Adı:
Mustafa
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055813154
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
NTV Yayınları
Can Dündar'ın "Mustafa" belgeselinin kitabı...

" Bu, bir kitap olmanın ötesinde bir hatıra defteri... bir günlük... bir hayat muhasebesi... eşsiz bir yaşamın belgesi...

Ömrü yollarda, savaşlarda, kavgalarda geçmiş bir liderin evrak-ı metrukesi..."

Son 15 yılda resmi - özel arşivlerden derlenen, yakınlarından edinilen, toplanıp biriktirilen ne varsa kılı kırk yararak süzüldü ve en önemlileri bu kitapta bir araya geldi.... 

Sayfaları çevirdikçe Atatürk'ün iç dünyasına doğru bir yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz. O'nun bugüne kadar gün ışığına çıkmamış fotoğraflarına bakacaksınız. 

Cebinden ayırmadığı not defterini karıştıracak uzun yollardan, savaş karargahlarından, otel odalarından yazdığı mektuplarını okuyacak, hasretini, yalnızlığını, unutulma kaygısını, hırslarını, ümitlerini paylaşacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)
232 syf.
·13 günde·7/10
Mustafa... Yıllardan beri kitaplığımda duran, bir türlü okumaya fırsat bulamadığım, Atatürk'e ilişkin bir araştırma yazısı. Araştırma yazısı dediğime bakmayın, bu kitabın belgeseli bile yapıldı. Hatta belgeseli izlenme rekorları kırarak kitabının önüne geçti.

Can Dündar ile ilgili de birkaç şey söylemeden kitabın incelemesine geçmek istemiyorum aslında. Gerçi birkaç şey değil, bir sürü şey söylemek, tartışmak istiyorum; ama kolaylıkla herkese "vatan haini" veya "Fetöcü" damgası vurulabilen böyle bir dönemde Can Dündar ile ilgili güzel bir şeyler söylemekten imtina ediyorum. Zira Can Dündar öyle bir insan ki, hemen hemen toplumun bütün kesimlerince sevilmeyen biri. Muhafazakarı da milliyetçisi de cumhuriyetçisi de sevmiyor adamı. Şahsen bu durumun sebebini, Can Dündar'ın iyi bir gazeteci olmasına bağlıyorum ben. Siz bağlamıyor olabilirsiniz, saygı duyarım. Can Dündar'a vatan haini(Pardon siz vatan haini Can Dündar mısınız?) diyebilirsiniz ya da son dönemin moda tabiri ile Fetöcü(Fetö ile işbirliği yaparak mit tırları haberini yapan Can Dündar) de diyebilirsiniz. Fakat benim böyle düşünmediğimi bilmenizi isterim. Bu noktada Can Dündar'ın kendisine Fetöcü diyenlere verdiği şu cevabını paylaşmakta fayda görüyorum: (http://sendika62.org/...ihine-baksin-366434/)

Kitaba gelirsek, yayımlandığı dönemden itibaren büyük tartışmaları da beraberinde getiren, Atatürk'ü sevenler ile Can Dündar'ın yollarını ayıran bir eser olmuştur. Nasıl olur da Atatürk'ü seven Can Dündar'ın Atatürk ile ilgili yazdığı bu kitap Atatürkçüler ile arasını açar? İşte bu kitabın püf noktası da tam olarak burada. Can Dündar, Mustafa Kemal'i anlatırken tüm çıplaklığı ve insani yönleri ile önümüze sunmayı tercih etmiş. Böyle olunca da Atatürk'ü taparcasına seven insanların pek tabii tepkisini çekmiş. Gerçekten de kitabın içerisinde Atatürk ile ilgili rahatsız edici bazı bilgiler mevcut. Hatta Atatürk'ün bir diktatör olarak önümüze sunulduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Atatürk'ü seven bir birey olarak bu tür bilgiler beni rahatsız etmedi açıkçası. Çünkü kulaktan kulağa dolaşan bazı söylentilerin gerçeklik payı olduğunu biliyordum. Can Dündar da gerçekleri gizlemeden ortaya dökmüş. Dediğim gibi, böyle olunca da ciddi tepki çekmiş. Mesela Yılmaz Özdil'in eleştirisini bu noktada sizlerle paylaşmak istiyorum:

"Sarhoş. Kafayı bulunca ağlayan... Hoyrat. Soğuk. Kalpsiz. Çevresine eziyet eden... İtiraz edeni asan... Arkadaşlarını satan... Milletten bihaber. Hatta milleti küçümseyen... (..) Batı hayranı. Sefa düşkünü. Zampara. Cephede bile karı-kız düşünen... Savaşmadığı için sıkılan... Ordu varken, çete kurmaya kalkan... Devrimleri intikam için yapan... Dinsiz. Kendi heykellerini diktiren... Megaloman. Bencil. Günde 3 paket sigara içen. Usul usul intihar eden... Yalnız. Çaresiz. Basiretsiz. Zavallı bir adam. Mustafa’daki Mustafa bu. Hak edilmiş bence Oscar... En azından Nobel." (Hürriyet / 4-11-2008)

