·
Okunma
·
Beğeni
·
15,3bin
Gösterim
Adı:
On Bir Dakika
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750703707
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
On Bir Dakika
On Bir Dakika
On Bir Dakika
On Bir Dakika, dünyanın en eski mesleği üzerine kurulu bir aşk masalı. Paulo Coelho'nun kahramanı güzeller güzeli Maria, pek çok genç kız gibi iyi bir eş, sakin bir yuva değil, serüvenler, aşklar, zenginlikler hayal etmektedir. Bu hayallerin peşine takılıp ülkesinden çok uzaklara, İsviçre'ye sürüklenir. Dilini bilmediği yabancı bir dünyada, hayallerini gerçekleştirmek uğruna garip serüvenlere karışan genç kadının cesareti yanında ilkeleri de sınanır. Maria, birçok kadının ömür boyu adımını atamadığı bir eşikten geçmektedir: kendini, bedenini, ruhunu ve cinselliğini tanıma. Aşk ve cinsel özgürlük, zenginlik ve yoksulluk, utanç ve cesaret, çıkar ve özveri, söz simyacısı Paulo Coelho'nun Maria için katı gerçeklerle dokuduğu düşler dünyasının çelişkileri. Maria'nın serüveni nasıl biterse bitsin, her şeye rağmen 'Dünya yalnızca on bir dakika süren bir şeyin çevresinde
240 syf.
Gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilmiş, çoğumuza çok uzak aşina olmadığımız bir yaşam serüvenini anlatan, anlamamız için elinden geleni yapan ve farklı bakış açıları katacak bir kitap. Kendine çeken akıcı anlatımıyla yer yer kendi düşüncelerimi bulduğum yer yer hayret ettiğim, Maria'ı anlamakta zorlandığım ama hoşuma giden bir roman oldu.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Paulo Coelho, okurun ruhuna üfleme sanatında gerçekten kendini aşmış bir yazar. Hangi kitabını açıp okusanız bu hissiyatı insana olabilecek en güzel şekilde verir.

Yazarın üslubu öylesine akıcı ve uyumlu ki, insan kitabı okuyunca boşa söylenmiş söz veya boşa söz edilmiş konu göremiyor.

Gel gelelim bu esere..
"ON BİR DAKİKA" eseri yazarın bir fahişenin hayatında yaşamış olduğu serüveni anlatan bir eser. Burdaki ana karakterin adı Maria'dır.

Maria, işinin verdiği etkiyle insanları sadece cinsel ilişkiden ibaret görmeyen, insanın her ne kadar para için böyle bir işte çalışıyor olsa da, kendi benliğine ait olan, yaşadığı bu hayattan uzak kalmaya çalışan ve bu derece bir işin bile insanın ruhuna etki etmeyeceğini kanıtlamaya çalışan bir karakter.

Yazar Maria'ya verdiği rolde, Maria'nın sıradan fahişelik hayatını sürdürürken Ralf Hart adında genç bir ressamla tanışıp ve bu ikili arasında oluşacak olan aşkın, kendisinin defalarca yaptığı bütün cinsel ilişkilerin üstünde tutabilecek bir gücün olduğu mesajını vermiş. Peki nedir bu güç? Sadece masumluktan ve kalpten gelen saf katıksız bir aşk.

İnsan dünyasına bir fahişe gözüyle bizlere yansıtmaya çalışan yazar, insan dünyasının çok büyük bir hakimi olduğunu hissettiriyor. Kurduğu çoğu ifadeyi insan okuyunca hem hayretlere düşüp hem de yazarı bu inceliği yakaladığı için takdir etmemek elde değil.

İyi ki yazmışsın Paulo Coelho. İyi ki yazmışsın.. Serüvenlerin adamı olan bu yazarı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Hangi kitabına dokunursanız dokunun, kitabın sonunda farkedeceğiniz tek şey kitabın da size, ruhunuza dokunmuş olduğu olacaktır...
238 syf.
·2 günde·5/10
Eskiden Paulo Coelho kitaplarını okurken derin bir haz alırdım. İşlediği konulardan dolayı manevi olarak huzurlu olurdum. Yine aynı tadı almak ve hissetmek için On Bir Dakika kitabına başladım ama hayal kırıklığı oldu benim için. Bu sefer Coelho olayları yüzeysel anlatmış. Karakterin içine girememiş. Ya da bana öyle gelmiş olabilir.

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar, Maria adında bir fahişe varmış... Kitap bu cümlelerle başlıyor. Sonrasında Maria'nın çocukluktan başlayarak ilk aşkına, ilk hayal kırıklığına, kendini keşfine ve hayallerini gerçekleştirmek üzere İsviçre'ye gitmesi şeklinde devam ediyor. Konu olarak cinselliğin ağır bastığını söyleyebilirim. Bunlar spoiler değil kitabın arka kapağında bunlardan bahsediyor zaten.

