·
Okunma
·
Beğeni
·
423,6bin
Gösterim
Adı:
Martin Eden
Baskı tarihi:
7 Kasım 2017
Sayfa sayısı:
504
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059702607
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Eğitimsiz ve fakir bir denizci olan Martin Eden, varlıklı bir ailenin kızı Ruth’a âşık olur ve onunla bir gelecek kurabilmek adına kendini amansız bir mücadelenin içinde bulur. Sadece üst sınıflara ait olduğunu düşündüğü bilgi, kültür ve başarının peşine düşer ve onu edebiyat dünyasının en üst basamaklarına taşıyacak olan yazarlık serüvenine umut dolu bir adım atar. Fakat adım adım derin bir umutsuzluğa çekildiğinden habersiz olan Martin Eden'in hayatı artık asla eskisi gibi olmayacaktır.


Her sınıftan insana başarı ve zenginlik vaat eden Amerikan Rüyası’nın trajik sonuçlarını etkili bir dille ve acımasız bir gerçekçilikle anlatan Jack London, Martin Eden’i yazarken kendi yaşamından ipuçlarını da sayfaların arasına serpiştirmiştir.


Bir kişinin aydınlanma süreci üzerinden 20. yüzyılın toplumsal sorunlarına ayna tutan bu ölümsüz eseri, Handan Haktanır’ın özenli çevirisiyle sunuyoruz.
520 syf.
·34 günde·Beğendi·10/10 puan
Martin Eden, Jack London'ın 1909 yılında kaleme aldığı ve yer yer kendi hayatından da kesitler taşıdığı bir eseridir.

Oldukça yoksul ve eğitimsiz bir gemi işçisidir Martin.Birçok kez eğitimini devam ettirmek istesede yoksulluğu bu duruma hep engel olmuştur.
Hayalleri vardır, yazmak gibi...Tutkuludur, aşıktır ve bir o kadar da sevecendir.Peki size hiç sorgulayıcı özelliğinden bahsettim mi?Ya kalıplaşmış düşüncelere karşı nasıl bir tavır aldığından?Yahut ideallerinden, azminden..?
Hepsinden tek tek bahsetmeyi çok isterdim ama buna ne cümlelerim yeter ne de kelimelerim...

Nerde kalmıştık?
Ha!Martin, diyordum her zamanki gibi...

Martin için zaman böyle akıp giderken, bir gün aşkla tanışır...Kor gibidir aşk onun için.Eliyle tutmak ister eli yanar, bırakmak seçenekleri arasında yoktu bile, olamazdıda...
Evet evet yanlış okumuyorsunuz! Martin'den bahsediyorum, romanın idealist kahramanından.Asıl hayat şimdi başlıyordu onun için.
Yeniden doğuyordu...

Ama bir dakika!O da ne...!
Martin doğmuyor ölüyormuş.Ne zaman mı?
Bitişin başlanğıcında...

Enfes bir eserdi, tadı damağımda kaldı diyebilirim...İlerleyen zamanlarda Bay Eden'ı tekrar hayatıma misafir etmek isterim...

