Piyanist

5,6/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
703 gösterim
Piyanist aykırı, çarpıcı, rahatsız edici bir aşk hikâyesi.

Birileri, sıradan birileri, bir gün gelip hayatın ve cinselliğin içindeki şiddeti görünür kılar. Ruhsal acıdan bedensel acıya sığınılır, avcı avlanır, zarar gören zevk alır, aşağılayan yücelir, sonra hepsi yer değiştirir. Bir kadının zihninin cinsel kıvrımlarında gezinen Elfriede Jelinek tabuları sıradanlaştırmanın yollarını bu anlatıyla zorlayarak uçurumlarda geziniyor.

Piyanist 2004 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Avusturya'nın en ünlü yazarı Elfriede Jelinek'in başyapıtı. Michael Haneke'nin kitaptan uyarladığı ve 2001'de Cannes Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu ve büyük ödülü alan film büyük beğeni toplamış, yankı uyandırmıştı. Türkiye'de 2002 yılında yayımlanan, yargılanan ve yasaklanan kitap, şimdi sansürsüz olarak yeniden okuru huzursuz okumalara davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786055904784
 • Çeviri:
  Süheyla Kaya
 • Yayınevi:
  Notos Kitap
 • Kitabın Türü:
İlayda G. 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 8/10 puan

Zorlanarak okuduğum bir kitap oldu. Çok mu iyi? Hayır. Kötü mü? Hayır. Fakat ağır bir eleştirel tutumla hayli rahatsız edici. Baskın bir anne, baskılanmış bir kız. Garip ilişkiler. Kitapta diyalog şeklinde yazılmış bir yer yok. Yazar sürekli gözlem ve yorum yapmış. Benim için zor oldu okuması.

Tuğba Yıldız 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

bazı yerleri insanı çoook sıkıyo ama son sayfaya kadar ne olacağını merak edemeden duramıyorsunuz ve kitapbın bazı yerlerinde türklerde geçiyor türk erkeklerinden bahsediyor filmide çekilmiştir pek tavsiye etmem

Kitaptan 13 Alıntı

İlayda G. 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Eğer yetkisiz kişiler tarafından ele geçirilmişse bütün duygular her zaman gülünçtür.

Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 175)Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 175)
İlayda G. 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Çok az kadın kendisi için doğru olanı sonuna kadar bekler, çoğu ilk geleni, çok azıysa iyi olanı alır. Erika gelenlerden sonuncusunu seçti ve o gerçekten de hepsinin içinde en iyisiydi.

Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 277)Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 277)
Dara 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Erika kendisini herkesten her zaman çeker, fakat karşısında kendisini çeken birini görürse, Mesih'i izlermiş gibi izler onu, adım adım, dev bir mıknatıs taraffından çekiliyordur adeta.

Piyanist, Elfriede JelinekPiyanist, Elfriede Jelinek
İlayda G. 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aşk
Aşkın böylesine karşılıklı olmasına pek sık rastlanmaz, çoğunlukla biri sever, öbürüyse ayaklarının onu taşıdığı yere kadar kaçmakla meşguldür. Aşk için iki kişi gerekir, işte bunlardan biri şimdi, aynı şeyleri hisseden diğerine telefon etti; hoş değil mi. Uygundur. İsabetli.

Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 276)Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 276)
İlayda G. 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ah ata bak, binebilmeyi ne kadar isterdi, ısrarını yüksek sesle sürdürürse, yine tokat. Bunu yapamayız. Öyleyse oğlan ya da kız, atlıkarıncadaki plastik atın üstüne bindirilir, ama hâlâ feryat figan ağlamaktadır.  Çocuğun buradan öğrenebileceği bir şey var: Dünyadaki her şeyin, kendisine sunulan ucuz kopyaları mevcut. Ne yazık ki çocuğun aklı, elde edemediğinde kalmıştır; bunun için anne babasından nefret eder.

Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 140)Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 140)
Şeyma Köse 
06 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok az kadın kendisi için doğru olanı sonuna kadar bekler, çoğu ilk geleni, çok azıysa iyi olanı alır.

Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 277)Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 277)
İlayda G. 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Müzik
Yorumcu, kaşıkladığı çorbaya her zaman kendine özgü baharatlar katar, çaldığı parçada her zaman kendisinden bir şeyler vardır. Yeri geldiğinde yüreğinden kan damlatır içine. Yorumcunun da alçakgönüllü bir hedefi vardır: iyi çalmak. Ancak o da parçanın yaratıcısına tâbi olmak zorundadır, diyor Erika. Bunun kendisine ciddi bir sorun çıkardığını da itiraf ediyor kendiliğinden. Zira onun birilerine tâbi olması imkânsız.
Tüm yorumcular gibi Erika'nın da hedefi aynı: öbürlerinden daha iyi olmak!

Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 19)Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 19)
İlayda G. 
15 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sürü içgüdüsü vasat olana çok değer verir. Yere göğe koyamaz vasatı. Vasatlar çoğunluğu oluşturduğu için güçlü olduklarını zanneder. Orta tabakanın herhangi bir korkusu, ürküntüsü yoktur. Bu tabakanın mensupları, var olduğunu sandıkları sıcaklık uğruna birbirlerine sokulurlar.

Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 75)Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 75)
İlayda G. 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Güvenmek iyidir ama kontrolü elden bırakmamakta her zaman fayda vardır.

Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 10)Piyanist, Elfriede Jelinek (Sayfa 10)
2 /