Nevrozlar Psikanalize Giriş

8,6/10  (9 Oy) · 
27 okunma  · 
10 beğeni  · 
713 gösterim
Freud'un 1916-1917 yılları arasında geniş bir dinleyici kitlesine vermiş olduğu temel psikanaliz konferansları üzerinden kaleme aldığı Psikanalize Giriş'in nevrozlarla ilgili kısmı olan bu kitap, toplam 16 ders niteliğindeki bölümden oluşuyor.

Nevrotik semptomların da en az yanılgılar ve düşler kadar anlam taşıdığını ve bu semptomların onları açığa vuran insanların yaşamlarıyla doğrudan ilişkili olduğunu söylüyor. Saplantı nevrozu, travma nevrozu, direnme ve bastırma, cinsel yaşamın etkileri, korku, narsizm ve aktarım gibi başlıklar üzerinden psikanalizin çerçevesini genişletirken, sağlıklı insanlarda da görülen nevrotik belirtileri örnekler üzerinden ortaya koyuyor.

Freud'un, psikanalizi öğretmek amacıyla hazırlamış olduğu bu değerli eserde, 30 yıllık araştırmalarının özetiyle beraber geliştirmekte olduğu psikanaliz kuramının temellerini bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786050202472
 • Orijinal Adı:
  Vorlesungen Zur Einführung In Die Psychoanalyse
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
nazey 
 07 Ağu 12:03 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okurken en çok dikkat ettim şey savunma makanizmasıydı. Psikanalizi, psikatriye kanıtlama çabasını, Sürekli psikanalize yapılan eleştirileri alt etme çabasını...görüyordum. Kitabın ilerleyen yerlerinde fark ettimki bazı yerlerde öğrencilerine cevap veriyor. İlk başta bunu anlamak baya güç.
Okurken dikkatimi çeken diğer bir nokta 'doğru soru' meselesi. Kendimdeki eksikliğin farkındaydım ama daha da farkına vardım. Evet bir psikolog yada bir doktor değilim konuya o kadarda hakim olmadığımdan doğru soruları bilmem doğal belki . Ama kaçmam için bahane olmamalı. Bu yüzden Socrates i biraz daha okumaya karar verdim.
Öncelikle psikanalizin kurucusu olarak bildiğimiz Freud, bütün içtenliğiyle başka başka insanlardan elde ettiklerini isimleriyle ve kaynaklarla ortaya koyuyor. Mitolojiyi ne kadar hakim olduğu, vakalarda bunlarını kullanışı ilgi çekici. Okurken başka başka bilgilere de sahip olabileceğiniz bir insan.
Say yayınları Freudun Psikanalize Giriş derslerini kitaplaştırmış ve bu kitapta serinin 2. kitabıdır. İlk kitaptan bağımsız gayette anlaşılırdır. Ama bir temel istiyor, yoksa oldukça zorlanılacak bir kitap. Ben
pedagojik formasyon aldığımdan çoğu şey pekişti. Çoğu diyorum çünkü aldığım eğitimle kitaptaki bazı yerler çatıştı. Bunlar basit gerçeklerdi ama olsun iki güvenilir kaynağın bir konuda farklı çeşitlemeler getirebildiğini gösteriyor. Aldığımız eğitimde merkezde tuttulan kavramlarla bu kitapta merkezde tutulanlar farklı gibi. Bu da eğitim verenlerin, çevirenlerin, zamanla değişenlerin ... Etkisi olsa gerek.
Kitap bir psikoloğun/ psikiyatristin ( okurken buna takılmamışım) duruşunu yaklaşımını anlatıyor. Nevrozun ne olduğu , nasıl gerçekleştiğini, mühim olanın bunun köklerine gitmek olduğunu, klinik olması için bunun var olup/ olmaması değil eşiğinin ne kadar olduğuna değiniyor. Pedagojik formasyonda aldığımız dönemler, libido, bilinç bölgeleri... yüzeysel ama yeterli şekilde anlatılıyor.
Nevrozlar aslında bir yanılsama gerçek geçmiş yaşantılarımızda/ yaşayamadıklarımızda. Bunu ortaya koymak işte bütün mesele bu. Çünkü bilgi ne kadar değerliyse o kadar katman altımda ve o kadar çarpıtılmış.
Kitap bir önceki kitaba göre daha teorik. Örnek sayısı o kadar azki bilgi çok havada kalıyor. Freud bunu tekniği öğrenince gerisinin geleceğini söyleyerek bilinçli bir şekilde yaptığını fark etiriyor. Uygulamalı şekilde anlatım olmadığından uygulama yapmanız makul görünmüyor ( diğer yorumda okuduğum için değindim.) Ama bunun eğitimini alıyorsanız tabiki uygulamayla daha iyi öğrenilir.
İnanılmaz bilgi ağırlıklı bir kitap ve bazı farklı kulvarla ilişki içinde bakıldığında çok daha fazla öğretici.
Aklımda kalmışken şuna da değinmek istiyorum. Bilme eylemini derecelendirmesi beni etkilemişti. Öğretmen olarak çocuklara bir şeyler öğretiyoruz. Bilginin havada çaresiz kalışını görmüş ama ifade edememiştim çoğu zaman ama burada o kadar güzel ifade etmişki kendime kızdım.

Anıl Çapraz 
01 Ağu 20:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Freud'un neden bu kadar meşhur olduğunu anlamak için okumak gerek bu kitabı. Nevrozlar fazlasıyla terimsel özellikle psikoloji öğrencileri kesinlikle okumalı, freud'un yaklaşımı a.b.d ve avrupa çevresinde şu an için her ne kadar kabul görmese de Türkiye için bu söz konusu değil zaten Türkiye' de kabul görmesi de mantıklıdır çünkü freud'un yaklaşımı ülkemizin yapısı, kültürü ve aile ilişkileri sebebi ile rahatça bağlantı kurulabilir ve çözüm odaklı kullanılabilir durumdadır. Bunların dışında kitap freud'un derslerinden derlenmiştir bu durum da insana freud'un dersinde onu dinliyormuşsunuz hissiyatı verir. Son olarak her seyi bir kenara bırakırsak freud'un akıl yürütme ve yorumlamasında eşsiz zekasını görmek içın bile okunmalıdır.

abdullah bektaş 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Güzel bir bilimsel çalışma örneği, uygulamalı bir şekilde okunduğunda insan'a yarar sağlayabilecek bir kitap.

Kitaptan 5 Alıntı

nazey 
22 Haz 18:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Belki evliliğinden yakınamadığı için, hastalığından yakınma yoluna başvurur kadın.

Nevrozlar, Sigmund Freud (Sayfa 201 - Say Yayınları, Çeviren: Kamuran ŞİPAL)Nevrozlar, Sigmund Freud (Sayfa 201 - Say Yayınları, Çeviren: Kamuran ŞİPAL)
nazey 
 19 Haz 21:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Üzerine bir yargıya varmak istediğiniz malzemeye aşina değilseniz, en üstün yargı yeteneği bile bir işinize yaramayacaktır.

Nevrozlar, Sigmund Freud (Sayfa 24 - Say Yayınları, Çeviren: Kamuran ŞİPAL)Nevrozlar, Sigmund Freud (Sayfa 24 - Say Yayınları, Çeviren: Kamuran ŞİPAL)
nazey 
19 Haz 21:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bazen birileri eleştirir, neden inat ediyorsun diye?
Benim gibi böyle çetin çalışmalar sonunda bir kanıya varmışsanız, bu kanıya biraz diretken bir tutumla bağlı kalmayı bir ölçüde hak etmiş olmalısınız.

Nevrozlar, Sigmund Freud (Sayfa 26 - Say Yayınları, Çeviren: Kamuran ŞİPAL)Nevrozlar, Sigmund Freud (Sayfa 26 - Say Yayınları, Çeviren: Kamuran ŞİPAL)
nazey 
19 Haz 21:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başarıya giden yolda her zaman birleri vardır
çünkü biliyorsunuz ki her buluş tümüyle tek bir kişinin eseri değildir; kaldı ki, mutlaka başarının onurunu her zaman bunu hak eden kişi taşımaz

Nevrozlar, Sigmund Freud (Sayfa 41 - Say Yayınları, Çeviren: Kamuran ŞİPAL)Nevrozlar, Sigmund Freud (Sayfa 41 - Say Yayınları, Çeviren: Kamuran ŞİPAL)
nazey 
22 Haz 17:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan psikolojisini siyasete benzetiğim paragraf
Represyon(bastırma) açısından duruma bakmanın önemini kavramamız, birbiriyle çatışan iki taraftan birine, hem de çatışmadan zaferle çıkan tarafa kavgayı kesin karara bağlayacak yargıçlık görevini tanımaktan kaçınmamız için uyarır bizi. Ben'in söylemlerinin bizi yanıltabileceği konusunda hazırlıklı bulunuruz. Ben' e inanılacak olursa, her bakımdan etkinliği elinde tutan kendisidir. Örneğin, septomlarını da kendisi istemiştir ve oluşturmuştur.

Nevrozlar, Sigmund Freud (Sayfa 198 - Say Yayınları, Çeviren: Kamuran ŞİPAL)Nevrozlar, Sigmund Freud (Sayfa 198 - Say Yayınları, Çeviren: Kamuran ŞİPAL)