·
Okunma
·
Beğeni
·
38,6bin
Gösterim
Adı:
Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
620
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059261579
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Ravza Yayınları
528 syf.
·2609 günde·Beğendi·10/10 puan
ülkemizde cumhuriyetin ilk yıllarındaki anlaşılabilirlik ve günümüz türkçesine yakınlık açısından bakıldığında çoğunluk tarafından en güzel meal kabul edilir. arapça bilmediğim için şahsen yorumda bulunamayıp güvenilir kabul ettiğim değerlere uyarak, ben de yıllardır en iyi meal olarak kabul etmiş bulunmaktayım. diğer mealleri kötülemek için söylemiyorum ama mesele Allah'ın sözlerinin başka bir lisana çevirisi olunca iş hayli çetrefilli oluyor ve bir çok topluluğun ya da bireyin söz hakkı devreye giriyor. ülkemizde okunma oranı en üst sırada olması gereken bir kitap olması gerekirken, malesef kitaba iman ettiğini söyleyip tamamını okumayanları düşündüğümüzde durum vahim oluyor. normal bir kitap olarak da insanlardan okuma durumu beklemek iyice vahim bir hal alıyor. imani boyutu konuşmak şöyle dursun; çevirinin güzelliğini de bir kenara koyalım. kitap olarak bakarsak, Allah'tan daha güzel söz söylemek, öğüt etmek, hikaye etmek, şiirleştirmek mümkün olmuyor tabi ki, kıyas yapılabilecek bir muadili de olmayınca kategorize etmek zahmetine girmemek gerekiyor. zorlanmamak için sureleri bölüm olarak düşünmeden okumak ve her fırsatta ara vermemek, ayraç kullanmamak daha çabuk okumanıza yardımcı olabilir ve zihninizi yormaz diye düşünüyorum. ilk başlarda çok alakasız bir sıralama ya da konudan konuya atlıyormuş hissine kapılabilirsiniz ama sonuç olarak ilahi bir kitap ve ayet sıralamalarına mantıklı cevapları alsanız da neden diyeceğiniz başka nedenler ortaya çıkıyor. anlatım olarak peygambere seslenilme durumu olduğundan bir roman ya da hikaye havasında okumak mümkün olmuyor. kitabı daha bitirmeden korku, gerilim, ceza, macera, adalet, huzur, mutluluk, umut, güçsüzlük ve acizlik duygularıyla, yaratılmış en üstün varlık olma hissini aynı anda yaşamak insanı farklı bir düşünce çemberine alıyor. hem güçlü hem de güçsüz hissettiriyor. peygamber kıssaları ve dünyada mükafatlandırılıp, dünyada cezalandıralan topluluklar ve insanlar konularını düşündüğünüzde tüm insanlığın yazarları ve şairleri birleşse bile geçilir olmayan bir edebiyat seviyesi söz konusu oluyor. işte tam da bu durumda, içinizdeki kişiliklere bu kitaba inan ya da inanma gibi bir şey söylemek gerekmiyor. kesinlikle, kitap olarak okuyun ve okutturun. çok şey katar, hiçbir şey kaybettirmez. şuna emin olun, bir kere okuduğunuzda, okuduklarınızın bir çoğu aklınızda kalmış olacak(sure ve ayet sırası olarak söylemiyorum) ve gerçekten zor unutacaksınız ama buna rağmen her sıkıntıda yeni baştan okumak isteyeceksiniz.
528 syf.
·Beğendi·10/10 puan
ilk okunması gerken kainat ve insan kitabı.ONU okumayan bütün kiapları okumuş boş.
 • Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali
  9.4/10 (435 Oy)524 beğeni1.164 okunma6,2bin alıntı16,4bin gösterim
 • Mesnevi
  9.2/10 (713 Oy)1.125 beğeni2.227 okunma16,2bin alıntı50,5bin gösterim
 • Kalplerin Keşfi
  9.3/10 (891 Oy)1.443 beğeni2.792 okunma11,7bin alıntı50,4bin gösterim
 • Sözler
  9.4/10 (947 Oy)1.342 beğeni2.734 okunma21,5bin alıntı26bin gösterim
 • Mektubat
  9.5/10 (498 Oy)701 beğeni1.737 okunma10,9bin alıntı11,3bin gösterim
 • Hazreti Muhammed
  8.4/10 (726 Oy)878 beğeni2.684 okunma4.778 alıntı28,8bin gösterim
 • Dörtlükler
  8.6/10 (3.498 Oy)3.498 beğeni12,6bin okunma40,8bin alıntı71,4bin gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (3.713 Oy)3.643 beğeni14,4bin okunma17,7bin alıntı106,4bin gösterim
 • Safahat
  9.1/10 (977 Oy)1.200 beğeni4.199 okunma8,5bin alıntı33,6bin gösterim
 • Gülistan
  8.3/10 (670 Oy)800 beğeni3.003 okunma8,4bin alıntı29,6bin gösterim
528 syf.
·28 günde·Beğendi·10/10 puan
100.000 kitap okumuş olsan da KURAN-I KERİMİ OKUMADIYSAN CAHİLSİN.....


2:136 - Deyiniz ki, "Biz, Allah'a iman ettik ve bize ne indirildiyse İbrahim'e,İsmail'e, İshak'a, Yakup'a ve torunlarına ne indirildiyse, Musa'ya ve İsa'ya ne indirildiyse ve bütün peygamberlere Rablerinden ne verildiyse hepsine iman ettik. Biz onların arasında fark gözetmeyiz ve biz ancak O'na boyun eğen müslümanlarız."
705 syf.
İlk emir olarak Oku diyor, o zaman biz de okuyalım. Müslümanız diyorsak kesinlikle okuyalım. Fakat her şeye vakit ayırdığımız halde, üstüne Müslümanız dememize rağmen çoğumuz okumuyoruz... Müslümanların bir kısmı kuranda ne dediğinden bile bihaber sözde Müslümanca yaşıyor. Ayrıca İnanmayanlara da okumalarını tavsiye ederim...

En uzun sürede bitirdiğim kitap oldu. Arapça'sını okuduğum ve hâlâ okumakta olduğum halde mealini baştan sona hiç okumamıştım. Sadece belli başlı surelerin anlamlarını biliyordum. Sonrasında ise eğer kendime Müslümanım diyorsam, İslam dinine inanıyorsam sağdan soldan değil de ana kaynağımızdan öğrenmem gerekir düşüncesi ile başladım. Yavaş yavaş aklımda kalan soru işaretlerini araştırarak okumaya çalıştım. Aklım da hâlâ da bir çok soru işareti var. Onları da zamanla araştırarak gidereceğim. Özellikle bazı ayetler var ki çoğu surede tekrarlanıp üzerinde durulmuş. Bu ayetleri iyice anlamak gerekir

Kuran-ı Kerim içinde öyle hikmetler öyle sırlar barındırıyor ki artık sadece meal ile anlaşılacağını sanmıyorum. Çünkü Nasıl yabancı bir eser Türkçeye çevrildiğinde anlamının büyük kısmını kaybediyorsa kuranda Türkçeye çevrildiğinde aynı sorun ortaya çıkıyor. Araştırırken karşıma İhsan Şenocak hocanın Kuran Mealciliği videosu gibi videolar çıktı. Hani tefsiri, sünneti kabul etmeyenler var ya onlara da bu videolara bir baksınlar derim. Orada dediği gibi Sadece meal yetmez.
528 syf.
BEN MÜSLÜMANIM DİYEN HERKEZİN OKUMASI GEREKEN KİTAP ... ALLAH AÇIK VE NETDİR BİZİM TARAFIMIZDAN KORUNACAKTIR DEĞİŞTİRELEMEZ DİYO . BİR DİĞER DİKKATİMİ ÇEKEN AYET (....EY AKIL SAHİBİ .... ) BU KİTAPTAN SORULUCAKSINIZ DİYO...
528 syf.
·31 günde·10/10 puan
SPOILER SPOILER
Kitap içeriği hakkında bilgi içerir.

Allah’ın indirdiği bir kitapta, kutsal bir kitabın incelemesinde “spoiler” da olur mu diyeceksin biliyorum, ama olur. Nasıl mı olur? Bakalım nasıl olurmuş.

