1000Kitap Logosu
Elfriede Jelinek

Elfriede Jelinek

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.4
143 Kişi
325
Okunma
31
Beğeni
2.262
Gösterim
Unvan
Avusturyalı Feminist Oyun Yazarı ve Romancı.
Doğum
Steiermark, 20 Ekim 1946
Yaşamı
2004 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü almıştır. Jelinek Avusturya'nın Steiermark eyaletinin Mürzzuschlag kasabasında doğdu. Babası II. Dünya Savaşı'ndan sağ kurtulmayı başarmış Çek asıllı birYahudi'ydi. Annesi varlıklı bir Viyana ailesindendi. Küçük yaşlardan itibaren piyano, org, gitar, keman, viyola dersleri aldı. Viyana konservatuarından orgçu olarak mezun oldu. Aynı zamanda Viyana Üniversitesi'nde sanat tarihi ve tiyatro okudu. Genç yaşta şiir yazmaya başladı. İlk eseri Lisas Schatten adlı derleme oldu. 1970'lerin başında Gottfried Hüngsberg ile evlendi. Nobel Ödülü'nü almadan önce Jelinek Almanca konuşulan ülkelerin dışında pek tanınmıyordu. Yazı tarzında geleneksel Avusturya edebiyatı derinden hissedilir ve Avusturyalı yazar Robert Musil'in etkisi görülür.
288 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
#1001kitap~~~ #Sıradışı1yazarSıradışı1kitap
2004 Nobel Edebiyat Ödüllü feminist şair, oyun yazarı, çevirmen ve romancı olan Elfriede Jelinek kalabalık korkusu ve sosyal fobisi nedeniyle ödülünü almaya bizzat gitmediği yazmaktadır arka kapakta bunu okuduktan sonra yazılan her cümle ayrı 1anlam kazandi benim için Piyanist te... Yazardan okuduğum 2.kitap olan Piyanist daha önce kitap dostunun muhakkak okumalisin diyip pdf ini attığı O Olmayan Olarak O: Robert Walser ile, ‘e Doğru 28 sayfalik kısacık kitapta yine anlamlı 1çok cümleyle 1çok durumu anlatmıştı ki kütüphanemde 2 kitabı daha mevcut okumak için sabırsızlanıyorum zira kurduğu cümlelerdeki dile gelmeyen vurucu cümleler kendi adıma çok etkileyiciydi... Sosyal fobisi olduğu düşünülünce kitaptaki her cümledeki tutsaklıları ve toplum bazinda da bazı durumlara ayna tutar gibiydi. Epeyce derin düşüncelere sevk eden kitap zekice kurgusu ve sivri diliyle sarsıcı durumlarla susturulan beden olsa da, sanata da bol bol vurgu yapmıştır, Bach cümleleri favori kısımlardı benim için... Annesiyle yaşayan cinselliği bastırılmış piyano öğretmeni Erika yı anlatan kitapta 30lu yaşları sonunda hala annesiyle yaşarken ona ilgi duyduğunu hissettiği öğrencisiyle içindeki tüm saklı arzuları dışa vurup şiddet, haz ve aşkın karmaşasını epeyce hissettiren kitap yasak olan tüm durumlarla bastırılmış duyguların tercümanı gibiydi. Arada kalmışlığın ve bilinçaltında yatan ailevi etkilerin en iyi ifadesi gibi olan Piyanist ölmeden önce okunmasi gereken 1001kitap arasında olup, özellikle kitabın başındaki herkesten farklı olmak vurguları yazarla ilgili derin düşüncelere beni salmış olsa da sıradışı okumalar yapmak isteyen okurlara kesinlikle tavsiyemdir, dünya yara almamış yerinde dursa da kimilerinin umrunda olmadan devam ettiği hayatta, Erika nın yaşamındaki vurucu sonla daha da etkilemiştir Piyanist beni... Çok istediğim bu kitabı çıkar çıkmaz bana alan kitap dostuma da sevgim Sonsuzdur her daim yanımda olduğunu hissettirdiği durumlarla iyiki tanımışım iyiki okumuşuz 1çok kitabı, iyiki var :-)))))
Piyanist
6.6/10
· 102 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
54
288 syf.
·
7 günde
·
8/10 puan
Jelinek oldukça sert, lafını esirgemeyen, okuru rahatsız eden hatta yer yer tokatlayan bir yazar. O yüzden herkes sevmeyebilir ancak bence okunması gereken bir yazar. Jelinek’i çok sevmemin iki önemli nedeni var. Birincisi, toplumdaki aksaklıkların tümünü cinsiyet eşitsizliğine indirgeyerek anlatmak yerine, bütünü görüp dillendirmesi. Bunu Aşık Kadınlar’da daha baskın olarak görüyoruz ancak Piyanist’te de başta göçmenler ve akıl hastalarına reva görülen muamele olmak üzere güçlü bir sistem eleştirisi mevcut. İkincisi, toplumun ve erkek egemen dünyanın kadınlara baskısını ve şiddetini yansıtırken, aynı zamanda her kadının az ya da çok, bilerek ya da bilinçaltındaki kodlamalar nedeniyle ve farklı biçimlerde kendileriyle ve hemcinsleriyle ilgili haksız yaklaşım, fikir ve davranışlarıyla da okuru yüzleştirmesi muazzam. Zaten rahatsız ediciliği de burada. Belki kendinize bile itiraf edemediklerinizi tokat gibi çarpıyor suratınıza ama hazmı ağır olsa da bu yüzleşmeden daha farkında ve daha olgun çıkıyorsunuz. Zaten tam da bu yüzden herkes ama özellikle her kadın okumalı bence Jelinek’i. Piyanist’e gelecek olursam, baskıcı ve kızının hayatını tahakküm altına alan bir annenin üniversitede piyano öğretmenliği yapan kızının hayatına etkisini anlatıyor. Baskıcı ebeveynlerin çocuklarının hayatına verebileceği tahribatı ve bunun gerek cinsel gerekse sosyal dünyaya yansımasını, yine bastırılmış duyguların sonuçlarını okuyoruz. Toplumun kadına biçtiği roller, kadın-erkek ilişkilerindeki ikiyüzlü çifte standartlar ve kadın olma mücadelesi üzerine Jelinek nokta atışı tespitlerini tüm açıklığı ve sertliğiyle paylaşıyor. Filmini izlemiş olmama ve hikayeyi bilmeme rağmen beni en çok sarsan kitaplardan biri oldu. Müstehcenlikten rahatsız oluyorsanız size hitap etmeyebilir. Jelinek benim için özel bir yazar. Piyanist de unutamayacağım, bende yeri ayrı kitaplar arasında yerini aldı.
Piyanist
6.6/10
· 102 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
40
Vox Nihili
Piyanist'i inceledi.
288 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
#piyanist 2002 yılında ülkemizde yasaklanmıştı, halkın ar veya haya duygularını incittiğini için. Bu yasakdan da anlaşılacağı gibi eril düzene sert eleştiriler yönelten bir yazar Jelinek, okunmalı :) Piyanist’de Jelinek piyano öğretmeni Erika ile öğrencisi arasındaki mazoşist ilişkiden yola çıkarak ebeveyn-çocuk, öğretmen-öğrenci, kadın-erkek ilişkilerini eleştiriyor, yakaladığı detaylar genel eleştirel söylemlerden farklı, çoğu bizzat tecrübe ettiğimiz veya korumacı iyi niyetimizle takındığımız tavırların birazcık sivriltilmiş hali. Baskılanan bir kişinin dengeyi koruyamacağını ve baskının farklı şekillerde açığa çıkacağını işlemesiyle de psikolojik yönü ön planda olan bir kitap. Erika, annesi ile birlikte yaşayan, bir erkeğe ihtiyaç duymayan kendi parasını kazanan bağımsız bir kadın, aynı yatakta yatacak kadar da annesine bağımlı. #aşıkkadınlar ‘daki kadınların zıttı bir karakter. Aşık Kadınlar’da karakterlerin isimleri küçük harfle yazılmıştı bu kitapta ise büyük harf hatta Erika’dan O, ONUN gibi bahsederken de Jelinek büyük harfler kullanmış. Erika ve annesi için Aşık Kadınların kızları denilebilir, iki kitap arasında bağlantı yok bu benim yaklaşımım. Eğitimsiz, kasabada yaşayan, bir erkekle evlenince birey olacağını düşünen kadınlar kendi hatalarını çocukları yapmasın istememişler ve Erika’yı farklı şekillerde yetiştirmişler. Biraz tanıdık bu tutum sanki:)Anne iki kitaptaki kadın karakterler arasında geçiş,kilit. Birbirinden tamamen farklı kadınları ele alması ve değindiği konuların farklılaşması sevdiğim bir detay oldu. Piyanist’in üslubu daha yoğun, detaylı ama aynı biçim, Jelinek’in anlatımını çok seviyorum, özgün, sert, karakterlerine tepeden bakan bir anlatıcı. İlk defa Jelinek okuyacaksınız Aşık Kadınlar ile başlamanızı tavsiye ederim, anlatım, konu olarak Piyanist kadar zorlayıcı değil hem Aşık Kadınlar’da sizi Jelinek’in atmosferine hazırlayacak çevirmen #anılalacaoğlu nun önsözü var. Piyanist’in çevirmeni #süheylakaya , iki kitabın çevirmeni farklı ama Jelinek’in sesi aynı, bu yönüyle iki çeviriyi de çok sevdim. Piyanist’in filmi de var, henüz izlemedim:)
Piyanist
6.6/10
· 102 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
42