Körlerin Şarkısı

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
366 gösterim
Çağdaş Meksika edebiyatının en saygın yazarlarından Carlos Fuentes, öykülerinden oluşan Körlerin Şarkısı'nda, büyüsellik, gerçekçilik ve mizahı ustaca harmanlıyor. Meksika evlerinin kapalı kapılarını aralıyor ve içerideki ölümcül gizlerin, büyülü ayinlerin, dile getirilmemiş arzuların perdelerini aralıyor.

Bu evlerde yaşayanlar hangi acımasız, tılsımlı düşlerin, yabansı isteklerin kıskacındadır? Gerçekdışı, gülünç ve korkunç öğelerin iç içe geçtiği, okuru derinden sarsan bir şarkı söylüyor Fuentes. Körlerin Şarkısı'nda, Fuentes'in, gerçeklikle düşlemin en ustalıklı bileşimlerinden biri sayılan, ünlü öyküsü Aura da yer alıyor.
Fuentes'in Artemio Cruz'un Ölümü, Terra Nostra, Deri Değiştirmek, Koca Gringo gibi romanlarını tutkuyla okuyanlar, Müntekim Ökmen'in Türkçesiyle sunduğumuz Körlerin Şarkısı'nda yazarın öykü ustalığına tanık olacaklar.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789750708459
 • Orijinal Adı:
  Aura - Cantar De Ciegos
 • Çeviri:
  Müntekim Ökmen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
DESTİNA ÖYKÜ 
10 Tem 20:32 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabı içinde bulunan " Aura " öyküsünden dolayı okudum. Ama yazar tarafından daha yazılmış olan beş adet daha öykü'nün kitapta bulunduğunu hatta bunlardan bir tanesi olan " Ne olursa olsun " adlı hikayenin yazar tarafından Gabriel Garcia Marquez' e ithaf edilerek yazar tarafından yazıldığını belirtmek isterim.

Kitapta bulunan altı öykü'nun bana göre ortak teması Aşk, Yazar bu konuyu kitapta bulunan kadın ve erkek kahramanlarının üzerinden biraz farklı bir şekilde kendilerinin ama tanımadıkları bir Aşkın yüzünü göstererek anlatıyor. Fuantes için kadın ve erkek yalnızca isteğin iki basit izdüşümü değildir; suç ortağı ve düşmanlarıdır.