Adı:
Hikayeler
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754731392
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayıncılık
Cahit Zarifoğlu`nun Hikayeleri, özellikle İns anlatısı, edebiatımızda kendine özgü, özgün bir çizgidir. Sanatsal olgunun, anlatı türünde bu denli yoğun öne çıktığı nadirdir. Bu tatla okunabilen eser sayısı da sınırlıdır. Şiirin hemen yanıbaşında yer alan öyküleri, şiiri gibi imge yüklüdür. Bu bakımdan Zarifoğlu öyküsü de, şiiri gibi güç anlaşılır. Okundukça intibak edilen ve sevilen bir tarzı vardır.
192 syf.
·7 günde·8/10
Yaşamak kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı. Şiirleri kapalı hikayeleri de öyle. Bir Zarifoğlu anlama klavuzu olmalı bence dedim hep okurken. Tekrar tekrar okunmalı, üzerine bolca düşünmeli bir de üzerine birisiyle muhakkak konuşmalı belki biraz daha anlaşılabilir olur böylece. Ya da tüm kitapları okunup iyice tanıdıktan sonra okunmalı Hikayeleri. Bilemedim. Ya da bazı şeyler anlaşılmaz kalmalı hep. Zorlamamalı. Kim bilir.
192 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Cahit Zarifoğlu'nun hikayeleri anlam yonunden cok kapaliydi. Sinirlerinde oldugu gibi hikayeleri de imge yuklu. Bu yuzden cok zor anlasiliyor. Okuyucuyu cok yoruyor ve anlamaya calisirken hic bir sekilde okuma zevki vermiyor.
192 syf.
·Beğendi·9/10
Zarif adamın şiiri nasıl bir derinlikse öykülerinde o derinlikte. Tekrar tekrar dönülerek okunan satırlar, satırlarda ki derinlik. Kendine has anlatım ve derinliğine inilmeden kendini açmayan satırlar. Bambaşka bir anlatım tarzı. Meraklısına tavsiye edilecek bir eser.
İyi okumalar
192 syf.
·Beğendi·7/10
Cahit Zarifoğlu şiirlerinde olduğu gibi hikayelerinde de kapalı bir dil kullanmış. Anlamak için emek ve uğraş gerektiren çok yönlü yorumlara açık bir kurguya dayalı hikayeler sunuyor bize. Hikayeleri anlaşılmaktan ziyade katharsis kavramının ifade ettiği sanat üretme ve dinginliğe ulaşma arzusunun meyveleri olarak karşımıza çıkıyor...
192 syf.
·3 günde·8/10
Cahit Zarifoğlu'nun şiirlerinde geçen ağır uslubu burada da kendini göstermiş. İlk başlarda şiirleri kadar ağır değildir çerez tarzında okurum dedim ama ilk sayfadan hatta ilk cümleden bile böyle bi kitap olmayacağını anlıyorsunuz. Zarifoğlu'nun ilk şiirlerini okuyup sonra sonra bu kitabı okursanız daha etkili olacağını düşünüyorum ona rağmen İns çok güzel bir hikayeydi. Tavsiyem midir sorusuna gelirsek hazırlıklıysanız çok güzel bir kitap ama diğer yazarlara hiç benzemeyen bir dili var haberiniz olsun.
192 syf.
·10/10
Zarifoğlunun kendine has diliyle yazılmış kitap anlamlamdıramadığım yer fazla kitabta ama çok güzel herkese öneririm. Zarifoğluca hikayeler okumak istiyorsanız doğru kitap!
192 syf.
·Puan vermedi
Adiyla musemma, bir "hikaye" kitabi. Ama bu kitabi tür olarak hikayenin sınırlarina hapsetmek kitaba da Zarifoğlu'na da haksizlik olur. Oncelikle kabul etmek gerekir ki Zarifoğlu bir şair. Hatta "öykü içinde, satirlarda bile şiir arayan bir sair/şiir avcisi.

Hikayeler kitabinda 11 adet hikaye var. Siirlerinde olduğu gibi hikayelerinde de soyut bir dil görüyoruz. Dil yalıtılmis, olay yalıtılmış, mekan yalitilmis. Bilinçaltımizda ne varsa anlatiyor yazar. Soyleyemedigimiz, soyleyemediginiz, soyleyemedikleri... Gundelik hayati anlatmayan yazar, haliyle gündelik bir dil kullanmayacaktir. Anlattiklarinin dili de degisiklik gosterecektir.
En dikkat çeken öykü şüphesiz, INS oykusu. İNS, masalsi dille yazilmis bir Yaratılış öyküsü. Yaratilis-varolus seruveni. Masalsi anlatimi, şair kimliği ile birlestirmis yazar. INS'in bir kelime aramasi hic kuşku yok ki Sineklerin Tanrisi yazari Sir William Golding'in Mirascilar eserini cagristiyor. Ilk insanlar ve gorduklerine zihinlerinden resim bulmaya calismalari.

