Adı:
Hidayetname
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
196
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750810251
Çeviri:
Mehmet Kanar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
İran gibi hem bize çok yakın hem de çok uzak bir ülkeden çıktığı yetmiyormuş gibi yaşamı ve yapıtlarıyla da çok ötemizde yer alan Sadık Hidayet'ten bir kitap daha.
Sadık Hidâyet'in Türkçe'deki serüveni öykü, deneme, oyun, gezi yazısı, folklor incelemesi gibi değişik alanlarda yazdıklarından ve mektuplarından tipik örnekler içeren Hidâyetname'yle sürüyor.
196 syf.
Elimdeki son kitabını da okumuş oldum. Özellikle içinde yer alan Franz Kafka ile ilgili bölümü benim için define ararken altın bulmak gibi bir şeydi. Yazarlığına çok inandığım bir yazardan Kafka'nin tahlilini okumak çok değerli. İnsan,keske daha çok yaşayıp daha çok eser verseydi demekten kendini alamıyor.
196 syf.
·10/10
Hidayetname, ismiyle müsemma Sadık Hidayet'in hayatı, düşünceleri, tahlilleri kitabı. Sadık Hidayet okumaya başlayacakların ilk kitabı olmalı. Çünkü yazarı tanıdıktan sonra kitabını okumak fevkalade ufuk açıcı olabilmektedir. Sadık Hidayet'in yazdığı yazıların derlenmiş halinden ve çeviricinin yazarın hayatına dair yazdığı yazılardan oluşmaktadır. Allan poe,Stefan Zweig ve özellikle Kafka etkileri görülen Sadık Hidayet aradığı mutluluğu bulamamış,kendisini bir yere veya bir kimseye ait hissedememiş ve intihar etmiştir. Ölüme olan düşkünlüğü ile bilinen Hidayet'i "sözün kısası övgüye layıksın, ebedi hayatsın sen" ikinci denemesinde başarıya götürmüştür. Peyamı Kafka adı altında yazmış olduğu Kafka incelemesi ise ince ve derin tespitler içermektedir. Kafka'nın kitaplarına ve kendisine dair yazdığı inceleme Kafka okuyucuları için bulunmaz bir zenginliktir. Dava, Amerika, Dönüşüm kitaplarının ince noktalarını göstermiş,Kafka'nın yazdıklarının ne amaçla olduğunu, neye karşı durduğunu izah etmiştir. Kafka okurken hissettiğim içinden çıkılmaz hafakanlı halin izahını Sadık Hidayet yapmıştır .
" Kafka yaşamın karşısında nasıl çıkmaza düştüyse, onun romanlarını okurken biz de çıkmaza düşüyoruz."
"Bir anlaşmazlık söz konusudur. Kafka'nın metnini okumak kolay olmakla birlikte dikkati yoğunlaştırmak güçtür. "
Daha derin incelenmesi gereken bu kitap, farklı pencereyi araladığı gibi, okuyacağınız kitapları nasıl okumanız gerektiğine dair de ipuçları sunuyor. Kafka'lı Sadık Hidayet okumaları
196 syf.
Öykü, tiyatro, deneme gibi çeşitli türde yazıları mevcut olan bu kitap bir derleme gibi diyebiliriz.

Bir Eşeğin Ölüm Vakti Hal Diliyle Söyledikleri
Hayvanlara yapılan eziyetlerden dem vuruyor.

Sâdık Hidâyet ve Ölüm Mehmet Kanar
Mehmet Kanar hidayet’in öykülerindeki ölüm düşüncesinin nerelere
dayandığını inceliyor.

Ölüm
Hidayet bu yazıda ölüme karşı fikirlerini anlatıp bir nevi onu arzuladığını söylüyor.

Sâsân Kızı Pervin
Bir tiyatro eseri olan Sasan Kızı Pervin, çok etkileyici bir konuya sahip. İran’da Araplara karşı direnen insanların hikayelerine değinirken, Zerdüşt bir babanın kızı Pervin’de sevgilisini bu savaşta kaybediyor ve Arap komutanın eline esir düşüyor.
Fars medeniyetinin Araplardan çok çok üstün olduğunu anlatan bu hikâyede İran’ın Arap politikalarının karşısında çektiği acılara şahit oluyoruz.

Isfahan: Yarım Cihan
Camus Yaz kitabında Cezayir’i anlatır. Bunu anımsattı bana ama kesinlikle Hidayet’in anlatımı daha güzel. Isfahan’ı okuduktan sonra o kadar çok gezip görmek istedim ki!

Nîrengistân
Kitapta en sevdiğim bölümlerden birisi oldu bu. İran gelenek ve göreneklerini anlatıyor Hidayet; nikah, düğün, gelin adetleri, çocuk, loğusa dönemi gibi her konuyu detaylıca anlatmış. O kadar benzer halk inanışlarımız var ki bunların çoğu büyük ihtimalle Şah İsmail’in Türk kültürünü Güney Azerbaycan’a yerleştirmesiyle ve onlardan etkilenmesiyle oluştu.

Sampinge
Hidayet, saplantılı bir intihar düşüncesine sahip. Zaten kendisi de bir iki kere deneyip son denemesinde vefat ediyor. Bunu arzuluyor resmen. Ölüme karşı hassas duygulara sahip. Yine bu hikayesi de intihar temalı. Sampinge, başına gelen tüm kötü şeylerden sonra huzurlu bir yolu tercih ediyor.

Aysar
Pek anlam veremediğim bir kadın ve erkek ilişkisi diyebiliriz bu öyküye :D

Kafka'nın Mesajı
Kafka’yı çok sevdiğini bildiğimiz Hidayet burada Kafka üzerinden suçluluk problemine değiniyor. Eserlerini tek tek inceliyor. Güzel bir yazı olmuş.

Sâdık Hidâyet'in Mektupları
Mizah duygusu olduğunu gösteren mektuplara sahip Sadık Hidayet. Okumaktan zevk alıyorsunuz. İntihar edip kurtulduktan sonra şöyle demiş: ‘’ Bir delilik ettim; ucuz atlattım.’’
Niye böylesin? :D
196 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Eser Çevirmen tarafıdan Sadık Hidayet hakkından kısa bir incelemesiye başlıyor ve sonra; Sadık Hidayet'in kalemi üzerinden Franz Kafka incelemesi yapılmış ardından ise İranın 3 büyük şehrinden biri olan Isfahan şehri ve İran kültürü çeşitli hikaye, gezi yazıları ve tiyatro oyunları ile betimlenmeye çalışılmıştır.

Yalnız şurası çok dikkatimi çekti...! Eserde yer alan tiyatro yazısında anlatılan olay-kurgu İranlılar ve Araplar arasında geçen bir savaşı anlatmaktadır. Evet bu iki ırk coğrafi konumları ve farklı dinsel ve yönetimsel anyalışlardan ötürü sık sık tarihte karşı karşıya gelmişlerdir. Ancak burada anlatılan tiyatro öyküsünde-ki bu bir tarihsel öykü-oyundur, İslam Halifesi'ne ve Komutanına ağır eleştiri ve çirkin benzetmeler vardır. Dönemin Halifesi Hz. Ömer'dir, eserde verilen komutanın adı "Ulbe Bin Zeyd" dir ki muhtemelen "Ulbe bin Zeyd’di (r.a.)" dan bahseder... Hz. Ömer ve Zeyd ikisi de Allah Resulü'nün Sahabe'lerindendir... Ne yazık ki Sadık Hidayet burada Milli duyguların yarattığı heyezanla yanlış betimlemerde bulunmuş olmalı...

Yinede elbette okunmasını önerebileceğim bir kitap, bazı bilinçli ve bilinçsizce yapılmış yanlışlarda bizleri doğuya ulaştırabilir, araştırmak şartıyla tabi... Keyifli okumalar dilerim...
196 syf.
·31 günde·Puan vermedi
Sadık Hidayet insana, yaşama, var olmaya karşı olan sorgulamaları ve çabaları olan, dünyanın dertleri ile dertlenen insan portresi çizer. Bu kitapta yazara ait çeşitli öykü, deneme vb yazıları bulacaksınız. Ben kitabı keyifle okudum ve bu sayede farklı bir yazarı da tanıma fırsatı buldum. Tavsiye ediyorum. Bundan sonra yazarın en önemli eseri olarak gösterilen "Kör Baykuş" romanını da aldım. Okunması gereken bir yazar ve bence bu kitap yazarı tanımak için güzel bir başlangıç.

"Hidayetname "Bir Eşeğin Ölüm Vakti Hal Diliyle Söyledikleri" ile başlayan kısa hikayesinde; ah bir dili olsa da konuşsa denilen, insanoğlu tarafından eziyet edilen zavallı bir eşeği konuşturarak, O'nun dilinden derdini anlatır: "Hayvanlara acımak temel olarak Doğu'da gelişen bir düşünce. Ayrıca, bütün peygamberler hayvanlara karşı zulmü yasaklamıştır. Okumuşlar, bilgeler, manevi değerler üzerine yazan yazarlar ve hatta şairler hayvan hakları konusunda birleşiyor. Örneğin Hakim Firdevsi, Allah ruhuna huzur versin, şöyle diyor: "Sırtında tohum taşıyan karıncaya işkence etme, çünkü o yaratık canlıdır ve hayat onun için tatlıdır." Ama bütün bu sözler, insanların acımasızlığını, sınırsız tamah ve hırsını önleyip sınırlayacak bir yasa olmadığı için, hiçbir sonuç vermedi..." "....Bu iki ayaklı yaratığın köleleştirdiği dilsiz bir hayvanın hayatının berbat sonucu bu..." Yazar, adaletsizliği, zulmü anlatırken bir yandan da ölüm düşüncesine takıntılıdır, bu düşünce Sasan Kızı Pervin, Ölüm, Sampinge ve Aysar öykülerinde kendini gösterir. Diğer yandan sizi 1932 yılının İsfahan şehrine doğru bir gezintiye götürürken, bir başka yazısında İran halk yaşayışında yer alan düğün, dernek ve halk inanışların ritüellerini inceler.

Kitabı okurken zaman zaman ara verip, yazıda bahsedilen İsfahan şehrine ait yerleri incelemeye koyuldum, yazarın alıntılarının peşinden gidip Mevlâna'ya ilham olmuş Ömer Hayyam'dan ilham almış Feridüddin Attar'ın Esrarnâme'sine ulaştım. Kitapta Kafka'nın Mesajı, (Peyami Kafka) başlığı ile yer alan inceleme Sadık Hidayet'in ömrünün son yıllarında yazdığı (1948) eserlerinden biri olup Kafkanın eserlerinde var olan ruh halini anlatır. Satır aralarında Hidayet'in insanın yaşamdaki yerine dair sorgulamalarına da tanık olursunuz;"

DEVAMI VE DAHA FAZLASINI SAYFAMDA YAZDIM OKUMAK İSTERSENİZ

http://kalbimdentemizbiryaprak.blogspot.com.tr/...yetname-ve-iran.html
196 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
İran mitolojisi ,gelenek görenekleri ve birkaç hikaye ve güzel bir Kafka derlemesi...Folklorik bir kitap halk edebiyatcilarinin seveceği türden. Mukayese edilebilirlik sağlıyor bu kitap,edebiyatlararasi.Metinlerarasilik ve bol gönderme kitabın en sevdiğim yanıydı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hidayetname
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
196
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750810251
Çeviri:
Mehmet Kanar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
İran gibi hem bize çok yakın hem de çok uzak bir ülkeden çıktığı yetmiyormuş gibi yaşamı ve yapıtlarıyla da çok ötemizde yer alan Sadık Hidayet'ten bir kitap daha.
Sadık Hidâyet'in Türkçe'deki serüveni öykü, deneme, oyun, gezi yazısı, folklor incelemesi gibi değişik alanlarda yazdıklarından ve mektuplarından tipik örnekler içeren Hidâyetname'yle sürüyor.

Kitabı okuyanlar 52 okur

  • piktobet
  • A.E. YILDIRIM
  • Siyahnoktalıadam
  • Çöl Erguvanı
  • Cansu Dogan
  • Mehmed Talat
  • Dilsoj
  • Recep As
  • Enes
  • Mücahit Yılmaz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (3)
9
%20 (3)
8
%33.3 (5)
7
%6.7 (1)
6
%0
5
%0
4
%6.7 (1)
3
%6.7 (1)
2
%0
1
%6.7 (1)