Okumadın ki sen bu kitabı, hem de hiç okumadın, onun için çok güzel olur “spoiler”, hatta en rahatsız edeninden. Sana sorsalar en başta Kur’an’dan hesaba çekileceğim dersin ama buna rağmen yine de okumazsın. Okusan da anlamadan Arapça olarak okursun veya ezberden okuyup boğazından farklı farklı tonlamalar çıkartarak, nağme vere vere okursun, anlamak istemezsin içindekini. Ne gerek var ki anlamaya değil mi, Allah anlasın ya yeter sonuçta(!) Hâlbuki böyle yaparak Allah’ın dediğinin aynısını geri olarak söylediğini de düşünmezsin. Din adına bir şeyler yapmak istediğinde de sana biri gelip Kur’an’dan ayet ile cevap verirse de umursamazsın o ayeti, aynı Hicr Suresi 91. ayetteki gibi; çünkü inandığın, büyüklerinden gördüklerin doğrudur senin için. Bu ayetleri anlayamayacağını ileri sürersin, dua ayetler yeterlidir çünkü senin için.


Arapça okumak tabii ki önemlidir Kur’an’ı ama senin anlaman gerektiği kadar önemli değildir. Bak mesela sana bir örnek vereyim: Senin bir yakının sana mesaj/mektup gönderse hemen açıp okumak istersin haklı olarak. Açtın ve baktın ki bu mesaj farklı bir dilde, hadi olsun Arapça bu mesaj/mektup. Hemen Arapça bilen birine gider ve sana diline çevirmesini istersin. Haklısın, seviyorsun çünkü onu ve sana çok yakın ve öğrenmek anlamak istersin, ama en çok sevdiğim dediğin Allah’ın mesajını anlamak için uğraşamazsın, bırak yakınlığı boş ver şimdi, sana Kaf Suresi 16. ayette yazdığı gibi şah damarından daha yakın olan Allah’ın mesajını anlamak dahi istemezsin.


Tamam o zaman anlaştık seninle, okumak istiyorsun Kur’an’ı ama bu sefer de Türkçe okumak istediğin için etrafındakilerden tepki alıyorsun. Ne diyorlar mesela sana “Kur’an Arapça indirildi ve Arapça okunmalı” mı diyorlar? Bunu derler tabii başka ne diyebilirler ki! O zaman gel onlara Kur’an’dan “spoiler” verelim, Allah’ın İbrahim Suresi’nde “Onlara iyice açıklasın diye her peygamberi yalnız kendi kavminin dili ile gönderdik” diye buyurduğu 4. ayetiyle cevap verelim. Yetmedi mi bu cevap onlara, o zaman Fussilet Suresi 3. ayetten “Bilen bir toplum için ayetleri açıklanmış, Arapça okunan bir kitaptır.” dan cevap verelim. Verdik birçok “spoiler”ı, az da olsa sustular; ama bu sefer sen Kur’an’ı anlayamazsın diyecekler, anlamak için farklı şekilde bilgilerin olması lazım diyecekler. Durdun birkaç saniye, düşünüyorsun “Allah Allah” deyip içinden, şaşkınlığını belli ediyorsun, “Allah bizlere, yarattığı kullarına anlayamayacakları bir kitap mı gönderdi” diye devam ediyorsun düşünmeye. Zumer Suresi 3. ayette “Dikkat ediniz saf din Allah’a aittir” diye yazmasına rağmen bu nasıl olur diye düşünüyorsun, hatta “Allah kendi kitabı için beni başka kaynaklara mı yönlendiriyor diye de” düşünüyorsun, ama boş verelim biz bunları, bunlar kendi düşüncelerimiz bizim. Bakalım Kur’an’da Allah bu durum için neler diyor. Birkaç “spoiler” daha verelim ama bu sefer de fazla verelim biraz. Örneğin: Kamer Suresi 17, Hud Suresi 1, Yusuf Suresi 1, Kehf Suresi 1, Nur Suresi 1, Şuara Suresi 2, Neml Suresi 1-2, Kasas Suresi 2. Sanırım bu kadar “spoiler” yeterlidir onlara. Acaba fark ettiler mi genel olarak hep surelerin başlangıcından örnekler verdik.


