert Demiröz 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çok güzel bir kitap ancak okumadan önce yazarın diğer kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.Bu eserlerin her birinin nasıl zorluklarla yazıldığına bu kitabı okudukça şaşıracaksınız ve yazar iyi ki pes etmemiş diyeceksiniz :)

Nurten Ulaba 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Aslında Ayse Kulin' in kitapları okunmadan önce hayal kitabı okunsa öbürleri daha iyi anlaşılırdı. Ama ben bütün kitaplarını daha önce okumuştum. Bu kitabında nasıl yazar olduğunu ve yaşadığı sıkıntıları anlatmış. Mutlaka okunmalı bir kez daha yazarı takdir ettim. İnsanın hayallerine kavuşması için pes etmeden o işi her yönden takip etmesi gerekir.
Cesareti çabası onu hedeflerine kavuşturmuş .

Gülümşah Öztekin 
26 Mar 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir kitap. Bir yazarın hayatına, yaşadıklarına, eserlerini yazma serüvenine tanık oluyorsunuz hem de Ayşe KULİN'in içten anlatımıyla. Okumak için kimse geç kalmasın.

Kitaptan 7 Alıntı

şule uzundere 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Beni Türk doktorlarına teslim edebilirsiniz, Türk adaletine asla.

Hayal, Ayşe KulinHayal, Ayşe Kulin
Mert Demiröz 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yine de şunu iyi biliyordum; bitişler başlangıçlara gebedir ve acının üstesinden gelmenin iki çaresi vardır: acıyla yaşamayı öğrenmek ya da acıyı düşünmemek için kendini bir işe kaptırmak.

Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 29)Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 29)
şule uzundere 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Belki hayat standartları değil ama dünyaya bakış açıları gelişirdi kitap okuyarak.

Hayal, Ayşe KulinHayal, Ayşe Kulin
şule uzundere 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Füreya’yı kendi denizlerimde yüzüyor olmanın verdiği rahatlıkla, haz ve keyif içinde yazdım. Belki de bu yüzden en çok Füreya’yı sevdim kitaplarımın arasında. Ben ki her yeni kitabın basımında, daha iyisini yapabilirdim diye hayıflanmış, keşke her şeyi yeni baştan yazabilsem demişimdir. Füreya’da yapabileceğimin en iyisini yaptığıma emindim. Bir virgülünü bile değiştirmeyeceğim yegâne kitabımdır Füreya. Dilerim bir gün çok güzel bir film olur.

Hayal, Ayşe KulinHayal, Ayşe Kulin
şule uzundere 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hayat hiç kimse için, değil sürekli yükselen, düz bir çizgide bile ilerlemiyorken, benim için niye değişik olsundu ki.

Hayal, Ayşe KulinHayal, Ayşe Kulin
şule uzundere 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Birlikte gülebilmek bence bir sır paylaşmaktan bile daha önemlidir sıkı bir dostluk için.

Hayal, Ayşe KulinHayal, Ayşe Kulin
Nurten Ulaba 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ruhu olduğunu varsaydığınız nesnelerden ayrılmanın ayrı bir hüznü vardır ve vedalaşırken insanlara yaptığınız gibi sımsıkı sarılıp onları öpemezsiniz. Hayvanlara yaptığınız gibi başlarını , sırtlarını okşayamazsınız. Arkalarından ağlayamazsınız.

Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 68 - Remzi Kitapevi)Hayal, Ayşe Kulin (Sayfa 68 - Remzi Kitapevi)