Kaçak Atlar Bereket Denizi 2

8,6/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
465 gösterim
Yukio Mişima'nın başyapıtı olan Bereket Denizi dörtlemesinin ikinci kitabıdır. Bu kitabında Mişima, 1930'lu yıllarda toplumsal değerlerin değişmesine tepki duyan birtakım bağnaz yurtsever gençlerin hazırladığı ayaklanmayı anlatıyor. Kaçak Atlar, tekbaşına okunabilecek bir roman olduğu kadar, tarih, ülküler ve kişiler aracılığıyla, bir önceki romanla sıkı sıkıya bağlıdır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9789750725296
 • Orijinal Adı:
  Homba
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
gülay yvz 
08 May 12:25 · Kitabı okudu · 14 günde · 7/10 puan

Bereket serisinin ikinci kitabı birinci kitaptan karakterlere ilave karakterlerle ilerlemiş.Yazarın hayat hikayesini ve sonlandırış şeklini bilip olumak da fayda var.Özellikle İsao'nun düşünüş şeklinde yazarı buluyorsunuz.

Hüseyin Düver 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta bir grup gencin yönetimi değiştirmek için bir devrim mücadelesine girmesini okuyoruz. Bunlar gerçek anlamda misyon adamları. Özellikle ana karakter için yaptığı şey var oluşunun tek anlamı. Ülküye kapılıp gitme noktasında bizim seksen öncesi nesillerimize benzetmiştim doğrusu okurken. Bu hem iyi bir yön hem de berbat bir yön. Nereden baktığına bağlı tamamen. Bu noktada söylemeliyim ki bu kitap yazarın daha sonra bir eylemle hayatını noktalamasının provası olacaktır.

İlginç olan Japonların da krallarına bizim Osmanlı döneminde padişahlara olduğumuz kadar bağlı olmaları birini indirecekse yine başka bir kralı geçirmeyi uygun gördüklerini görmek oldu. Bunun dışında Japonya'nın tarihi hakkında bir çok bilgi daha geçiyor. Japonları tanımak için okunabilir bir kitap

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...nn-isyan-tarihi.html

Kitaptan 1 Alıntı

Hüseyin Düver 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tarihten ders almak demek belli bir dönemin belli bir yönüne saplanıp kalmak onu şimdiki zamanın belli bir yönünü yeniden biçimlemek için model olarak kullanmak değildir. Geçmişin parçalı bulmacasından belli bir parçayı alıp onu şimdiki zamana yerleştirmeye çalışmak başarıyla sonuçlanabilecek bir girişim değildir. Bu tarihle oynamak demektir. Bu türden bir eğlenceyse çocuklara uygundur. İnsan birbirine ne kadar benzese de dünkü içtenlik ile bugünkünün farklı tarihsel koşullara sahip olduğunu bilmeli. Benzer aralıkta kararlar oluşturma peşindeysek bunu günümüzün '180 derece zıt, karşıt,' ideolojisinde o günkü tarihsel koşullar içinde varolan bir ideolojide aramalıyız. Çünkü böylelikle iyi niyetimizi tarihsel bir sorun olarak soyutlayabilir ve tarihi aşan bu insanca güdüyü araştırmalarımızın konusu yapabiliriz. O zaman döneminin tarihsel koşulları denklemdeki sabit çarpanlardan oluşur.

Kaçak Atlar, Yukio MişimaKaçak Atlar, Yukio Mişima