Kaçak Atlar Bereket Denizi 2

8,6/10  (5 Oy) · 
20 okunma  · 
6 beğeni  · 
595 gösterim
Yukio Mişima'nın başyapıtı olan Bereket Denizi dörtlemesinin ikinci kitabıdır. Bu kitabında Mişima, 1930'lu yıllarda toplumsal değerlerin değişmesine tepki duyan birtakım bağnaz yurtsever gençlerin hazırladığı ayaklanmayı anlatıyor. Kaçak Atlar, tekbaşına okunabilecek bir roman olduğu kadar, tarih, ülküler ve kişiler aracılığıyla, bir önceki romanla sıkı sıkıya bağlıdır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789750725296
 • Orijinal Adı:
  Homba
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
gülay yvz 
08 May 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · 7/10 puan

Bereket serisinin ikinci kitabı birinci kitaptan karakterlere ilave karakterlerle ilerlemiş.Yazarın hayat hikayesini ve sonlandırış şeklini bilip olumak da fayda var.Özellikle İsao'nun düşünüş şeklinde yazarı buluyorsunuz.

Hüseyin Düver 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta bir grup gencin yönetimi değiştirmek için bir devrim mücadelesine girmesini okuyoruz. Bunlar gerçek anlamda misyon adamları. Özellikle ana karakter için yaptığı şey var oluşunun tek anlamı. Ülküye kapılıp gitme noktasında bizim seksen öncesi nesillerimize benzetmiştim doğrusu okurken. Bu hem iyi bir yön hem de berbat bir yön. Nereden baktığına bağlı tamamen. Bu noktada söylemeliyim ki bu kitap yazarın daha sonra bir eylemle hayatını noktalamasının provası olacaktır.

İlginç olan Japonların da krallarına bizim Osmanlı döneminde padişahlara olduğumuz kadar bağlı olmaları birini indirecekse yine başka bir kralı geçirmeyi uygun gördüklerini görmek oldu. Bunun dışında Japonya'nın tarihi hakkında bir çok bilgi daha geçiyor. Japonları tanımak için okunabilir bir kitap

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...nn-isyan-tarihi.html

Bereket Denizi serisinin ikinci kitabı. Açıkçası ilk kitaptan daha çok sevdim ilk kitapla bir bağ kurmuştum fakat bu kitapta resmen kendimi buldum. İsao vatansever bir genç. Aslında bir döngü içinde ve farkında değil. Bir kitaptan etkileniyor ve ülkenin durumunu değiştirmek istiyor. Kitap Kutsal Rüzgar Birliği. Etkileyici bir mini hikâye gizliyor içine. Japonya’nın içinde bir milli bilinç çığlığı gibi geldi bu kitap. Üçüncü kitap için de minik bir ipucu vermiş. ***İsao diğer insanlar içinde karakter abidesi gibi parlıyor.

Kitaptan 20 Alıntı

Her çeşit insanla haşır neşir olmuş birine benziyorsunuz. Buna karşın gözleriniz hiç kirlenmemiş.

Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 257)Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 257)

Nedenini bilmiyordu ama mutluydu. Bu mutlulukta tanımlanması olanaksız bir hüznün izi , bir iğnenin hafif, keskin bir acısı vardı .

Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 47)Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 47)

Sırlar çok gariptir. Kimi şeyler çok basit , çok bilinen şeyler oldukları için sır haline dönüşürler. Ama bu sırrı bilen insanlar gerçekten de ağır bir sorumluluk yüklenmişlerdir.

Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 183)Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 183)

Bu dünya da yöneten de , yönetilen de insandır. Yalnızca insan olan biri , bir başka insanı yönetmeye kalkıştığında , tıpkı kayığı olmadığı halde boğulan birini kurtarmak için denize atlayan kişiye benzer .

Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 73)Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 73)

Zavallı yüreğim olayların neden bu biçimde geliştiğini sorup duruyor , kaygıyla , acıyla sıkışıyor.

Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 123)Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 123)

Küçücük, şeytanca bir düşünce, bir deniz böceği gibi koşarak yüreğinin bir köşesinden içeri dalıvermişti.

Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 278)Kaçak Atlar, Yukio Mişima (Sayfa 278)
2 /