8,1/10  (21 Oy) · 
41 okunma  · 
10 beğeni  · 
779 gösterim
Tarihçi kimliği ve Alevilik üstüne yaptığı kapsamlı araştırmalarla tanındığı kadar romancılığıyla da büyük beğeni toplayan Reha Çamuroğlu'nun çok konuşulan ve satan romanı İsmail şimdi cep boy ve özel fiyatla tekrar karşınızda..

İsmail, okuru on beşinci yüzyılın dünyasına götürüyor. Şah İsmail'in doğumuyla başlayan olaylar, bir tarikatın devlete dönüşmesi ve yaşanan kanlı süreç... İsmail, hayatın akışının kırıldığı noktalardan birinde, belirleyici bir ismin öyküsü olduğu kadar, tarihin yeniden yazıldığı bir süreci de dile getiriyor
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  348
 • ISBN:
  9789752892484
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceyda 
07 Eyl 04:32 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tarih kitaplarının kasvetli sıkıcılığını barındırmayan bir kitap. Şah İsmail'i anlatırken dedesi ve babasından da epeyce söz etmiş yazar. Şahkulu'na ayrıca değinmiş ve aslında bu yolla bize bir tarih kitabından onca ders vermiş. Tarih kitapları sevmeseniz bile bence okunmaya değer.

Muhammet Çelik 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Türk Milletinin dünya üzerinde yaptığı en büyük hatalardan biri. Büyük kardeş katli. Suçlu? Her İki tarafta. Bir tarafta Tebriz ve Özbek Ellerinde Sünnileri katleden Anadolu'da karışıklık çıkartan İsmail diğer tarafta Anadolu'da Öz be Öz Türkleri katleden Yavuz...

Sonuç elem bir durum. Belki bugün ecdadın hüküm sürdüğü İran'ın Türk olmamasının yegane sebebi...

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap isminden de anlaşılacağı üzere Şah İsmail'i merkeze alan bir roman. Ancak sadece Şah İsmail'i değil dedesi Cüneyt ile babası Haydar'ı ve Teke yöresindeki Şahkulu'nu da epeyce anlatan bir eser. Roman İsmail'in Safevi devleti ve kızılbaşlık-sünnilik çekişmesini anlatıyor. Elbette son bölümlerde devreye Yavuz Sultan Selim de giriyor. Akıcı ve ilgi çekici bir roman.

Küçük Mucizelerim 
28 Mar 12:47 · Kitabı okudu · 28 günde · 6/10 puan

Kitap beni tatmin etmedi. Okuduğum tek şey kıyımlar. Müslümanın müslümanla savaşı. Şimdilerde olduğu gibi. Bu konuda Şah Sultan kitabı daha akıcı, daha dolu bir kitap.

crocus 
02 Ağu 15:21 · Kitabı okudu · 18 günde · 10/10 puan

Tarihin bilmediğimiz ayrıntılarıyla süslü bir kitap. İran şahı İsmail'in şeyhlikten şahlığı geçişini, okul yıllarımızdan aklımızda sadece ismi kalmış Çaldıran Savaşının nasıl gerçekleştiğini, Yavuz Sultan Selim'in nasıl padişah olduğunu vs. sıkılmadan, keyifle okudum. Tarihi romanları sevenler için tavsiye edilebilecek kitaplardan...

Kitaptan 14 Alıntı

Cüneyd
"Teferruata değil, öze bakın. Öze giden yol gözden geçer, göze bakın."

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 28 - Everest)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 28 - Everest)
Küçük Mucizelerim 
13 Mar 10:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yenilik için her zaman aşk gerekir. Yeniyi aramak, bulmak, kurmak heyecan gerektirir. Öyle bir heyecan ki, yavukluya verilen ilk öpücüğün heyecanı bile yanında sönük kalmalı. Bu heyecan ancak aşkta vardır, tasavvufta vardır.

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 48)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 48)
Küçük Mucizelerim 
10 Mar 12:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Aynaya niye bakarsınız?Üstünüzü başınızı düzeltmek için. Hor görmeden, dikkatle ve eksik bulmak, güzeli görmek için bakarsınız. Mümin , müminin aynasıdır. Öyleyse birbirinize öyle bakın. Teferruata değil, öze bakın. Öze giden yol gözden geçer, göze bakın.

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 28 - Everest)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 28 - Everest)
Küçük Mucizelerim 
10 Mar 13:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Nice yiğit gördüm, canavar öldürmeye gittiler de, birçoğu geri dönmedi. Geri dönenlerin gözlerinin içine baktığımdaysa, canavar öylece oraya oturmuş, onların içinden alaylı bir kahkaha atıp bana bakıyordu. Zafer, sınanmaya aldığın kesin bir cevap olamaz, daha önce de olmamıştır. Zafer, ancak yeni bir sınama başlatacaktır.

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 32 - Everest)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 32 - Everest)

Cüneyd
"Herkes biraz diğerine benzeyecek. Aynaya niye bakarsınız? Üstünüzü başınızı düzeltmek için. Hor görmeden, dikkatle ve eksik bulmak, güzeli görmek için bakarsınız. Mümin, müminin aynasıdır. Öyleyse birbirinize öyle bakın."

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 28 - Everest)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 28 - Everest)
Küçük Mucizelerim 
16 Mar 12:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Herkesin hamuru topraktır, ama bazı topraktan kil, bazısından demir ve bazısından da ateş çıkardı. ... " Kile, demire ve ateşe , hepsine de ihtiyaç var."

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 93)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 93)
Küçük Mucizelerim 
16 Mar 15:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir düzene bağlı olanlar en çok belirsizlikten korkarlar. Öngörülemezlik onlar için bildikleri felaketlerden bile daha korkutucudur.

İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 105)İsmail, Reha Çamuroğlu (Sayfa 105)
2 /