Kadınlar Tekkesi

5,0/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
802 gösterim
"Bahçıvan demir kapının iki kanadını açmıştı; çamurlukları hasırdan, üzeri tenteli ada tarzı araba birden içeriye büküldü; kira arabalarına kapı açılmazdı. Fakat Prenses'in misafirine hürmet olarak bahçede yarı yola kadar geldiğini gören arabacı, arabayı tam ev sahibesinin hizasında durdurdu.

İşte Şeyh! Uzun boylu, sivri sakallı, sırtında karyağdılı bir geniş pardösü, başında gri renkte fötr şapka, şık bir adamdı bu... Arabadan derhal genç bir hareketle atladı; şapkası elinde koştu, Prenses'in elini filmlerde gördüğü, hoşlandığı şekilde, zarifçesine eğilerek hürmetle öptü."
-Refik Halid Karay-

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarından başlayarak çok tartışılmış, zaman zaman istismar edilmiş, yasaklanmış, ancak günümüze kadar var olmayı sürdürmüş bir olguya Kadınlar Tekkesi'ndeki edebi anlatım ustalığıyla dikkatimizi çeken Refik Halid Karay, romanın temasıyla da "aşk" ve "âşık"lık üzerine düşünmemizi sağlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  702
 • ISBN:
  9789751030252
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
08 Kas 2014 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

Refik Halid Karay'ın bu eserini yarım bıraktım çünkü siyasi yaklaşımı edebiyatının önüne geçmişti: evet sözcükler, cümleler aynı diğer kitaplarındaki gibi etkileyici, canlı, güzel... ama kitap bir karalama zihniyetiyle yazılmış, bu kadar kasıtlı karakter karalamak olmaz zira. Kadınlarla gününü gün etmek için elinden geleni yapan, ama bunu dini kimliğiyle çözüveren, insanların dini duygularını sömürerek aslında cinsi ve diğer hislerini tatmin eden kişi ise Kenan Rıfaî'yi temsil ediyor...