Jurnal Cilt 2 1966-1983

8,7/10  (43 Oy) · 
158 okunma  · 
57 beğeni  · 
1.367 gösterim
Cemil Meriç'in Jurnal'inin 2. Cildi, 1960'lardan 80'lere Meriç'in ruh ve düşünce dünyasındaki dalgalanmaları yansıtıyor. Kitaplarına geçmemiş düşünceleri, notları anılarına dönerek çocukluğunu ve gençliğini ele aldığı özyaşam öyküsü değerlendirmeleri. Duygu dünyasını, zaaflarını, tutkularını döktüğü mektuplar. Özellikle yaşatmak-yaratmak ikilemini dorukta yaşadığı aylarda, idealar mektuplar, Jurnal 2'nin en hacimli ve en 'özel' metinleri. "Tekdim ve bütünümle seviyordun, sevmeğe mahkümdun" diyecek kadar iddialı ve özgüvenli ama beri yandan anlaşılmamışıkla, hayal kırıklıklarıyla, zilletlerle yüklü.
Özgür Beden 
21 Eyl 2017 · 8/10 puan

Bir zamanlar Türkiye’de bir edebiyat cumhuriyeti vardı.
Medeniyet demek, mertebeler dizisi demek. İnsanlar birbirini severlerdi.

Kimim ben?
Hayatını Türk irfanına adayan, münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi.
Bu kitapta, yarım asrın tehassüs ve tefekkürü billurlaşıyor.
Namuslu olmaktan başka iddiaları yok.

Elbette ki, sesini ebediyete yani milletinin vicdanına duyurmak isteyen her yazar, önce size başvuracaktır.

_Cemil Meriç_

mavera 
 06 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir dâhinin aşk seranâdı ancak böyle olabilir. Böyle bir aşk seranadı ancak Cemil Meriç gibi bir dâhiye ait olabilirdi. Lamia Hanım' ında mektuplarında bahsettiği gibi, gerçekten Kafka, Milena' ya yazdığı mektuplardan önce, Cemil Meriç' in Lamia Hanım' a yazdıklarını görseydi, kendi mektuplarının acizliğini anlardı. 48 yaşından sonra aradığını bulmanın heyecanıyla dolan Cemil Meriç, öylesine tarifsiz anlatmıştır ki Lamia Hanım' a yazdığı mektuplarında aşkını, okurken insana şimdiye kadar hissettiği duygunun gerçekten aşk mı olduğunu sorgulatıyor. Üstelik dili, Jurnal 1' e nazaran daha yalın, daha anlaşılır.Aşk' ın anlamını arayan herkesin kesinlikle okuması gereken bir eser.

mehmet tekiner 
16 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Lamia Hanım'a mektuplar... Süper
Bütün kitaplar yavan, bütün şiirler soluk, bütün şarkılar ahenksiz. Zirvelerdesin, büyük mustariplerin, büyük ermişlerin, büyük ruhların kanat çırpdığı zirvelerde. Ve kendimden utanıyorum, ben toprağım, sen arş. Ben ten’im, sen gönül. Ben alev’im, sen ışık.

Leyla bir tomurcuk, sen bir muhteşem gül. Leyla bir mısra, sen bir destansın. Leyla bir kıvılcım, sen bir şafaksın. Leyla bir tecessüs, Leyla bir masal, Leyla yaşamayan, Leyla bir yarım.

Hangi sevgili seninle boy ölçüşebilir? Lamiam benim. Sen doyulmayan,sen kanılmayan, sen rüya, sen gerçek.

pandanın kitaplığı 
 14 Şub 12:08 · Kitabı okudu · 102 günde · Puan vermedi

Jurnal Cilt 2'de Lamia'ya yazmış olduğu mektuplar, bazı arkadaşlarına yazdığı mektuplar, ayrıca bazı konulardaki eleştirileri bulunuyor, Hüseyin Cemil Meriç'in. Lamia'ya yazdığı mektupları okurken kelimelerin büyüsüne kapılıp "Çok güzel" dediğim birçok yer oldu fakat hayal kırıklığına da uğradım. Çünkü Hüseyin Cemil Meriç Lamia'ya mektupları 1966-1967 yılında görme yetisini kaybettikten sonra yazdırmış. Mahmut Ali Meriç'in;
"Fevziye Hanım'ın hayatının manası da Cemil Meriç'tir. Ve Fevziye Hanım ona karşı hep anlayışlı, hep müsamahakâr, hep yumuşaktır. Yine de, kocasının Lamia Hanım'la olan ilişkisini benimseyebilmesi çok zordur. Gururu kırılır, zaman zaman isyan eder sessizce, üzüntülerini içine atar ama Cemil Meriç'in hayatı sevmesi, hayata bağlanması, karamsarlığını unutması, dahası yaratmayı sürdürmesi, daha çok üretmesi, mektuplarında ki yoğun duygusallığı aşarak, Hint Edebiyatı'nı ve Saint-Simon'u izleyen tüm diğer eserlerini yazabilmek gerekmektedir." sözlerinden, Fevziye Hanım'ın her şeyden haberi olmasına rağmen gösterdiği erdemlilikle, ne devasa bir yüreğe sahip olduğunu çıkarıyorum ve kendi kendime böyle bir insana bu yapılır mı be... Ulan Cemil Meriç! diyorum fakat onu da anlamak lazım tek tarafı düşünerek hareket edersek üstattan soğuyarak çok şey kaybedeceğimi biliyorum. Bu yüzden bir de onun gözüyle baktım olaylara,
Hüseyin Cemil Meriç arkadaşları tarafından küçük yaşlarda yalnız bırakıldı, küçük düşürüldü ve kendini kitap okumaya alıştırdı. Öyle ki kitaplar onun için bir liman oldu ve 38 yaşında görme yetisini kaybederek kitaplarından ayrıldı ve ezbere bildiği bütün renkler; kırmızı, mavi, yeşil... Hepsi siyaha döndü. Bunların sonucunda hayata tekrar bağlanabilmek için arayışlara bulundu. Bu arayışlardan biri de Lamia oldu...
"Kaçak birtakım zevkler aradığım oluyordu, fakat sonunda beni hayat bağlayan gerçek ve yeri tutulmaz insan oydu." diyor Fevziye Hanım'dan için.

Keyifli okumalar :)

Samet 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 9/10 puan

Merhaba sayın okurlar, Kitap yıllara yayılan mektuplardan ve jurnallerden oluşuyor. İlk bölümde Lamia isimli hanımefendi ile mektuplaşmaları var üstadın, fakat karşılıklı yazışma değil, sadece üstadın mektupları var. İkinci kısımda jurnallerine başlıyoruz. Eleştirileri, hayalleri, bizi biz yapan toplumsal değerler ve daha nice derin mevzulardan bahsediyor. Okurken etkisinde kalacağınız tekrar okumak isteyeceğiniz bir eser. Bir konu başlığını söylemek istiyorum. Kitabı okuyacak olanlar o kısıma geldiklerinde en az benim kadar beğenecekler. (Cehennemden MektuplarII ) Bu jurnalde geçen şu cümle oldukça hoşuma gitmişti. ''Sen kadından da fazla bir şeysin.'' Herkese iyi okumalar

elif güner 
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kelimeler Cemil Meriç'in elinde aklın hudutlarını zorlamaya devam ediyordu ve okuma eylemi hiç bu kadar keyifli olmamıştı belki de...Ahmed Arif kadar güçlü bir sevgi ancak ondan daha -tabiri caizse- kibar bir dille duygularını dile getirmiş.

Ben bir Cemil Meriç hayranıyım. Kendimi onun dünyasında bulmam mağaradakiler adlı kitabıyla oldu ve sonrası geldi.. Kıskanılası aşkı, kıskanılası bilgisi ve kıskanılası ruhuyla Cemil Meriç'e aşık olmak, onun dünyasında gezinmek, koşmak, sürünmek, kendini paralamak harika bir duygu.. ve bu duyguları bize en güzel yaşattığı jurnalleri.. iyi ki varsın Cemil Meriç..

Uğur 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cemil Meriç okuduktan sonra bendeki hal kısaca; beyin hücrelerim optimum çalışma şartını sağlıyor ve bir ışık beynimi sarıyor. Gerçekten bir deha ile karşılaşmışsınızdır Cemil Meriç okuduğunuzda.Tavsiyeden öte bir ihtiyaçtır okunması...

Turgut Ali 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mükemmel bir duygu dünyası ve lamia hanıma duyulan sevgi vazgeçilemeyen bir evlilik hayatı ilk başlarda zor başlayan bu evlikte eşi fevziye hanımı her şeyden değerli bulan bir anlayış ve yoğun bir duygu içtiması. Bir yandan yazmakla yazmamak arasında olan bir isim çok iyi eğitimler almış batıyı tanıdığı kadar kendi ülkesinin sınırlarını bilen bir yazar tek kelimeyle okunması gereken bir kitap.

Sena T. 
 19 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

1. Ciltten sonra çoğu insanı olduğu gibi beni de bir tık hayal kırıklığına uğrattığını söylemesem olmaz. Ama Cemil Meriç'i sevmek, anlamak günümüz yazarları gibi öyle kolay değil. O, yazarlığı tüm çıplaklığı ile sunabilen kişiye yakıştırıyor. Yani onu her yanı, yönü ile sevmek gerek azizim.
Mektuplar, üslubumun yetemeyeceği nitelikte. Harikulade.

2 /

Kitaptan 197 Alıntı

Özgür Beden 
17 Eyl 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Kelimeler yalnız senden bahsettikleri zaman,
yalnız sana hitap ettikleri zaman munis ve dilber.

Jurnal Cilt 2, Cemil Meriç (Sayfa 27 - epub)Jurnal Cilt 2, Cemil Meriç (Sayfa 27 - epub)
Özgür Beden 
08 Eyl 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Aşkın başlangıcı hayranlıktır.
Sonrası ümit…
Sonra şüphe doğar.
Âşık hayranlıktan usanır.
Sahip olmak ister, emin olmak ister.
İlgisizlik görür, soğuklukla karşılaşır.

Jurnal Cilt 2, Cemil Meriç (Sayfa 19 - epub)Jurnal Cilt 2, Cemil Meriç (Sayfa 19 - epub)
Özgür Beden 
 17 Eyl 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Denizin sınırları var, sevginin sınırları yok.
Daha çok sevebilirsin.
Ve seveceksin.
Ve biz Kerem ile Aslı gibi efsaneleşeceğiz.

Jurnal Cilt 2, Cemil Meriç (Sayfa 28 - epub)Jurnal Cilt 2, Cemil Meriç (Sayfa 28 - epub)
Özgür Beden 
12 Eyl 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Sana hislerimi bütün coşkuluğu ile anlatmaktan korkuyordum.
Ya beni küçümserse diyordum, ya zayıf bulursa, ya sevmezse?
Ama sevginin maskeye ihtiyacı yoktu...

Jurnal Cilt 2, Cemil Meriç (Sayfa 22 - epub)Jurnal Cilt 2, Cemil Meriç (Sayfa 22 - epub)
Özgür Beden 
09 Eyl 2017 · İnceledi · 8/10 puan

Sesini duymak için daha büyük hünerler de gösteririm.
Bu bir şikâyet değil, bir ilan-ı aşk.

Jurnal Cilt 2, Cemil Meriç (Sayfa 21 - epub)Jurnal Cilt 2, Cemil Meriç (Sayfa 21 - epub)