Diğer özelliklerine gelecek olursak dili oldukça akıcı, anlaşılır bir şekilde ilerliyor. Daha ruhani bir şeyler okuyacağımı sanmıştım ama Coelho cinselliği ön plana koyarak beni şaşırttı. Bu açıdan hayal kırıklığına uğradım. Umduğumu bulamadığım için beş puan verdim ama okumayı düşünenlere tavsiye edebilirim. Keyifli okumalar.
240 syf.
·9/10
Tamamen özgür bir iradeden bahsedilebilir mi?
Ya da başka bir deyişle tamamen özgür bir iradenin gerçeklikte karşılığı var mı?
Varolmak, yaşayabilmek, yaşamak - öğrenerek, keşfederek, boyun eğerek, direnerek, kabullenerek- kendi hür iradenle tercihlerini yapabilmek, mümkün mü?
Yaşam bazen kendi tercihlerini sunmuyor mu? Koşullarında oluşmuş doğal seyrinde hangi özgür iradeden söz edilebilinir?
Bedenlerimiz, benliklerimiz, ruhlarımız özgürleşmeden..
Bu kitap bir kadının hikayesi... Bedenini, ruhunu, benliğini, dişiliğini, kadınlığını, cinselliğini hatta özünü tanımaya çağıran gerçek yaşamdan alınmış bir yalnızlık kitabı...
Aynı zamanda bir kadın üzerinden bir erkeğin de hikayesi..
Bedenini daha iyi yaşam uğruna pazarlalayan Maria adında bir kadının; aşka, güvene, acıya, hazza, arzuya,yalnızlığa, cinselliğe, sekse, erkeğe bakışını anlatan, tuttuğu günlüklerle de yüzleşen, sorgulayan bazen de kabullenen, kayıtsız kalan oldukça sürükleyici ve etkili bir kitap...
Her kadının yaşamında bir “on bir dakikası” var! desem;
Her kadının içinde bir “Maria” var! desem yanlış mı olur?...
Fahişeliği sözlük anlamından çıkaran bu kitap sayesinde onurumuzdan, karakterimizden, cinselliğimizden, benliğimizde vazgeçtiğimiz kimi zamanlar adına her kadın biraz fahişedir dersem çok mu yanılırım? Kimi eşinin, kimi sevgilisinin kimi dostunun kimi hayatının..
Ya da çok başka bir soru en masumcasından; özgürce cinselliğini keşfederek yaşayabilecek kaç kadın var??
— tüm kabullenişleri tüm kutsallarınızı yok sayarak ???
Kitapla Kalın
240 syf.
·10 günde·8/10
İlk kez bu kadar ince bir kitabı elimde oyaladım. Başka sebepler de dahil olmak üzere kitabın kendisi bu süreci uzattı malesef. Paulo'nın yazı diline, akıcılığına ve karakterlerin ruhlarını bize en iyi şekilde yansıtmasına bayılıyorum. Gerçekten bu konuda başarılı bir yazar. Kitap Maria'nın başka bir ülkedeki serüvenini anlatıyor. Ama tek bir yönüyle ele alınmış bu. Yaptığı meslek ve ona hissettirdikleri hem başından geçenlerle hem de günlükleriyle aktarılmış. Kitabı elimde fazla oyaladığımdan belki ama çok da hayran kalamadım. Hayran kaldığım tek şey yazarın muhteşem anlatımıdır. Okuma tercihini size bırakarak iyi okumalar dilerim: )
240 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Gerçek bir hikayeden esinlenmiş bir hikaye... Oldukça akıcı bir kitap hiç sıkılmadım. Hatta sindire sindire okuduğum bir kitap oldu. Bana çok şey kattığını açık yüreklilikle söyleyebilirim. Dilerim herkes için öyle de olur.
240 syf.
On bir dakika, kitabın ortalarına gelene kadar hatta bazı sonuna gelen kimseler için cinsel içerikli bir sayfa yığınından ibaret olabilir. Ama özümseyerek okunursa altında yatan anlamların kavranabileceğini düşünüyorum.
Cinsel kavramlar, haz, tutku halen konuşmaktan çekinilen konular arasında bulunuyor. Seksin sadece bedenlere hitap ettiği, kişinin bu sürecte partneriyle doğru iletişim kurmak yerine hoşlanılmayan dokunuşlara sabırla karşılık vermesi daha doğru sayılıyor. Aslında cinsellikte bu tabular yer olmadığını Paulo Coelho gözler önüne seriyor.
Fahişe olarak adlandırılan Maria kalıplaşmış yargılar içinde boğulurken bir yandan da hayallerini kendine rehber edinerek nefes almaya çalışan genç bir kadın. Onun kurtuluşu ünlü ressam Ralp 'ın elinden olacak. Aşka inancını kaybeden Maria, sevmeyi tekrar Ralp' ın ruhunda bulacaktır. Seks onların arasındaki birinci mevzu değil, ruhlarını buluşturan bir köprü vaziyeti dedir
240 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sessiz bir ortamda kahve ile beraber okunmaya uygun bir kitap. Paulo Coelho mükemmel bir yazar. Bu kadar geç keşfettiğim için şanssızım belki ama bu yazarı anlayabilecek olgunluk seviyesinde yani anlayarak okuyor olduğum için de şanslıyım. Bu kitap ve bu yazar doğru zamanda doğru yerde olmak gibi benim için. Bir kadın olarak toplumsal kalıplardan uzak dürtüselliği anlatışından öyle etkilendim ki. Maria aslında bütün kadınları temsil ediyor. O birinin kızı, maceracı, iflah olmaz bir aşık, bir anne, bir öğrenci, bir öğretmen ve de bir fahişe. Yani aynı anda her şey. Tıpkı biz kadınlar gibi.
240 syf.
Özlemişim Paulo Coelho okumayı.Söz simyacısı Coelho,her kitabında farklı bir ruh dantelası örer.Bu dantelanın her ilmeğinde de yüreğimizin en saklı köşelerine dalga misali vurur.

