İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük

·
Okunma
·
Beğeni
·
1549
Gösterim
Adı:
İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
585
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055831837
Orijinal adı:
Man, God and Immortality
Çeviri:
Onur Aydın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Bilek Yayınları
"Geçmişte yapmayı denediğim tek şey, insan evriminin bazı safhalarını araştırmaktı. Ve bu kitapta amaçladığım tek şey, araştırmalarımın sonuçlarını okurun insanlığın vahşilikten medeniyete yükselirken çıktığı uzun yürüyüşe dair fikir verecek bir optik cam biçiminde netleştirmektir. Yürüyüş hâlâ devam ediyor ve şüphesiz ki bizden sonra da duraksamadan devam edecek. Varış noktası, geleceğin sis bulutları ardında gizli ve bilinmiyor. Şayet yürüyüşe çıkanlar yanlarına benim eserlerimden birini alırlarsa, belki bu kitap sırt çantalarından birinde bulunabilir.

Neyse ki, ağır verileri çıkararak yükü hafifletmeyi denedim. Fakat, yanılmıyorsam, verdiğim bilgiler uzun vadede teorilerimden daha değerli bulunacak ve daha kıymetli görülecektir. Çünkü teoriler gelip geçiyor, fakat veriler kalıcı ve ebedi oluyor, tabii bu sürekli değişen dünyada bir şeyin bakiliğinden söz etmek mümkünse. Öyle tahmin ediyorum ki yazılarım sonraki nesillerin raflarında kendine yer bulabilirse, bunun sebebi antik ve barbar gelenekleri, inançları aydınlatmak için kullandığım teorilerimden daha ziyade tarif ettiği bu gelenek ve inançlar olacaktır. Unutmamalıyız ki kitapların da, insanlar gibi, yazgıları vardır ve büyük çoğunluğu er ya da geç yok olmaya mahkûmdur.

Şüphesiz, kendi yazılarım için değerli malzemeler elde ettiğim pek çok kitap da bu kısa ömürlü kitaplar arasında yer alacaktır; gelecek nesiller günümüzde yaşayan bizleri antik dönemdekilerle bir tuttuğu zaman, belki de kitaplarımdan bazıları çoktan tarih olmuş bir vahşilik ve barbarlık belgesi olarak, özgün belgeleri yok olmuş kaynaklar olarak hâlen okunmaya devam edebilir. Öte yandan, bu kitap araştırmacılara daha kapsamlı eserlerimin labirentlerinde rehberlik edecek bir ipucu olarak bir süreliğine faydalı olabilir."

"Bütün eserlerimin İncil'i olan bir kitap bu..."
-Sir James George Frazer-

"Dünyada yaşamış en ünlü bilgelerden biri Frazer...
İzinden gidiyorum."
-Daniel C. Dennett-

"Bilginin engin derinliği kucaklayacak okuru... İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük elimden düşmeyen bir kitap..."
-Carl Sagan-
(Tanıtım Bülteninden)
585 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Kitapların, insan zihninin gelişimine katkı sağladığı bilindik bir gerçek ama bazı kitaplar var ki onlar gelişimden de öte zihinde bir devrim gerçekleştirip, düşünce yapısında bir evrime yol açabiliyor. "İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük" de bahsettiğim bu kitaplardan biri.

Kitabın kapağını kaldırıp ilk sayfayı çeviren 'sen' ile son sayfayı okuyup kitabın kapağını kapatan 'sen' arasında bariz bir farklılık oluşuyor. İyi okurların bu düşünsel değişim ve gelişimi farkedeceğine inanıyorum. Richard Dawkins'in de dediği gibi tam anlamıyla bir "başucu kitabı." Carl Sagan'ın söylediği gibi; "bilginin engin derinliği kucaklayacak okuru." Bu kitabı okurken zihninizin doyduğunu hissedebiliyorsunuz, öyle ki kendinizi fazlasıyla kaptırıp fiziki açlığınızı dahi unutabilirsiniz. En azından benim için durum böyleydi :)

Frazer'in, 'eserlerimin İncili' olarak ifade ettiği kitabı; İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük, bu tanımı fazlasıyla hakediyor. Dünyada her an, her dakika, her türde kitap basıldığını düşündüğümüzde, bu kadar köklü bir araştırma ve incelemenin sonucunda kaleme alınarak insanlığın geçmişine ışık tutan çok az kitap olduğunu söylemek, sanıyorum yanlış olmaz.

