1000Kitap Logosu
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi

Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
35 Kişi
125
Okunma
34
Beğeni
2.012
Gösterim
192 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 26 dk.
Adı
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
Basım
Türkçe · Türkiye · Say Yayınları · Temmuz 2016 · Karton kapak · 9786050205312
Diğer baskılar
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
Sosyalist gerçekçi edebiyatın öncüsü olan Maksim Gorki, Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi'nde kendilerini "eşsiz" olarak gören küçük burjuvaların ikiyüzlülüğünü, bencilliğini, omurgasızlığını anlatıyor ve aydın sorumluluğunu yerine getirmeyen düşünce, sanat ve edebiyat insanlarına olan müthiş tepkisini dile getiriyor. Bilginin, eğitimin ve bilincin insanlaşmak için yaşamsal önemi olduğunu vurgulayarak, "Biz yaşamın arka avlusundan gelmiş olan yoksullar, en ön sıraya geçebilmek için öğrenmek, durmadan öğrenmek zorundayız," düşüncesi doğrultusunda insanlığı uyarıyor. Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi, insanın o görkemli insanlaşma serüveninin damıtılmış düşüncelerini yansıtan müthiş bir kapitalizm eleştirisidir. -Öner Yağcı-
4 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,95
8.5
10 üzerinden
35 Puan · 6 İnceleme
Eda
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi'yi inceledi.
128 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Maksim Gorki- Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
Gorki’nin kendine gelen mektuplara cevaben, küçük burjuvazinin vurdumduymazlığını, kapitalist rejim ile hümanizm arasındaki çelişkileri irdeleyen eseri. Küçük burjuvazi, yükselme istekleri ile büyük burjuvaziye yakın; açlık sınırından ve “itibarsızlıktan” korktukları için de proletaryadan uzak seyreden bir ara sınıf olarak görülebilir. Bu insanlar, büyük bir burjuva gibi üretim aracına sahiplerdir fakat üretim esnasında kendileri de proleter gibi çalışıp ter döker. -Hem kendi tarlasına sahip hem de bu tarlayı ekip biçip hasat eden bir çiftçiyi düşünülebilirsiniz - Gorki’ye göre düşünce yapılarının temelinde “Çok yemek, pek az çalışmak, pek az düşünmek.” ve “ Böyle gelmiş böyle gider.” benzeri otomatik düşünceler yer alır. Ki bu düşünceler 1914-1918 yılları arasında yaşanan Birinci Dünya Savaşı’nda çektikleri zorluklarla da değişmemiştir. Küçük burjuvazi görüp geçirdiği savaşa rağmen, halk kitlelerine uygulanan zulme sessiz kalmaya ve savaşa destek olmaya devam etmiştir. “Savaştan alınan korkunç dersler, sivrisineklerin, kurbağaların, hamam böceklerinin alışkanlıklarını nasıl hiç bir şekilde değiştirmemişse, küçük burjuvazinin de psikolojisini hiç mi hiç değiştirmemiştir.” -Benim en çok dikkatimi çeken kısımlardan birinde- Gorki, bilerek ya da bilmeyerek küçük burjuvazinin düşüncelerini destekleyen Rus yazın dünyasına tepkisini de ortaya koyuyor. Tepki gösterdiği ünlü yazarlar: Gogol, Dostoyevski, Tolstoy, Andreyev. Gorki’ye göre birtakım kitaplarda, akla ve düşünceye karşı bir tutum takınılmakta ve Avrupa’daki küçük burjuvazinin eline koz verilmektedir. Rus edebiyatının içine küçük burjuvazi hamuru katılmaktadır. Eserin bir kısmında burjuvazinin temellerinin yavaş yavaş çürüdüğü ve Sovyet Rusya’nın kayda değer ilerlemesinin getirilerinden bahsedilmekte. Gorki’ye göre tüm bu ilerlemeler küçük burjuvaziyi mahvedecek güçte. Gorki’nin yalnızca küçük burjuvaziyi yerden yere vurduğunu söylemek yanlış olur. Yedisinden yetmişine, “gerçek” aydınından köylüsüne kadar kendi insanını övdüğü gibi; yine kendi insanını yermesini de biliyor. Kapitalist üretimin temelindeki sömürge mekanizmasının iki temel taşı olan proletaryanın ve burjuvazinin varlığı yadsınamaz. Küçük burjuvazi, bu iki sınıf arasındaki uzlaşmazsızlığın ortasında kalan; sığ düşünceli, kafası karışık ve “Özgün ve ayrı bir sınıfız.” düşüncesini direten tehlikeli bir ara sınıf. Eğer ki küçük burjuvaziyi ve Maksim Gorki’nin onlara dair düşüncelerini daha net anlamak isterseniz, kolaylıkla okuyabileceğiniz bir eser.
