Piano Piano Bacaksız Evimizin İnsanları

7,7/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
533 gösterim
"Hemen hepimizin düşü ve coşkuyu olanca bağımsızlığımızla yaşadığımız o çocukluk yaşlarımızdan bende iz bırakan insan ve olayları yazmaya çalıştım bu kitapta (...) Yarım yüzyıl önce beş ile on üç yaş arası birlikte yaşadığım o insanları anlatırken onlara hiç haksızlık etmemeye çalıştım. Ne anlattımsa iyi ve kötünün ötesinde, yani insanları yargılamadan anlatmaya çalıştım. Yüreğimizle yaşadıklarımızı ortaya koymak, düşünerek yaşadıklarımızı ortaya koymaktan ne kadar da zormuş."
-Kemal Demirel-

İkinci Dünya Savaşı öncesinin karanlık günlerinde, İstanbul'da, eski zamanların harap konaklarının sakinleri, yoksulluk, korku ve güvensizlik içinde birbirlerine sarılırlar. Piano Piano Bacaksız'da, küçük bir çocuğun hayal gücüyle genişleyen dünyası, bu kuru ve renksiz, acı dolu dünyayı yutar, masumiyetiyle dipsiz kuyulardan yukarıya umut ışıkları çeker. Yazar Kemal Demirel'in gerçek yaşamöyküsünden esinlenerek yazdığı Piano Piano Bacaksız, gücünü işte bu umut ışıklarını, kendi çocukluğundan, günümüzün çocuklarına aktarabilmesinden alıyor.

Kuşaklar boyu renkli karakterlerinden, sürükleyici hikâyesinden ve samimiyetinden bir şey kaybetmeyen Piano Piano Bacaksız, bir Türk Edebiyatı klasiğidir. Bu klasik yapıttan sinemaya uyarlanan aynı adlı film de, Türk Sineması'nın klasikleri arasında yerini almış; Oscar ödüllerine aday adayı olan ikinci Türk filmi olmuştur.
(Arka Kapak)

"Hangi yaşta olursak olalım kendimize sormalıyız: Neyi yaşamamız gerek, biz neyi yaşıyoruz? Önemli olan bu..."
(Piano Piano Bacaksız)

Kitabı çok sevdim hatta o güzel film uyarlamasından daha da çok sevdim.
Dili çok samimiydi , zarif , güzel bir sadelikteydi.
Hikayesinde ise çocukluk anılarının saf güzelliği vardı.
En sevdiklerim listeme bir kitap daha eklendi bile;)

Mehmet Kesdal 
 29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabı okuduktan sonra şaşırdığım tek nokta , neden bu kitabı bu kadar az kişinin okumuş olduğuydu.Acaba tavsiye mi edilmemişti?İnanın çok şaşkınım.Gizlenmemiş, utanılmamış bir geçmişe, çocuk gözüyle, elma şekeri tadında bir bakış.Keşke daha önce okusaydım.

kevser 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Samimi, duygu dolu bir kitap. Kitaptaki karakterler etik açıdan pek uygun olmasa da yazar o insanları bile yücelte yücelte anlatmış. Kitabı okuduğumda eski zamanların hırsızları bile harika insanlarmış, deyiverdim. Bu düşüncemin doğruluğuna inanmasam bile. Okunabilecek, sıkmayan bir kitap. Yazarın geçmişindeki insanlara vefa borcu gibi olmuş.

İLKNUR İLÇİN İLKER 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

sıcak,samimi,kimi yerde güldüren, düşündüren ve (bence ) şükretmenin ne demek olabileceğini hissettiren bir kitap.Yazarımız Kemal Demirel'in gerçek yaşam öyküsünden esinlenerek yazdığı bu kitap çocuklukta herşeyin ne kadar masum olabileceğini,o kadar yaşanan sıkıntılara rağmen hiç bir zaman Umut etmekten vazgeçmediğini anlatan bir kitap :)

Kitaptan 7 Alıntı

Oysa günümüzün insanlarının bir sorunu var: zamanı geçirmek. Sanki yaşamaya mahkum olmuşlar da bu cezalarını nasıl çekeceklerini baş sorun etmişler.

Piano Piano Bacaksız, Kemal DemirelPiano Piano Bacaksız, Kemal Demirel

Çok iyi bilirsin, bir insan ancak bir anı gerçekten yaşarsa, onu her anımsayışında da yaşar.

Piano Piano Bacaksız, Kemal DemirelPiano Piano Bacaksız, Kemal Demirel

Bana öyle geliyor ki, ortam ne olursa olsun,kendine saygı duyarak, insanı ve insan onurunu koruyarak yaşamak olası...

Piano Piano Bacaksız, Kemal Demirel (Sayfa 62)Piano Piano Bacaksız, Kemal Demirel (Sayfa 62)
Ahsen B. 
 28 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanın yoksulu, üstelik çocuksa benim gibi, barıştan yanadır yani umuttan yana."

Piano Piano Bacaksız, Kemal DemirelPiano Piano Bacaksız, Kemal Demirel

"Hangi yaşta olursak olalım kendimize sormalıyız: Neyi yaşamamız gerek, biz neyi yaşıyoruz? Önemli olan bu..."

Piano Piano Bacaksız, Kemal DemirelPiano Piano Bacaksız, Kemal Demirel

"Her şeyin sevgi için var olacağı, sevgisiz hiçbir şeyin asla yaşayamayacağı bir dünya içinde var olmak ne mutluluktur..."

Piano Piano Bacaksız, Kemal DemirelPiano Piano Bacaksız, Kemal Demirel
Mehmet Kesdal 
 29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kerim Dayıya mektup.
"Kerim Dayı ,eline para geçirdiğin zaman har vurup harman savurma , kendine bir iş kur, yeme paramı, " deyince, sen uzandığın yerden , Karadenizli ağzıyla, "Ben çeyif adamıyım, çeyif" diye yanıt verdin. Ama Kerim Dayı, sen bu sözleri söylerken yırtık pantolonun ağından için görünüyordu, ayağında donun yoktu.Söylediğim gibi, sen de başka bir masaldın Kerim Dayı.

Piano Piano Bacaksız, Kemal Demirel (Sayfa 64 - Epsilon yayıncılık.2. baskı, 2006.)Piano Piano Bacaksız, Kemal Demirel (Sayfa 64 - Epsilon yayıncılık.2. baskı, 2006.)