Başladın okumaya ama Muzzemmil Suresi 4. ayette de yazdığı gibi ağır ağır okuyorsun, yani anlamaya çalışarak, tabir-i caizse çember yöntemi ile okuyup ayetlerin açıklamasını farklı ayetlerden alıyorsun. Bu kısımlarda işte dikkatini bir şeyler çekiyor. İçinde borçtan kurtulma duasının olmadığını görüyorsun, ne sevdiğinle evlenme duası ne de zengin olma duasının da olmadığını görüyorsun. Doğru yolu bulma haricinde ve Allah’ı anma haricinde bakıyorsun dualar da yok içinde. Burada araya girip sana bir şey anlatmak istiyorum. Yakınımda bir karı-koca vardı, çok da değerli insanlardı. Bunlar her Ramazan ayında Kur’an’ı Arapça okuyarak bitirirlermiş. Sonra kafalarına esmiş ve demişler ki hadi bu sefer de Türkçe okuyalım demişler ve başlamışlar okumaya. Birkaç sayfa okuduktan sonra kadın kocasına demiş ki “Ne olur beni durdur imanım bozuluyor.” Çünkü din diye gördüğü, uyguladığı hiçbir şeyin Kur’an’da olmadığını hatta çoğularının da aksinin olduğunu görmüş, ya korkuyor gerçekten böyle diyor ya da sağlam bir ironi yapıyor. Evet, okuyorsun ve içinde dualar olmadığını görüyorsun, bazı tarihi olaylardan bahsettiğini okuyorsun. Kadınların din adamların söylediği gibi geri planda kalmadığını görüyorsun, erkeklerin ise kadınlardan fiziksel gücün haricinde bir üstünlükleri olmadığını da görüyorsun. Kadın mesela dışarıda veya yabancı erkeklerin yanında gülemez derler ama Hud Suresi 71. ayette İbrahim Peygamber’in hanımın başka erkeklerin yanında güldüğünü görüyorsun ama gülmeye en ufak bir eleştiri olmayıp aksine müjde aldığını da okuyorsun. Yasak meyve konusunda ise hep Havva’yı suçlarlar diye biliyordun ama bir bakıyorsun Taha Suresi 115. ayette Allah değil Havva’ya tabir-i caizse Adem’e yükleniyor.

Merakın gittikçe daha çok artıyor, mesela Hz. Muhammed’i insan üstü bir peygamber olarak tanırken artık insan üstü değil üstün “insan” olarak tanıyorsun. Hadis kitaplarında bile geçmeyen “levlake” hadisi var ya hani “sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım” diye işte buna zıt bir peygamber okuyorsun. Bakıyorsun Tekvir Suresi 22. ayete Allah Hz. Muhammed için “arkadaşınız” diyor, sonra bakıyorsun Furkan Suresi 7. ayette Peygamber’in yemek yediğini ve çarşılara gidip alışveriş yaptığını okuyorsun ama yok hâlâ insandan üstün diyorlar ve bu sefer de Fussilet Suresi 6. ayeti okuyorsun ve “De ki: Ben ancak sizin gibi bir insanım” ile doğru sonuca ulaşıyorsun. Ama yok bu sefer de “ismet” diye bir şeyler çıkartıp peygamberler günah işlemez diyorlar, hak veriyorsun onlara evet işlemez diyorsun ama bu sefer de karşına “Allah seni affetsin” diye başlayan Tövbe Suresi 43. ayet çıkıyor, okumaya devam ediyorsun ve Nisa Suresi 105. ile 106. ayette Allah’ın Peygamber’e “Sakın hainlerden olma” dediğini okuyorsun, devamında da “Allah’tan af dile” kısmını okuyorsun ve onların bu dediklerini de kabul etmiyorsun. Okudukça da Tahrim Suresi 1, İsra Suresi 73-75, Muhammed Suresi 19, Fetih Suresi 1-2. ayetlerinin bu konuyu desteklediğini fark ediyorsun. Unutmadan söyleyeyim, ilerleyen zamanlarda şunu da öğreneceksin ki yukarıda bahsi geçen “levlake” hadisini İncil’de Pavlus’un yazdığı Koloselilere Mektup kısmında okuyacaksın ve İslam’ın içine nasıl girdiğini de öğreneceksin.

