Jurnal Cilt 2 (1966-1983)Cemil Meriç

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.137
Gösterim
Adı:
Jurnal Cilt 2
Alt başlık:
1966-1983
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
349
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754703655
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Cemil Meriç'in Jurnal'inin 2. Cildi, 1960'lardan 80'lere Meriç'in ruh ve düşünce dünyasındaki dalgalanmaları yansıtıyor. Kitaplarına geçmemiş düşünceleri, notları anılarına dönerek çocukluğunu ve gençliğini ele aldığı özyaşam öyküsü değerlendirmeleri. Duygu dünyasını, zaaflarını, tutkularını döktüğü mektuplar. Özellikle yaşatmak-yaratmak ikilemini dorukta yaşadığı aylarda, idealar mektuplar, Jurnal 2'nin en hacimli ve en 'özel' metinleri. "Tekdim ve bütünümle seviyordun, sevmeğe mahkümdun" diyecek kadar iddialı ve özgüvenli ama beri yandan anlaşılmamışıkla, hayal kırıklıklarıyla, zilletlerle yüklü.
Bir zamanlar Türkiye’de bir edebiyat cumhuriyeti vardı.
Medeniyet demek, mertebeler dizisi demek. İnsanlar birbirini severlerdi.

Kimim ben?
Hayatını Türk irfanına adayan, münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi.
Bu kitapta, yarım asrın tehassüs ve tefekkürü billurlaşıyor.
Namuslu olmaktan başka iddiaları yok.

Elbette ki, sesini ebediyete yani milletinin vicdanına duyurmak isteyen her yazar, önce size başvuracaktır.

_Cemil Meriç_
Bir dâhinin aşk seranâdı ancak böyle olabilir. Böyle bir aşk seranadı ancak Cemil Meriç gibi bir dâhiye ait olabilirdi. Lamia Hanım' ında mektuplarında bahsettiği gibi, gerçekten Kafka, Milena' ya yazdığı mektuplardan önce, Cemil Meriç' in Lamia Hanım' a yazdıklarını görseydi, kendi mektuplarının acizliğini anlardı. 48 yaşından sonra aradığını bulmanın heyecanıyla dolan Cemil Meriç, öylesine tarifsiz anlatmıştır ki Lamia Hanım' a yazdığı mektuplarında aşkını, okurken insana şimdiye kadar hissettiği duygunun gerçekten aşk mı olduğunu sorgulatıyor. Üstelik dili, Jurnal 1' e nazaran daha yalın, daha anlaşılır.Aşk' ın anlamını arayan herkesin kesinlikle okuması gereken bir eser.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.021 Oy)17.393 beğeni39.280 okunma2.082 alıntı164.362 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.802 Oy)8.092 beğeni25.861 okunma618 alıntı125.896 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.024 Oy)7.283 beğeni19.729 okunma3.113 alıntı115.742 gösterim
 • Çile
  9.1/10 (947 Oy)991 beğeni3.067 okunma1.347 alıntı21.641 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.962 Oy)12.408 beğeni31.582 okunma2.737 alıntı131.812 gösterim
 • Jurnal Cilt 1
  9.0/10 (163 Oy)196 beğeni478 okunma1.376 alıntı6.276 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.414 Oy)8.364 beğeni22.685 okunma1.425 alıntı104.840 gösterim
 • Tutunamayanlar
  9.0/10 (3.000 Oy)4.733 beğeni7.474 okunma4.544 alıntı120.243 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.782 Oy)7.314 beğeni20.454 okunma670 alıntı78.969 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.186 Oy)8.099 beğeni23.841 okunma1.861 alıntı101.703 gösterim
Lamia Hanım'a mektuplar... Süper
Bütün kitaplar yavan, bütün şiirler soluk, bütün şarkılar ahenksiz. Zirvelerdesin, büyük mustariplerin, büyük ermişlerin, büyük ruhların kanat çırpdığı zirvelerde. Ve kendimden utanıyorum, ben toprağım, sen arş. Ben ten’im, sen gönül. Ben alev’im, sen ışık.

Leyla bir tomurcuk, sen bir muhteşem gül. Leyla bir mısra, sen bir destansın. Leyla bir kıvılcım, sen bir şafaksın. Leyla bir tecessüs, Leyla bir masal, Leyla yaşamayan, Leyla bir yarım.

Hangi sevgili seninle boy ölçüşebilir? Lamiam benim. Sen doyulmayan,sen kanılmayan, sen rüya, sen gerçek.
Jurnal Cilt 2'de Lamia'ya yazmış olduğu mektuplar, bazı arkadaşlarına yazdığı mektuplar, ayrıca bazı konulardaki eleştirileri bulunuyor, Hüseyin Cemil Meriç'in. Lamia'ya yazdığı mektupları okurken kelimelerin büyüsüne kapılıp "Çok güzel" dediğim birçok yer oldu fakat hayal kırıklığına da uğradım. Çünkü Hüseyin Cemil Meriç Lamia'ya mektupları 1966-1967 yılında görme yetisini kaybettikten sonra yazdırmış. Mahmut Ali Meriç'in;
"Fevziye Hanım'ın hayatının manası da Cemil Meriç'tir. Ve Fevziye Hanım ona karşı hep anlayışlı, hep müsamahakâr, hep yumuşaktır. Yine de, kocasının Lamia Hanım'la olan ilişkisini benimseyebilmesi çok zordur. Gururu kırılır, zaman zaman isyan eder sessizce, üzüntülerini içine atar ama Cemil Meriç'in hayatı sevmesi, hayata bağlanması, karamsarlığını unutması, dahası yaratmayı sürdürmesi, daha çok üretmesi, mektuplarında ki yoğun duygusallığı aşarak, Hint Edebiyatı'nı ve Saint-Simon'u izleyen tüm diğer eserlerini yazabilmek gerekmektedir." sözlerinden, Fevziye Hanım'ın her şeyden haberi olmasına rağmen gösterdiği erdemlilikle, ne devasa bir yüreğe sahip olduğunu çıkarıyorum ve kendi kendime böyle bir insana bu yapılır mı be... Ulan Cemil Meriç! diyorum fakat onu da anlamak lazım tek tarafı düşünerek hareket edersek üstattan soğuyarak çok şey kaybedeceğimi biliyorum. Bu yüzden bir de onun gözüyle baktım olaylara,
Hüseyin Cemil Meriç arkadaşları tarafından küçük yaşlarda yalnız bırakıldı, küçük düşürüldü ve kendini kitap okumaya alıştırdı. Öyle ki kitaplar onun için bir liman oldu ve 38 yaşında görme yetisini kaybederek kitaplarından ayrıldı ve ezbere bildiği bütün renkler; kırmızı, mavi, yeşil... Hepsi siyaha döndü. Bunların sonucunda hayata tekrar bağlanabilmek için arayışlara bulundu. Bu arayışlardan biri de Lamia oldu...
"Kaçak birtakım zevkler aradığım oluyordu, fakat sonunda beni hayat bağlayan gerçek ve yeri tutulmaz insan oydu." diyor Fevziye Hanım'dan için.

Keyifli okumalar :)
Merhaba sayın okurlar, Kitap yıllara yayılan mektuplardan ve jurnallerden oluşuyor. İlk bölümde Lamia isimli hanımefendi ile mektuplaşmaları var üstadın, fakat karşılıklı yazışma değil, sadece üstadın mektupları var. İkinci kısımda jurnallerine başlıyoruz. Eleştirileri, hayalleri, bizi biz yapan toplumsal değerler ve daha nice derin mevzulardan bahsediyor. Okurken etkisinde kalacağınız tekrar okumak isteyeceğiniz bir eser. Bir konu başlığını söylemek istiyorum. Kitabı okuyacak olanlar o kısıma geldiklerinde en az benim kadar beğenecekler. (Cehennemden MektuplarII ) Bu jurnalde geçen şu cümle oldukça hoşuma gitmişti. ''Sen kadından da fazla bir şeysin.'' Herkese iyi okumalar
Kelimeler Cemil Meriç'in elinde aklın hudutlarını zorlamaya devam ediyordu ve okuma eylemi hiç bu kadar keyifli olmamıştı belki de...Ahmed Arif kadar güçlü bir sevgi ancak ondan daha -tabiri caizse- kibar bir dille duygularını dile getirmiş.
Kitabı okumayı henüz bitirdim. Yazarin mağaradakiler kitabını daha önce okumaya çalışmıştım ama başaramamıştım açıkçası benim gibi daha çocuk sayılabilecek biri için ağır bir kitaptı ya da Osmanlıca bir kelime bilmediğim için zor gelmişti.Ama bu kitap hem yazarın düşüncelerini az çok anlamak hem de diğer kitaplarını okumadan önce bir başlangıç .Bu arada Lamia hanıma mektuplar kısmının yarısına yakınını okumadim beni biraz daralttı.
1966- 1983 yılları arasında yazılmış, birbirinden güzel mektuplar, günlükler, değerlendirmeler.
Aşkın gönüllerdeki yansımasını, tarifini bir de Cemil Meriç"ten dinleyin.
Dünya edebiyatı, ve düşünce tarihinden süzdüklerini kendi öz değerleri ile yoğurup, yaşam iksiri olarak sunuyor bizlere.
Özellikle uslup ve iletişim sorumu yaşadığımız bu çağda, gönül ve dil törpüsü yerine geçebilecek bir eser.
Cemil Meriç...
Gözleri iç dünyayı daha iyi görebilsin diye dış dünyaya kapanmış insan...
Bütün kitapları okunası, bütün eserleri bir kitaplık için elzem. Lâkin her şeyi bir yana bırakıp sadece Meriç'in iç dünyasına bir pencere açarak, onu daha iyi tanımak isteyenler için Jurnal 1 ve 2 okunması şart eserler.
Özellikle ikinci kitapta Lamiâ hanıma yazdığı mektuplar, sevdiği kadına nasıl engin bir muhabbet beslediğini gözler önüne seriyor. Karl Marx'ın eşine, Ahmed Arif'in Leylâ Erbil hanıma yazdığı mektupları okurken yaşadığım hazzı yaşadım bu kitapta. Ve sanırım Jurnal 2 okuyucusu diğer hanımlar gibi ben de Lamiâ hanımı kıskandım bir miktar :)
Böylesine latif cümlelerin muhatabı olduğu için...
Ve Tanrı kalemi sağlam Kulunu yarattı! Çok sevdiği en çok sevdiği iki şey vardı:Okumak ve yazmak! Takdiri ilahi tarafından deyim yerindeyse onu hayata bağlayan bu iki lütuf onun elinden alındığında sabrederek muradına eriyor ve Lamia'sını kör olduktan sonra buluyordu! Çalışma azmi, düşünce yapısı ve aşk'ı ile örnek alınası bir insan! Jurnal kitapları her insanın "Ölmeden önce okunması gerekenler" listesinde olmalıdır!
Cemil Meriç okuduktan sonra bendeki hal kısaca; beyin hücrelerim optimum çalışma şartını sağlıyor ve bir ışık beynimi sarıyor. Gerçekten bir deha ile karşılaşmışsınızdır Cemil Meriç okuduğunuzda.Tavsiyeden öte bir ihtiyaçtır okunması...
1. Ciltten sonra çoğu insanı olduğu gibi beni de bir tık hayal kırıklığına uğrattığını söylemesem olmaz. Ama Cemil Meriç'i sevmek, anlamak günümüz yazarları gibi öyle kolay değil. O, yazarlığı tüm çıplaklığı ile sunabilen kişiye yakıştırıyor. Yani onu her yanı, yönü ile sevmek gerek azizim.
Mektuplar, üslubumun yetemeyeceği nitelikte. Harikulade.
Kelimeler yalnız senden bahsettikleri zaman,
yalnız sana hitap ettikleri zaman munis ve dilber.
Cemil Meriç
Sayfa 27 - epub
Size rastladığım zaman yorgundum ve arıyordum.
Beklenileni ve ümit edilmeyeni.

Sesiniz..
Sesiniz; bir vaatti, bir müjde idi.
Aşkın birinci safhası, merhabanızla başladı.

Artık, bütün sesleri çirkin buluyorum...
Aşkın başlangıcı hayranlıktır.
Sonrası ümit…
Sonra şüphe doğar.
Âşık hayranlıktan usanır.
Sahip olmak ister, emin olmak ister.
İlgisizlik görür, soğuklukla karşılaşır.
Cemil Meriç
Sayfa 19 - epub

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Jurnal Cilt 2
Alt başlık:
1966-1983
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
349
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754703655
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Cemil Meriç'in Jurnal'inin 2. Cildi, 1960'lardan 80'lere Meriç'in ruh ve düşünce dünyasındaki dalgalanmaları yansıtıyor. Kitaplarına geçmemiş düşünceleri, notları anılarına dönerek çocukluğunu ve gençliğini ele aldığı özyaşam öyküsü değerlendirmeleri. Duygu dünyasını, zaaflarını, tutkularını döktüğü mektuplar. Özellikle yaşatmak-yaratmak ikilemini dorukta yaşadığı aylarda, idealar mektuplar, Jurnal 2'nin en hacimli ve en 'özel' metinleri. "Tekdim ve bütünümle seviyordun, sevmeğe mahkümdun" diyecek kadar iddialı ve özgüvenli ama beri yandan anlaşılmamışıkla, hayal kırıklıklarıyla, zilletlerle yüklü.

Kitabı okuyanlar 242 okur

 • Güven Şenocak
 • #semâ
 • Adem Taşdemir
 • Cgdmrzgl
 • Cuma PAK
 • alperen umut kaya
 • Ali
 • Not Defteri
 • Şulenur Gürol
 • cihan Tavşanoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20.2
25-34 Yaş
%39.5
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%7.3
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%45.9
Erkek
%54.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.9 (25)
9
%27.3 (18)
8
%21.2 (14)
7
%9.1 (6)
6
%1.5 (1)
5
%3 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0