Issızlığın Ortası

7,4/10  (12 Oy) · 
41 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.130 gösterim
 

Edebiyat dünyasına İlk adımını, edebiyat tarihimizin savaş karşıtı ilk romanlarından biri diye adlandırılabilecek "Issızlığın Ortası"yla atan Mehmet Eroğlu, bu eserinde, yarattığı unutulmaz kahramanı Ayhan'ın, Kıbrıs'ta katıldığı savaşta yaralanıp, 1975 Ocak ayında, kafasında geçmişi ve varoluşuyla ilgili sorularla Ankara'ya geri dönüşünü anlatır.

Ayhan, 1971'de ortadan kaybolan çocukluk ve gençlik arkadaşı, siyasi eylemci Zafer'i aramak üzere tekrar yollara düşmeden önce bu kentte İki ay geçirecek ve bu süre İçerisinde, kendisinden oldukça farklı bir kadın olan Ferda'yla tutkulu bir aşk yaşayacaktır.

Ne var ki roman, birkaç haftaya sığan, aşktan ziyade umutsuz bir kurtuluş çabasını akla getiren, yoğun ve marazi bir cinsellikle örülü bir ilişkinin ötesinde, aslında kendisiyle hesaplaşan Ayhan'ın ve 12 Mart darbesiyle dağıtılarak yok edilmeye çalışılmış bir kuşağın uzun yolculuğunun resmedildiği, göz alıcı ama trajik bir serüveni anlatmaktadır.

Birbirinin İçine giren geri dönüşler, kavramlarla bezeli zamansal sıçramalar, son derece sık dokunmuş bir roman örgüsü, yerli romanımızda pek rastlanmayan psikolojik tahliller, insanlık ideali olarak tartışılan ideolojiler, zamanı ve yerelliği aşmaya niyetli bir kozmik bakış açısı, nihayet, yazgısı ve Tann'yla yüzleşen yalnız İnsan: Savaş, kurtarıcılık, soyluluk, cinsellik, kahramanlık, cesaret ve derin pişmanlıklar...

Mehmet Eroğlu'nun daha sonraki romanlarında kanıtlanacak olan 'kurgu ustalığı' ve bîr romancı olarak ele alacağı 'trajik insani durumlar'a ilişkin ilk İpuçlarının görüleceği "Issızlığın Ortası", 1979 Milliyet Roman Ödülü'nü kazanmasına karşın 12 Eylül döneminin faşizan ortamında sakıncalı bulunduğundan ancak beş yıl sonra yayımlanmış, daha sonra da 1985 Orhan Kemal Roman Armağanı ile 1985 Madaralı Roman Ödülü'ne layık bulunmuştur.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  310
 • ISBN:
  9789750515743
 • Yayınevi:
  İletişi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mersus 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Kıbırıs Barış Harekatına katılan bir asteğmenin savaş sonrası gitgellerini anlatıyor. Kitabın kurgusunu beğendim. Bu durum beklentimi sabu yfalar ilerledikçe artırdı ama kitabın finali umduğu değildi. Aşırı tasvir ve betimleme içeriyor bazen sıkmadı değil. Birde kitabın ismi 'Kadınların Ortasında' olsa daha manidar olurdu. Çünkü kadınlar tarafından sürekli istenen bir adam. Varolmanın Dayanılmaz Hafifliğinde Tomas neyse bu kitapta da Ayhan aynı. Hatta cinsel detay olarak bu kitap Varolmanın Dayanılmaz Hafifliğine geçer.