Önceden dua ediyordun “Allah’ım bizi Peygamber’in şefaatine nasip eyle” diye. İşte maalesef o zamanlar bazı şeyleri düşünmüyordun. Hesap gününde Allah’tan değil de Peygamber’den şefaat isteyerek dua ediyordun, hâlbuki Fatiha Suresi’ni her gün okurken 4. ayette “maliki yevmiddin” derken “O, din gününün sahidibir” dediğini bilmiyordun. Kur’an okumaya devam ettikçe de Zumer Suresi 44. ayet, İnfitar Suresi 17-19’u okuyacak ve şefaatin yalnızca Allah’ta olduğunu görecek ve öğreneceksin. Bunlar da şaşırtacak seni. Maide Suresi 104. ayet ama seni bu kısımda rahatlatacak, etrafındakilerin hangi yanlışta olduğunu göreceksin ama bu sefer de susmak razı etmeyecek seni ve konuşmak ise çare de olmayacak sana.

Mucizeler okuyordun birçok kitapta, birçok kişiden Ay'ın yarılmasından kafası kesilmiş bir çocuğun diriltilmesine kadar birçok mucizeler okudun ve duydun da. Bu sefer ise Rad Suresi 38'i okudun ve düşünmeye başladın, Hicr Suresi 7 ve 8 ile daha da çok düşünmeye başladın ve İsra Suresi 90 ile 93. ayetler ise sende büyük bir etki yarattı ama yine de için rahat değil bu kadar çok mucizeler duydun bu zamana kadar bunlardan biri gerçek olmalı diyorsun, Peygamber'in Kur'an haricinde mucizesinin olmadığını bilmek seni rahatsız ediyor. Rad Suresi 7. ayeti ve En'am Suresi 35. ayeti okuyorsun ("Eğer yüz çevirip gitmeleri sana ağır geldiyse, haydi gücün yetiyorsa, yerin içinde bir delik yahut gökte bir merdiven ara da onlara bir mucize getir. Allah dileseydi onları doğru ve güzelde birleştirirdi. Artık cahillerden olma.") ve mucizenin gelmediğini tamamen öğreniyorsun, hatta Peygamber'in mucize gelmedi diye üzüldüğünü, üzülmekle beraber istediğini Allah'ın ise O'na gücün yeterse yap dediğini okuyorsun ve O'na cahillerden olmadı dediğini de okuyup bu konuda da doğruya ulaştığın için hem sevinip hem de düşüncelere giriyorsun.

Evliyâ adı altında bazı kişilerin yüceltildiğine sürekli şahit oldun, sen de inanıyordun ki evliyâ diye bir şey vardı ve onlar yüceltilmiyor aksine yücelerdi ama A’raf Suresi 2 ile 3. ayeti okuduğunda da Allah’ın kendisini bırakıp insanların kendilerine evliyâ bulmasına, aralarına evliyâ sokmalarına karşı çıktığını göreceksin ama burada merak edecek ve bu kelimenin manasına bakacaksın. Veli kelimesinin çoğulu olup Allah’a dost manasına geldiğini öğreneceksin yani anlayacaksın ki Allah’a düşman olmayan herkes ve kurallarına uyan herkes artık senin için de evliyâ olacak. Bundan sonra da uçan, kaçan, seslendiğinde sana yetişen, Turkcell şebekesi gibi mükemmel çekim gücüne sahip olduğu iddia edilen kişilerin aldatmacadan başka bir şey olmadığını da öğreneceksin.

Maun Suresi’ni okuduktan sonra ise dinde namazın öncelik değil yardımın ve iyiliğin öncelik olduğunu öğreneceksin. Bakara Suresi 62. ayet de destekleyecek bu görüşünü. Bu sefer de niye hep sorgunun namaz üzerinden yapıldığını düşüneceksin, çünkü “Vay o namaz kılanların haline ki yetimi doyurmadılar” kısmı çok düşündürecek seni. Namaz kelimesini detaylıca araştıracak ve namaz kelimesinin Arapça değil Farsça bir kelime olduğunu öğreneceksin ve fark edeceksin ki namaz kelimesini Kur’an’da da geçmiyor diyeceksin. Geçen kelimenin ise aynı anlamda kılınan namaz ile beraber birçok kelimelere eşit olduğunu da göreceksin.

Daha birçok şeyi daha öğreneceksin. Sırat köprüsünün olmadığını, kabir azabının olmadığını, dinde hadislerin değil önceliğin ayetler olduğunu öğreneceksin. Tasavvuf denilen oluşumun ise tamamen İslam dışı olduğunu öğreneceksin. İşte burada, tam da bu zamanda tepkiler alacaksın. Peygamber düşmanı diyecekler sana, peygambersiz din olmaz diyecekler ama anlatamayacaksın kendini, sen konuşacaksın düşüncelerini söyleyeceksin ama her söylediğin söz karşı tarafta ateşe atılan odun etkisi yapacak; çünkü sen hâlâ onların gözünde peygamber düşmanı olacaksın, hâlbuki senin tek yaptığın Peygamber’i tarihte olduğu gibi Kur’an’ın içine almak olacak, hatta onlara Hakka Suresi 40 – 44. ayetlerin arasını okuyacaksın ama onlara yine de yetmeyecek. Susacaksın ama susmanda da gönlün razı olmayacak. Dediğim gibi konuşman ise hiç etki etmeyecek, belki de sadece lütfen düşünerek ve araştırarak Kur’an okuyun diyeceksin.

Biliyorum sen okuduktan sonra bunları düşüneceksin ve böyle bir inceleme yazacaksın çünkü düşünen birisin ve önceliğin ayetler olduğunu da biliyorsun. Bunda da ben genelleme yapmıyorum zaten, kimseye hakaret de etmiyorum, inancına dil de uzatmıyorum sadece sana söylüyorum evet sana.
350 syf.
Binden fazla kitap okumuş, yüzlerce kitap yorumu yazmış birisi olarak belki de en zor değerlendirme yazım bu olacak. Öyle ya, mensubu olduğum dinin mukaddes kitabını yorumlamak hele de bu eserin müellifinin Allah (cc) olduğunu bilmek bile ürpertiyor insanı. Ara ara, Kur’an meali okurdum. Ama bir meali baştan sona ilk defa okudum.

Kur’an tektir ama sanki bizlerin onu yorumlaması, ondan istifade etmesi, onu anlaması çok farklı. Çünkü ben bu meali mesela on sene önce okusam çok daha farklı gözle bakabilirdim. Oysa ki içinde bulunduğum ruh hali bende en fazla adalet, hesap günü ve hak konusunda merak uyandırdı. Nitekim, yapmış olduğum alıntılara baktığımda hemen hepsinin adalet ve haksızlıkla ilgili olduğunu görüyorum.

Çünkü ben son birkaç yıldır dünyadaki en önemli konunun "adalet" olduğuna inanıyorum. İmandan hatta ibadetten bile önemli zira adil olmayanın pek çok şeyinin tartışılması gerektiği kanısındayım.

Ruh halim pek iyi değil. Yıllardır inandığım, değer verdiğim, uğruna ömrümü tükettiğim pek çok şeyin fos çıktığına şahit oluyorum. Hatta bazen şöyle diyorum; Müslümanların şerrinden Allah’a sığınırım. Elbette dinim olan İslam’la hiçbir meselem yok ama Müslümanların bir kısmı ile ciddi bir meselem var. Dinin siyasallaştırılması, insanların dini duygularının istismar edilmesi, ideolojiler, cemaatler, tarikatlar, muhafazakarlar, sahte kahramanlar, riyakarlar, hayaller, tarih algısı ve daha bir çok şey… Hepsinin koca bir balona döndüğü fikrindeyim. Dine en büyük zararı, dinin mensuplarının verdiğine şahidim. İnsanların dinden soğuması konusunda, onları doğru bulup bulmamak bir yana, onları anlayabildiğimi düşünüyorum. Ben ki Umre'ye gitmiş ama inanılmaz, bir şey sırf bu Umre ziyaretinin de etkisiyle tarifsiz sıkıntılar yaşamış bir adamım.

Peki, Kur’an bu konularda neler söylüyordu? Sorun, İslam’da mı insanda mıydı? Bu gözle de okudum meali. Elbette bilmediğim birçok şeyi öğrendim.

Bu arada özellikle son bir aydır kafam çok karışıktı. Adına vesvese denilebilecek olan ciddi bir buhranın içindeydim –ki halen daha atabilmiş değilim. Travmatik yıllar geçiriyorum. İşte tam da bu esnada mesela şöyle bir ayet çıktı karşıma;
“Rabbin seni terk etmedi ve darılmadı.
Ve ahiret (bundan sonraki hayat), mutlaka senin için, evvelkinden (dünya hayatından) daha hayırlıdır.
Ve mutlaka Rabbin yakında sana verecek (ihsan edecek), böylece sen razı olacaksın.
Duha 3-4-5”

Bu ayet benim için çok kritikti. Ama daha kritik olanı ise sanırım şu idi, zira tam da bana sesleniyordu Cenab-ı Hak; “İnsanlar içinde kimi de vardır; Allah'a iman ettik der, sonra da Allah uğrunda bir eziyet edildi mi, insanların eliyle olan bu sınamayı Allah'ın azâbı gibi tutar. Celâlim hakkı için rabbından bir yardım gelirse “cidden biz sizinle beraber idik” diyeceklerinde şüphe yoktur, Yoksa Allah bütün insanların içlerindekini en iyi bilecek değil mi? Ankebut / 10”

İnsanlara zulmedenler, adaletten şaşanlar ve bunlara ortak olanlara, “.... Allah'tan başkasına kulluk etmeyin, ancak Allah'a ibadet edin. ( Cin – 18 )” ve “Allah adaletli davrananları sever. (Hucurat – 9)” diyen Kur’an, bütün hakkı yenmişlere ise şunu diyordu; “Yoksa o kötülükleri yapıp duran kimseler, kendilerini o iman edip salih ameller yapan kimseler gibi yapacağız, hayat ve memâtlarını müsavi kılacağız mı sandılar? Ne fena hükmediyorlar! (Casiye – 21)1 ve devam ediyor “Gerçek şu ki, zalimler kurtuluşa ermez. (Kasas - 37)” Bunları okudukça ahiret gününe daha bir iman ettim. Amentüde iman ettiğimiz Ahiret günü vardı, olmak zorundaydı. Eğer ben birine bir haksızlık yapmışsam bana, ama birleri bana haksızlık yapıyorsa, onlara bu hesap sorulmalıydı. Zaten Enbiya – 47’de, “Biz ise kıyamet günü için terazilere adaleti koruz da hiç bir nefis, zerrece adaletsizliğe uğratılmaz, bir hardal tanesi ağırlığınca da olsa onu getirir koruz, hesap görücü olarak da biz yeteriz.1 buyurmuş Cenab-ı Allah.

Ben bir dönem duadan ümidi kesmiştim. Duanın bir işe yaramadığını düşünür olmuştum. Ancak şunu okudum İbrahim Suresi’nde. “39- Şüphesiz ki Rabbım duayı işitiyor.
...
42 - Sakın zalimlerin yaptıklarından Allah'ı habersiz sanma! Ancak Allah, onların cezalarını, gözlerin dışa fırlayacağı güne erteler.”

Çok şükür dedim içimden. Çünkü, ey kul hakkı yiyenler, aptal aptal kararlar verip talimat üzerine insanların hayatlarını karartanlar, Allah sizin yaptıklarınızdan haberdar; çok şükür benim yaptıklarımdan ya da yapmadıklarımdan da haberdar!

Hele, Bakara 153 ve 155’te tamamen kendime pay biçtim. Yaradan buyurmuş ki, “Ey o bütün iman edenler sabr-ü salât ile yardım isteyin, şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir. .... Çaresiz sizleri biraz korku, biraz açlık, biraz maldan, candan ve hasılattan eksiklik ile imtihan edeceğiz, müjdele o sabırlıları.”