Henüz Martin'le tanışmadıysanız da bence hemen tanışmalısınız...Hatta tanışmak için acele etmelisiniz! :)
520 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Jack London'ın okuduğum ilk kitabı. Anlaşılabilir bir dili olmasına rağmen, betimlemelerin derinliği ve konunun bazı yerlerdeki karmaşıklığı nedeniyle dikkatle okunması gereken bir kitap. Martin'İn bıkmadan usanmadan vermiş olduğu savaş ve yaptığı şeyin doğruluğuna ve beklediği gibi sonuçlanacağına olan inancına hayran kalmadım dersem yalan söylemiş olurum.. Bazı bölümlerı okumak zor ve bilgi birikimi gerektirse de sonunu merak ederek kitabı okumaya devam ediyorsunuz. Mutlaka Okunması gereken kitaplardan biri diye düşünüyorum.
520 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Darwinist temellere dayanan bu eserde insanın en iptidai oluşumunu,sınıf atlama süreçlerinde görmekteyiz.Bununla beraber bbir kadının erkeği dizayn etme sürecini en antifeminist yaklaşımla kınıyor ve anlatımının iyi olduğuna itiraz etmiyorum.Bana göre Jack bireyci kahramanıyla toplumcu tezi yer ile yeksan ediyor.Fazla teoriye,boğucu üsluplara girmeksizin olay öykücülüğünün en nadide eserlerinden birini takdirimize sunuyor.Bize de okumak ve tavsiye etmek düşüyor.
520 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Spoiler-
Kolektivist bir yazar olan Jack London, kısmi olarak kendi hayatını aktardığı bireyci Martin Eden karakterinin hüzünlü yaşam hikayesi.
Eğitimsiz ve fakir bir insan olan Martin edenin, soylu bir kadına aşık olmasıyla başkar. Bu sınıf farkı arasında ezilmiş ve silik bir karaktere bürünen Martin Eden in, kendini geliştirmek adına acımasızca mücadelesiyle devam eder.
Günde 4 saat uykuyla, kitap okur, günler aylar geçer, aşkı ise gittikçe daha da körüklenir. Sevdiği ise onun geleceğinden şüphe eder, birlikteliği kabul etmez. Kitapları bırakmasını, çalışmasını ister....
520 syf.
·Beğendi
Okuma alışkanlığı kazandırabilecek muhteşem bir kitap. Kitabın sayfalarının bitmemesini isteyeceğiniz sıkılmadan okuyacağınız bir kitap.
520 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Gerçek bir başarı ve hayat öyküsü. Bizim durduğumuz yerleri hızla geçen bir yaşam. Yazarin kendi biyografisi de olan bu kitap, sizi sıkıştığınız yerden kurtarabilecek bir eser.
520 syf.
·9 günde·9/10 puan
Kitap konusundan pek bahsetmeme gerek yok yeteri kadar incelemede konusundan bahsedilmiş. Ben biraz bana yaşattığı duygudan bahsedeceğim.
İnsan okurken nasıl bir inat ve irade demekten kendini alamıyor. Hepimizin bugün de yaşadığı ikilemler içerisinde kalarak hikayeyi bitiriyor. Kitabı okurken sık sık düşündüğüm şey bu yalnız adamın idealleri için her şeyden rahatlıkla vazgeçmesiydi. Ben bunu yapabilir miyim asla ,yazar bildiğimiz bir duyguyu, olguyu tüm kitap boyunca işlemiş sonunda ün ve paranın bu dünya için vazgeçilmez olduğunu bir kez daha kanıtlamış, aşk, sevgi, ilgi, aile bağları bile buna bağlı.
Yazarın betimlemeleri oldukça etkileyici, benim çok hoşuma giden bölümleri hikaye içerisinde ki aniden hayallere daldığı yerler oldu. Aşkın aslında gerçek olmadığının bir tokat gibi okuyucuya sunulması bana ayrı bir keyif verdi. Kitabın sonunda farklı sonlar beklemeniz normal çünkü biz Holywood filmleri vari sonuçlara alışkınız, o yüzden içinizden hadi ya oradan bu kadar çabadan sonra bu mu yani diyeceğinizi biliyorum. Keyifli okumalar......
520 syf.
·4 günde·9/10 puan
Martin Eden ile tanışmaktan gurur ve mutluluk duymayan bir okuyucu var mıdır? Hem de böylesine idealist, doğrulardan şaşmayan, bildiği yolda ne pahasına olursa olsun yürümekten vazgeçmeyen, mücadeleci insanlarla karşılaşmanın şans sayıldığı bir zamanda yaşıyorken. Kitabı bitirip, istemeyerek de olsa o son sayfayı kapadığım andan itibaren kendimi bu talihli insanlardan biri olarak gördüm. Eğitim ve görgü açısından düşük bir seviyeye sahip olup, âşık olduğu kız uğruna kendini zihinsel olarak bu denli yetiştirebilen ve en önemlisi bunun için çabalayan kaç insan vardır ki şu hayatta? Yaşadığımız çağ, hayatı birlikte paylaştığı insanlar için dahi en ufak bir fedakârlığı göze alamayan insanlarla doluyken; Martin'in bu çabası hiç de küçümsenecek bir çaba değil. Jack London, eserinde alt tabakaya mensup bir insanın sevdiği kız uğruna sınıf atlamak için geçirdiği zihinsel gelişimi mükemmel bir şekilde ele almış. Burjuvazinin acımasız yönlerini bütün çıplaklığıyla ortaya koyarken, diğer yandan alt tabakadaki insanların yaşadığı içler acısı durumu da gözler önüne sermiştir. Gün gelip toplumun kendisinden beklediği para, şöhret gibi olgulara ulaştığında ise karakterinden ödün vermeyen, tam aksine içinde bulunduğu burjuva toplumunun çıkarcı, iki yüzlü tavrını bütün netliğiyle görerek bu ahlaksız çoğunluğa uymayı reddeden bir insan profili de sunuluyor eserde. Tüm bu gerçeklerin hatırlatılmasının yanı sıra eserdeki en önemli nokta; maddi değerleri amaç edinmiş, karaktersiz bir toplumun dik durmak için tek başına mücadele eden bir insanı yok oluşa sürüklemesiydi bana kalırsa. Yaşayan bir beden ama çıkarcı insanların tavırlarına maruz kalıp ölen bir ruh...
Bu kaliteli eseri İş Bankası Yayınları'ndan okumak güzeldi fakat kitaptaki bazı kavramlara dair açıklamaların sayfanın altında verilmesi yerine kitabın son kısmına konulması kitaba dair olumsuz bir yöndü benim için. Zira her kavramda kitabın arkasına dönüp bakmak okuyucunun dikkatini dağıtıp, konudan uzaklaşmasına sebep olabiliyor. Yine de böylesine kaliteli bir eseri okumak için bu zahmete katlanmaya değer. Okumayı düşünen arkadaşlara şimdiden keyifli okumalar diliyorum. :)
520 syf.
·1 günde
Başından beri kendini anlattığını bilmiyordum. Martin eden , jack london'un ta kendisi ve hayat mücadelesidir. Dili neredeyse türk edebiyatından Sabahattin Ali gibidir. Açık ve yüreklilikle bir aşkı ,müthiş bir değişimi ve bir devri okumak isterseniz, kesinlikle göz atmalısınız.
520 syf.
·10/10 puan
Martin Eden'in yaşamı, başarıları, başarısızlıkları ve hayal kırıklığı günlerce çıkmadı aklımdan. Kitabın duygu yoğunluğuna kapılmadan okumak imkansız. kuşkusuz en iyi jack london kitabı.
İnsan denilen yaratığın zihninde yer etmiş olan; kendi renginin, inancının ve siyasetinin en doğrusu, en iyisi olduğuna ve dünyanın dört bir yanına dağılmış diğer tüm insanların kendisinden daha talihsiz konumlara sahip olduğuna inanmasına sağlayan o yaygın dar görüşlülük...
.." Onu afallatan onların cahillikleriydi. Sorunları neydi bu insanların? Eğitimlerine ne olmuştu? Martin'in okuduğu kitaplar onların da elindeydi. Nasıl olmuş da okuduklarından hiçbir şey alamamışlardı?.."
"Evet, müziğin jimnastiğini yapıyor ama içini, müziğin ruhunu kavrayamamış. Müziğin ona ne anlam ifade ettiğini sordum, bilirsin özellikle bunu hep merak etmişimdir; müziğe yaptığı, en önemli sanat olduğu ve kendisi için hayattan daha büyük bir anlamı dışında bir şey çıkmadı ağzından; müziğin kendine ne ifade ettiğini bilmiyordu."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Martin Eden
Baskı tarihi:
7 Kasım 2017
Sayfa sayısı:
504
Format:
Ciltli
ISBN:
9786059702607
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Eğitimsiz ve fakir bir denizci olan Martin Eden, varlıklı bir ailenin kızı Ruth’a âşık olur ve onunla bir gelecek kurabilmek adına kendini amansız bir mücadelenin içinde bulur. Sadece üst sınıflara ait olduğunu düşündüğü bilgi, kültür ve başarının peşine düşer ve onu edebiyat dünyasının en üst basamaklarına taşıyacak olan yazarlık serüvenine umut dolu bir adım atar. Fakat adım adım derin bir umutsuzluğa çekildiğinden habersiz olan Martin Eden'in hayatı artık asla eskisi gibi olmayacaktır.


Her sınıftan insana başarı ve zenginlik vaat eden Amerikan Rüyası’nın trajik sonuçlarını etkili bir dille ve acımasız bir gerçekçilikle anlatan Jack London, Martin Eden’i yazarken kendi yaşamından ipuçlarını da sayfaların arasına serpiştirmiştir.


Bir kişinin aydınlanma süreci üzerinden 20. yüzyılın toplumsal sorunlarına ayna tutan bu ölümsüz eseri, Handan Haktanır’ın özenli çevirisiyle sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 34,7bin okur

  • Bedirxan Geçit
  • Kbrygn
  • Ülkü Ateş
  • Medine yiğit
  • Barış Öztürk
  • Rüya Bozkurt
  • M. SEVEN
  • sevgi özkan
  • Tuğba öz
  • elifmine

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%14.5
13-17 Yaş
%8.7
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%22.1
35-44 Yaş
%22.7
45-54 Yaş
%4.7
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.1
Erkek
%23.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1 (130)
9
%0.6 (82)
8
%0.3 (40)
7
%0.1 (10)
6
%0 (4)
5
%0 (4)
4
%0 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları