·
Okunma
·
Beğeni
·
5,1bin
Gösterim
Adı:
Puşkin Üzerine Konuşma
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
74
Format:
Ciltli
ISBN:
9786054708406
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kültür Yayınevi
"Puşkin Üzerine Konuşma," yazarın kendi döneminin Rus aydınlarına ve genelde aydın kesimine yönelttiği eleştirileri içerir.
169 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Dostoyevski günümüzde dünya tarihinin en büyük iki romancısından birisi sayılıyorsa bunda kesinlikle Puşkin ve Gogol’un payı çok büyüktür. Dostoyevski daha küçük bir çocukken Puşkin’in şiirlerini ezberlemiş; ve annesiyle, Puşkin’in ölümleri üst üste gelmesi üzerine eğer annemin yasını tutmasaydım, Puşkin’in yasının tutardım diyecek kadar büyük hayranlık beslemiştir. Bu iki yazarın önemi sadece Dostoyevski açısından değil tüm rus edebiyatı açısından da çok büyüktür. Rusya’da o dönem her yıl Puşkin için şenlikler düzenlenmektedir. Ayrıca Dostoyevski ilk eserlerini vermeye başladığında yeni Gogol olarak nitelendirilmektedir. Gogol ve Puşkin’in Rus edebiyatındaki büyüklüğünü siz düşünün.

Kitaba gelecek olursak; öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu kitap açıklamasında yazıldığı üzere bir öykü, roman değil anı-incelemedir. Kitabın başında sizi iletişim yayınlarının tüm eserlerinde olduğu gibi tebessüm ettiren bir fotoğraf albümü karşılar.
İkinci bölümde kronolojik bir tablo yer almakta. Bu tabloda yıl, yazarın hayatına ilişkin olaylar ve Dünya tarihindeki önemli gelişmeleri görmek mümkün. Tablo Rus edebiyatının ve yazarın dönemsel özeti niteliğinde.
Üçüncü bölümdeyse Joseph FRANK’a ait bir önsöz karşımıza çıkıyor. Önsöz yaklaşık otuz sayfa ve içerisinde Puşkin Konuşması öncesindeki olaylar, Slavcılar ve Batıcılar arasındaki rekabet, Dostoyevski’nin bu konuşmaya verdiği önem, konuşma esnasında ve sonrasında yaşananlar belgelerle açıklanmış. Ayrıca Dostoyevski’nin eşi Anna’ya yazdığı mektuplardan kesitler ve Dostoyevski’nin konuşmanın hemen sonrasındaki duygu, düşüncelerini anlattığı bir mektubun tam metini verilmiş.
Dördüncü bölümdeyse; Puşkin Konuşmasının metini yer alıyor. Bu metinde Puşkin’in Rus ve Dünya edebiyatındaki yeri ile Puşkin’in şiirlerinde rus halkına yüklediği anlam bizzat Dostoyevski tarafından açıklanmış.
Beşinci Bölümdeyse; Kesinlikle benim açımdan eserin en önemli kısmı burasıydı, Dostoyevski’nin Puşkin Konuşması sonrasında batıcılar tarafından kendine yapılan saldırılara bir cevap niteliğinde olan,’ Bay Gradovski’ye Cevap’ yer alıyor. Bu yaklaşık 50 sayfalık bir makale ve Dostoyevski tüm düşüncelerin bu makale de anlatmış. Batıcılık, din, devlet, Katoliklik-Ortodoksluk, Rus halkına yüklenen anlam. Dostoyevski’nin romanlarında geçen düşünce yapısının bir özeti gibi.
Altıncı bölümdeyse, bir son söz yer alıyor. Bu sonsözde ünlü bir Dostoyevski incelemecisi olan Leatherrarow tarafından yazılmış. Bu sonsözde yaklaşık 30 sayfa. Bu kısımda Puşkin ve Gogol’un Dostoyevski eserlerine etkisi açıklanmış.

Ben kitabı gerçekten çok beğendim. Eseri hazırlayanların ellerine sağlık. Adeta Dostoyevski’nin özeti gibi. İçinde yer alan makalenin de Dostoyevski ‘nin son dönemine rastlaması da özellikle Karamazov Kardeşlerin anlaşılması açısından çok önemli.

Dostoyevski okuyanlara, okumak ve anlamak isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum.

Herkese iyi okumalar dilerim.
96 syf.
·2 günde
1880 yılında Puşkin anıtının açılışa şerefine düzenlenen etkinlikler kapsamında çeşitli edebi kişiler (Dostoyevski’nin, ustası saydığı ) yaptığı konuşma metinlerini anlatıyor kitapta biraz siyasi biraz milliyetçi hatta biraz da batıcı olan eserde Rusya'ya şöyle seslenilir üstat: "Büyük uyumdan, Mesih'in kutsal kitabının yasasına tabi olan ırkların kardeş liğinden bahs et! Bırak yurdumuz yoksul olsun, çünkü bu yoksul topraklar üzerinde bir kölenin hoşnutluğuyla Mesih ortaya çıkmış ve bizleri kutsamıştır " Herkesin okumasını tavsiye ederim iyi okumalar dilerim
#okudumbitti
169 syf.
·Puan vermedi
https://www.youtube.com/...CGKljlBU&t=2015s
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin 1880’de Puşkin Anıtı’nın açılışı ve yazarı anma etkinliklerinde yaptığı ünlü ve etkileyici Puşkin Konuşması'na ve dönemin Rus edebiyatına dair gerçekleştirdiğimiz podcast yayınına dair sohbetimize yukarıdaki linkten ulaşabilirsniz, şimdiden keyifli dinlemeler dileriz...
98 syf.
·10/10 puan
Dostoyevski’nin, ustası saydığı Puşkin’in heykelinin açılış töreninde yaptığı konuşmanın metnidir. Fakat bize çok fazla şey anlatır metin; Rus Edebiyat’ına ve Rusya’nın içinden geçtiği politik ve ideolojik kavrulmalara atıflarda bulunur Dostoyevski. Milliyetçi ve muhafazakar bir tutum sergilediği konuşmasında, gençler arasında yaygınlaşan Batılı düşüncelerden sakınılmasını önerir. Bunu zaman zaman Rus entelektüellerini tefe koyarak yapar.
169 syf.
·2 günde·Puan vermedi
1880 yılında Puşkin anıtının açılışa şerefine düzenlenen etkinlikler kapsamında çeşitli edebi kişiler konuşmalar yapmışlardır. Burada dikkat çeken iki isim Dostoyevski ve Turgenyev'dir. Dostoyevski bu toplantılarda Turgenyev'e karşı galibiyetini ilan etmiştir.
88 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Rus yazarları gogol' un "palto" sundan çıktı. Puşkin ile şairliğin özgürlüğünü keşfetti. Bunları bence okurların dostoyevski' nin kaleminden duymalısınız. Dostoyevski' nin inanılmaz derecede milliyetçi olduğunu ve dindarlıkta ki derin düşüncelerini bilmiyordum. En çokta puşki' nin ruslar için önemini. Bu kitap beni çok şaşırttı. Her satırı heyecanla okudum.
92 syf.
·2 günde·8/10 puan
Puşkin'in eserlerindeki karakterler üzerinden Rus milliyetçiliği yapan Dostoyevski o dönemdeki diğer kamp olan liberaller yani Batı aydınlanması ile Rusya'nın gelişebileceğini savunanlara Asyalı kafaların batılılaştırılmasının savunucularından Turgenyev'e karşı da diskur çekmiş.

Bizde de 1839 tanzimat’tan cumhuriyete , günümüze kadar yapılagelen değişiklik ve yenilikler muasırlaşma, asrileşme,çağdaşlaşma,batılılaşma adı altındaki yönelime karşı duran kamptaki aydınlara benzettim Dostoyevski'yi. Kampına göre 'Dindarlık-dinsizlik', 'ilericilik-gericilik' yaptası, bu yönünyle yani batılılaşma sürecinde Ruslarla Türkleri benzetirim. Bu eseri bir de bu açıdan okumak ilgi çekici olur diye düşünüyorum.
Berk İnan
Berk İnan Puşkin Üzerine Konuşma - Batı Çıkmazı'ı inceledi.
96 syf.
·Puan vermedi
Türkülerinden utandığın zaman batının kölesi olmuş olacaksın . Herkesin okumasını tavsiye edeceğim biraz siyasi biraz milliyetci hatta biraz da batıcı bir kitaptır.
169 syf.
·217 günde·Beğendi·Puan vermedi
Rusya'ya şöyle seslenilir: "Büyük uyumdan, Mesih'in kutsal kitabının yasasına tabi olan ırkların kardeş liğinden bahs et! Bırak yurdumuz yoksul olsun, çünkü bu yoksul topraklar üzerinde bir kölenin hoşn utluğuyla Mesih ortaya çıkmış ve bizleri kutsamış tır".1
Karıncalar karınca yuvasının kurallarını bilir, bal arısı arı kovanının kurallarını bilir; fakat insan, insan toplumunun kurallarını bulamamıştır.
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Sayfa 121 - İletişim Yayınları, 1. baskı
Bir millet kendini doğuran bilinç çizgisinde bütün bireylerinin kişisel olgunluğa ermesini amaç edinmek zorundadır; bu amacı yitirme yoluna bir kere girmesin, giderek bütün "siyasal kurumlar" perişan olacaktır; çünkü geriye, korunacak hiçbir şey kalmayacaktır.
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Sayfa 123 - İletişim Yayınları
"Gerçek dışarıda değil, sendedir. Kendini kolla, kendini bul, kendi önünde eğil, kendine üstün gel, gerçeği göreceksin. Bu gerçek ne eşyada ne senin dışında ne de başka ülkelerdedir: İlkin kendi kendine ettiğindedir."
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Sayfa 31 - İletişim Yayınları
... kimseyi sevmeye yetecek gücü yok; ne kadar acı çekerse çeksin kimseyi sevmeye gücü yok. Sevdiği bir heves sadece, zaten kendisi bir heves!
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Sayfa 38 - İletişim Yayınları
Halka geçmişini in­kâr ettireceğiz. Bizim zorumuzla bu halk geçmişine lânet okuyacak. Halktan birini okur yazar kılar kılmaz ona Av­rupa’nın tadını tattıracağız. Avrupa ile, Avrupa hayatının inceliğiyle, kültürüyle, Avrupa’nın geleneklerini, giyimi kuşamı, içkileri, danslarıyla başını döndüreceğiz. Kısacası, bu halk ayağındaki çarıktan, içtiği kvastan, eski şarkıların­dan utanacak, yerin dibine geçecek.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Puşkin Üzerine Konuşma
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
74
Format:
Ciltli
ISBN:
9786054708406
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kültür Yayınevi
"Puşkin Üzerine Konuşma," yazarın kendi döneminin Rus aydınlarına ve genelde aydın kesimine yönelttiği eleştirileri içerir.

Kitabı okuyanlar 270 okur

  • Doğukan Boyraz
  • Yasin Mert Özçelik

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.4 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0