İman ettim, ediyorum, edeceğim. Varsın, iyi ki varsın Allah’ım, çünkü senden başka güvenip, dayanabileceğimiz kimse yok. Senin adını kullanarak kirli politikalar yapanları, insanlara zulmedenleri, hak yiyenleri perişan edeceğini bilmek güzel. Sen el Adl’sin, sen her şeyi bilensin…
Yazdı, yazdırıldı…Saçmalık, hayatın gerçeği….Çağ dışı, çağının ötesinde…Barış kitabı, terör kitabı….

Bırakın bunları ben size başka bir şey söylüyorum.

Yüzyıllar öncesinden beri var olan bir kitap var. (Burada sadece Kuran’dan bahsetmiyorum Eski ve Yeni Ahit için de aynı şeyler geçerli ) İnanın veya inanmayın bütün hayatınızı öyle veya böyle etkiliyor.

Ama kitap okumayı sevdiğini söylediği halde bırak tefsirini, mealini bile okuyanların sayısı o kadar az ki.

Okumadan inanıyor, okumadan red ediyoruz. İnanılmaz derecede trajikomik bir durum ( Hani ucundan azıcık entel takılıyoruz ya o bakımdan diyorum.)

Mumcu ne güzel söylemişti bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın diye.

Mübarek gün gazına gelip de huşu içinde okuyun demiyorum.

Size demiyorum ama ben fena gaza geldim. Allah’ın ne kadar affedici ve merhamet sahibi olduğuna dair söylenenleri sadece bir çeşit din manipülasyonu sanıyordum.

Kitabı okuduğunda anlıyorsunuz ki neredeyse her surede hatta tabiri caiz ise Allah’ın öfkesini en çok hissettiğiniz sure olan Tevbe suresinde ( arkadaşımmmmm!!!! sureye besmele ile başlamak caiz değil, gel artık gerisini sen düşün ) bile Allah’ın affediciliğinden ve merhametinden bahsediyor.

Sürekli yetim hakkından ve insanların ne kadar az düşündüğünden bahsediyor.

Her yanı ile kafana oturdu mu derseniz o işte epey bir zor...

Altını çize çize eleştire eleştire oku, beğenme , nefret et….. Ama bunların hepsini lütfen okuduktan sonra et…..
287 syf.
·55 günde·Puan vermedi
Ramazan ayında başladığım günlük 100 ayet meali okumalarım bugün sonlandı.Okudukça ruhumun genişlediğini hissettim.Dogru bildiğim yanlışları,yanlış bildiğim doğruları gördüm.Sadece ilahi dinlerle değil tüm inanç yapılarındaki ortak paydaları farkettim. Allaha,insanlığın yaratılış amacına bakış açım değişti... Ayetleri okurken kuranda geçen hikayelerine araştırdım.Babil kulesi,sedir ağacı,nuh tufanı,lüt kavmi,Hz.Süleyman'ın mucizeleri...Bütün bu hikayeler beni mitoloji okumaya itti.Çünkü gılgamış destanında Nuh tufanını okumuştum diğer mitoloji okumalarımda kuranda geçen hangi hikaye ile karşılaşacağım merak ediyorum...
Bu dünya hayatı bir eğlence ve oyundan ibarettir. Doğrusu ahiret hayatı ise, işte asıl hayat odur. Keşke bilselerdi.
Sana vahyolunan kitabı güzel güzel oku ve namazı kıl. Doğru kılınan namaz, edepsizlikten ve uygunsuzluktan men eder. Şüphesiz ki Allah'ı anmak, en büyük iştir ve Allah, yaptığınız her şeyi bilir.
De ki: Göğüslerinizdekini gizleseniz de açığa çıkarsanız da Allah onu bilir ve bütün göklerde ne var, yerde ne varsa bilir. Şüphesiz Allah, herşeye gücü yetendir.

Al-i İmran 29
Deki:"Gerçekten Rabbim, rızkı kullarından dilediğine yayar ve kısar. Allah için ne harcarsanız, O onu yerine koyar. O, rızık verenlerin en hayırlısıdır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
620
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059261579
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Ravza Yayınları

Kitabı okuyanlar 2.800 okur

 • Alyadua Tanrıverdi
 • Cellat Deccal
 • Ronahî
 • İlknur Gümüş
 • Demet Alaçam

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.3 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları