Kilimanjaro'nun Karları

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.114
Gösterim
Adı:
Kilimanjaro'nun Karları
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Kilimanjaro
Kilimanjaro
196 syf.
·Puan vermedi
Kısa öykülerden oluşan bir kitap. Öykülerin geçtiği ortamlar çok detaylı anlatılmış. Hemingwayin tarzı bu sanırım. Beni çok detaylı çevre anlatımları sıkıyor okurken. Okuma isteğimi törpülüyor. Hoşlananlar için tavsiye edilebilir. Öykülerin ise bir kaç tanesi dışında beni çok etkilemedi.
196 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kilimanjaro'nun Karları'nı okudum, hem de Varlık Yayınları basımını. İçerdiği öyküler açısından Bilgi Yayınevi'nin basımı ile farklılık gösteriyor diye biliyorum. Hemingway'a çılgınca hayran olduğum için sanırım, öykülerini de çok sevdim. ("Ne yazsa okurum" dediğim yazarlar listesinde zaten kendisi.) Öykü seviyorsanız, yazarla tanışmak için bu kitap ideal olabilir. Tavsiyemdir. =)
196 syf.
·10/10
Bundan önce ödevim için Hemingway'in Çanlar Kimin Çalıyor kitabını okumuş daha doğrusu okumayı denemiş ve dayanamayıp yarısında bırakmıştım. Daha sonrasında ise kitap hakkındaki yorumları okurken herkesin çok övdüğünü hatta bazılarının yazarın en iyi kitabı dediğini görünce de en iyisi bu ise diğer kitapları kim bilir nasıldır deyip yazardan soğumuştum. Ancak bu kitap yazar hakkındaki olumsuz görüşümü değiştirmemi sağlayan gerçek bir başyapıttı.

Kitap kısa hikayelerden oluşuyor. Hani bir etkinlik düzenlenir ve ertesi sene aynı etkinliğin tanıtımı yapılırken size etkinlik hakkında genel bir izlenim edinmeniz için "Bunlar da etkinliğimizden kareler" diyerek birkaç resim gösterilir ya Kitaptaki hikayeler aynı bu şekilde hayattan kareler. Çoğu kitapta olduğu gibi bu hikaye bunu övüyor ya da bunları eleştiriyor diyemiyorsunuz veya kitaptan belli bir kısmı alıntılayamıyorsunuz. Kitaptaki tüm cümleler olabildiğince sade ve hikayeler bir bütün olarak tatlı bir his uyandırıyorlar. Bazen yatağınıza uzanmış boş boş tavana baktığınızda ya da hiçbir şey düşünmeden öylecesine etrafı seyrettiğiniz zamanlarda bir anda sebepsizce mutlu olursunuz, bir huzur hissedersiniz ya işte öyle bir tatlılık. Yazarın kitabı diyaloglar ve monologlar ağırlıklı olacak şekilde yazması da kendinizi kitaba kaptırmanızı kolaylaştırıyor. Anlayacağınız insana huzur veren bir kitap. Herkese de tavsiye ediyorum.
196 syf.
·9/10
Ernest Hemingway’ın “Kilimanjaro'nun Karları” isimli öykülerinden oluşan kitabını 1995 yılı Varlık Yayınlarının baskısından okudum. Kitapta kısa kısa 14 öykü bulunuyor.
- Kilimanjaro'nun karları
- İsviçre'ye övgü
- Bir günlük bekleyiş
- Yağmur altındaki kedi
- On Kızılderili
- Mr. ve Mrs. Elliot
- Mişigan taraflarında
- Kızılderililer kampı
- Bizim peder
- Köprü başındaki ihtiyar
- Yine uzanmış yatıyorum
- Kanarya
- Başka bir ülkede
- Beyaz fillere benzeyen tepeler

Bu kitaptaki öykülerin kimileri insanların çok acılar çektiği dünya savaşıyla kimi öyküleri de yaşam savaşı diyebileceğimiz kişisel küçük olayları konu edinmekte. Bu öyküler içinde ikisini daha çok beğendim. “Kilimanjaro'nun karları” ve “İsviçre'ye övgü” öyküleri öne çıkıyor.

Beni en çok etkileyen öyküsü ise "Kilimanjaro'nun karları" oldu. Mutlaka okuması gereken bir başyapıt.
196 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yaşlı Adam ve Deniz'den sonra açıkçası daha keyifli, etkileyici ve sürükleyici bir kitap bekliyordum. Biraz yavaş gitti o yüzden, koptum biraz kitaptan. Beklentiyi yüksek tutmadan okunabilecek bir öykü dizisi. Keyifli okumalar.
196 syf.
·Puan vermedi
Hemingway’ın kısa soluklu öykülerinden oluşan bir kitabı. Her ne kadar öyküler kısa olsa da takdire şayan bir üslupla kaleme alınmış ve üsluba yakışır şekilde anlam derinliğini ihtiva ediyor. Detaylı betimlemeleri ile Hemingway öykünün kavram dünyasına okuyucuyu daha çok çekiyor. Bir solukta okunabilecek ama uzun bir zaman zarfında tahlili yapılabilecek bir eser.
196 syf.
·6/10
Kitapta hayatından kesitler olması çok güzel. Her ne kadar bu kesitleri kurgulamış olsa da kimi yerlerde hatıralarını anlattığını düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Öte yandan kitabın anlatımı biraz durgun ve uzun betimlemelerle dolu.
196 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çeşitli öykülerden oluşan güzel anlatımlı bir kitap. Bazı öyküler daha vurucu ve sürükleyici örneğin Francis Macomber'in Kısa ve Mutlu Yaşamı, Klimanjaro'nun Karları gibi.
Bir de dikkat çeken, öykülerin bazılarının atmosferleri birbiriyle birebir aynı gibi. Öyküleri karıştırmak için yeterli bir sebep oluşturuyor.
Örnek vermiş olduğum her iki hikayenin de geçtği yer benzer, öyküdeki insanlar benzer...
Keyifli okumalar
196 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Kısa kısa on dört hikayeden oluşan sakin kitap. Kitabı okurken insan kendini kar yağarken cam önünde oturup kahve yudumlayıp bir taraftan kitap okuyup bir taraftanda yağan karı sıcacık bir battaniye yumuşaklığını hissederek aldığı keyifi alır gibi hissediyor. Yormayan ama detaycı ve çok dikkat çekmeyen basit olayların kaleme alındığı farklı ama lezzetli okuması olan bir kitap.
144 syf.
·4 günde·8/10
Hemingway’in en popüler yapıtlarından seçilmiş on kısa öyküden oluşan kitaptır. Bir hikayenin nerede başlayıp nerede bitmesi gerektiği konusundaki muazzam başarısına kaynaklık eden içgüdüsünü bolca fark edebilirsiniz. Kitaba ismini veren hikaye en iyi hikayesiydi. Hemingway'i ve onun yarattığı dünyaları daha yakından tanımak ve çözümlemek uğraşında olanların mutlaka okuması gereken bir kitaptır.
"Bir gün olur daha iyi yazarım." diye sonraya bıraktığı bir çok şeyler vardı, artık onları da yazamayacaktı, demek. Ee, vaktiyle yazmaya baksaydı o da, ne vardı sonraya bırakacak.
Harry'nin kimseden korkusu yoktu. Çünkü hiçbir şeye değer vermeyince her şeyi yenebileceğine emindi.
Ernest Hemingway
Sayfa 30 - Varlık yayınları 1995

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kilimanjaro'nun Karları
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Kilimanjaro
Kilimanjaro

Kitabı okuyanlar 238 okur

  • ecg
  • Murat şehirli
  • TUNA TURAN
  • Ado Aprile
  • Sîdar Ronahî

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.3 (1)
8
%1.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0