Hayvan ÖyküleriFranz Kafka

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.293
Gösterim
Adı:
Hayvan Öyküleri
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055532840
Kitabın türü:
Çeviri:
M. Kamil Utku
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Yarı kedi yarı kuzu, garip bir hayvanım var.
Kafka’nın kitaplarını okumak Picasso’nun resimlerine bakmak gibi. Kafka’nın bu kitabı okuduğum diğer kitaplarına göre anlaşılması daha zordu, bitirmeye çalıştım.
Franz Kafka - Hayvan Öyküleri
Kubbeli, yuvarlak alanın açılabilmesi için, toprağın sertleşinceye dek dövülmesi gerekiyordu.Ama bu iş için elimdeki tek alet alnımdı, gece gündüz demeden, geri çekilip hız aldım, koşarak gelip toprağa kafa attım, toprağa vurmaktan alnım kanadığında, ancak o zaman mutlu hissediyordum kendimi, çünkü bu kan duvarın sertleştiğinin kanıtıydı.Herkes bunu kabul edecektir, kale alanını sonuna kadar hak ettim..
---
Şimdi birinin kalbine dokunmak isterseniz, kalbi yerinde bulamazsınız.Bizim kuşağımız yok olmaya yazgılı bir kuşaktır ama o eski kuşaklardan masumdur.Kuşağımın çekingenliklerini anlayabiliyorum, aslında bir çekingenlik bile değil bu, binlerce gece öncesinin görülmüş ve binlerce kez unutulmuş bir düşünün yeniden unutuluşu sadece, bu binlerce kez unutmadan ötürü kim suçlayabilir bizi?
#hayvanöyküleri
Hayvan Öyküleri ; Kafka'nın Milenaya Mektuplar ve Dönüşüm kitaplarından sonra okuduğum üçüncü kitabı.
Tam manasıyla keyif alarak okuduğum söylenemez. Daha çok, anlamaya çabalayarak, acaba burada neyi ima etmiş diye irdeleyerek bitirdim tüm kitabı. Kafka kitabında her zaman yaptığı gibi, yalnızlık , tedirginlik ve karamsarlık temalarını ön plana çıkarmış.
İnsanı sıkan yanı, hep sonuca odaklı bir şeyler bekliyor olmamız. Çünkü kitap bu beklentimizi , ne yazık ki karşılamıyor. Her hikaye kendi sonunu yazmamız için havada bırakılmış hissi uyandırıyor.
Kitabın sonunda yer alan, M.Kamil Utku'nun yazmış olduğu Kafka'nın Hayvan Metinleri üzerine yazdığı ayrıntılar , hikayeleri daha iyi anlayabilmek adına epey aydınlatıcı nitelikte.
Her ne kadar keyif vermese bile Kafkanın "Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?" aforizmasına dayanarak okumanızı tavsiye ediyorum.
Sevgiler.
Kişinin dünyayla arasındaki tehlikeli ilişkinin derin ve varlıkbilimsel gösterisini sunan Kafka, bunu yaparken de insan zihninin, derinlerinde gömülü yabancılaşmaya müsait yanını bir kez daha hatırlatıyor. /altıkırkbeş yay./
Tercümesinden mi kaynaklı bilmiyorum ama bitsin diye diye okudum. Okurken bana kelile ve dimne ile la fontaine’den masalları anımsattı. Tavsiye etmem.
Kafka'nın elime geçen üçüncü kitabı. Dönüşüm ve Şato'dan sonra, Hayvan Öyküleri de bir hayli garip. Kafka'nın o garip soruları beyninizi kemiriyor.
Sanırım en çok Yuva hikayesini beğendim. Kitabın sonunda yer alan M. Kamil Utku'nun yazmış olduğu Kafka'nın Hayvan Metinleri Üzerine adlı yazısında daha iyi anlaşılıyor hikayelerin özü.
Ama hikayelerin genel olarak itici yani; hikayenin sonuna gelmiş olsanız bile bir sonuç olmaması. Bir havada kalmışlık hissi oluşuyor insanda ve okumayı zorlaştırıyor. Ama Kafka'yı çok iyi tanımamakla beraber bu havadanlık hissini bile bile yarattığını düşünüyorum.
Son olarak ise 6:45 basımı ve elimde 2. baskısı olan bu eserin çok fazla yazım hatası içermesi. Umarım bir sonraki baskılarda bunu düzeltmiş olurlar.
Ne yazık ki, gerçek her istenen anda görülemiyor. Hele tehlikeli anlarda gerçeği görebilmek daha'da güçleşiyor.
Bir kimseyi gözünün önünden ayırmadığında ya'da en azından bu olasılığı elinde tuttuğunda, güvenmek zor iş değildir.
giderek yaşlanmaktayım, benden daha güçlü olanlar çoğaldı, düşmanlarımsa sonsuz, bir bakarsın, birinden kaçayım derken bir başkasının kucağına düşüvermişim.
aslında içimde bir tedirginlik vardı ama mutluluk içindeki tedirginlik insanı rahatsız etmiyor.
Ayrıca, tüm araştırmalarınız boşa gider ama bir gün rastlantıyla hasarlı yeri buluverirsiniz.
Franz Kafka
Sayfa 28 - Seri k

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayvan Öyküleri
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055532840
Kitabın türü:
Çeviri:
M. Kamil Utku
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Yarı kedi yarı kuzu, garip bir hayvanım var.

Kitabı okuyanlar 75 okur

  • SihirliFlut
  • Lililer
  • Eda Gülberk
  • Şevval Yıldırım
  • Pelin levent
  • Ahmet Baki ŞAHİN
  • Elçin SALİHOĞLU
  • Tuğçe
  • Eren
  • Bayan Okur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.5
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%31
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%11.9
45-54 Yaş
%4.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.9
Erkek
%45.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35 (7)
9
%5 (1)
8
%10 (2)
7
%10 (2)
6
%25 (5)
5
%15 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0