Rahel Tanrı'yla Hesaplaşıyor

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.384
Gösterim
Adı:
Rahel Tanrı'yla Hesaplaşıyor
Baskı tarihi:
30 Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
40
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057633101
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrı
Betimlemenin ve insani duyguları anlatmanın ustası Zweig bu kez inancı ve insanlığın katettiği yolu sorguluyor. Rahel’in merhametiyle Tanrı’ya tabiri caizse büyük bir ders verdiği ve üçüncü güvercinin huzur dolu yıllardan sonra gördüklerini anlattığı bu iki öyküyle Zweig yine yüreğinize dokunacak ve sizi bir kez daha insanlığınızı sorgulamaya davet ederken bir yandan da eşsiz bir okuma deneyimi sunacak…
80 syf.
Hak ve hukuk özellikle adalet dağıtanların Stefan zweig okumak için bir nedeni artık bu eseri olmalı. Içerik olarak gayet akıcı anlaşılır 3 hikayenin bulunduğu eserde daha önce farklı çeviri ve yayınevlerine ait şekilde okumuş olabilirsiniz bu çevirinin kalitesine bağlı olarak hikâyenin daha anlaşılır kılması için yinede iş bankası kültür yayınlarını okumanizda fayda var bunu kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız.
80 syf.
·Puan vermedi
bir oturuşta okuduğum ve sonuna kadar heyecanla ve merakla olacakları karakterler gibi yaşadığım muhteşem bir kitap.insanların duygu patlamaları,olaylar arasındaki geçişler ve karşı çıkışlar,kendimi ve hayatı bir kez daha sorgulamaya itiyor.kitaptaki günah kavramı en güzel şekilde açığa konmuş,kendini düşünürek yaptığın bir şeyin bile başkalarını nasıl etkilediğini görmek hayret verici...
80 syf.
·10/10
Incelememi biraz geciktirdim..‍️
Zweig okumayı sevenler onu tanıyanlar iyi bilir ki merhamet ve hoşgörü onun için çok önemlidir.Bu kitapta Zweig'in hassasiyetini çok fazla hissettim.Çünkü o <sınıfların ve ırkların katı ayrımını> görmüştür ki,bu durumda kendisini tek başına hümanizmi haykıran birisi gibi çaresiz ve bohemli hisseder...Onu en çok sarsan ise Ikinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesidir.Ne kadar çabalarsa çabalasın kendi düşüncelerinin barış ve halkların kardeşliği konusundaki düşüncelerinin boşa çıktığını görür.Zaten sonrasında biliyoruz ki kendisini derin bir uykuya hapseder..
Kitapta yer alan ilk menkıbemizin karakteri Rahel'in insanlığı barışa,hoşgörülü ve merhametli olmaya çağırması bana Zweig'i anımsattı.Çünkü o da bunu istiyordu.Rahel yoldan çıkan çocuklarını affetmesi için Tanrıya yalvarır.O haykırışları Tanrının nefretini dindirir..Ve insanlar üzerinde ki zulmünü alır.
Üçüncü Güvercinin Hikayesi'nde ise Nuh Tufanı'ndan esinlenerek kaleme almıştır.Zweig'in bu öyküde ki değişikliği, güvercinin dönmeyişini Eski Ahit'te ki gibi toprağın kuruması değil, her yerde felaket,karamsarlık,ölüm görmesine bağlamıştır.Tabii ki kendi yorumu ile çok daha güzel olmuş.
Ölümsüz Kardeşin Gözleri adlı menkıbe de ise Virata adlı bir savaşçı söz konusudur.Savaşta bilmeyerek öldürdüğü ağabeyinin gözleri Virata’yı her yerde izler.Nereye baksa abisiyle beraberdir.Verdiği her kararda bu yapmış olduğu suçu hatırlar.Bundan böyle vicdanı her görevinin önüne geçer..
Kitapta yer alan üç menkıbe de beni çok etkiledi.Tadı damağımda kalan kitaplardan oldu benim için..Tabii ki tavsiye ederim

Stefan Zweig
70 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Şu ana kadar okuduğum en güzel Stefan Zweig kitabı desem haksız sayılmam bence.Kitap üç farklı hikayeden oluşmakta ve üçü de birbirinden güzel. Stefan Zweig okuyucularına okumadıkları takdirde bu kitaba öncelik vermelerini tavsiye ediyorum.
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çocukluğumuzun masalları tadında üç menkıbe... Peki onlar da masallar gibi mutlu sonla mı biter? Rahel'in merhamet ve cesareti, Nuh'un üçüncü güvercinin hiç yazılmamış yalnızlık hikayesi, Virita'nın adalet ve özgürlük arayışı bu kavramları yeniden şekillendirmenize neden olacak...
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
“Beni en çok suçtan arınmışlığım tedirgin ediyor.” diyor, Hasan Ali Toptaş. Sizi de etmiyor mu?

Ama buraya yeniden döneceğim, şimdi kitabı konuşalım.

Yeni biçimler denenerek dönüştürülmüş üç menkıbeden oluşuyor Rahel Tanrı ile Hesaplaşıyor. Üç hikaye de Tanrı, insanların acziyeti ve insanların olmak istedikleri üzerine.

Spoiler vermek doğru mudur bilemem ama spoiler kavramının da tarihe karışması gerektiğini düşünüyorum zaten. Artık yeni eserler daha çok yolun sonuna ulaşmak maksadıyla değil yolculuğun verdiği haz üzerine kuruluyor. Konudan biraz sapacak olursam ilk olarak Nabokov’un Karanlıkta Kahkaha kitabını örnek verebilirim. Bu eserde kitabın içeriği ile sonu en başta, ilk paragrafta okura veriliyordu. Yazar, kendine o kadar güveniyor ki “Ben eserin sonunu dahi versem sen elinden tuttuğun bu kitabı okumak isteyeceksin.” mesajı veriyordu. Gerçekten de önemli olan yol mudur yoksa yolu kat ederken zevk almak mı? Ben ikincisini tercih ediyorum. Kelimelerin art arda dizilişi, betimlemelerin, ruhsal tahlillerin yerli yerinde oluşu da az şey değil. O yüzden incelememin içinde bolca spoiler dedikleri ham okuru küstüren “şeylerden” olacak.

İlk öykü Rahel ile Tanrı arasında geçen bir tartışmadan oluşuyor. Tartışma da demeyeyim, Rahel’in insanları kurtarmak için Tanrı’ya af dilerce yakarması belki de. Öykünün temasını kıskançlık ve kıskançlığın zehirleyici etkisi oluşturuyor.

Öykünün dilini sevdim. Dilinde öteki öykülere de benzeyen dini bir huşu vardı. Yer yer İncil’in şiirsel diline benzeyen lirik cümleler bulunuyordu. İncil’deki menkıbelerin müzikalitesini sevdiğim gibi bunu da sevdim.

İkinci hikaye, Nuh’un gönderdiği üç kuştan sonuncusunun geri dönmeyişi üzerineydi. Bilindiği gibi geminin içindelerken Nuh üç kuş gönderir. İki kuş konacak yer bulamadığı için geri döner. Sonuncu kuş ise dağlara, tepelere kavuşur ve bir daha Nuh’a geri dönmez. Yazarın bunu hatırlayıp üzerine öykü yazmasını çok yaratıcı buldum. Tam da yaratıcı yazarlık gibi kurslarda konu olarak verilebilecek cinstendi. İsteyen herkes bu konunun devamına dair kendince bir öykü yazabilir.

En derin öykü ise sonuncusu Ölümsüz Kardeşin Gözleri oldu. Öykünün kahramanı Virata tıpkı Hermann Hesse’in Siddhartha’sı gibi gerçeğinin peşine düşmüş bir karakterdi. Öyküyü okurken sanki yıllar öncesine dönüp, yine Siddhartha’yı hatırlayıp gülümsedim.

Öyküde hoşuma giden ayrıntı, bir kişinin suçlu olarak Virata’nın önüne getirilişi, Virata’nın da onun toplum tarafından o hale getirildiğine inanarak onun yerine zindana inişiydi. Sonuçta On İki Kızgın Adam filminde tek bir kişi nasıl geriye kalan on bir kişiyi argümanlarıyla etkilediyse Virata da aynısını yaptı. Ama karşısındaki on bir kişiyi değil, kaldığı zindanda her gün kendini yenerek.

Ama Virata ne yaparsa yapsın “güçten” gücün tahrip edici etkisinin kendine verdiği onulmaz etkiden kurtulamadı. Ünlü bir savaşçıyken, ülkenin en ünlü yargıcı iken bir köpek bakıcısına dönüşmeyi, bir köle gibi çöplükte ölmeyi tercih etti.

Şimdi en baştaki soru: “Sizi de suçtan arınmışlığınız tedirgin etmiyor mu?”
80 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bazen düşünüyorum stefan zweig bu şekilde nasıl yazdı diye sonra yaşamı nasıl son bulduğunu hatırlayınca tam kendisine yakışır şekilde diyorum . Modern klasiklerinin sonlarında yer alan bu eser bizlere mistik olaylar çerçevesinde davranış olay ve sonuç felsefesi hakkında öğretiler sunuyor . Stefan zweig bu konunun piri olarak yine ustalığını önümüze seriyor . Kitap incelemesinden çok okunması taraftariyim ve daha çok okuyarak daha iyi incelemeler yapabileceğimi düşünüyorum. Kitap yer alan novellar durup düşünmenize ve çıkarımlar yapmanıza neden oluyor bundan dolayı okuyun okuyalım okuyalım
80 syf.
·6 günde·8/10
Zweig, bu eserinde şu sorulara yanıt veren menkıbeler ele almakta;

