Odd ve Ayaz Devleri

7,3/10  (6 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
527 gösterim
2009 yılında Mezarlık Kitabı'yla Newbery Medal alan Neil Gaiman'dan zekice kurgulanmış eğlenceli bir roman...

Konusunu geleneksel Nors mitolojisinden alan Odd ve Ayaz Devleri, okuru devlerin ve Tanrıların ülkesinde vahşi ve büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.

Vikingler döneminde, Norveç'te bir kasabada Odd isimli bir çocuk yaşar. Odd hep çok şanssız bir çocuk olmuştur. Küçük yaşta babasını kaybeder, ağaç keserken bir ayağını sakatlar... Üstelik bir türlü bitmeyen kış Odd'un kasabasında yaşayan herkesin aksileşmesine neden olur.

Odd kasabadan ormana gittiği bir gün ayı, tilki ve kartalla karşılaşır. Bu üç sıradışı hayvanın Odd'a anlatacakları bir hikâyeleri vardır. Odd, bu üç hayvanla karşılaştıktan sonra kendini hayal edebileceğinden çok daha tuhaf bir maceranın içinde bulur: Şimdi Odd, Tanrılar şehri Asgard'ı Ayaz Devleri'nden ve kendi kasabasını bitmek bilmeyen kıştan kurtarmak zorunda...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786053752622
 • Orijinal Adı:
  Odd And The Frost Giants
 • Çeviri:
  Emine Ayhan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
angelsbooks 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Yıldız Tozu‬ filmini izlediğimden beri merak ettiğim yazar Neil Gaiman'la nihayet tanıştım. Kitap kısa ve puntoları büyük. Kolay okunur cici bir hikayesi var. Oğlum için saklayacağım kitaplara bir yenisi daha eklendi.

Mujurey 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · 8/10 puan

Nors mitolojiisi baz alınarak yazılmış, günümüzün masal ihtiyacını karşılayan şirin bir kitap.
Farklı mitolojilere ve tanrılara ilgi duyan her türlü fantastik severin okuması gerek. Çocuk kitabı diyerek geçiştirmeyin. Zaten fantastik kitap olsun da bizim olsun diye düşünenler çocuk kitaplarını ve çizgi filmlerini bir kenara bırakacak kadar büyümemiştir sanıyorum. Umarım yalnız değilimdir.
Odd'u bi yerden tanıdığımı hissettim. Ve ilerleyen sayfalarda How to Train Your Dragon (2010) animasyonundan Hiccup geldi aklıma. Gerçekten çok benziyorlar.

Seda 
13 Kas 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Çocuklar için yazılmış bazı kitaplar vardır, yaşınız kaç olursa olsun her dönemde beğenerek okursunuz bu kitapları. Mesela Alice Harikalar Diyarında, Oz Büyücüsü, Pinokyo, Andersen Masalları, vb. Odd ve Ayaz Devleri ne yazık ki bu kategoriye girmeyen bir kitap. Çocuk kitaplarını çok sevmeme karşın bu kitabı sıkılarak okudum. Bu durum, belki de yazarın yer verdiği İskandinav mitolojisi ve tanrılarının kitaplara ve filmlere gereğinden çok malzeme yapılmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Odd'un aile hikayesi biraz da Stephen King'in Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar kitabında geçen hikayeyi hatırlattı bana. Odd ve Ayaz Devleri çocuğunuz için belki iyi bir seçim olabilir, ama Nors mitolojisinden bıkkınlık geldiyse eğer sıkılmanız olasıdır.