Rua, Dam, Vale

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
435 gösterim
"Bütün romanlarımın en şenliklisi, şu hergelenin cingözüdür. Karmaşık ve esritici oluşunu ne sürgün, ne yokluk, ne özlem etkiledi. 1927 yazında Pomeranya Körfezi'nin kumsallarında yaratıldı, ertesi kış Berlin'de kuruldu ve orada, 1928 yazında tamamlandıktan sonra ekim başlarında, sürgün Rusların yayımevi 'Slovo' tarafından Korol', Dama, Valet adıyla yayımlandı. Yirmi sekiz yaşındaydım. Aralıklı olarak Berlin'de yaşıyordum. Bazı başka aklıbaşında insanlarla birlikte, on yıl dolmadan konuksever, pişman, salkım salkım çiçek açmış bir Rusya'ya hep birlikte döneceğimizden emindik. (...) Rua, Dam Vale'nin konusu yabancı sayılacak bir konu değil elbette. Hatta korkarım, o iki değerli insan, Balzac'la Dreiser, onları utanmadan ti'ye aldığımı ileri süreceklerdir - ama yemin ediyorum, o saçma sapan ürünlerini o yıllarda henüz okumamıştım ve bugün bile o selvi ağaçlarının dibinde neler anlattıklarını anlamış değilim. Ne de olsa, Charlotte Humbert'in kocası da suçsuz sayılmazdı.

(...) Romanın adı sorununa gelince. Hepsi kör olan o üç saraydan çıkma kâğıdı tuttum, küçük bir per attım. Bana dağıtılacak iki yeni kart kumarımı haklı çıkarabilir, çünkü bu oyunda talihim yaver gitmiştir hep. Sımsıkı, daracık, yakından, yakıcı sigara dumanının arasından bir file -bir kenar beliriyor: Kurbağa yüreği, Rus pokerindeki deyimiyle. Ve çan sesleri! Umudum, elleri full'ler, kentlerle dolu eski oyun arkadaşlarımın blöf yaptığımı sanmaları."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2006
 • Sayfa Sayısı:
  263
 • ISBN:
  9789754707748
 • Orijinal Adı:
  King, Queen, Knave
 • Çeviri:
  Sinan Fişek
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Ladyinblack 
28 Tem 21:16 · Kitabı okudu · 7/10 puan

duvar kağıdının motifleri üç yönden kapıya ulaşıyorlardı ama sonra gidecek başka yerleri yoktu ve odayı terkedemiyorlardı. tıpkı insan düşüncelerinin, ne kadar uyumlu olurlarsa olsunlar, kendi cehennemlerinin dairesinden kurtulamadıkları gibi.

Rua, Dam, Vale, Vladimir NabokovRua, Dam, Vale, Vladimir Nabokov