1. Yalnızlık ile Tanrı’ya kavuşulur mu?
2. İnsana hizmetten kaçmak benliğe hizmet etmek midir?
3. Tanrı’dan daha fazla merhamet göstermek, elde bir durum için değerlendirme olsa da; Tanrının merhametsizliğine mi delildir?
4. İnsan karaya bastığı an itibari ile mi savaşlar, hırslar ve felaket dünyayı sarar? Nuh’un tufandan sonra üçüncü güvercinin bu felaketlere rastlaması; dünyada var olan güzelliğe örtü mü olmuştur?

Zweig bu ve bu tipte pek çok soruya duygusal anlamda yorumunu katarak, neden savaşa tepki olarak intihar ettiğini göstererek, yüklü hassasiyetteki yüreğini de ortaya koymakta.
70 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=2hNt0KIR1jo

Modern Klasiklerden 119. sayı Lyon'da Düğündü. Sonra bi' baktım 120. olan bu kitap da çıkmış. Aman Tanrım dedim :D 1. basım tabii hemen almak zorundayız.

Kitap kargo ile geldi ve ambalajı vahşice yırtarak kitapları aldım elime. Sonra da bu kitabı okumaya başladım ve 1 saate bitti :(

Kitap gerçekten çok ama çok iyiydi! 3 tane Menkıbe var kitapta ve Menkıbe de dini hikaye demek.

Bence kitap çok iyi,neden diye sorarsanız da hem ucuza kitap almış oluyorsunuz hem de çok kaliteli bir kitap okumuş oluyorsunuz.

Eski Ahit'ten alınan 2 hikaye var kitapta. 3. olan ise Hintlilerden alınmış. İlgi çekici hikayeleri var ve kitabı bitirdikten sonra o kadar etkisinde kalıyorsunuz ki acaba Eski Ahit'i de mi okusam yaaaa diyebiliyorsunuz :D

Kitabın içeriğini anlatmayacağım videomu izleyin diye :DD

Hemen Derviş'in Kütüphanesine alıyorum çünkü aşırıııııı iyiydi.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
80 syf.
·Beğendi·10/10
Selam okur dostum!
Rahel Tanrı`yla Hesaplaşıyor okuduğum en farklı Zweig kitabıydı. Belkide menkıbelerden oluşmuş olmasıdır sebebi bilmiyorum ama anlatımı bile farklı. Hani yazarın kim olduğunu bilmesem Zweig kokusu aldım diyemem o derece.

Kitap söylediğim gibi novella ya da kısa öykülerden oluşan bildiğimiz Zweig kitaplarından farklı olarak 3 menkıbeden oluşuyor. İkisi Kutsal Kitap`tan biri de Hint efsanesinden yola çıkılarak yazılmış ve çok iyi bir dille, etkileyici benzetmelerle aktarılmış.

Üç menkıbeden de kısaca bahsetmek istiyorum.
Rahel Tanrı`yla Hesaplaşıyor `da zulme, kötülüğe, ölüme ve günaha gitgide daha da bulaşan insanoğlu için Rahel Allah`ın huzuruna çıkar ve soyundan gelenleri affetmesi için O’na niyazda bulunur. Allah`ın merhametinin bolluğunu Rahel`in ağzından dile getiren Zweig`ın bunu gerçekten inanarak yazdığı hissiyatı oluştu bende. Kutsal Kitap`tan esinlenilerek yazılmış bu menkıbe Rahel`in kendi hayatını ve çektiği acıyı anlatmasıyla devam ediyor.

Üçüncü Güvercinin Hikayesi`nde Zweig yine Kutsal Kitap`ta yer alan Nuh Tufanı’ndan esinlenmiş. Kutsal Kitap`ta şöyle geçer: Nuh Peygamber tufanın dinip dinmediğini öğrenebilmek için bir güvercin salar ve güvercin konacak yer bulamadığından geri döner. Bir hafta sonra tekrar güvercini salar ve güvercin gagasında bir zeytin dalı ile geri döner. Nuh Peygamber suların çekilmiş olduğunu anlar ve son kez bir hafta sonra yeniden güvercini saldığında güvercin geri dönmez. Böylelikle tufanın dindiği anlaşılır. Zweig`da ise güvercinin geri dönmeme sebebi çok farklıdır. Yine burada okuyucuya ve insanlığa çok etkili bir mesaj vermiş yazar.

Ölümsüz Kardeşin Gözleri için şunları vurgulamak isterim. Stefan Zweig`ın (ki ennn sevdiğim yazarlardan olduğunu hep söylerim) kendi yaşamından da bildiğimiz gibi siyasetle uzaktan yakından ilgisi yoktur ve herhangi bir sosyal olayın içinde yer almamıştır. Ona göre savaş tamamen öldürmek ile doğru orantılıdır ve bunun da en büyük suç olduğunu söyler. Kitabında yarattığı Viratakarakteriyle de savaşmadan, kötülüğe bulaşmadan ve günah işlemeden yaşamanın mümkün olup olmayacağını ele alır ve sorgular. Güçlü ve aynı zamanda en adil savaşçılardan biri olan Virata, Allah`a ulaşmanın, günahtan arınmanın yollarını yaş aldıkça öğrenir ve bilgeliğe doğru ilerler.

Sonundan bahsetmek istemiyorum çünkü ilk kez; evet ilk kez bir Zweig kitabının sonu beni tatmin etmedi. Ya da istediğim gibi değildi demek belki de daha doğru olur. Bunu da üzerinde demleme yapınca fark ettim ki kendimizi sorgulamamız ve belki de kendimizle çatışmamız için yapmıştır. Yine de bu kadar hümanizm vurgulanmış merhamet, iyilik, doğruluk demişken o sonun tam tersi bir final ile kitabı zirvede bitirirdik diye düşündüm.

Alıntı bırakıp beğeninize sunuyorum. Tabi ki ısrarla tavsiyemdir: Çünkü #zweigyazıyor

"...ve gördüm ki birini öldürmek aslında kardeşini öldürmek demektir. Ben savaşta ordularınızı yönetemem, çünkü kılıç güç demektir, güç de adaletin düşmanıdır. Öldürmek günahtır ve kim bu günaha ortak olursa o da katildir aslında. Fakat ben insanlara korku salmak istemiyorum, bana gönderilen işareti inkâr edip, öldürmek günahına ortak olmaktansa, bir dilencinin ekmeğine ortak olurum daha iyi."
80 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Tam Zweig'ler bitti ben şimdi ne okuyacağım dediğim sırada İş bankası kültür yayınlarından yeni çıkan Rahel Tanrı'yla hesaplaşıyor çıktı geldi.

Üç kısa menkıbenin yer aldığı kitapta kitaba isini veren Rahel menkıbesi diğer bir menkıbe Üçüncü Güvercinin hikayesi bugüne kadar Türkçeye çevrilmemişti.Ölümsüz Kardeşin Hikayesi daha evvel çevrilmişse de benim bilgim yoktu.Bu yüzden o da benim için yeni.

Her ne kadar Rahel menkıbesi kitaba adını vermişse de benim favorim kesinlikle Ölümsüz Kardeşin hikayesi.

Belki de beni Rahel hikayesinin kaynağı olan saçma sapan İsrailoğulları mitleri gerdiği için böyle düşündüm bilemiyorum.
Zaten Tanrıyla, onun peygamberleri ve dini ile hesaplaşma cür'eti sadece onlarda bulunan bir özellik.
Her ne kadar üç hikayede tıpkı "Gömülü Şamdan" gibi Yahudi ritüelleri üzerinde kurgulanmış sa da Zweig'in güçlü anlatımı bunu bir edebi eser açısından bakıp değerlendirmeyi zorunlu kılıyor.

Menkıbede esas olan asla değil fasla bakmaktır prensibiyle değerlendirildiğinde önemli fikri sonuçlara ulaşılabilir.Önemli dersler ve bakış açıları kazandırabilir.Basit ama keskin sonuçlara ulaşılabilir.Bu yönüyle üç hikaye de ama ille de Ölümsüz Kardeşin Hikayesi bu tanımlamaya ve övgüye fazlası ile layık.
Cezalandırmak ancak Tanrı'nın yapabileceği bir iş, insanların değil, çünkü bir insanın yazgısına müdahale eden bulaşır günaha.
Stefan Zweig
Sayfa 48 - İş Bankası Kültür Yayınları
Acı ve kıskançlık iki yandan vahşi bir aslan gibi parçalıyordu yüreğimi.
Stefan Zweig
Sayfa 9 - İş Bankası Kültür Yayınları
Sessizlik ölü bedeni saran bir kefen misali buz gibi sardı etrafını
Stefan Zweig
Sayfa 5 - İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rahel Tanrı'yla Hesaplaşıyor
Baskı tarihi:
30 Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
40
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057633101
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor
Rahel Tanrı
Betimlemenin ve insani duyguları anlatmanın ustası Zweig bu kez inancı ve insanlığın katettiği yolu sorguluyor. Rahel’in merhametiyle Tanrı’ya tabiri caizse büyük bir ders verdiği ve üçüncü güvercinin huzur dolu yıllardan sonra gördüklerini anlattığı bu iki öyküyle Zweig yine yüreğinize dokunacak ve sizi bir kez daha insanlığınızı sorgulamaya davet ederken bir yandan da eşsiz bir okuma deneyimi sunacak…

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 7 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları