Kutadgu Bilig

8,8/10  (42 Oy) · 
149 okunma  · 
38 beğeni  · 
2.651 gösterim
Balasagunlu Yusuf´un dokuz yüzyıl önce kaleme aldığı Kutadgu Bilig, insanların hem bu dünyada hem de öteki dünyada mutlak mutluluğa ulaşabilmelerinin yolunu gösteren eşsiz bir rehber. Güç, saadet, akıl ve inanç temeli üzerine kurulmuş nasihatlerden oluşan kitap, insanın ve devletin varlığının doğruya ve iyiliğe yönelmesini telkin eden güçlü sesiyle günümüzde de geçerliliğini koruyor. İslami dönem Türk edebiyatının ilk ürünü olan bu eserin samimi bir dille verdiği ibretlik mesajlar, insanlığın bugünkü durumu için de yetkin tespitler ve tavsiyeler sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9789759970659
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meral 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Lise yıllarından beri merak ettiğim bir kitaptı. Ve bu yıl nasip oldu şükür :) . Eser dört kişinin münazara tarzında diyalogları şeklinde düzenlenmiştir. Bu dort kişi dört kavramı temsil eder. Hükümdar Gündoğdu adaleti, Vezir Aydoldu baht ve mutluluğu, yine Aydoldu öldükten sonra oğlu Öğdülmüş vezir olmuştur o da akıl ve zekayı, ve Öğdülmüş'ün akrabası olan zahit Odgurmuş ise dünyanın sonunu ve ahiret temsil ediyor. Hükümdar bu 3 kişiden yardım alarak ülkeyi yönetiyor. Bizlere de hayatımızı yönetecek çok güzel tavsiyeler vermiş oluyor. :))

Muhammet Çelik 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

Batmakta olan bir kitapevinin indirim ile sattığı kitaplar arasında alıp eve getirdim.

Hakkında herkesin bildiği kadar bilgiye sahiptim. Bir hükümdara vezirlerinin verdiği öğütlerden oluştuğu ve eski Türkçenin en önemli eserlerinden olduğuydu.

Kitabın isminde “kut” kelimesi geçmekte. Kutun şans talih mutluluk hükümdarlık demek olduğu bilinir. Kutadgu bilig ise mutluluk veren bilgi demektir.

Okudukça böyle sığ bir tanıma nasılda kandığımıza utandım. Elimde bin yıl önce yazılmış muhteşem bir yapıt olduğunu fark ettim. Basit sığ tanımlar ile geçiştirilecek gibi olmadığını gördüm. Hatta abartısız edebiyat derslerinde bir ay işlenesi bir konu olduğuna karar kıldım. İçinde sadece öğütler yok bir yaşam tarzından ve bir hikâyeden de bahsediliyor olması kitabın basit bir öğüt kitabı değil gelişmiş bir yapıt olduğunu göstermekteydi.

Kitabın içeriğine gelirsek, Kitap yeni yeni etkisi gözüken İran edebiyatının izlerini hissettirir gibi beyitler ile yazılmış. Ama kullanılan dilin nerdeyse hepsi Türkçe. Kitapta iyi bir hükümdardan bahsediyor. Bu hükümdarın methi yayılınca iyi bir adam buna vezir olmaya karar veriyor. Hükümdarın yurduna varınca saray etrafında en kötü işlerden başlayarak yavaş yavaş yükseliyor ve vezirlik makamına oturuyor. Bu makamda da haddini biliyor ve hükümdarın sorularına bildiği kadarı ile cevap vererek hükümdara bir nevi öğütler veriyor. Bu dönemde devlet öyle büyük bir sosyal adalet sağlıyor ki kitabın tanımı ile kurt ile kuzu aynı sudan içer oluyor. Daha sonra bu adaletli vezir ölüm döşeğine düşüyor. Ölüm döşeğinde çok pişmanlık çekiyor. Zira dünya işleri kefesi biraz ağırlaştı derken kendi ahretini yaktığını düşünüyor. Böylece son nasihatini hem oğluna hemde hükümdara veriyor. Hükümdar vezirinin oğluna sahip çıkıyor. Vezirin oğlu da hükümdarına son derece saygılı davranıyor ve en kötü işlerden başlayarak o da babası gibi vezirliğe yükseliyor. Hatta tabiri caizse kulak boynuzu geçiyor ve babasından daha adaletli bir vezir oluyor. Hükümdar o dönemde inanılmaz zenginliklere kavuşuyor. Halk mutlu ve zengin oluyor.

Bir gün hükümdar Vezire başka bilgili insan var mı diye soruyor. O da akrabası olan birinden bahis ediyor. Kendisinin dünya işlerinden elini çektiğini ve dağda yaşadığını haber veriyor. Hükümdar bu bilge ile tanışmak istiyor. Neler vaad ettiyse bu bilge kabul etmiyor. Ancak öğütleri ile hem oğul veziri hem hükümdarı bilgilendiriyor.

Velhasıl kitap dünya ve ahiret arasında ki dengeyi anlatıyor.

Sadık Kocak 
02 Şub 14:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzel bir kitaptı. Tabii o kadar eski kelimeleri bilmek anlamak imkansız artık. Yanında günümüz Türkçesi ile birlikte verilmesi bizim için avantaj.
Kitabın dezavantajı tam metin olarak bulunmasının güçlüğü ki böyle Türk Dünyası Coğrafyasında kendi yazdıklarımızı bulamamak çok berbat bir his.
Övgüler tam da beklendiği gibi beklendiği yere beklenilen şekilde dizilmiş. Bunların hepsini harmanlayınca çok güzel bir eser olduğunu tekrar etmek durumundayım. Yazıldığı zamanı da göz önüne alırsak çok büyük saygı duyulması gereken eserlerden ..

Deniz ATAÇ 
25 Oca 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Her Türk evladının ve dünya çapında yöneticilerin okuması gerektiğine inandığım yol gösterici bir yapıttır. Özellikle Kabalcı Yayınlarından çıkan Kutadgu Bilig'i okumanızı öneririm :)

ozge 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kutadgu Bilig ile ilgili olarak itiraf etmeliyim ki sadece yazarını ve kitabın adını biliyordum. Buket Uzuner Su ve Toprak kitaplarında birçok kez atıfta bulununca merak ettim ve epey aradıktan sonra kitapçı rafında bulunca hazine bulmuş gibi sevindim. Toprak kitabından sonra okumaya başladım. Ancak benim okuduğum Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları sanıyorum birebir çeviriden çok yorumlanmış haliydi. Başka bir yayınevinden de okuyup karşılaştırmak isterim. Konu olarak iyi bir yönetici nasıl olurun cevabını veriyor. Bence özellikle kamuda yönetici olacak kişiler ve siyasetçilere okutulması zorunlu olmalı. Dürüstlük, bilginin önemi çok iyi vurgulanmış keşke günümüzde yöneticiler bu kitabı kılavuz edinseler. Kutadgu Bilig mutluluk bilgisi demekmiş . İyi yönetilen toplumlar mutlu toplumlardır tezini savunuyor. Bazı yazar ve kitaplar domino etkisi yaratıyor. Beni geç de olsa Kutadgu Bilig ile buluşturduğu için Buket Uzuner'e müteşekkirim.

Yasemin Kahveci 
 12 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türk - İslam edebiyatının ilk eserlerinden. Mesnevi tarzında yazılmış eserin dili Türkçe' dir ve on birinci yy.da Karahanlılar Devleti' nde konuşulan Uygur dilidir.

Eserin her beyiti iyilik, doğruluk, güzellik üzerine birer vecize olarak kulaklarda çınlamalıdır.

Türkiye Diyanet Vakfı' nın günümüz Türkçesi ile herkesle buluşturduğu bu nadide eseri okumanızı, anlamanızı tavsiye ederim.

Edebiyatımızın incisi sayıyorum Kutadgu Bilig'i. Oldukça zengin bir anlatıma sahip. Döneminden bu yana Türk Edebiyatı'na katkısı çok fazla.

İlk siyasetnamemiz. Çağatayca yazılmış. Hakaniye Lehçesidir. Yusuf Has Hacib Karahanlıdır ama bu lehçeyi Timur dahi kullanmıştır. Anlatmakla bitmez, en iyisi herkes okusun :)

Kitaptan 30 Alıntı

Meral 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu dünya bir bataklıktır. Bataklığa giren dibe batar ve bir daha çıkamaz; orada sevinç arama. Oradan kendini yukarı çek, ibadet ile kulluk görevlerini yerine getir.

Kutadgu Bilig, Yusuf Has HacipKutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip
Meral 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her işin uygun bir zamanı vardır, vakti geldi mi, kapalı kapılar açılır! Bak bilge kişi ne demiş: Hangi işte acele edersen, uzar geriye kalır; acele işin sonu pişmanlık olur.

Kutadgu Bilig, Yusuf Has HacipKutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip
Meral 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kötüler iyilikte kimi kusurlar bulurlar, Derler ki, kötü olmasa iyi yapacak iş bulamaz.Oysa iyi kötüye bakmaz. İyilik yapmak isteyen daima iyilik eder. Sadece bugünlük rahatını düşünen kötülük işler, fakat yarın sıkıntı çeker. Sen daima iyilik et, o senin ayrılmaz bir arkadaşın olsun. Bugün yaptığın iyiliğin sana bir zararı dokunmaz, fakat inan ki yararını görürsün. Kötülük bugün yararlı, kârlı gibi görünse de yarın mutlaka zararını görürsün.

Kutadgu Bilig, Yusuf Has HacipKutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip
ozge 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bu dünya bir tarladır. Burada bugün ne ekilirse, yarın o biçilecektir. İyilik tohumu ekersen iyilik çıkar, kötülük tohumu ekersen kötülük çıkar. İyilik insana azık, kötülük ise yük olur.

Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip (Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları)Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip (Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları)
Meral 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

- Senin bütün erdemlerini, kusurlarını anladım, dedi hükümdar. Şimdi bana adının anlamını söyle. Ne demektir Aydoldu?
Benim adım benin karakterimle ilgilidir. Bilgeler benim tabiatımı aya benzetmişler. Ay doğarken inceciktir, bilirsiniz. Sonra gitgide büyür, dolunur; ışık saçar. Dolunay olup en geniş halini aldıktan sonra yine eksilmeye başlar; güzelliği azalır gider, sonunda kaybolur. Sonra yine doğar. Ben böyleyim işte. Bazen doğar, bazen kaybolurum.

Kutadgu Bilig, Yusuf Has HacipKutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip
Meral 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başın selametini istiyorsan dilini tut, ağzından yakışıksız söz kaçırma. Söz bilerek söylenirse bilgi sayılır; bilgisizin sözü ise kendi başını yer. Söz söylemek faydasız değildir; ama çok sözden de fayda görmedim. Sende sözü sırasında ve az söyle.

Kutadgu Bilig, Yusuf Has HacipKutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip
ozge 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"İnsanlar içinde insan, başkasına yararı olandır."

Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip (Sayfa 219 - Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları)Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip (Sayfa 219 - Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları)

Bütün iyiler gitti, töreyi de götürdüler,
İnsan artığı kaldı, ne bulayım

Bu insana benzeyenlerin hepsi insansa
Melek miydi öncekiler ne bileyim

Onlar gitti, ben kaldım bunlarla
Nasıl davranayım, nasıl anlaşayım

Kutadgu Bilig, Yusuf Has HacipKutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip
ozge 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Söz, herşeyi altüst eden bir rüzgârdır.

Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip (Sayfa 176 - Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları)Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacip (Sayfa 176 - Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları)
3 /