Bu kitabı;
Eğer hayat sizin içinde ruhsal bir yolculuksa,tabularınızdan uzaklaşma cesareti gösterebiliyorsanız,insanlara ve yaşadıkları yaşamlara ön yargısız olma bilgeliğine erdiyseniz,
her yaşamın ve her durum ve davranışın bir hikayesi ve nedeni olduğu idrak edip,empati yapabilme arifliğine erdiyseniz veya
ermek istiyor bazen yine de kendinizi basma kalıp yargılardan kurtaramıyorsanız, okuyun.


Kitabın mesajlarından;
"Her insanın bedenine değil ruhuna dokunan insanlara ihtiyacı var."

Ben kendinde ruh barındıran bir beden değil, beden denen görünür bir parçası bulunan bir ruhum.”
240 syf.
·14 günde·9/10
Henüz daha yarısındayken yazmaya başladım düşüncelerimi, daha doğrusu hislerimi. Uzun zamandan sonra ilk defa bir kitap beni bu kadar etkiledi çünkü sevgi(sizlik) bakımından Maria bana çok yakındı, bizzat onu içimde yaşadığım oldu. Yüreğim buruk, gözlerim dolu yazıyorum bunları. Belki çok tasvip edilen bir kadın biçiminde çıkarmadı Paulo Coelho karşımıza onu ama hisleri... hisleri bi’ çoğumuza yakındı. Onun da dediği gibi “aşklarım doğmadan ölüyor”.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
On Bir Dakika
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750703707
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
On Bir Dakika
On Bir Dakika
On Bir Dakika
On Bir Dakika, dünyanın en eski mesleği üzerine kurulu bir aşk masalı. Paulo Coelho'nun kahramanı güzeller güzeli Maria, pek çok genç kız gibi iyi bir eş, sakin bir yuva değil, serüvenler, aşklar, zenginlikler hayal etmektedir. Bu hayallerin peşine takılıp ülkesinden çok uzaklara, İsviçre'ye sürüklenir. Dilini bilmediği yabancı bir dünyada, hayallerini gerçekleştirmek uğruna garip serüvenlere karışan genç kadının cesareti yanında ilkeleri de sınanır. Maria, birçok kadının ömür boyu adımını atamadığı bir eşikten geçmektedir: kendini, bedenini, ruhunu ve cinselliğini tanıma. Aşk ve cinsel özgürlük, zenginlik ve yoksulluk, utanç ve cesaret, çıkar ve özveri, söz simyacısı Paulo Coelho'nun Maria için katı gerçeklerle dokuduğu düşler dünyasının çelişkileri. Maria'nın serüveni nasıl biterse bitsin, her şeye rağmen 'Dünya yalnızca on bir dakika süren bir şeyin çevresinde

Kitabı okuyanlar 2.630 okur

  • A.Y
  • anemoia
  • Yasemin
  • A.ayrı
  • Mehmet
  • Erkin Kursunlu
  • Süleyman Ejder cenik
  • Rabia Boyalı
  • Ramazan Tekdemir
  • Melodi Karabulut

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.2 (1)
7
%0
6
%0
5
%0.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları