Kadınsız Erkekler Bütün Eserleri 4

5,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
716 gösterim
Kadınsız Erkekler Ernest Hemingway'in gençlik yapıtlarının en önemlilerinden biridir. İçindeki on dört öykü, daha sonra yazacağı konuları yansıtmaktadır; savaştan kaynaklanan acılar, erkeklerle kadınlar arasındaki tedirgin ilişki, spor ve sportmenlik... Kötü Hikâye'de ünlü matador Maera'ya ölümsüz bir ağıt yakmıştır Hemingway. Bir Başka Ülke'de, savaşta yaralarının iyileşmesini beklerken eşinin vakitsiz ölümünün yasını tutan bir İtalyan subayını anlatmaktadır. Katiller, Chicago'lu iki kiralık katille öldürecekleri adamın öyküsüdür. Kızılderili sevgilisi Prudence tarafından aldatılan Nick Adams, yazarın daha sonraki öykülerine On Kızılderili'yle giriş yapar. Beyaz Fillere Benzeyen Tepeler ise genç bir çiftin çocuk aldırma üstüne yaptığı yürek burkan, alçak sesli bir tartışmadır. Genç Hemingway, kendine özgü keskin, vurucu bir anlatımla kaleme aldığı bu yapıtlarla Amerika'nın en iyi öykücüsü olarak belirmeye başlamıştır.
(Arka Kapak)

Konu

Nobel Edebiyat Ödüllü Hemingway'in romanları kadar başarılı ve en az onlar kadar ünlü 14 öyküsü.

Kitap Özeti

Hemingway'in kahramanlarının öyküleri... Kimi faşistlere karşı savaşan bir devrimci, kimi arenada boğa güreşçisi; kimi boksör, kimi denizlerin ve çöllerin sonsuzluğunda her an yitip gidebilecek birer avcı... Hepsi 'yalnız' insanlar; ancak 'onların' yalnızlığı, hayatı uzaktan, ürkek gözlerle izleyen insanların alıştığımız türden içe dönük yalnızlığına hiç benzemiyor; dahası, oldukça 'gürültülü-patırtılı' bir yalnızlık: Kaderlerinin karşısına tek başına yiğitçe dikiliyor ve nerdeyse dünyayı ayağa kaldırıyorlar.

Satış Unsurları

Türkçede yayımlanmış tek yasal baskı.
Nobel Edebiyat Ödüllü Hemingway'in romanları kadar başarılı ve en az onlar kadar ünlü 14 öyküsü.
Ahmet Yurdakul'un önsözü, Ülkü Tamer'in tertemiz çevirisiyle.
Kısa, yalın cümleler kullanan, özgün sert tarzı ile bilinen ve "tragedya yazarlarının sonuncusu" olarak tanımlanan yazarın insanı sarsan anlatım yeteneğiyle öykü okumanın tadına varacaksınız.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  174
 • ISBN:
  9789752201743
 • Çeviri:
  Ülkü Tamer
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü: