Motosiklet Günlükleri

8,4/10  (11 Oy) · 
55 okunma  · 
8 beğeni  · 
2.024 gösterim
"Bizim gibi kaşifler burjuvalara otel parası ödemektense ölmeyi tercih ederler." Bu kitap, Che’nin 23 yaşında, yakın arkadaşı Alberto Granado’yla birlikte bir motosikletle çıktığı ilk Güney Amerika yolculuğunda tuttuğu günlüklerden oluşmaktadır. Che’nin derdi Amerika’yı keşfetmekti bir bakıma. Nitekim içindeki çağrıya uymamazlık edemeyip, üniversite eğitimini, ailesini, hatta ilk aşkı Chicniya’yı geride bırakarak yollara vurmuştu kendini. Çeşitli ülkeleri dolaştıkça ve özellikle cüzamlıların bulunduğu hastaneleri ziyaret ettikçe, gözlerinin önündeki tablo netleşmeye başlamıştı: Hem tüm insanlığı ikiye ayıran muazzam bölünme gerçekleştiğinde halkın yanında saf tutmaya karar veriyor, hem de tüm Amerika kıtasını Yankiler dışında bir melez ırka ait sayıyordu. Kadehini Birleşik Amerika için kaldıran bir Amerikalı!‘Lanetli’ insanlar tüm burjuvalardan çok daha yakındı bu sergüzeşte. Cüzamlıların Che’yi ve Alberto’yu sevmelerinin nedeni, bu iki kafadarın onlarla çekinmeden sohbet etmeleri, dertlerini dinlemeleri ve futbol oynamalarıydı mesela. Biz de bu arada Che’nin Albert Camus’yle ortak bir noktasını da keşfediyorduk: İkisi de kaleciydi.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9799752890251
 • Orijinal Adı:
  Diarios de Motocicleta: Notas de Viaje por América Latina
 • Çeviri:
  Osman Akınhay/ Adil Baktıaya
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ogün Işık 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bugünkü bilinen siyasi görüşünün ve duruşunun henüz oturmadığı, ancak tanışılacağı sıralarda yazılmış, 2 gencin Güney Amerika turunu anlatan günlük tarzı naif bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Ertuğrul 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bedenimi savaşa hazırlıyorum varlığımı muzaffer proletaryanın canavarca uğultusu yeni bir kuvvet ve umutla yankılansın diye kutsal bir tapınağa çevireceğim

Motosiklet Günlükleri, Ernesto Che GuevaraMotosiklet Günlükleri, Ernesto Che Guevara

Kitapla ilgili 1 Haber