Adı:
Sahilde
Baskı tarihi:
Mayıs 2008
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054069026
Kitabın türü:
Orijinal adı:
On Chesil Beach
Çeviri:
İlknur Özdemir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Merkez Kitap
Baskılar:
Sahilde
Sahilde
İngiltere'nin seçkin ve varlıklı bir ailesinden gelen, keman öğrencisi Florence ile babası bir kasaba okulunda müdür olan Edward, evlendikleri gün Chesil sahilinde bir otele, balayını geçirmeye giderler. 60'lı yılların başında, tabuların henüz yıkılmadığı, cinsel özgürlüklerin açıkça konuşulmadığı, toplumsal baskıların kendini hissettirdiği, karşı cinsten iki kişinin ancak evlilikte birleşebildiği günlerde geçen Sahilde, aslında bir akşam yemeğinde başlayıp şafak sökerken biten uzun, sessiz ama duygu fırtınalarıyla geçen bir sahne. İngiliz toplumunun farklı sınıflarından gelen, evliliğe ve cinselliğe farklı açılardan bakan bu iki genç, o otelde geçirdikleri birkaç saat boyunca, bulundukları ânın gerçeğine uyum sağlayabilmek için çabalarken, ister istemez geçmişlerine doğru acıtan bir yolculuğa da çıkarlar. Tiksinmekle zevk almak arasındaki gizli bağı kurcalayan, çoğumuzun içinde var olan iki kişiliğin arasındaki mesafeye yuva kuran korkuları ve içsel çelişkileri de ustalıkla anlatan ve beklenmedik, çarpıcı bir sonla biten bu küçük roman, aşkın her şeye çözüm olup olmayacağı sorusunu da yanıtlıyor.

Ian McEwan'ın tartışılmaz ustalığıyla, dünyanın hemen her yerinde çarpıcı değişimlerin yaşandığı, '68 kuşağına götüren '60'lı yıllara derin bir bakış açısı da sağlayan Sahilde, 2007'de İngiltere'de iki önemli edebiyat ödülünün sahibi oldu.
(Tanıtım Yazısından)
104 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Farklı sınıflardan gelen Edward ve Florance, cinsel tabuların güçlü olduğu bir dönemde ilk gecelerini tutku, şehvet, korku, utanç arasında geçirirken, trajik bir sona doğru sürükleniyorlar.Sabırsızlık ise en büyük düşmanları oluyor.
1962 yılında balayına çıkmış bir çiftin birkaç saat süren evliliğini anlatan Sahilde , kısacık ama etkileyici bir kitap.
152 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Sahilde; bir gece başlayıp, sabah son bulan bir balayı hikayesini konu alıyor. Kitabın en sade böyle özetleyebilirim ama aslında bundan çok daha fazlasını anlatıyor elbette. Cinsellikten bahsetmenin çok zor olduğu bir dönemde, cinsel açıdan farklı sıkıntıları olan iki gencin, yaşadıklarını anlatıyor kitap. Bu iki gencin ağzından sırasıyla yaşadıklarını okuyor, sadece balayı gecesini değil, nasıl tanıştıklarını ve nasıl ailelere sahip olduklarını da öğreniyoruz.

Ian McEwan, yine kaleminin ustalığını konuşturmuş desem mübalağa etmiş olmam herhalde. İki karakterin çalkantılı iç dünyasını da okuyucuya çok başarılı bir şekilde geçirmiş. Değindiği konuyu ve o dönemde, bu konunun ne kadar bastırıldığını da çok güzel aktarmış. Bastırılan duygular, bazı konularda sessiz kalmanın oluşturduğu yanlış anlamalar ve evlilikten beklentilere dair, güzel noktalara da değinmiş yazar.

Sahilde, Ian McEwan'dan okuduğum ilk kitap aslında ve bu, kitabı ikinci okuyuşum. İlk okuduğumda yeterince dikkatimi veremediğimi düşünerek, tekrar okumak istedim. Yazardan okuduğum kitaplar arasında favorim hala Kefaret olsa da, bu okuyuşumda Sahilde'yi de oldukça etkileyici ve başarılı buldum.
103 syf.
·2 günde·7/10 puan
Sadece sekiz saat süren bir evliliği anlatıyor. İki bireyin de birbirlerine karşı duydukları soru işaretlerini, aile hayatlarını, yetişme tarzının aslında bireyin tüm hayatını aslında nasıl etkilediğini çok rahat bir şekilde görmenize yardımcı oluyor. Altmışlarda geçiyor roman bu sebeple dönem şartlarını göz önünde bulundurarak okumanızı tavsiye ederim. Edward ve Florance kahramanlarımız. Balayılarının ilk gününü konu alıyor...
Yazardan okuduğum ilk kitaptı. Anlatımında öyle bir yol izliyor ki sizi neye götüreceğine büyük bir merak duyuyorsunuz.
104 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Incecik ama içi dolu dolu bir kitap. Henüz kendini tanımayan ama birbirlerine aşık olduklarından emin olan iki gencin hikayesi. Sonu cok cok beklenmedik ve hüzünlü... Ian McEwan her zamanki gibi cok güzel yazmis, ilknur özdemir çok güzel çevirmiş.
104 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
AŞK VE SABIR
Bence kitabı anlatan iki kelime.. kısa ama yoğun bir okuma olduğu kanısındayım. Sıkça olan geri dönüşümler kitaptaki dinamiği yoğunluğa çevirmiş. Aslında bir düğün gecesinden sonraki o ilk geceyi anlatıyor. Bir karı-kocanın cinsel sorunlarına değiniliyor. Absürt olmadan anlatılabilen bir cinsellik vardı kitapta. Yazarın ilişki psikolojisi beni memnun etti mi ? Kısmen. Kitabın sonlarına doğru karı-kocanın hayatları çok çabuk geçilmişti. O aradaki psikolojilerini ben daha çok merak ettim.

'Cinsellik tabusu' her dönemde her millette her kesimde olan bir sorun. Bu tabunun ikili ilişkileri fazlasıyla etkilediği aşikar. Hem kadının hem erkeğin beklentileri, talepleri bu anlamda farklılık gösterebiliyor. İncelememe başlarken Aşk ve Sabır demiştim, sonunda da yineliyorum :)
104 syf.
·3 günde·8/10 puan
Roman 1962 yılında, balayına gelmiş bir çiftin yaşadığı olayları ve öncesinde nasıl bir hayat sürdürdüklerini anlatıyor. Çiftin cinsel sıkıntılarını birbirlerine söyleyememeleri ile birlikte gelişen olaylar silsilesi sizleri bekliyor. Filmlerdeki ve dizilerdeki cinsel içerikleri bir kenara bırakıp okunması gereken bir kitap. Cinsellik üzerine tabuları yıkan "dramatik" bir hikaye. İletişimsizliğin ne gibi sonuçlar doğuracağını çok iyi anlatmış McEwan.
104 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10 puan
Çok duygusuz bir kitap. Okurken meraklandım ama pek zevk aldığım söylenemez. Aslında coğrafyamızda çokca yaşanan bir durumu anlatıyor. Tabi sonu aynı bitmiyor. Kitapta çok medeni ancak gerçekte yıllarca eziyet ve çaresizlik belkide sonu ölüm ya da psikolojik rahatsızlıklar olarak kalıyor. Büyük bir aşkın yada aşk sandıklarının bu şekilde ve saçma nedenden dolayı bitmesi üzüyor. Duygulu ve sürükleyici bir kitap değil. Ama okunabilir.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Herkese merhabalar ve iyi akşamlar! Kısacık ama içi dolu dolu bir kitap bitirdim. Yazarın okuduğum ilk eseriydi ve çok beğendim. “Kefaret” adlı romanını daha çok merak etmeme neden oldu “Sahilde”. 60’lı yıllarda iki gencin Dorset kıyılarında geçirdikleri balayı zaman diliminde ilerliyor kitabımız.
Kadın seçkin bir aileden ve klasik müzik tutkunu ayrıca müzisyen.
Adam mütevazı bir aileden, tarih bölümü mezunu ve tarihsel olaylara ilgili bir genç.
Evliliklerin ilk gecesi, o dönemler de cinsel tabuların yıkılamamasından dolayı hem işkenceye hem de tutkuya dönüşen bir serüven.
Farklı sınıftan iki insan, bazen komik bazen de trajik muhabbetleri...
Yazar, bu zaman dilimin de bizi ikisinin geçmişlerine ve tanışıklıklarına götürerek psikolojik iç çatışmalarını analiz ediyor.
Çağdaş İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden McEwan, 1940-60’lı yılların tarihsel olaylarını ve müzik dünyasını başarıyla yansıtmış.
Yazar, iki anahtar kelimeyi de bizlere de sunuyor; “Aşk ve Sabır”, ikisinin münkün olması için çabalamamız gerektiğini anlıyorum.
Sürükleyici, merak uyandırıcı, komik, dahice ve yürek parçalayıcı olağanüstü bir eser. Okurken her duyguyu hissedebileceğiniz keyifle bazen de hüzünle yol alacağınız eşsiz bir roman.
Hoşçakalın,sevgiyle ve kitaplarla kalın.
152 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Sahilde oldukca ilginc ve okunulmasi gerekilen bir kitap. 60 li yillardaki kurulan bir evlilik iliskisindeki aksaklilarin simdiki duruma göre pek o kadarda degismedigini fark edebilirsiniz. Insanlarin gercek duygu ve dusuncelerini birbirlerine gerektigi gibi aciklanilmamasi durumunda yanlis anlasilmalara ve gereksiz beklentilere yol aciyor. Aslinda butun iliskilerde bu böyle ama bilhassa birlikte yurutmek istedigin evlilik gibi bir kurumda oldukca gerekli gibi.Bana göre yazarin en iyi eserlerinden biri.
Hikâyesi, 1960’lı yıllarda İngiltere’de geçen roman, Edward ve Florence adlı deneyimsiz bir çiftin evlendikleri gün birliktelik yaşayamamasını ve buna bağlı olayları konu ediniyor. Hikâye, üçüncü şahıs anlatıcı tarafından, fakat dönüşümlü olarak iki kahramanın bakış açısından anlatılıyor. Aile içi sorunlar, büyüme, toplumsal tabuların bireyin yaşamındaki doğrudan ve dolaylı etkileri üzerine dikkat çekici, iyi kurgulanmış bir roman.
Kitabın aynı zamanda senaryosu yazar, Ian McEwan tarafından yazılmış 2017 yapımı başarılı bir film uyarlaması da bulunuyor. > https://www.instagram.com/...igshid=12vdcmxqldp16
Toplumsal ve psikolojik boyutu olan hikâyelerden; iletişim sorunları, gençlik ve masumiyet üzerinde yazılmış anlatılardan hoşlanan edebiyat severlerin keyifle okuyacağı bir roman.
152 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Sırf Ian McEwan ve kütüphanede bulabildiğim ikinci kitabı olduğu için konusunu bile okumadan alıp okudum. Ian McEwan'ın biçemi o kadar güzel, akışkan, suda yürür gibi ki ne yazsa okutuyor ve akıp gidiyor. Tabii İlknur Özdemir'in çevirilerinin muhteşemliği de bir o kadar bunun nedeni. Şimdilerin rahat, geniş, çabuk başlayıp bitiveren hızlı ilişkilerine kıyasla oldukça ağır çekimde ilerleyen Florence ve Edward'ın ilişkisi aracılığıyla bambaşka bir dönemdeki bambaşka bir romantizm tipine götürüyor bizi. Modern zamanlarda hayli geride kalmış çekingen bir aşk ilişkisini, birbirine fiziksel temas konusunda oldukça gerilimli, temkinli, utangaç bir çiftin aralarındaki yakınlaşma hallerini anlatmış I. McEwan.
“Geleneksel beklentilere asla uysalca boyun eğmezdi.Sesini çıkarmadan kendini boğazlatacak bir kuzu değildi o.”
Cinsel sorunlar üzerinde konuşmanın neredeyse olanaksız olduğu bir çağda yaşıyorlardı. Zaten ne zaman kolaydır ki.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sahilde
Baskı tarihi:
Mayıs 2008
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054069026
Kitabın türü:
Orijinal adı:
On Chesil Beach
Çeviri:
İlknur Özdemir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Merkez Kitap
Baskılar:
Sahilde
Sahilde
İngiltere'nin seçkin ve varlıklı bir ailesinden gelen, keman öğrencisi Florence ile babası bir kasaba okulunda müdür olan Edward, evlendikleri gün Chesil sahilinde bir otele, balayını geçirmeye giderler. 60'lı yılların başında, tabuların henüz yıkılmadığı, cinsel özgürlüklerin açıkça konuşulmadığı, toplumsal baskıların kendini hissettirdiği, karşı cinsten iki kişinin ancak evlilikte birleşebildiği günlerde geçen Sahilde, aslında bir akşam yemeğinde başlayıp şafak sökerken biten uzun, sessiz ama duygu fırtınalarıyla geçen bir sahne. İngiliz toplumunun farklı sınıflarından gelen, evliliğe ve cinselliğe farklı açılardan bakan bu iki genç, o otelde geçirdikleri birkaç saat boyunca, bulundukları ânın gerçeğine uyum sağlayabilmek için çabalarken, ister istemez geçmişlerine doğru acıtan bir yolculuğa da çıkarlar. Tiksinmekle zevk almak arasındaki gizli bağı kurcalayan, çoğumuzun içinde var olan iki kişiliğin arasındaki mesafeye yuva kuran korkuları ve içsel çelişkileri de ustalıkla anlatan ve beklenmedik, çarpıcı bir sonla biten bu küçük roman, aşkın her şeye çözüm olup olmayacağı sorusunu da yanıtlıyor.

Ian McEwan'ın tartışılmaz ustalığıyla, dünyanın hemen her yerinde çarpıcı değişimlerin yaşandığı, '68 kuşağına götüren '60'lı yıllara derin bir bakış açısı da sağlayan Sahilde, 2007'de İngiltere'de iki önemli edebiyat ödülünün sahibi oldu.
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 83 okur

  • Ebubekir
  • Hülya
  • ilkin
  • Dilek Yalçın
  • seher
  • Baştankara
  • Moaning Myrtle
  • Aybala
  • Özgür Çağlar Akçay
  • onur onur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2.9 (1)
8
%14.7 (5)
7
%2.9 (1)
6
%2.9 (1)
5
%2.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0