Bir kitaptan beklentiniz; zihninizdeki bazı tıkalı bölgelerin açılması, karanlıkta kalan bazı bölgelerin ise aydınlanması ise İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük, beklentinizi büyük ölçüde karşılayabilecek bir kitap. Tereddüt dahi etmeden önerebilirim.

Şunu da eklemeden edemeyeceğim: kitapla birlikte bilimin kökeninin büyüye ve büyücülüğe dayandığını öğrenmek beni her ne kadar şaşırtsa da, bilim iyi ki var.

Neil deGrasse Tyson'un da dediği gibi: "Bilim, kendimizi ve birbirimizi kandırmamamız için bir yoldur." Kesinlikle, gerçekliği olan en güvenilir yol.
585 syf.
·24 günde·10/10
Son sayfanın son cümlesi Odysseus' un:
'Her tecrübe, o ayak basılmamış dünyanın ışıklarını yayan ve ne zaman hareket etsem ebediyen benden uzaklaşan bir köprüdür.' sözüyle bitiyor.

Antropoloji alanında şimdiye kadar okuduğum kitapların arasında en iyiler arasında yer almış bulunuyor. İnsanlığın yaşam serüvenine başladığı andan itibaren, vahşilikten medeni hale uzanan yolculuğunda kendisine eşlik eden 'ritüeller, korkular, dinler ve alışkanlıklar' la birlikte bir yolculuk kazı çalışması.

Bitmesin diye sayfa sayfa okudum; sindirerek, hayret ederek, her sayfada günümüzden izler bularak.
Yazarın zihnini anlayabilmek adına şu alıntıyı buraya bırakıyorum:
'Halihazırda bilim her atomun, etrafında elektron biçiminde dönen gezegenlere sahip birer güneş olduğunu varsaymaktadır. Bu minik güneşlerin her biri kendi içerisinde daha da minik güneşler, ya da atom biçiminde sayısız güneş barındırıyor olamaz mı? Bir atomun barındırdığı atomlar bir güneş sistemi hatta bizimkinin minyatür bir kopyası olan ve içi bizdeki gibi evrimleşme ya da yozlaşma sürecindeki bitki ve hayvan formlarıyla dolu bütün bir evren olamaz mı? Veyahut tam aksine, bize akla sığmaz biçimde engin görünen evrenimizin çok daha geniş bir evrende titreşen bir atomdan ibaret olduğunu düşünebiliriz.'
....
İyi yolculuklar.
Bakire Anne olarak hamile kalan diğer bir büyük bereket tanrıçası Neith ya da Net idi. “Büyük Tanrıça, Bütün Tanrıların Anası” olarak adlandırılmakta olup, erkek bir eş olmadan Ra’yı Güneş’i dünyaya getirdiğine inanılmaktaydı.
ADONİS, ATTİS, OSİRİS
James George Frazer
570 syf.
·12 günde·Beğendi·7/10
Orijinali 1927 yılında yayınlanmış antropoloji kitabı. Kitap fuarında, satın aldığım diğer kitapları gören satıcının önerisi üzerine almıştım. Tabi bir de üzerinde Richard Dawkins'e ait "Başucu kitaplarımdan..." sözünün etkisi olmuştu. Açıkçası, çok fazla tekrar içerdiği, bazı içeriklerin sündürüldüğü ve ilgi duymadığım bazı konular sebebiyle çok rahat bir okuma olmadı benim için. Kesinlikle boş bir kitap değil. Özellikle antropolojinin emekleme dönemine göre iyi bir kitap bile olabilir. Kitap dört bölüm: İnsan Bilimi, Toplumda İnsan, İnsan ve Doğaüstü, İnsan ve Ölümsüzlük bu bölümlerin adları. Yazar Frazer'in 177 ilgi çekici başlığı bu dört bölümde inceleniyor. Birer deneme gibi yazılmışlar ve her birinde Frazer'in alçakgönüllü bir bilim insanı oluşunu okuyoruz. Başlık olarak çok çekici bazı konular gereğinden fazla uzatılmasaydı daha iyi bir okuma deneyimim olacaktı. Yine de geçmiş toplumların davranışları ve bugünkü karşılıklarını görmek açısından faydalı bir okuma oldu.
585 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
insan bilimi üzerine yazılmış ağır terimlerden oluşan insanın vahşilikten çıkıp günümüz medeniyetine hem ahlaki hemde bilimsel olarak nasıl ulaştığını açıkca ifade etmiş olan bu kitabı okurken açıkcası ufkumun biraz daha açıldığını söyleyebilirim çok şaşırtıcı olmakla bereber çok yerinde tespitler sunan yazar araştırmalarını en iyi şekilde okuyucusuna yansıtmış okurken internetinizin olmasını tavsiye ederim anlamını bilmediğim bir çok terimlerden dolayı zorluk çeksemde yinede bu okumama engel olmamakla berebar hiç sıkmayan okurken merak duygusunu iyi yansıtan bu eseri herkesin okumasını tavsiye ederim gerçekten çok başarılı bir eser çok beğendim ;)
Daha iyi dizayn edilmiş bir kitap olabilirdi (parça parça denemeler halinde oluşturulmuş, bölümler arasında bağlantılar çoğu zaman zayıf, bazen de kendini tekrar edebiliyor) fakat içeriği itibariyle fazlasıyla ufuk açan bir kitap. İnsanoğlunun bugününü sorgulamanıza, aklınıza dahi gelmeyen soruları düşünmenize sebebiyet veren bir kitap.
Küçük zihinler büyük düşünceleri kavrayamaz; onların kısıtlı algısı ve dar görüşüne göre hiçbir şey kendilerinden daha büyük ve önemli değildir.
Bilimin soyut genellemelerinin somut gerçekliğin tüm detaylarını yeterince açıklayamadığını dile getirmek doğruyu söylemektir. Doğanın gerçekleri her zaman teorilerinin dar sınırlarını aşacaktır.
James G. Frazer
Sayfa 414 - Altın Bilek Yayınları
Mukadder bir zorunluluk olarak insan hala, asla ulaşamayacağı bir gerçekliğin peşindedir.Bu kovalamacada insanın yakalayacağı sadece bir hayal, bir görüntü, bir gölgeden ibaret olacaktır...... Bu sonsuz bir kovalamacadır... Vanitas vanitatum, omnia vanitas! (BOŞLARIN BOŞU, HER ŞEY BOŞ!)
Neye sebep olursa olsun, bizi nereye götürürse götürsün, yalnızca doğruları takip etmeliyiz. O bizim tek kutup yıldızımızdır.
Hiç kimse kendi eylemleri dışında bir başkasının eylemleri yüzünden cezalandırılmamalıdır.
James G. Frazer
Sayfa 154 - Altın bilek yayınevi
Ve, bu hayalin asılsız dokusu gibi, Bulutlara değen kuleler, gösterişli saraylar,Heybetli tapınaklar, koca yerkürenin kendisi, Evet, yeryüzünün barındırdığı her şey yok olacak ve bu solmuş hayali gösteriş gibi, Ardında tek bir iz bırakmayacak. DÜŞLERİN YARATILDIĞI MALZEMEDENİZ BİZLER VE KISA YAŞAMIMIZ BİR UYKUYLA SON BULUR....
Bildiklerinin artmasıyla insanoğlu doğanın büyüklüğünü ve kendisinin doğa içindeki acizliğini açıkça kavramayı öğrenir. Lakin çaresizliğinin farkına varması, hayalgücünün evrene yerleştirdiği doğaüstü varlıkların güçsüzlüğüne dair bir inanışı beraberinde getirmez. Aksine bu varlıkların gücüne olan inancı kuvvetlenir.... Böylece tanrılarla eşit olduğu düşüncesi ağır ağır yokolurken, tanrıları bir zamanlar onlarla paylaştığını düşündüğü doğaüstü güçlerin tek kaynağı olarak görmeye başlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
585
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055831837
Orijinal adı:
Man, God and Immortality
Çeviri:
Onur Aydın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Bilek Yayınları
"Geçmişte yapmayı denediğim tek şey, insan evriminin bazı safhalarını araştırmaktı. Ve bu kitapta amaçladığım tek şey, araştırmalarımın sonuçlarını okurun insanlığın vahşilikten medeniyete yükselirken çıktığı uzun yürüyüşe dair fikir verecek bir optik cam biçiminde netleştirmektir. Yürüyüş hâlâ devam ediyor ve şüphesiz ki bizden sonra da duraksamadan devam edecek. Varış noktası, geleceğin sis bulutları ardında gizli ve bilinmiyor. Şayet yürüyüşe çıkanlar yanlarına benim eserlerimden birini alırlarsa, belki bu kitap sırt çantalarından birinde bulunabilir.

Neyse ki, ağır verileri çıkararak yükü hafifletmeyi denedim. Fakat, yanılmıyorsam, verdiğim bilgiler uzun vadede teorilerimden daha değerli bulunacak ve daha kıymetli görülecektir. Çünkü teoriler gelip geçiyor, fakat veriler kalıcı ve ebedi oluyor, tabii bu sürekli değişen dünyada bir şeyin bakiliğinden söz etmek mümkünse. Öyle tahmin ediyorum ki yazılarım sonraki nesillerin raflarında kendine yer bulabilirse, bunun sebebi antik ve barbar gelenekleri, inançları aydınlatmak için kullandığım teorilerimden daha ziyade tarif ettiği bu gelenek ve inançlar olacaktır. Unutmamalıyız ki kitapların da, insanlar gibi, yazgıları vardır ve büyük çoğunluğu er ya da geç yok olmaya mahkûmdur.

Şüphesiz, kendi yazılarım için değerli malzemeler elde ettiğim pek çok kitap da bu kısa ömürlü kitaplar arasında yer alacaktır; gelecek nesiller günümüzde yaşayan bizleri antik dönemdekilerle bir tuttuğu zaman, belki de kitaplarımdan bazıları çoktan tarih olmuş bir vahşilik ve barbarlık belgesi olarak, özgün belgeleri yok olmuş kaynaklar olarak hâlen okunmaya devam edebilir. Öte yandan, bu kitap araştırmacılara daha kapsamlı eserlerimin labirentlerinde rehberlik edecek bir ipucu olarak bir süreliğine faydalı olabilir."

"Bütün eserlerimin İncil'i olan bir kitap bu..."
-Sir James George Frazer-

"Dünyada yaşamış en ünlü bilgelerden biri Frazer...
İzinden gidiyorum."
-Daniel C. Dennett-

"Bilginin engin derinliği kucaklayacak okuru... İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük elimden düşmeyen bir kitap..."
-Carl Sagan-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 24 okur

  • İrem Köse
  • Tolga karacaoğlu
  • ediz
  • Osman Tatlı
  • Mustafa Ay
  • Ece Çelik
  • Yusuf
  • Ceylin SARIGÜL
  • Emre
  • DeliBilge

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.8 (7)
9
%15.8 (3)
8
%21.1 (4)
7
%26.3 (5)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0