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Betül
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi'yi inceledi.
126 syf.
·
Puan vermedi
"küçük burjuvaların temel niteliği kendisinin bir tek,eşsiz olduğuna inanmasıdır.o nedenledir ki hiç bir törenden eksik olmaz. bütün düğünlerde damat bütün gömmelerde ölü olan odur." Diye başlayalım söze. Maksim Gorki düşüncelerini kendine gelen mektuplara cevap vererek açıklamış. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın felsefesini güden, toplumsal olaylarda pasif rol oynayan, hiç bir şeyin değişmeyeceğini inanan bir toplumu resmetmiş. Devrimin yaptıklarından, yapacaklarına, Emekçi ve köylü sınıfın kendini yetiştirdiğinden, gözünün açıldığından bahsetmiş. Zamanın aydınlarını hiç bir şey yapmamakta suçlamış, oysa üzerlerine düşen sorumluluğun ne kadar önemli olduğuna değinmiş. Ve şöyle demiş. "küçük burjuva; uzun yıllar sürecinde oluşmuş düşünce ve alışkanlıkların dar çemberi içinde sıkışıp kalmış, bu çemberlerin dışına çıkamayıp, kurulu makine gibi düşünen bir varlıktır. ailenin, okulun, kilisenin, "insaniyetçi" edebiyatın etkisi, "kanunların ruhu", burjuva "gelenekleri" denilen bütün şeylerin etkisi küçük burjuvaların kafalarında bir saatin çarklarına benzer. küçük burjuva düşüncelerinin küçük çarklarını, küçük burjuvanın rahatına düşkünlüğünü harekete getiren bir zemberek, pek karmaşık olmayan bir cihaz yaratır. küçük burjuvaların bütün duaları belagat niteliklerini hiç kaybetmeyen şu kelimelerden ibarettir: "tanrım, bize acı!" Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi, kitabı aslında kısacık toparlayacak olursak dönemin bir kapitalizm eleştirisidir. Kitapla kalın efenim :)
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Kenan
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi'yi inceledi.
