Hayvan Öyküleri

7,0/10  (5 Oy) · 
24 okunma  · 
2 beğeni  · 
703 gösterim
Yarı kedi yarı kuzu, garip bir hayvanım var.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786055532840
 • Çeviri:
  M. Kamil Utku
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
mısra 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu

Kafka’nın kitaplarını okumak Picasso’nun resimlerine bakmak gibi. Kafka’nın bu kitabı okuduğum diğer kitaplarına göre anlaşılması daha zordu, bitirmeye çalıştım.

Mujurey 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 37 günde · 5/10 puan

Kafka'nın elime geçen üçüncü kitabı. Dönüşüm ve Şato'dan sonra, Hayvan Öyküleri de bir hayli garip. Kafka'nın o garip soruları beyninizi kemiriyor.
Sanırım en çok Yuva hikayesini beğendim. Kitabın sonunda yer alan M. Kamil Utku'nun yazmış olduğu Kafka'nın Hayvan Metinleri Üzerine adlı yazısında daha iyi anlaşılıyor hikayelerin özü.
Ama hikayelerin genel olarak itici yani; hikayenin sonuna gelmiş olsanız bile bir sonuç olmaması. Bir havada kalmışlık hissi oluşuyor insanda ve okumayı zorlaştırıyor. Ama Kafka'yı çok iyi tanımamakla beraber bu havadanlık hissini bile bile yarattığını düşünüyorum.
Son olarak ise 6:45 basımı ve elimde 2. baskısı olan bu eserin çok fazla yazım hatası içermesi. Umarım bir sonraki baskılarda bunu düzeltmiş olurlar.

Kitaptan 5 Alıntı

Eda 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki kişi aynı kaderi paylaştığında yaşam daha az acı verici oluyor.

Hayvan Öyküleri, Franz KafkaHayvan Öyküleri, Franz Kafka
mısra 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Dünya yeterince kötü, insanlar da bu kötülüğü ellerinden geldiğince arttırıyorlar.

Hayvan Öyküleri, Franz Kafka (Sayfa 66)Hayvan Öyküleri, Franz Kafka (Sayfa 66)
Eda 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Suçu üstlenmek zorunda kalan bizler olmadığımız için çok mutluyum; bizim yaptığımız, başkaları tarafından kötüleştirilmiş bir evrende neredeyse masum bir suskunluk içinde ölüme doğru ilerlemek.

Hayvan Öyküleri, Franz KafkaHayvan Öyküleri, Franz Kafka
mısra 
 19 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Küçücük bir topluluk, ufak odadaki masanın çevresinde çay içmek için toplanmıştı. Çevrelerinde dolanıp duran bir kuş vardı, bir kargaydı bu, kızların saçlarını asılıp duruyor, gagasını arsızca fincanlara sokuyordu. Odadakiler kargayı önemsemiyorlardı, şarkılar söyleyip eğlenmeye dalmışlardı Onların bu aymazlığı karganın cesaretini arttırdı…

Hayvan Öyküleri, Franz Kafka (Sayfa 148)Hayvan Öyküleri, Franz Kafka (Sayfa 148)
mısra 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Ne var ki, gözden kaçmayacak bir şey var, bu yaratıkların arasındaki dayanışma duygusu biz köpeklere kıyasla yok denebilecek denli az, birbirlerine yaklaştıklarında sessiz kalmaları, handiyse bir düşmanlık denebilecek duygularla birbirlerinin yanlarından geçişleri ve ancak aşağılık çıkar bağlarıyla birbirlerine bağlanmaları, bu çıkarlardan doğan kavgalar hemen kendini belli ediyor. Biz köpeklerden nasıl da farklılar!

Hayvan Öyküleri, Franz Kafka (Sayfa 78)Hayvan Öyküleri, Franz Kafka (Sayfa 78)