Mavi Oktav DefterleriFranz Kafka

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.625
Gösterim
Adı:
Mavi Oktav Defterleri
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055150211
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Baskılar:
Mavi Oktav Defterleri
Mavi Oktav Defterleri
Uzun zamandır baskısı bulunmayan Kafkanın Mavi Oktav Defterleri yeni edisyonu ile 6.45in özel K(afka) serisindeki yerini tekrardan aldı.
Sevgili okur dostlarım! Şimdi okumayı düşündüğünüz bu satırlar tamamen gerçek dışı ve gerçeklik arasındaki kayboluştur. Kitapla ilgili ayrıntılar yahut bilgiler yer almamaktadır.
Okumaya devam etmek isteyen dostlarım o zaman başlayalım:

Dünya dünya! Güzel misin? Yaşamak nefes almak devamlılığı mıdır?
Gel zaman git zaman! Hücreler ve zerresi...
Düş! Düşün! Ruhsal nesnel... Yeter ne diyorum kesiyorum!

Kapkaranlık bir odada açmış gibiydim gözlerimi. Işık yok. Ellerim ve ayaklarım ile sağı solu, önü arkayı yokla. Nesne yok... Kimse yok...

Kaldıysam uçsuz bucaksız odada tek başıma ve karanlıkta, içime dönerek kendimle gerçeği bulma vaktidir başlamalı... Yapılması gerekliydi.

Delirmeden bu sessizlik ve karanlık içerisinde gerçeğin peşinden koşmak mümkün müdür? İyilikler kötülükler... İyi kılığındaki kötü ile gerçek iyiyi ayırt edememezlik sorunum var tabiki. Bunun için kılık içine girmiş olan kötünün, gerçek kimliği ile yüzleşip yıkmak gerekliymiş. Onunla, tüm silahları ortaya koyarak savaşmalı ve yenmeli. Gerçek iyiyi korumak için onu içe saklamalı, sarılmalı...

Derken bir ışık belirir öteden. Kayıplar içindeyken...
Yürüdükçe yaklaşıyor yaklaştıkça uzaklaşıyordum sanki.

Dünyaya döndüm tekrar:
Ben dönerim o döner.
Ne için bunca zahmet?
Gerçek herkesçe aynı olan gerçek...
Bu dünyada kayıplardayız diyordu Kafka...
Ne doğru söyledin!
Istırap tek olumlu ögedir diyorsun bir yandan da!
Bu dünya ile bağ görüyorsun onu ya!

Kafamda hafif çalan bir müzik. Dış dünyada çıt yok oysa... Ritim tutarak kafa sallıyorum şu anda.
Gizli bir kamerayla izlermişsiniz gibi düşünün beni. Normal olduğumu düşünüyor musunuz hala?

Susuzluk gibi bir his bu. Dilin damağına yapışır ya hani, tam o anda su içmeye gidersin ya koşarak, öyle koşuyorum sanki ışığa doğru. Fakat düşünmeden de düşten çıkılmaz. Devam o zaman... Yol almak değil bu ilerleyiş, bir kaçış gerçeğe doğru. Bir koşuş...

Gerçeğe kaçarak bir başka gerçeklikten ayrılıyor gibiyim. Hayatı gerçek sanarken aslında ölüme doğru... Ah Evet! Ölüm... Ona koşuyorum!

Tam bunu der demez durdum. Koşmamı engelleyen bir şey var: Yaşam...

Yaşayarak ölüme ilerliyorum. Yaşamla savaşmak lazım. Doğru olan bu savaşarak ölmek. Dünyaya savaş açmak. Gerçek olmayan sahte olan geçici olan...
Sonsuza kadar bu dünyada yaşamayı aklıma getirdim. İşkence bu!
Ölmek kurtulmak...
O kurtuluşa yaşayarak ilerlemek.
Gülüyorum yahu!

Istırap çekenlere selam olsun! Amcaya ( Arthur Schopenhauer ) ve babaya( Franz Kafka) selam olsun...
Kitapla ilgili söyleyeceklerim yok efendim. Kafka'yı bilen bilir, bilmeyen sevmeyen anlamaz. O zaman anlayan ve sevenler devam!
Kafkanın ölümünden sonra arkasında bıraktığı eserlerin ve kağıtların arasında 8 adet aforizmalardan oluşan defterler bulunmuştur.ilk elden direk kitaba aktarılmış oynama yapılmadan.Günah, Istırap, Umut üzerine notlar barındırıyor içerisinde ve bu notların tarihleri de not edilmiş.
Kafkanın Yarım kalan öyküleri,bitmiş hikayeleri,taslakları,Yen'i çalışma notları vs hepsini bu kitapta bulabilirsiniz.Kimisini gazeteye basmış kitaba almamış kafka.Hatta kafka bazı öykülerin fragmanını-taslağını hazırlarken isimleri sona bırakmayı tercih etmiş çünkü A kişisi, B kişisi olarak olayları aktarmış.

Kafka okumaya bu aforizmalarla başlamanızı tavsiye ederim naçizane fikrim.

Öğrendiğim ve bana ilginç gelen bazı şeyler;
"Kerberos" :Hades'in köpeği. Çok başlı olan bu köpek Ölüler Ülkesi'nin bekçisidir.

"Atlas" :Homeros'a göre, "yeri, göğü birbirinden ayıran direkleri" omzunda taşıyan Yunan tanrısı.

"prometheus" :dunyada ates sadece olimpos'un tepesinde yanmaktadir. insanlar soguktan ve vebadan kirilirken tanrilar atesi sadece kendilerine saklamaktadirlar. kendiside tanri olan prometheus'un gonlu buna razi gelmez ve atesi bir gece olimpostan calip insanlara verir. cezasi cok buyuk olur. zeus tarafindan kayalara baglanip cigerlerinin kargalar tarafindan yenmesine mahkum edilir. olumsuz oldugundan bu iskence sonsuza kadar hep tekrarlanicaktir.
ates hirsizi olarakta bilinir.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.042 Oy)17.417 beğeni39.337 okunma2.090 alıntı164.620 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.973 Oy)12.423 beğeni31.623 okunma2.732 alıntı131.999 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.033 Oy)7.297 beğeni19.754 okunma3.147 alıntı115.997 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.430 Oy)8.380 beğeni22.736 okunma1.432 alıntı105.027 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (3.003 Oy)3.064 beğeni9.380 okunma4.003 alıntı84.823 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.232 Oy)5.344 beğeni18.066 okunma687 alıntı91.864 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (3.949 Oy)3.473 beğeni11.652 okunma1.034 alıntı47.453 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.194 Oy)8.105 beğeni23.879 okunma1.867 alıntı101.898 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (3.870 Oy)3.736 beğeni14.237 okunma1.012 alıntı68.862 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.942 Oy)8.332 beğeni23.139 okunma1.124 alıntı112.311 gösterim
Mavi Oktav Defteri ...Yazarın notlarından ve gunluklerinden oluşan bazi kısımlarda kesik kesik ,bazi yerlerde bütünlük aramaya çalıştığınız 8 kısa notlardan oluşan felsefe ile harmanlanmış yaşama bakış penceresi de diyebiliriz.

Yazar hakkında kesin bildiğimiz şey en yakın arkadaşı Max Brod'dan tüm eserlerinin yakilmasini istemesine rağmen ,arkadaşının Kafka'nin bu isteğini dinlemeyip eserlerini günümüze kazandirmasidir.Kafka okumak gerçekten müthiş bir fikir işçiliği yaptırıyor okurlarina.Olaylara veya yaşama bakisimizi sorgularken;Kafka'nin bakmış olduğu pencereden neyi gördüğünü,nasıl gördüğünü okurlarinin da görmek ve hislerini yorumlamak ve anlamlandirmak için çaba sarfettiği ,fikri manayı hazmedip sindirerek,kendi zihin gücümüzü kullanarak emegimizle,alın terimizle ruhumuzun degirmenlerine katık ekmemizi sağliyor .Kafka okumak bazen de göze perde indiriyor maalesef.Kitap bitti bitecek neredeyse, siz hala Kafka'dan gelecek,gorusunuzu parlaklastiracak bir ışık tesellisindesinizdir.Yani anlamadıklariniza ,anlamlandiramadiklariniza bir "açıklama" bekliyorsunuz ama nafile.Incelememin girişinde "yaşama bakış penceresi " diye tarif etmeye çalışmıştım ama üzülerek söylüyorum ki bu eserinde yazarın pencereleri sıkı sıkıya kapalı,kalın perdelerle örtülü,camları kırılmaz ,ses gürültü geçirmez cinsten...Kapısında umudun zilinin bir türlü çalmadığı kendi karanlık dünyasında adeta gün saydığı,kendi gogunun yildizlarinin kötülere göz kirptigi, ölümün kollarında çaresizce savrulusunun,kalabalıklar içinde yalnizliginin hikayesi.Adeta dört duvar arasinda nefes stokladigi,sessizliginin sesini dinlediği,ışıksız,havasız bir şekilde iç dünyasının pencerelerini herkese,
kuşlara ,çiçeklere,yagmura karsi bile kilitledigi veya başkalarının kilitlemesine izin verdiği duvarlarla örülü mutluluğunun,
sevincinin küf tadında olduğu kapalı pencereler.Öyle sözler var ki kısa ama beyninize ve kalbinize etkili vuruslar yapılan cinsten.Az sözle çokça manalara gelebilen.Sizi derin düşünmeye sevk ediyor,dusuncelerinizin pencerelerini araliyor bazen de orumceklesen dusuncelerimize nefes aldiriyor Kafka.Yaşama bakışını,varolusunu dini semboller üzerinden de yorumluyor Kafka.Katilmadigim yerler oldu tabiki.Mesela iyi ile kötü ayrımını yaparken temiz vicdanı "kötü" olarak yorumlayabiliyor ,
beyninizin kefelerinde tartip anlamdirmaya çalışıyorsunuz ancak sözü destekleyen bir cümle ile karsilasmadiginiz için daha doğrusu cümlenin devamı olmadığından ötürü yaşanan "kopukluktan" anladiginizla yetiniyorsunuz sadece.

Felsefeyi henüz sevmediğim için belki de doğru zamanı yakalayamadigimdan ötürü diğer okuduğum eserlerine nazaran çok fazla lezzet aldigim söylenemez.Ancak yazarı tanımak ,ideolojisini,duygu durumunu öğrenmek adına doğru bir tercih olabilir .

Keyifli okumalar ...
Kafka okuma etkinliği #30696961 vesilesiyle okuduğum 3. kitap. Osman Çakmakçı'nın çevirisiyle Bordo Siyah yayınları tarafından basılan kitabı halk kütüphanesinden edinerek okudum. Oktav'ın kelime anlamına (Tdk: sekiz sesten oluşan ses dizisi, bir do sesiyle ondan sonraki do sesi arasındaki uzaklık.) bakarsak galiba kitabın 8 bölümden oluşması nedeniyle böyle bir tercih yapılmış. Bu kitapta çoğu Kafka kitabı gibi, kendisi yaşarken basılıp kitaplaşmamış. Öldükten sonra bulunan notlarından oluşuyor. Kitabın türü künyesinde her ne kadar deneme-inceleme olarak geçse de aslında ortaya karışık. Deneme var günlük var, tamamlanmamış (taslak ya da fragman) öyküler var. 10 tane (şimdiye kadar) Kafka kitabı okuyan biri olarak diyebilirim ki, beni en fazla yoran kitaplardan biriydi. Bütünlük olmayan kitapları pek beğenmiyorum. Ama nihayetinde Kafka, en kötü kitap bittiğinde zihninizde çarpıcı fikirler ve cümleler bırakıyor.
Aforizma özelliklerini fazla fazla kendi bünyesinde barındıran Mavi Oktav Defterleri ; yazarın dünyasına eşsiz bir yolculuk .Kafka yı derinlemesine anlamak isteyenlerin başucu kitabı olacak özel bir kitap.
Belkide kafkanın en öenmli eseridir ne yazık ki tamamlanamadan yaşama veda eden yazarın notları yakın arkadaşının emeğiyle gün yüzüne çıkmıştır gerçekten de kafka kendinden sonraki birçok nesli etkilemede büyük bir öneme sahiptir, çok kısa ama dolu dolu bir kitap
İnanılmaz bir yazarmışsın sen Kafka!!! Bu kitap aslında çok ince ve tamamlanmamış bir kitap ama buna rağmen okadar derin ki içindekiler. Bir çok aforizma var içerisinde, üzerinde düşündüren felsefik yaklaşımlarla dolu.Kafka kitapları okurken zaten detaylı düşünmemek mümkün değil. Size tam anlamıyla beyin jimnastiği yaptırıyor.Kafka ile tanışmayanlar kısa sürede tanışmalı, tanışıp bu kitabını okumayanlar da kesinlikle okumalılar..
Bir çoğu aforizmalardan oluşan kitap, Kafka'nın kitaplarının karalamaları niteliğinde ve küçük öyküler de yer almakta. Kafka merakı olanların okuması gereken bir kitap.
Satır aralarından hayat dersi alınabilecek bir kitap not alırken dikkatlice ve ders çıkararak aldım.

