Marifetler Batı Sahili Yıllıkları 1

8,3/10  (11 Oy) · 
55 okunma  · 
10 beğeni  · 
866 gösterim
Eğer savaşmazsan ele geçirilirsin, soyun sona erer. Marifetler bu işe yarar, verdiği güçler sayesinde.. insan arazisini koruyabilir, soyunu temiz tutabilir. Eğer kendini koruyamazsan, marifetini kaybedersin. Başka soylar bize baskın çıkar, sıradan insanlar..

Ovalıların hiç de tekin bulmadıkları dağlarda yaşayabilmek için herkesin bir marifetinin olması gerek. Elbette her marifetin bir bedeli var. Bedel ödendikçe bu böyle sürer gider. Marifetler babadan oğula, anadan kıza geçer. Ta ki birileri çıkıp bu töreyi kabullenmemeyi göze alana kadar.

Hükmedemeyeceğinden korktuğu marifetini kullanmamak için gözlerini mühürleten Orrec ile marifetini "kötüye" kullanmayı reddeden özgür ruhlu Gry.. Babalarının oğlu, annelerinin kızı değil de kendi başlarına olmayı isteyen çocukların hikâyesini anlatıyor Le Guin bu kez. 
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  186
 • ISBN:
  9789753425605
 • Orijinal Adı:
  Gifts
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cem 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 83 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ursula K.Le Guin'in fantastik edebiyat ve bilim kurgu dünyasında yine mekânların ve kişi isimlerinin yabancılık hissi yarattığı; toprağın, geleneklerin, inançların, ayrıksılığın dünyada ve başka gezegenlerde, başka diyarlarda insanların kaderini belirlediği, başka yaşam biçimleri içerisinde bile ahlâki ve insani olanın arayışının sürdüğü bir eseri Marifetler. Son üçlemesinin ilk kitabı olarak eser yine dil anlamında yalın, dikkat çekici olmayan bir sadelikle, bilimkurgu ve fantastik edebiyatta karşılaşmaya alışık olduğumuz savaş ve kan dolu sahnelerden uzak, esas bilim kurgunun ve fantastik olanın başka diyarlarda, başka zaman dilimleri ve başka kültürlerde dahi insanın kendisi olduğunu söyleyen bir çalışma. Bu sefer marifetler adı verilen doğa üstü güçleriyle farklı klanlar arasındaki ilişkilere, gerginliklere bakarken yazar biri görme yeteneğini kaybetmiş diğeri gören iki arkadaş aracılığıyla geleneklere, geçmişe, ailelerinin kültürüne sıkı sıkıya bağlı olmayan ve zaten okurlar için yabancı olan bir zaman ve mekânda, kültürde ait olamamanın veya ait olacakları bağları arayanların öyküsüne giriş yapmış oluyor. Le Guin okumak isteyenlere ilk önereceğim kitabı elbette Marifetler değil, mutlaka Mülksüzler okunmalı, mutlaka ama mutlaka Dünyanın Doğum Günü adlı şaşırtıcı yapıtı okunmalı. Daha okumadığım bir çok eseri var yazarın, ama okuduğum bir çok eserine baktığımda hepsinde bu dünya ya da başka bir dünyada arayışı içerisinde olan ve arayışı anlamak, kavramak, olmak olan karakterler aracılığıyla insan kültürünün karmaşıklığına sevgi duyan bir yazarın kalemini görüyorum. Le Guin unutulmaz karakterler yaratamıyor belki, ve anlatım tarzı çok etkileyici değil, ancak kesinlikle yaratmayı başardığı dünyalar gerçekler ve o gerçekliği muhakkak hissediyoruz. İnsan çeşitliliğinin doğayla bir aradalığını çok güzel bir biçimde sunuyor yazar, bu dünyalara girdikten sonra karşılaştığımız dünyadan, kültürden etkilenmemek imkânsız gibi. Mülksüzler'deki Anarresli Shevek'in dünyaya sakin ama yine de şaşkın bakışının aynısı bu, en az onun kadar gerçek bir yolculukla bu dünyalara misafir ediliyoruz.

Marifetler yazarın en etkileyici çalışması değil, yazarı tanımak isteyenler için bir başlangıç kitabı da değil, böyle düşünmemin sebebi üçlemenin diğer iki kitabını okumamış olmam da olabilir. Yine de, elbette, herkese öneriyorum.