Mavi Oktav Defterleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.783
Gösterim
Adı:
Mavi Oktav Defterleri
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055150211
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Baskılar:
Mavi Oktav Defterleri
Mavi Oktav Defterleri
Mavi Oktav Defterleri
Mavi Oktav Defterleri
Uzun zamandır baskısı bulunmayan Kafkanın Mavi Oktav Defterleri yeni edisyonu ile 6.45in özel K(afka) serisindeki yerini tekrardan aldı.
Sevgili okur dostlarım! Şimdi okumayı düşündüğünüz bu satırlar tamamen gerçek dışı ve gerçeklik arasındaki kayboluştur. Kitapla ilgili ayrıntılar yahut bilgiler yer almamaktadır.
Okumaya devam etmek isteyen dostlarım o zaman başlayalım:

Dünya dünya! Güzel misin? Yaşamak nefes almak devamlılığı mıdır?
Gel zaman git zaman! Hücreler ve zerresi...
Düş! Düşün! Ruhsal nesnel... Yeter ne diyorum kesiyorum!

Kapkaranlık bir odada açmış gibiydim gözlerimi. Işık yok. Ellerim ve ayaklarım ile sağı solu, önü arkayı yokla. Nesne yok... Kimse yok...

Kaldıysam uçsuz bucaksız odada tek başıma ve karanlıkta, içime dönerek kendimle gerçeği bulma vaktidir başlamalı... Yapılması gerekliydi.

Delirmeden bu sessizlik ve karanlık içerisinde gerçeğin peşinden koşmak mümkün müdür? İyilikler kötülükler... İyi kılığındaki kötü ile gerçek iyiyi ayırt edememezlik sorunum var tabiki. Bunun için kılık içine girmiş olan kötünün, gerçek kimliği ile yüzleşip yıkmak gerekliymiş. Onunla, tüm silahları ortaya koyarak savaşmalı ve yenmeli. Gerçek iyiyi korumak için onu içe saklamalı, sarılmalı...

Derken bir ışık belirir öteden. Kayıplar içindeyken...
Yürüdükçe yaklaşıyor yaklaştıkça uzaklaşıyordum sanki.

Dünyaya döndüm tekrar:
Ben dönerim o döner.
Ne için bunca zahmet?
Gerçek herkesçe aynı olan gerçek...
Bu dünyada kayıplardayız diyordu Kafka...
Ne doğru söyledin!
Istırap tek olumlu ögedir diyorsun bir yandan da!
Bu dünya ile bağ görüyorsun onu ya!

Kafamda hafif çalan bir müzik. Dış dünyada çıt yok oysa... Ritim tutarak kafa sallıyorum şu anda.
Gizli bir kamerayla izlermişsiniz gibi düşünün beni. Normal olduğumu düşünüyor musunuz hala?

Susuzluk gibi bir his bu. Dilin damağına yapışır ya hani, tam o anda su içmeye gidersin ya koşarak, öyle koşuyorum sanki ışığa doğru. Fakat düşünmeden de düşten çıkılmaz. Devam o zaman... Yol almak değil bu ilerleyiş, bir kaçış gerçeğe doğru. Bir koşuş...

Gerçeğe kaçarak bir başka gerçeklikten ayrılıyor gibiyim. Hayatı gerçek sanarken aslında ölüme doğru... Ah Evet! Ölüm... Ona koşuyorum!

Tam bunu der demez durdum. Koşmamı engelleyen bir şey var: Yaşam...

Yaşayarak ölüme ilerliyorum. Yaşamla savaşmak lazım. Doğru olan bu savaşarak ölmek. Dünyaya savaş açmak. Gerçek olmayan sahte olan geçici olan...
Sonsuza kadar bu dünyada yaşamayı aklıma getirdim. İşkence bu!
Ölmek kurtulmak...
O kurtuluşa yaşayarak ilerlemek.
Gülüyorum yahu!

Istırap çekenlere selam olsun! Amcaya ( Arthur Schopenhauer ) ve babaya( Franz Kafka) selam olsun...
Kitapla ilgili söyleyeceklerim yok efendim. Kafka'yı bilen bilir, bilmeyen sevmeyen anlamaz. O zaman anlayan ve sevenler devam!
Kafkanın ölümünden sonra arkasında bıraktığı eserlerin ve kağıtların arasında 8 adet aforizmalardan oluşan defterler bulunmuştur.ilk elden direk kitaba aktarılmış oynama yapılmadan.Günah, Istırap, Umut üzerine notlar barındırıyor içerisinde ve bu notların tarihleri de not edilmiş.
Kafkanın Yarım kalan öyküleri,bitmiş hikayeleri,taslakları,Yen'i çalışma notları vs hepsini bu kitapta bulabilirsiniz.Kimisini gazeteye basmış kitaba almamış kafka.Hatta kafka bazı öykülerin fragmanını-taslağını hazırlarken isimleri sona bırakmayı tercih etmiş çünkü A kişisi, B kişisi olarak olayları aktarmış.

Kafka okumaya bu aforizmalarla başlamanızı tavsiye ederim naçizane fikrim.

Öğrendiğim ve bana ilginç gelen bazı şeyler;
"Kerberos" :Hades'in köpeği. Çok başlı olan bu köpek Ölüler Ülkesi'nin bekçisidir.

"Atlas" :Homeros'a göre, "yeri, göğü birbirinden ayıran direkleri" omzunda taşıyan Yunan tanrısı.

"prometheus" :dunyada ates sadece olimpos'un tepesinde yanmaktadir. insanlar soguktan ve vebadan kirilirken tanrilar atesi sadece kendilerine saklamaktadirlar. kendiside tanri olan prometheus'un gonlu buna razi gelmez ve atesi bir gece olimpostan calip insanlara verir. cezasi cok buyuk olur. zeus tarafindan kayalara baglanip cigerlerinin kargalar tarafindan yenmesine mahkum edilir. olumsuz oldugundan bu iskence sonsuza kadar hep tekrarlanicaktir.
ates hirsizi olarakta bilinir.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.373 Oy)19.145 beğeni43.650 okunma3.025 alıntı184.056 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.508 Oy)7.920 beğeni21.493 okunma4.037 alıntı130.236 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.767 Oy)13.486 beğeni34.732 okunma3.475 alıntı146.922 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.329 Oy)9.292 beğeni25.804 okunma1.849 alıntı119.527 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (3.375 Oy)3.477 beğeni10.586 okunma5.385 alıntı96.177 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.449 Oy)3.945 beğeni13.047 okunma1.250 alıntı53.382 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.688 Oy)5.793 beğeni19.780 okunma845 alıntı101.851 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.495 Oy)8.087 beğeni22.934 okunma846 alıntı90.426 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.934 Oy)8.896 beğeni26.461 okunma2.695 alıntı115.506 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.611 Oy)9.114 beğeni25.497 okunma1.542 alıntı127.627 gösterim
Kafka okuma etkinliği #30696961 vesilesiyle okuduğum 3. kitap. Osman Çakmakçı'nın çevirisiyle Bordo Siyah yayınları tarafından basılan kitabı halk kütüphanesinden edinerek okudum. Oktav'ın kelime anlamına (Tdk: sekiz sesten oluşan ses dizisi, bir do sesiyle ondan sonraki do sesi arasındaki uzaklık.) bakarsak galiba kitabın 8 bölümden oluşması nedeniyle böyle bir tercih yapılmış. Bu kitapta çoğu Kafka kitabı gibi, kendisi yaşarken basılıp kitaplaşmamış. Öldükten sonra bulunan notlarından oluşuyor. Kitabın türü künyesinde her ne kadar deneme-inceleme olarak geçse de aslında ortaya karışık. Deneme var günlük var, tamamlanmamış (taslak ya da fragman) öyküler var. 10 tane (şimdiye kadar) Kafka kitabı okuyan biri olarak diyebilirim ki, beni en fazla yoran kitaplardan biriydi. Bütünlük olmayan kitapları pek beğenmiyorum. Ama nihayetinde Kafka, en kötü kitap bittiğinde zihninizde çarpıcı fikirler ve cümleler bırakıyor.
Aforizma özelliklerini fazla fazla kendi bünyesinde barındıran Mavi Oktav Defterleri ; yazarın dünyasına eşsiz bir yolculuk .Kafka yı derinlemesine anlamak isteyenlerin başucu kitabı olacak özel bir kitap.
Belkide kafkanın en öenmli eseridir ne yazık ki tamamlanamadan yaşama veda eden yazarın notları yakın arkadaşının emeğiyle gün yüzüne çıkmıştır gerçekten de kafka kendinden sonraki birçok nesli etkilemede büyük bir öneme sahiptir, çok kısa ama dolu dolu bir kitap
İnanılmaz bir yazarmışsın sen Kafka!!! Bu kitap aslında çok ince ve tamamlanmamış bir kitap ama buna rağmen okadar derin ki içindekiler. Bir çok aforizma var içerisinde, üzerinde düşündüren felsefik yaklaşımlarla dolu.Kafka kitapları okurken zaten detaylı düşünmemek mümkün değil. Size tam anlamıyla beyin jimnastiği yaptırıyor.Kafka ile tanışmayanlar kısa sürede tanışmalı, tanışıp bu kitabını okumayanlar da kesinlikle okumalılar..
Bir çoğu aforizmalardan oluşan kitap, Kafka'nın kitaplarının karalamaları niteliğinde ve küçük öyküler de yer almakta. Kafka merakı olanların okuması gereken bir kitap.
Satır aralarından hayat dersi alınabilecek bir kitap not alırken dikkatlice ve ders çıkararak aldım.

bu kitabı okuyunca elinizde altı çizili cümleler kalıyor ve belki bunlar da insanın içindeki kafka'nın bahsettiği o odanın anahtarları oluyordur: "yaşamak demek yaşam ortasında olmak, yaşamı yaratan bakışımla yaşama girmem demektir."
Dönüşüm sonrası okuduğum 6. Kafka kitabı ve hiç okumasaydım dediğim tek kafka kitabı. Sağdan soldan toplanan notlar bir araya getirilirse olacağı budur. Beğenenler de çok olmuş ama ben gerçekten çok sıkıldım ve zamanımın boşa gittiğini hissettim. Zaten Kafka kitaplaştırmamış ki onun da suçu günahı yok aslında.
Kafka'nin kendi hayatından kesitlerin anlatıldıgı parca parca hikayeler. Tek seferde uzun soluklu okunacak bir eser değil ara sıra açıp okumanızda fayda var. Kısacası Franz Kafkanin Kafka olurken attığı ilk adımlara tanıklık edeceksiniz.
Aforizmalar ve Mavi Oktav Defteri ,peşpeşe okuduğum iki kitap .

Bu kitapda tıpkı Aforizmalar gibi yazarın defterlerine karalamalarından 8 oktav defteri şeklinde bölümlendirilmiş ve Max Brod tarafından derlenmiş ,hatta kitap sonunda yine Max Bırod'un hazırladığı ,her bir oklav defterinin içeriğine ve bunların yazılış tarihlerine ilişkin notlar eklenmiş .

Yine içerisinde Aforizmalara raslıyoruz bunun dışında kısa kısa fakat Kafka'nın iç dünyasına etkiler bırakmış izlere rastladığım hikayeler var .Adeta Kafka'nın iç dünyasına bir yolculuk gibi. Kâh Babasıyla olan çatışmalarını yansıtmış kendi iç dünyasında ,kah dinlerle ilgili düşüncelerini , (Hristiyanlıkla ilgili de bazı ilginç notlar var.)
Kimi zaman da Kafka'nın dünya ya olan bakış açısına rastlıyoruz .
Daha öncede demiştim Kafka derin anlamadı güç bir yazar benide bu yönü fazlasıyla kendine çekiyor .

Bu kitapta, Aforizmalar'dan daha çok Kafka düşünce yapısı psikolojik analizleri ,aile ilişkileri ,çevresine bakışı vs aldığı notlar ve hikayelerde Kafka'nın içinde bulunduğu o içsel savaşlara rastlamanız mümkün .

Benden bukadar ne kadar anlatsam olmuyor .Kafka okunmalı anlaşılmaya çalışılmalı ...anlamıyorsan zorlama çünkü oda anlaşılmak isteyip istemediğini bilmeden yazmış bence .

Herkese iyi okumalar olsun bol kitaplı bir gün ...
Toplumla yabancılaşma kavramını içten içe hissettiren bir kitap gerçekten tamamlanamamış olması kafka'nin dünyasıyla alakalı olduğu kanaatindeyim Kafka bilindiği üzere otoriteyi yerden yere vuran kitapları ile meşhur dava romanında bir sabah ansızın tutuklanıyor yargı eserinde gerçekten bir aforizma oralarda tasvir edilen asil benligindeki boşluklar bunları tamamlamiz içinde bizlere mesaj veriyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mavi Oktav Defterleri
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055150211
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Baskılar:
Mavi Oktav Defterleri
Mavi Oktav Defterleri
Mavi Oktav Defterleri
Mavi Oktav Defterleri
Uzun zamandır baskısı bulunmayan Kafkanın Mavi Oktav Defterleri yeni edisyonu ile 6.45in özel K(afka) serisindeki yerini tekrardan aldı.

Kitabı okuyanlar 237 okur

 • marceline cloris
 • melike
 • Drkitapsever
 • Fazilet
 • Esra
 • Melike Avcı
 • Odintsova
 • Dilara Civelek
 • Merve Melisa
 • sanem

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%24.5
25-34 Yaş
%41.2
35-44 Yaş
%23.5
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.3
Erkek
%49.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.1 (16)
9
%28.8 (17)
8
%18.6 (11)
7
%11.9 (7)
6
%6.8 (4)
5
%5.1 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0