Keklik

8,8/10  (8 Oy) · 
14 okunma  · 
9 beğeni  · 
680 gösterim
Ankara'nın Dökülcek köyündendir Yaşar Oğlan. En çok dedesini sever bu dünyada. Dedesi Elvan Çavuş da yaman bir ihtiyardır hani. Dayanamaz haksızlığa. Sözünü sakınmaz hiç kimseden, ipe götüreceklerini bilse de. Bir de Gülnare'sinin sevdası dağlar Yaşar Oğlan'ın yüreğini; ama en çok kekliğine tutkundur o. Kırda bulup "elcik" ettiği bir kekliktir bu. Kafesini açıp salsa da, birkaç gün sonra bulur evin yolunu, yalnız koymaz Yaşar Oğlan'ı.

Gerek Dökülcek gerek civar köyler Amerikalıların av alanıdır o dönemde. Yabandomuzu avlar bir kısmı, bir kısmı da keklik diye tutturur. Günlerden bir gün, Yaşar'ın babası Seyit bir Amerikalı avcıyla tanışır. Daha ilk görüşte vurulur Yaşar'ın kekliğine bu Amerikalı. Seyit de, kâh çevrenin baskısıyla kâh kendisine iş bulur umuduyla, gizlice aldığı kekliği gidip Amerikalı'ya hediye eder. Yaşar Oğlan'ın yüreği dayanmaz buna. Tabii Elvan Çavuş'un da... Kekliğin peşinden, her şeyi göze alıp, Ankara'nın yolunu tutarlar. İşte asıl bundan sonra, insanın insana yaptığı zulüm neymiş bizzat yaşayarak görürler...

Fakir Baykurt bu romanında, kayırmacılığın, haksızlığın, ahlaksızlığın, hukuksuzluğun alıp başını gittiği bir memlekette, biri genç biri yaşlı iki yüreğin her şeye rağmen nasıl doğrudan, güzelden ve adaletten yana atabildiğini anlatıyor bize.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  346
 • ISBN:
  9789750404368
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Derya Berber Tali 
04 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumaya başladığım andan itibaren, her sayfasında neden Fakir Baykurt okumaya bu kadar geç kaldım sorusunu soruyorum kendime.Kurgusu ve anlatımı bakımından okuduğum en ilginç kitaptı.Olaylar; yaşam tarzları, inanışları ve değerleri farklı 11 kişi tarafından kendi üslup ve ruh hallerine göre anlatılıyor. Köy halkının o yörenin şivesi ile konuşturulması,İngilizce kelimelerin Türkçe okunuşları ile yazılması romanı eğlenceli kılmış.
Ankara'nın Dökülcek Köyünde 13 yaşındaki Yaşar'in kekliğinden yola çıkarak ;ABD Emperyalizmi, insanların para uğruna değerlerinden vazgeçisleri,Köylü -köylü ve Köylü -Kentli çatışması,adam kayirmacilik, adaletsizlik çok çarpıcı şekilde dile getirilmiş.
Ayrıca dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakanı Süleyman Demirel'in isim verilerek eleştirilmesi romanın gerçekliğini artırmış.
Yazar ;tüm kitapları okunacak yazar olarak listemde yerini aldı.Edebiyatta şive olmaz ,argo kelime hiç kullanılmaz diyenler hariç herkesin okumasını tavsiye ederim.
İyi okumalar

Kitaptan 4 Alıntı

Gülistan Yaşar 
06 Tem 15:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Düşünüyorum bazen, çok mu güzel bu kız? Niçin bu kadar duygulanıyorum görünce? Çok güzel değil belki. Bana öyle geliyor. Sevi denen şeyin ne olduğunu derinine bilecek yaşta değilim. Daha hiç bir deneyimim olmadı. Ama onu gördüm mü uçmak istiyorum yerden yukarlara. Kanatlarım yok diye hayıflanıyorum.

Keklik, Fakir Baykurt (Sayfa 18)Keklik, Fakir Baykurt (Sayfa 18)
Derya Berber Tali 
 02 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yargıçlar vardır, ama hukuk yoktur! Bizde hukuk kimin hukukudur biliyor musun?"
- Yüzük gözlerinin içinden ak ak baktı dedem:
- Okumadım ki sizin gibi okullarda, nerden bileyim.
- Güçlünün hukukudur bizdeki hukuk!

Keklik, Fakir Baykurt (Sayfa 214 - Remzi Kitabevi)Keklik, Fakir Baykurt (Sayfa 214 - Remzi Kitabevi)
Derya Berber Tali 
 30 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Cumhurbaşkanımız kimden korkuyor acaba, çevirmiş dolayını korumalar, askerler? Millet sevip seçmemiş mi? Bir kötülükçü mü çıkacak, kıyacak canına? Halkın başındaki cumhurbaşkanının bir korkakmış gibi görünmesi gücüme gitti. Ne yer, ne içer acaba?Çok aylık alıyor diye çekemeyenleri varmı dır? Çalgıcı, türkücü deye sık sık toplar mı genç bülbülleri başına? Sabahları kalkınca görmez mi, bu engimli yünksekli halini memleketin? Dokunmaz mi vicdanını?

Keklik, Fakir Baykurt (Sayfa 75 - Remzi Kitabevi)Keklik, Fakir Baykurt (Sayfa 75 - Remzi Kitabevi)

Şehirlerde insanlar tuhaf olmuş. Değişmeyen köylerde biz kalmışız. İçi başka, dışı başka âlemin. Herkesin en az iki yüzü var. Biri içinde, biri dışında. Kimse içindekini göstermiyor birden. Dışındaki de yapmacık.

Keklik, Fakir BaykurtKeklik, Fakir Baykurt