Gerçekten de kitapta anlatılan Mustafa Kemal Atatürk, Yılmaz Özdil'in eleştirdiği gibi gösterilmiş. Aslında kitap, Atatürk’le ilgili yeni ya da hiç bilinmedik bir şey söylemiyor. Hepsi daha önce Atatürk hakkında yazılan kitaplarda olan şeyler. Fakat bazı bilgilerin hepsini bir arada okuyunca insan, haliyle şaşırıyor. Örnekler vermek gerekirse, bir kadının Atatürk yüzünden intihar etmesi, sol gözünün köre yakın derecede kötü görmesi, “Dağ başını duman almış” marşının ilk ne zaman öğrenildiği, kıyafet yarışmasında birinci olduğu, Türkiye’de kadınlı erkekli yapılan ilk düğünün damadı olduğu, evliliğinden pişman olduğu, içkiye ve sigaraya düşkünlüğü, sabahlara kadar eğlenmesi, kimsenin onunla görüşmek istememesi, dogmalara karşı çıkması, yaşarken heykellerini diktirmesi, en yakın arkadaşlarının idamını istemesi, tekrar evlendiği için annesine kızgın olması, karanlıkta uyuyamaması, eğlenceyi sevmesi, çocukluk travmalarını atlatamaması, basit ve sakin bir yaşama öykünmesi, kendine yapılan kötülüğü unutmaması, kindarlığı, gerektiğinde görüşlerini paylaşmadığı insanlarla da işbirliği yapması, yüksek egolu olması, acımasız kararlar alabilmesi ve sonuç olarak da mutsuz ve yalnız kalması gibi...

Bütün bunların yanında, asteğmen Kubilay'ın katledilmesinden sonra Atatürk'ün "Menemen'i lanetli kent ilan edip yakın!" talimatı, Şeyh Sait ile 46 müridini Diyarbakır'da astırması, en yakın arkadaşlarının bile idam edilmesini istemesi gibi olaylar bir arada anlatılınca insan haliyle "Ne oluyoruz yahu?" diye soruyor. Bazı şeylere inanıp inanmamak ya da gerçek olup olmadığına karar vermek sizin vicdanınıza veya inancınıza kalmış. İşte bu sebeple tarihe ve tarihi karakterlere hep tereddütlü yaklaşmışımdır. Çünkü tarih her zaman siyasetçilerin elinde kolaylıkla değiştirilmiştir. Gerçeğin ne olduğunu ise asla bilemeyeceğiz.

Nitekim, Mustafa Kemal Atatürk'ü farklı yönleriyle de tanımak isteyenler için ideal bir kitap. Hatta öyle bir kitap ki, Atatürk'ü taparcasına sevenler ile Atatürk karşıtlarının ortak sevdikleri bir kitap olabilir. Okumayı bilene ve ayrıntıları yakalayabilene çok şey anlatabilecek bir eser. Tavsiye eder miyim? Bu konuda bir şey söyleyemem size. Tavsiye edersem, belki ileride Fetöcü ilan edilebilirim. Kararı tamamen sizin hür iradenize bırakmakta fayda görüyorum.
232 syf.
·2 günde·Beğendi
Bu kitapta Mustafa Kemal' Atatürk' den daha çok, Mustafa' yı buluyorsunuz. Kaynaklarıyla samimi, güvenilir, bizden biri... Kitabı bitirdiğinizde, kendinizi sokağa çıkıp; " Yaşasın tam bağımsız Türkiye" dememek için zor tutacaksınız; belkide tutamayacaksınız.
232 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kütüphanemin en değerli kitaplarından biridir Mustafa. Özel baskısının güzelliği kesinlikle içeriğinin önüne geçmiyor dersem yalan olmasa da Atatürk'ün kendi el yazısından not defterlerini okumak; imzalı fotoğraflarına bakmak; Kurtuluş Savaşı haritalarını incelemek... Nasıl heyecan verici bir yolculuk, anlatamam. Oldukça kapsamlı bir içeriği olduğu da gözden kaçmamalı. Bilinmeyen birçok yönüne de ışık tutuyor. Bu muhteşem baskı, Can Dündar'ın kalemi ile de buluşunca muhteşem bir sonuç çıkmış ortaya.

