Mavi Oktav Defterleri

8,5/10  (28 Oy) · 
113 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.699 gösterim
Uzun zamandır baskısı bulunmayan Kafkanın Mavi Oktav Defterleri yeni edisyonu ile 6.45in özel K(afka) serisindeki yerini tekrardan aldı.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786055150211
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Berk Liman 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aforizma özelliklerini fazla fazla kendi bünyesinde barındıran Mavi Oktav Defterleri ; yazarın dünyasına eşsiz bir yolculuk .Kafka yı derinlemesine anlamak isteyenlerin başucu kitabı olacak özel bir kitap.

Yaso'nunkitapları 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Aforizmalar ve Mavi Oktav Defteri ,peşpeşe okuduğum iki kitap .

Bu kitapda tıpkı Aforizmalar gibi yazarın defterlerine karalamalarından 8 oktav defteri şeklinde bölümlendirilmiş ve Max Brod tarafından derlenmiş ,hatta kitap sonunda yine Max Bırod'un hazırladığı ,her bir oklav defterinin içeriğine ve bunların yazılış tarihlerine ilişkin notlar eklenmiş .

Yine içerisinde Aforizmalara raslıyoruz bunun dışında kısa kısa fakat Kafka'nın iç dünyasına etkiler bırakmış izlere rastladığım hikayeler var .Adeta Kafka'nın iç dünyasına bir yolculuk gibi. Kâh Babasıyla olan çatışmalarını yansıtmış kendi iç dünyasında ,kah dinlerle ilgili düşüncelerini , (Hristiyanlıkla ilgili de bazı ilginç notlar var.)
Kimi zaman da Kafka'nın dünya ya olan bakış açısına rastlıyoruz .
Daha öncede demiştim Kafka derin anlamadı güç bir yazar benide bu yönü fazlasıyla kendine çekiyor .

Bu kitapta, Aforizmalar'dan daha çok Kafka düşünce yapısı psikolojik analizleri ,aile ilişkileri ,çevresine bakışı vs aldığı notlar ve hikayelerde Kafka'nın içinde bulunduğu o içsel savaşlara rastlamanız mümkün .

Benden bukadar ne kadar anlatsam olmuyor .Kafka okunmalı anlaşılmaya çalışılmalı ...anlamıyorsan zorlama çünkü oda anlaşılmak isteyip istemediğini bilmeden yazmış bence .

Herkese iyi okumalar olsun bol kitaplı bir gün ...

Rapunzel 
23 May 02:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnanılmaz bir yazarmışsın sen Kafka!!! Bu kitap aslında çok ince ve tamamlanmamış bir kitap ama buna rağmen okadar derin ki içindekiler. Bir çok aforizma var içerisinde, üzerinde düşündüren felsefik yaklaşımlarla dolu.Kafka kitapları okurken zaten detaylı düşünmemek mümkün değil. Size tam anlamıyla beyin jimnastiği yaptırıyor.Kafka ile tanışmayanlar kısa sürede tanışmalı, tanışıp bu kitabını okumayanlar da kesinlikle okumalılar..

Sevgi Tayhan 
11 Mar 22:05 · 9/10 puan

Satır aralarından hayat dersi alınabilecek bir kitap not alırken dikkatlice ve ders çıkararak aldım.

bu kitabı okuyunca elinizde altı çizili cümleler kalıyor ve belki bunlar da insanın içindeki kafka'nın bahsettiği o odanın anahtarları oluyordur: "yaşamak demek yaşam ortasında olmak, yaşamı yaratan bakışımla yaşama girmem demektir."

hüseyin ilkand tavşan 
 30 Tem 14:20 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir çoğu aforizmalardan oluşan kitap, Kafka'nın kitaplarının karalamaları niteliğinde ve küçük öyküler de yer almakta. Kafka merakı olanların okuması gereken bir kitap.

ramazan k. 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kafka'nın iç dünyasına bir yolculuk. Kitaplarına hakim olduğu eleştirmenlerce yazılan baba-oğul çatışmasına bazı referanslar da içeriyor kitap. Hristiyanlıkla ilgili de bazı ilginç notlar var.

Aslı T. 
21 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Kısa bir kitap ama öyle çabucak da okunabilecek bir kitap değil. Yazarın ölümünden sonra bulunan karalamalarından oluşturulmuş bir derleme aslında. Okurken çözmeniz gerekiyor bazı satırları. Bazen de sırf anlatımın güzelliğinden tekrar dönüyorsunuz okuduğunuz satırlara, güzeldi...

Kitaptan 76 Alıntı

Döngüsel 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cennetten kovulduktan sonra Adem'in ilk evcil hayvanı yılandı.

Mavi Oktav Defterleri, Franz KafkaMavi Oktav Defterleri, Franz Kafka
Hayati Gostalak 
05 Tem 11:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"istediğiniz yöne dönün, dünyadan başkasını göremeyiz."

Mavi Oktav Defterleri, Franz Kafka (Sayfa 37 - Kavis Yay.)Mavi Oktav Defterleri, Franz Kafka (Sayfa 37 - Kavis Yay.)

Kitapla ilgili 1 Haber

Kafka savaşını İsrail Ulusal Kütüphanesi kazandı
Kafka savaşını İsrail Ulusal Kütüphanesi kazandı Yaklaşık 8 yıldır İsrail Ulusal Kütüphanesi ile Hoffe ailesi arasında süren "Kafka belgeleri" üzerine yasal savaştan Ulusal Kütüphane galip çıktı.