Yalnızlık ve aşk arasindaki iliskiye de deginiyor yazar. Hatta tum kitap boyunca bu ikisi yansiyor satirlara. "Su kadar milyar insan dünyada niye var, ben bu kadar yalnizken." Farkli anlatimlarla yalnizligi tanimliyor. Yalnızlıgi surekli aciklarken, aşk hakkinda konusmaz. Çünkü, "asktan söz etmek icin, ona izin veren zamanlar seçilmelidir."

Yazarin yazma seruveniyle de ilgili ipuclarini bulabileceğiniz bir kitap.

Insaniz elbet. Yaşamış oldugumiz bir çağ var. Kayitsizligimizi vuruyor yuzumuze yazar. "Az az ölüyoruz her gun, yagmurdan havadan söz eder gibi..." "Biliyor musunuz ben çağdan nefret ederim, etimle kemigimle, hucrelerimle nefret ederim..."
"Belki on kere kendimi seni dusunurken yakaladim. Ama bilerek dusunmek istiyorum. "

BIR SEY VAR BELIRMIYOR oykusunde cagimizin elestirisini de goreceksiniz, aynada gördüğümüz ben ile dışarıdan görünen ben'in nasil farkli olduğunu. " Hep kendine, gereginden fazla kendine bakiyordu." Bu hikayeye küçük bir not eklemisim: " Aliskanlarimiz bazen, yasadigimiz yeri görmemizi engeller."

Sonuc: Yazarin bu kitabindakiler tamamen anlatmak istedikleri degil. Onun küçük bir emaneti biz okurlarina. Insani insana anlattigi ve insanliga biraktigi bu satirlar bir emanettir, "üstünkoru ve gevezelikle anlattigi." Oyaliyor okurunu yazar. Oyun oynuyor onunla belli ki. Kapagi kapattıktan sonra, hinzirca bir gülüs duyacaksiniz: Çünkü Zarifoğlu, "oda arkadaşına oyun oynamış bir deli gibi mutludur simdi.
İyi okumalar
192 syf.
·Puan vermedi
Cahit Zarifoğlu'nun hikayelerini kapsayan bu eserde, hikayelerinin de tıpkı şiirleri gibi zor anlaşılabilir ve sanatsal yönünün güçlü olduğunu gördüm. Kitap, bazı kısımlarda şiir tadı verirken bazı kısımlarda iki kez okuma gereksinimini uyandırdı. Kitabın okuyucu üzerinde gizemli bir hava oluşturmasının ise hikayeler içinde bulunan imgelere bağlı olduğunu düşünüyorum.
192 syf.
·24 günde·9/10
Başlarda biraz zorladı fakat okudukça açılmaya başladı. Yine de genel olarak şiirlerine göre hikayesi daha güç geldi bana. Kitapta 11 hikaye var. İçlerinde en sevdiğim hikayeler Suçlular ve İns oldu.
192 syf.
·1 günde·Beğendi
Cahit Zarifoğlu'nun Hikâyeleri, özellikle İns anlatısı, edebiyatımızda kendine özgü, özgün bir çizgidir. Sanatsal olgunun, anlatı türünde bu denli yoğun öne çıktığı nadirdir. Bu tatla okunabilen eser sayısı da sınırlıdır. Şiirin hemen yanıbaşında yer alan öyküleri de, şiiri gibi güç anlaşılır. Okundukça intibak edilen ve sevilen bir tarzı vardır.
Sevinçler ve acılar sabitleşiyordu. Tadlar bir zamandan sonra aşırılıklarından dolayı değişiklik verilmeyince, tiksindirici oluyordu.
Cahit Zarifoğlu
Sayfa 57 - Beyan Yayınları, 1996

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hikayeler
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754731392
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayıncılık
Cahit Zarifoğlu`nun Hikayeleri, özellikle İns anlatısı, edebiatımızda kendine özgü, özgün bir çizgidir. Sanatsal olgunun, anlatı türünde bu denli yoğun öne çıktığı nadirdir. Bu tatla okunabilen eser sayısı da sınırlıdır. Şiirin hemen yanıbaşında yer alan öyküleri, şiiri gibi imge yüklüdür. Bu bakımdan Zarifoğlu öyküsü de, şiiri gibi güç anlaşılır. Okundukça intibak edilen ve sevilen bir tarzı vardır.

Kitabı okuyanlar 179 okur

  • dgscvk
  • Hilal Sönmez
  • Abdulkadir Özel
  • Buse G
  • Ukuş
  • sema
  • Burcu Çınar
  • Gregor Samsa
  • Rabia Kaya
  • Fatmanur Karabağ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%8.3
18-24 Yaş
%27.8
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%5.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.9
Erkek
%39.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.7 (10)
9
%20.5 (9)
8
%27.3 (12)
7
%13.6 (6)
6
%9.1 (4)
5
%6.8 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0