bu kitabı okuyunca elinizde altı çizili cümleler kalıyor ve belki bunlar da insanın içindeki kafka'nın bahsettiği o odanın anahtarları oluyordur: "yaşamak demek yaşam ortasında olmak, yaşamı yaratan bakışımla yaşama girmem demektir."
Dönüşüm sonrası okuduğum 6. Kafka kitabı ve hiç okumasaydım dediğim tek kafka kitabı. Sağdan soldan toplanan notlar bir araya getirilirse olacağı budur. Beğenenler de çok olmuş ama ben gerçekten çok sıkıldım ve zamanımın boşa gittiğini hissettim. Zaten Kafka kitaplaştırmamış ki onun da suçu günahı yok aslında.
Aforizmalar ve Mavi Oktav Defteri ,peşpeşe okuduğum iki kitap .

Bu kitapda tıpkı Aforizmalar gibi yazarın defterlerine karalamalarından 8 oktav defteri şeklinde bölümlendirilmiş ve Max Brod tarafından derlenmiş ,hatta kitap sonunda yine Max Bırod'un hazırladığı ,her bir oklav defterinin içeriğine ve bunların yazılış tarihlerine ilişkin notlar eklenmiş .

Yine içerisinde Aforizmalara raslıyoruz bunun dışında kısa kısa fakat Kafka'nın iç dünyasına etkiler bırakmış izlere rastladığım hikayeler var .Adeta Kafka'nın iç dünyasına bir yolculuk gibi. Kâh Babasıyla olan çatışmalarını yansıtmış kendi iç dünyasında ,kah dinlerle ilgili düşüncelerini , (Hristiyanlıkla ilgili de bazı ilginç notlar var.)
Kimi zaman da Kafka'nın dünya ya olan bakış açısına rastlıyoruz .
Daha öncede demiştim Kafka derin anlamadı güç bir yazar benide bu yönü fazlasıyla kendine çekiyor .

Bu kitapta, Aforizmalar'dan daha çok Kafka düşünce yapısı psikolojik analizleri ,aile ilişkileri ,çevresine bakışı vs aldığı notlar ve hikayelerde Kafka'nın içinde bulunduğu o içsel savaşlara rastlamanız mümkün .

Benden bukadar ne kadar anlatsam olmuyor .Kafka okunmalı anlaşılmaya çalışılmalı ...anlamıyorsan zorlama çünkü oda anlaşılmak isteyip istemediğini bilmeden yazmış bence .

Herkese iyi okumalar olsun bol kitaplı bir gün ...
Toplumla yabancılaşma kavramını içten içe hissettiren bir kitap gerçekten tamamlanamamış olması kafka'nin dünyasıyla alakalı olduğu kanaatindeyim Kafka bilindiği üzere otoriteyi yerden yere vuran kitapları ile meşhur dava romanında bir sabah ansızın tutuklanıyor yargı eserinde gerçekten bir aforizma oralarda tasvir edilen asil benligindeki boşluklar bunları tamamlamiz içinde bizlere mesaj veriyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mavi Oktav Defterleri
Baskı tarihi:
Haziran 2013
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055150211
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Baskılar:
Mavi Oktav Defterleri
Mavi Oktav Defterleri
Uzun zamandır baskısı bulunmayan Kafkanın Mavi Oktav Defterleri yeni edisyonu ile 6.45in özel K(afka) serisindeki yerini tekrardan aldı.

Kitabı okuyanlar 217 okur

 • Ceren çakıcı
 • Bambukurdu
 • Xəyalə Əliyeva
 • Çöl Erguvanı
 • Esrakgl
 • Kübra Uçar
 • Dilara Keskin
 • Ceren
 • Pelin
 • Mustafa ÖNLÜ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%24.5
25-34 Yaş
%41.2
35-44 Yaş
%23.5
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.3
Erkek
%49.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.1 (16)
9
%29.8 (17)
8
%19.3 (11)
7
%12.3 (7)
6
%5.3 (3)
5
%5.3 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0