Keşke daha çok okusak; daha çok okutsak; daha çok anlasak ve daha çok uygulasak.
232 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Ne söylenebilir ki Atatürk'ün yaptıklarını tekrar tekrar okumak ayrı bir keyif ayrı bir gurur. Bu kitapta bunları anlatan çok iyi hazırlanmış bir kitap. Aslında aynı isimli belgeselin kitabıdır. Önce belgeseli izlemişsiniz, kitabı sonra okumuşsunuz hiç mi hiç fark etmez tekrar tekrar okusanız ve izleseniz de yine izlemekten ve okumaktan sıkılmazsınız bana kalırsa. Tarih okumaktan sıkılanlar için bu kitap sıkmıyor da.Tavsiye ederim.
232 syf.
·Beğendi·9/10
Can Dündar'ın kaleminden çıkmış , çok güzel bir eser . Bitirirken gözlerim doldu diyebilirim . Özellikle Atatürk ve 4 mevsim tablosu ile biten sonda ...
232 syf.
·Beğendi·10/10
Usta İsim Can Dündar'dan tek kelimeyle harika bir eser. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ancak bu kadar güzel ve sade bir dille anlatılabilirdi. Tüm hayatı başarıları, sevinçleri, hüzünleri yaşadığı hayal kırıklıkları ve tabi ki özel hayatı. Kitabı okumaya başladığınızda Can Dündar'ın o sade yazılarında ki esintiyi mutlaka alacaksınız. Aynı zamanda kitabın resimli yazılmış olmasıda takdire şayan. Herkesin mutlaka kitaplığında olması gereken bir eser. Keyifli Okumalar
232 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Çok güzel bir kitap. Atatürk'ü tarih kitaplarının dışına çıkarıp insancıl yanlarıyla gösteriyor. Günlüğüne aldığı notlar dostlarına söylediği sözler ve aşkları. Her defasında da büyüklüğüyle kendisine hayran bırakıyor. Belgeseli de izlemesini tavsiye ederim beğenen arkadaşlara.
232 syf.
·Puan vermedi
Ataturk'un hayati hakkinda bugune kadar pek duymadiginiz bilgiler ve resimler iceren, kutuphanenizde bulunmasi gereken kitaplardan biridir. Kitabi okudugunuzda Ataturk'un bagimsizlik mucadelesini, vatan askini ve kendini vatan icin nasil feda ettigini daha ayrintili ve carpici olarak ogrenmis olacaksiniz. Kesinlikle tavsiye ederim. Ayrica kitapta yer alan resimler de basli basina bir eser niteliginde.
3 yıla yakın süren evliliğin ardından “En büyük hatalarımdan biri evlenmek” diyecekti:

“Ordular idare ettim, ama bir kadını idare edemedim.”
Can Dündar
Sayfa 121 - Ntv Yayınları, 2. Baskı
Mustafa Kemal, dini zihniyetin en fazla hakim olduğu, dolayısıyla hayal edilebilecek en gelenekçi ülkede en derin devrimi yapmış kişidir.
Can Dündar
Sayfa 138 - İthaki Yayınları, 2. Baskı, 3 Kasım 1927/Le Temps
“Çünkü çok iyi biliyorum ki, gün gelir, bu kalabalık, bizi linç etmek için de böyle toplanır.”
Can Dündar
Sayfa 134 - Ntv Yayınları, 2. Baskı
Gazi, ülkesinin geleceğini daha iyiye götürecek tarım, sanat ve her türlü konuyla yakından ilgileniyor. Hemen hemen her gün, toprağın en modern ve geliştirilmiş metodlarla işlendiği çiftliğine gidiyor. İdeali, ilmin her dalında çağdaş bir zihniyet ve modern araçlarla ülkesini değiştirmek.
Can Dündar
Sayfa 139 - Ntv Yayınları, 2. Baskı
“Memnular ve hurafeler üzerine kurulan birçok adetler ve an’aneler insanları düşünce ve harekette çok bağlamıştır.”
Can Dündar
Sayfa 162 - Ntv Yayınları, 2. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mustafa
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055813154
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
NTV Yayınları
Can Dündar'ın "Mustafa" belgeselinin kitabı...

" Bu, bir kitap olmanın ötesinde bir hatıra defteri... bir günlük... bir hayat muhasebesi... eşsiz bir yaşamın belgesi...

Ömrü yollarda, savaşlarda, kavgalarda geçmiş bir liderin evrak-ı metrukesi..."

Son 15 yılda resmi - özel arşivlerden derlenen, yakınlarından edinilen, toplanıp biriktirilen ne varsa kılı kırk yararak süzüldü ve en önemlileri bu kitapta bir araya geldi.... 

Sayfaları çevirdikçe Atatürk'ün iç dünyasına doğru bir yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz. O'nun bugüne kadar gün ışığına çıkmamış fotoğraflarına bakacaksınız. 

Cebinden ayırmadığı not defterini karıştıracak uzun yollardan, savaş karargahlarından, otel odalarından yazdığı mektuplarını okuyacak, hasretini, yalnızlığını, unutulma kaygısını, hırslarını, ümitlerini paylaşacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 79 okur

  • Hilal Oral
  • Havva Hande Günoğlu
  • Mert Çalışkan
  • SEÇİL
  • Cuma PAK
  • FÜSUN AYDEMİR
  • Özlem Evren
  • Batuhan Aydın
  • Mete Karagöl
  • toranj

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.4 (18)
9
%21.1 (8)
8
%18.4 (7)
7
%13.2 (5)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0