128 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Maksim Gorki’nin kendisine gelen mektuplarda sorulan sorulara ve yazılanlara verdiği cevapların derlenmesi ile oluşan eseri. Kimdir küçük burjuva? Çok değişim yaşanmış olsa da bugün orta sınıf denilen -burjuva demek hakaretle eş değer görülür- ekonomi çarkının dönmesini sağlayan en önemli dişlidir. Aynı zamanda toplumun çoğunluğunu oluşturan kesimdir. Büyük burjuva zaten yeterince eleştirilir. Köylü ya da alt sınıf(fakir, işci, yoksul) aydınlatılmaya, geliştirilmeye ihtiyaç duyar. Bu yüzden biraz bilen, öğrenen ancak değişmeyen, düşünmeyen ve batıl inançların pençesinde kıvranan küçük burjuva vardır, Gorki’nin hedef tahtasında. Her ne kadar Ruslar için yazmışsa da herkes için geçerlidir. Tabii bu her devlet veya toplum için geçerli midir? Herhalde değildir. Gelişmiş ya da gelişmekte olan devletlerdir kasıt ya da içinde küçük burjuvayı büyük bir kitle olarak barındıran devletler. Somali’de pek geçerli değildir, orta sınıfın ortaya çıkması ekonomik gelişmişliğine bağlıdır. Önce basit ‘ekmek’ lazım onlara. Orta sınıf hep yerinde sayar, ne ileri ne geri. Böyle olması lazım, çünkü kapitalizmin sürdürülebilmesi biraz da buna bağlıdır. Çok çalışmak istemez ama iyi para ister, pek düşünmek istemez çünkü onun yerine düşünenler vardır. Düğünlerde hep bulunur, cenazelerde gömülen odur, oy vermek için sıranın en önünde bulunur, çağrıldığında ilk o koşar. Parazittir biraz. Batıl inançlar zihnini esir almış. Bu yüzden değişimin önündeki en büyük engel olarak görür küçük burjuvayı. Bunun böyle olmasının tarihsel faktörlerini sıralar ancak küçük burjuvayı eleştirmekten geri durmaz. Kimleri eleştirmemiş ki Gorki; Dostoyevksi, Tolstoy, Andreyev’i. Çünkü ona göre halk aydınlanması için aydınların da bir şey yapması gerek. Bu yüzden bu yazarları pek bir şey yapmamakla suçlar. Hatta yapmamalarını geçelim, bazı düşüncelerinin toplum için sakıncalı olduğunu da belirtmiştir. Sonra dinin kişiyi pasifize etmesine değinir, oradan devletin ideolojik dişleri arasında ezilmemize gelir. SSCB'nin yaptığı işlere de değinmiş, övmüş ve çağdaş devletlerle karşılaştırmalar yapmıştır. Savaş, silahlanma, eğitim, sağlık, Doğu-Batı çatışması üzerine çok doğru tespitlerini sıralıyor. Sadece burjuva ve kapitalizm eleştirisi yok aynı zamanda aşk, ölüm ve felsefe üzerine düşünceleri de var “Tarih, ırk, milliyet, sınıf peşin hükümlerinden kurtulmuş yeni bir insanın ortaya çıkmasını istiyor.” Sohbet havasında yazılmış, kolay okunan bir eser İyi okumalar.
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
20
Murat Koçhan
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi'yi inceledi.
126 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Maksim Gorki
Maksim Gorki'nin ünlü yazarlarla olan mektuplaşmaları, gazete ve dergilerde yazdığı kısa yazıları ve Rus devrimini anlatan yazılarından oluşan güzel seçki. Böylece tüm eserlerini okuyup bitirmiş oldum. Gorki'nin bendeki yeri ayrıdır. Sebebi ise; insanın kendisini eğitmesinin önemini çok iyi kavramış, bizzat yaşamış ve anlatmış bir yazar olmasıdır. 《●》 Küçük yaşlarda annesi ve babasını kaybetmesi, 8 yaşında çalışmaya başlaması, 26 yaşında gazetede çalışmaya başlayana kadar her türlü zorlu işleri yapıp, aynı zamanda eline geçen her şeyi okuyup kendini geliştiren bir aydın olması beni derinden etkilemiştir. Rus Devriminin kültürel kısmında ve işçi mücadelesi kısmında büyük emekleri olmuştur. Romain Rolland, Tolstoy, Stefan Zweig, Upton Sinclair, H.G.Wells, Mark Twain, Jack London, Anatole France gibi dünyaca ünlü yazarlarla arkadaşlık yapıp onların eserlerini Rusçaya çevirtip köylü Ruslara okutması işte bu asıl devrimdir. Onu anlatan en güzel sözü yine kendisi söylemiştir:"Biz yaşamın arka avlusundan gelmiş olan yoksullar, en ön sıraya geçebilmek için öğrenmek, durmadan öğrenmek zorundayız."
Küçük Burjuva İdeolojisinin Eleştirisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
1