Ramazan, İktisat, Şükür Risaleleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.182
Gösterim
Adı:
Ramazan, İktisat, Şükür Risaleleri
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438304
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
Baskılar:
Ramazan, İktisat, Şükür Risaleleri
Ramazan İktisat - Şükür Risaleleri
Ramazan İktisat Şükür Risaleleri
Ramazan İktisad Şükür Risaleleri (Cep Boy)
Hâlık-ı Rahîm, nev-i beşere verdiği nimetlerin mukabilinde şükür istiyor. İsraf ise şükre zıttır, nimete karşı hasâretli bir istihfaftır. İktisat ise, nimete karşı ticaretli bir ihtiramdır.
128 syf.
·7 günde
Guncellenmis 2019 incelemem...

Ramazan ayında olumlu bir dönüşümden etkilenmeye açık olan en önemli alışkanlıklarımızdan biri yeme içme alışkanlığımız.Normal şartlarda vucudumuzun ve ruhumuzun ihtiyacını gidererek bizi manen ve maddeten olgunlaştırması gereken bu alışkanlığımız bir çok sui istimale uğrayarak körü körüne nefsani bir lezzetlenme ve keyiflenme haline dönüşebiliyor.

Peki bu olumsuz döngüye girmemek için nasıl bir tutum içerisinde olmalıyız ki yeme içme halimiz de bir ibadet ve sünneti seniye şeklini alsın.

Ramazan İktisat Şükür Risalesi ile Bediüzzaman bu meselenin en ince noktalarını nazara vererek bizleri eşsiz bir tefekkür dünyasına davet ediyor.

Bir kaç örnekle kendi nefsime çıkardığım nasihatleri paylaşmak istiyorum.
Çoğumuz tarafından malum olan acıkmadan yemek yememek ve mümkün mertebe hazmedebileceğimiz kadar yani az yemek, yedikten sonrada üç dört saat ara verebilmek, o boşlukta abur cubur yememek en önemli noktalardan ve başlangıçlardan birisi.

Bir diğeriyse, bizi beslenmeye sürükleyen tek neden açlık olmamalı.Yani eğer tek neden buysa tek sonuçta kaçınılmaz olarak fiziksel bir doyum, lezzetlenme hali olacak.
Ama acıktığımızda şöyle bir an durup, şimdi Rabbimin bana sunduğu en önemli anahtar bir nimet olan dilimdeki tat alma duyusuyla, onun rahmetinin iltifatını, kereminin zerafetini deneyimlemeye gidiyorum.O nimetlerdeki lezzetlerin çeşitliliğini tadarak mideme ve ruhuma bu zevk ve keyifleri iletip daha samimi ve içten bir şükran duygusuna sahip olabilirim diyebilirsek...
Sanırım bu ruh haline erişebilmek için en önemli bir fırsat ramazan ayı.
Ve tabi bu risaledeki buna benzer tefekkürlere ortak olup onları anlayıp anlanlandırma zamanları.
Hayırlı ve bereketli bir Ramazan ayı diliyorum.


2018 incelemesi...
İsmindende anlaşılacağı üzere toplam üç bölümden oluşan bu mucizevi eseri ilk olarak bundan beş yıl önce okumuştum.
Sonrasında her Ramazan ve Ramazan dışında da şükür duygusundan uzaklaştığımı hissettiğim her dönemde tekrar okuma ihtiyacı hissettiğim, dolayısıyla da her okuduğumda bana bir eksikliğimi hissettiren, derinden bir Elhamdülillah dedirten bu esere mucizevi deyişimin sebebi bu olsa gerek.

Eserde beni en çok etkileyen kısım Şükür risalesi bölümü. Bu eserin girişinde Bediüzzaman’ın: “Netice-i hilkat-i âlemin en mühimmi, şükürdür.” diyerek konuya girişi ne kadar ciddi bir meseleyle karşı karşıya olduğumuzu anlamamıza yetiyor.
Ardından benim için kitabın en etkileyici sözü olan, yaptığı bir benzetmeyle şükürün ehemmiyetini tekrar zihinlerimize nakşeden...
“Güya şu şecere-i hilkatin en mühim meyvesi, şükürdür. Ve şu kâinat fabrikasının çıkardığı mahsulâtın en a'lâsı, şükürdür.” dediği veciz sözü geliyor.
Anladığım kadarıyla Şecere-i hilkat demekle Allah’ın yaratma fiilini bir ağaca benzetiyor Üstad. Onsekizbin alemin yaradılışı, her bir alemin yaradılışı ağacın resminden bir parça, yaradılış ağacı. Ve bu ağaçta yer alan canlı, cansız tüm yaratılanlar şükür meyvesinin oluşumunda hizmetkarlar. Dolayısıyla bu hizmetkarların oluşturduğu fabrikanın verdiği en önemli mahsulatı yine şükür..

Aslında uzun uzadıya bu eserle ilgili yazmak isterim ama sanırım en güzeli bu eserdeki azevel bahsettiğim tarzdaki orjinal cümlelerin meyvesini kişinin kendi okuyuş ve tefekkürüyle kazanmasıdır. Dolayısıyla anlayarak, hissederek okumak şartıyla bu eserin, hele ki böyle güzel bir ayda sizi eşsiz bir iç huzura gark edeceğini umarak mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
Şükrettiğimizi derinden hissedebildiğimiz bir ay olması umuduyla hayırlı Ramazanlar, bol feyizli okumalar diliyorum.
128 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Ramazan ayına başlarken mutlaka okunmalı, okutulmalı..
Ramazan’ın önemini, orucun beden ve maneviyat üzerindeki etkisini, Üstad hazretleri o kadar güzel anlatıyor ki..

Yine İktisad risalesi ile kanaat etmeyi ve bereketli bir ömür kazanmamızı sağlıyor...
128 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Ramazan ayının ve oruç ibadetinin ne olduğunu güzel bir üslup ve harika bir mantık ağı ile anlamak ve Ramazan'ı hakkıyla yaşayıp idrak etmek için muhteşem bir eser.
128 syf.
·3 günde·10/10
Müellifi belli: Bediüzzaman!

Tam bir kapitalizm avı değilim belki ama müsrifim. Gerçekten israf nedir, kanaat nedir, şükür nedir, iktisat nedir ve bunlar insana ne kazandırır, nereden başalamak gerek. Nasıl iktisadlı olunur efendimizin (ﷺ) hadislerinden ve hayatından ve üstadımızın hayatından ve şahidliklerinden temsili hikayecikleri okuyan bilir.

Risale-i Nur bana hep kazandırıyor. Hiçbir zaman pişmanlık yaşamadım Risale-i Nur’dan yana. Hep “iyi ki tanımışım ve iyiki Allah sevdirmiş bu güzel külliyatı” diyorum. Allah cümlemizi kendine layık kul, Efendimize (ﷺ) layık ümmet, üstadımıza layık şâkird eylesin. Amin. Elfü elfi amin!
128 syf.
·Beğendi·10/10
Ramazanın hikmetlerinden, orucun beden ve ruh için eşsiz bir eğitmen olduğundan bahseder. İktisadın gerekliliğinden ve eşsiz bir hazine olduğundan bahseder. Kendi iktisat örneklerini verir. Abdullah Bin Ömer'den bahseder.
94 syf.
Ey insan! Senin nokta-i istinadın ancak ve ancak Allah'a olan imandır. Ruhuna, vicdanına nokta-i istimdad ise ancak âhirete olan imandır. Binaenaleyh bu her iki noktadan haberi olmayan bir insanın kalbi, ruhu tevahhuş eder; vicdanı daima muazzeb olur. Lâkin birinci noktaya istinad ve ikincisinden de istimdad eden adam kalben ve ruhen pekçok zevk ve lezzetleri, ünsiyetleri hisseder ki; hem müteselli, hem vicdanı mutmain olur.


Risale-i Nur - Ramazan İktisad Şükür
Ramazan-ı Şerifte mü'minler, derecatına göre ayrı ayrı nurlara, feyizlere, manevî sürurlara mazhar oluyorlar.
Demek, beşerin musibetini ikileştiren sabırsızlığın ve tahammülsüzlüğün bir ilâcı da oruçtur.
Ramazan'ın herbir günü bir Leyle-i Kadir hükmüne geçeceğini rahmet-i İlahiyeden ümid ederiz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ramazan, İktisat, Şükür Risaleleri
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438304
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
Baskılar:
Ramazan, İktisat, Şükür Risaleleri
Ramazan İktisat - Şükür Risaleleri
Ramazan İktisat Şükür Risaleleri
Ramazan İktisad Şükür Risaleleri (Cep Boy)
Hâlık-ı Rahîm, nev-i beşere verdiği nimetlerin mukabilinde şükür istiyor. İsraf ise şükre zıttır, nimete karşı hasâretli bir istihfaftır. İktisat ise, nimete karşı ticaretli bir ihtiramdır.

Kitabı okuyanlar 121 okur

  • Siya Dora
  • ENDEZ-YAR
  • Emppu
  • x
  • nurcihan
  • Elif Büşra Doğan Memmi
  • TUBA ÖZER
  • Nalan
  • Hûdayinabit
  • Hafsa Tugen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%7.9
18-24 Yaş
%21.1
25-34 Yaş
%44.7
35-44 Yaş
%13.2
45-54 Yaş
%7.9
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%23.2
Erkek
%76.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60.5 (23)
9
%5.3 (2)
8
%10.5 (4)
7
%0
6
%2.6 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%10.5 (4)