Hayat, Evren ve Her Şey (Otostopçunun Galaksi Rehberi 3. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2827
Gösterim
Adı:
Hayat, Evren ve Her Şey
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 3. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
259
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758240647
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
Baskılar:
Hayat, Evren ve Her Şey
Hayat, Evren ve Her Şey
Yaşam, Evren ve Her Şey
Bilimkurgu yazının benzersiz ismi Douglas Adams'ın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otostopçunun Galaksi Rehberi BBC'de radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu...

Güneşin altında yeni bir şey yoktu. Evren yine tehlikede, kocaman, saçma sapan bir yerdi ve birilerinin onu bir kez daha kurturması gerekiyordu. Bu iş bu kez de en son tarih öncesi Yerküre'de bıraktığımız kahramanımız Arthur Dent'e düşmüştü. Evren'in en tehlikeli ırkı olan Krikkitleri durdurmalıydı. Ama nasıl olmuştu da o şiirsel güzellikteki gezegenin iyilik dolu halkı bütün Evreni yok etme saplantısına kapılmıştı? Ve Arthur'un gizli düşmanı kimdi? Bütün soruların yanıtları, işinize yarayacak her türlü bilgi ve bol eğlence Hayat, Evren ve Her Şey'de...
248 syf.
·9 günde·9/10
BÜTÜN BU BİTMEK BİLMEYEN ASIRLARDAN SONRA BENİM TEK ÖZLEMİM HİÇLİK.

Otostopçunun Galaksi Rehberinin 3. kitabı Hayat, Evren ve Herşey ilk iki kitaba göre kurgusu en oturmuş olanıydı. Ama sanırım bu sakinlik ve durağanlık yüzünden elimde biraz fazla dolandı. Ford, Arthur, Trillian ve Zaphod son kısımlar hariç bölümde pek haşır neşir değildi, yazar genel olarak hepsinden farklı farklı bölümlerde bahsettiği için biraz sıktı herhalde. Ama yine sıktığı için bırakılacak bir kitap değildi tabii ki. Yazarın olağanüstü hayal gücü, kelimelerle oynayışı, mega mizahı ile kitap okunabilir hale gelmişti.

Zaphod'un bir bölümde Marvin'e benzemesine üzülsem de son bölümde yakınlaşmalarına sevindim. Ford kendini yere doğru fırlatıp yeri ıskalamayı o kadar çok istese de bunu onun yerine Arthur'un yapabilmesi beni çok şaşırttı.Bizim maymun adam Arthur yani. Beklemezdim ondan :)) Birde şu uçma hakkında verilen bilgiler kısmı baya eğlenceliydi. Bir sonraki en eğlenceli kısım ise Arthur'un yaratık ile karşılaşma anıydı. Yaratık "Arthur Dent, benim sonsuz katilim!" derken o kadar haklıydı ki intikamını alamadan Arthur onu yine etkisiz hale getirdi :))

Bu bölümde tüm herkes çok yıprandı aslında Ford kanepe ile Dünya'ya geldiğinde ;

"Bilmek istemiyorum, görmek istemiyorum, duymak istemiyorum," diye bağırıyordu koşarken, "burası benim gezegenim değil, Dünya benim evim değil, burada olmayı ben istemedim, bir şeye karışmak istemiyorum, sadece beni buradan uzaklaştır, beni anlayabileceğim insanların arasına götür!"

sözleri beni çok üzdü. Daha sonra Arthur'un 5 yıl boyunca ilk çağda kimsesiz kalması ve yalnızlığının, çaresizliğinin , boşluğun üstesinden gelmek için en iyi fikrin aklını oynatmak olduğunu düşünmesi beni üzdü ve sonra da şu dedikleri ;(

"Yıllardır hiç kimseyi görmedim," dedi, "tek bir kişi bile. Nasıl konuşulduğunu bile zorlukla hatırlayabildim. Sözcükleri unutup duruyorum. Pratik yapıyorum, anlıyor musun? Şeylerle .... konuşarak pratik yapıyorum .... şeylerle .... onlarla konuşursan seni deli sandıkları şu şeyler nedir? Hani Üçüncü George gibi."
"Krallar mı?" diye önerdi Ford.
"Hayır, hayır," dedi Arthur. "Üçüncü George'un konuştuğu şeyler demek istiyorum. Tanrı aşkına, her yanımız onlarla dolu. Yüzlercesini kendim ektim. Hepsi öldüler. Ağaçlar! Evet, ağaçlarla konuşarak pratik yapıyorum."

Kimse konuşmayı unutacak kadar yalnız kalmadığı sürece yalnızım demesin lütfen:) Zaphod'un ise Trillian'ın onu terk etmesi sonucu gemide bir başına kaldığında aklına evrende kendinden daha mutsuz daha yardıma ihtiyacı olan kişiler için bir şeyler yapması gerektiğini sonra da bu kişinin Marvin olduğunu fark ettiği sırada çok üzülmüştüm. Depresif androidden sadece bir tık iyi hissetmek çok kötü bir duruma benziyordu.

Kitap genel olarak böyleydi. İlk iki kitaba göre daha az felsefikti ya da bana öyle geldi. Hayat, Evren ve Herşey'in cevabı da 4. kitaba kaldı. Kesinlikle okunması gereken bir seri ve bu kitap biraz dönüm noktası gibi yarıda bırakmamak için biraz zorlanıyorsun çünkü dediğim gibi ilk iki kitaba göre bir düşüştü.

Herneyse sonunda bitirebildim ve dördüncü kitap Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler'de neler olacak merak ediyorum.
248 syf.
·2 günde·7/10
Serinin 3. kitabı. İlk iki kitaba göre biraz daha sakin ve durağan olmasından dolayı sıkıcı geldiğini söyleyebilirim. Şunu da belirteyim; sıkıcı olmasına rağmen cümlelerden yada kelimelerin çok iyi çevirisi sanırım okumaktan bıktırmıyor, sıkmıyor. Sıkılsa da okutuyor. 33 bölümden oluşuyor. Bölümler arası sayfa aralıkları da fazla olduğu için hızlı gidiyor. Bu bölümde kriket oyunun baya çok oynadık. Eğlenceli bölümlerden biriydi. Uçmak tanımının olduğu bölüm çok daha şahane :D. Konular akla abes gelse de, gerçekleri çat çat diye yüzüne vuran eğlenceli bir eser.
Özlem| E'lir
Özlem| E'lir Hayat, Evren ve Her Şey'i inceledi.
@Acapella·06 Ara 2017·Kitabı okumadı
Çok çabaladım ama bitmedi. İlk kitabını ne kadar çok beğenmiştim oysa ki. Hiç ara vermeden seriye devam ettiğim için beynim mi yandı bilmiyorum ama bu üçüncü kitap bitmek bilmedi. Araya başka kitaplar sokayım sonra devam edeyim dedim yine bitiremedim. Bir de bir yorumda dördü okuyunca üçü mumla arayacaksın diye bir yorum okudum hevesim hep kaçtı. Yine de kitapları yarım bırakmaktan nefret ederim, bir ara tekrar başlayacağım.
248 syf.
·6/10
Konuyu bir türlü takip edemedim ve ne olduğunu anladığımda kitap zaten bitmişti, bu kitabı yeniden okuyup yeni bir değerlendirme yapmam gerekecek sanırım.
248 syf.
·16 günde·5/10
İlk iki kitap hayal gücü ile yoğrılmuştu. Bu kitap da da aynı şey geçerliydi ama artık hayalgücü mantık sınırını çok aşmış durumda. Bu yüzden kitapta geçen birçok bölümü ne anladım nede kafamda canlandırabildim.
Doğal olarak konu dışında kaldım ve yazıları sadece gözümle inceledim.
İlk 2 kitaptan sonra beklemezdim ama sıkıcıydı.
248 syf.
·6/10
Serinin bu üçüncü kitabını beğenmedim. Diğer kitaplara göre oldukça soluk kalmış. Son 80 sayfada hareketlenmeye başlıyor fakat oda tatmin edici değil doğrusu.
248 syf.
·Beğendi·7/10
Çoğu kişinin bu kitabı yarım bırakmış olması açıkçası beni şaşırttı. Ben kitabı serinin önceki kitapları gibi gayet haz alarak okudum. Kitaptaki bilimkurgunun yanında absürd komedi beni kendine bağladı. Fakat bence macera bir iki kitap daha uzatılabilirmiş. Hemen macera başlıyor bitiyor, hop diyorsunuz. Göz açıp kapamışsınız kitap bitmiş.
Kitaptaki ırkın savaşma isteğinin nereden geldiğini görmek çok ilginçti. Baya güldürdü.
Kitap hakkındaki düşüncelerim bu kadar. Serinin son iki kitabını da önümüzdeki ay bitirmek istiyorum.
248 syf.
·41 günde·Puan vermedi
İlk kitaba göre konular dağınık, geçişler biraz hızlı. Dikkatinizi kaybettiğiniz anda kopuyor bağlantılar. Birbirinden bağımsız konularmis gibi geliyor ve anlamaya çalışmakta zorlanıyorsunuz. Bu gemi de nereden çıktı? Bu şimdi neden burada? Gibi deli sorular uçuşuyor kafanizda. Ama bir bakmışsınız kitap bitmiş. Arthur artik hic bir şeyi yadirgamiyor. Evreni iki defa kurtarmış:) 4. Kitabi merak ediyorum. Dauglas Adams a hayal gücü ve espri anlayışı icin şapka çıkarıyorum. Çevirmen ayrıca şahane bir is cikarmis. Keşke anlayabilecek seviyede İngilizcem olsaydi İngilizcesini de okuyabilseydim. Çevirisi böyle absurtluklerle doluyken ana dili nasıldır acaba:)
248 syf.
·2 günde·10/10
Kitaba başlamadan önce buradaki birçok incelemede bir hayal kırıklığı olarak nitelendirilen serinin üçüncü kitabına biraz korkarak başladım.Fakat kitap benim için çok sürükleyiciydi.Hatta üç kitap arasından en sevdiğim oldu diyebilirim

Kim bu Krikkit Halkı?Neden evreni yok etmeye çalışıyorlar?Bu soruların cevapları o kadar absürd ve komik ki insan kitaba kendini kaptırmaktan alıkoyamıyor.O şaşırtmayı,sürekli zamanlar içinde gidip gelmeyi çok sevdim.

Şaşırma,heyecan,sevgi,kahramanlık,nefret ve en önemlisi de Arthur Dent görüyoruz bol bol.Başından beri pek ısınamadığım bu karaktere bu kitap ile baya ısındım hatta ba yıl dım.Sadece daha fazla Marvin görmek istediğimi fark ettim.O bezmişlik modunu okumayı seviyorum sanırım.Zaphood pek ortalıklarda yoktu fakat onu pek sevemediğim için bende eksiklik uyandırmadı.Son olarak Ford Prefect’in ilk sayfalardaki göl,tekila,limon ile ilgili kafayı yeme kısmına çok güldüm fakat onun haricinde zaten ortalıklarda pek görünmedi.Dediğim gibi Arthur Dent’i fazlasıyla görebileceğimiz kitaptı.

Kısaca alın ve okuyun.Seveceksiniz.

Bu seriyi okumadığınız sürece kahkahalarınızın eksik kalacağını düşünüyorum.Hepinize iyi okumalar diliyorum:)


Ufak bir güncelleme:
Seriyi bitirdim ve serideki en sevdiğim kitabın bu olduğuna karar verdim
248 syf.
·20 günde·10/10
Gerçekten Harika bir kitap Konusu çok olağan dışı olmasa da, anlatından çok hoşlandım ve ciddi anlamda kitabı bırakmak zor geldi. Herkesin de okurken keyif alacağını düşünüyorum.
248 syf.
·8/10
İlk kitaptan sonrakiler devam kitabı değil de farklı maceralar şeklinde yazıldığı için daha kötü geliyor okuyanlara. Ancak her şeye rağmen yine de eğlenceli ve ben bu bölümü de sevdim.
Eğer bunun ille de bir duygu olması gerekiyorsa, bu tamamen duygusuz bir duyguydu o zaman. Bu, nefretti, amansız bir nefret. Soğuktu, buz gibi değil, ama duvar gibi bir soğuk. Kişisel değildi, kalabalıkta rastgele savrulan bir yumruk gibi değil, bilgisayarda yazılmış park cezası gibi kişisel değildi. Ve öldürücüydü, yine bir kurşun ya da bıçak gibi değil, bir otoyolda karşınıza çıkacak bir tuğla gibi öldürücüydü.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayat, Evren ve Her Şey
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 3. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
259
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758240647
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
Baskılar:
Hayat, Evren ve Her Şey
Hayat, Evren ve Her Şey
Yaşam, Evren ve Her Şey
Bilimkurgu yazının benzersiz ismi Douglas Adams'ın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otostopçunun Galaksi Rehberi BBC'de radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu...

Güneşin altında yeni bir şey yoktu. Evren yine tehlikede, kocaman, saçma sapan bir yerdi ve birilerinin onu bir kez daha kurturması gerekiyordu. Bu iş bu kez de en son tarih öncesi Yerküre'de bıraktığımız kahramanımız Arthur Dent'e düşmüştü. Evren'in en tehlikeli ırkı olan Krikkitleri durdurmalıydı. Ama nasıl olmuştu da o şiirsel güzellikteki gezegenin iyilik dolu halkı bütün Evreni yok etme saplantısına kapılmıştı? Ve Arthur'un gizli düşmanı kimdi? Bütün soruların yanıtları, işinize yarayacak her türlü bilgi ve bol eğlence Hayat, Evren ve Her Şey'de...

Kitabı okuyanlar 346 okur

  • Üzeyir Yazıcı
  • Nuri Çağlar
  • Jeffy Ancel
  • cnzs
  • Buket Öztürk
  • Duygu
  • JustBook
  • Mina Tomaç
  • Nur Coşkun
  • Maths

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (1)
9
%0.9 (1)
8
%0.9 (1)
7
%0.9 (1)
6
%0.9 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0