Sapık Sevgi

6,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
579 gösterim
"Corydon", Andre Gide'in yapıtları arasında en çok tartışılmış, üzerinde en çok söz edilmiş olanıdır. Gide, burada kurulu ahlak düzeninin dışına çıkarak "sapık" denilen sevgileri bilimsel olarak ele alıyor ve insan özgürlüğü açısından tartışıyor. Ahlak yönünden en tutucu kişileri bile düşündürecek kanıtlar bulup ileri sürüyor. Bu kitabıyla Gide, akıl ve mantık yürütmedeki ustalığının yanı sıra üslup yeteneğini de kanıtlıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1995
 • Sayfa Sayısı:
  117
 • ISBN:
  9789754340693
 • Çeviri:
  Fikret Kolverdi
 • Yayınevi:
  Varlık Yayınları
 • Kitabın Türü:
M.Y. 
 15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Kitabın konusu 1900’lü yıllarda Fransa’da Corydon adında bir adamın eşcinsellikle suçlandığı bir dava sonrası onu yıllarca görmeyen arkadaşının ziyaretiyle yaptıkları dört görüşmenin karşılıklı diyaloglarından ibaret. Kitaba kesinlikle roman dememek gerek. Tam tanımı roman kılıfında bir tez çalışması olabilir. Kısa bir hikayemsi giriş yapıldıktan sonra diyaloglar üzerinden üreme, eş seçimi, cinsellik, eşcinsellik, ahlak konuları edebiyat, tarih, sanat ekseninde anlatılıp çeşitli kuramlara dayandırılıyor. Dili aşırı ağır ve insanı yoran bir çalışmaydı. Roman değil de bilimsel bir tez çalışması denseydi büyük ihtimal okumazdım. Bir kere de başladık bitsin bari diye okudum ama beni hiç mi hiç sarmadı hatta baya sıktı. Biraz ağır olacak belki ama artık bu kitabı görmek dahi istemiyorum :)

Kitaptan 4 Alıntı

M.Y. 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Papaz Galiani'nin bir cümlesiydi bu; Mademe d'Epinay'e yazmış, "Önemli olan," diyor, "önemli olan iyileşmek değil, dertleriyle bağdaşarak yaşamaktır."

Sapık Sevgi, André Gide (Sayfa 18)Sapık Sevgi, André Gide (Sayfa 18)
M.Y. 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Aşkın fizik yönü üstüne yazdığı kitapta gözettiği tek amaç, insanoğlunun sevişmesini hayvanların çiftleşmesiyle aynı aşamaya indirmektir; ben buna insanı hayvanlaştırmak derim, her şeyi insanın eğilim ve tutkularına bağlayan antropomorfizm var ya, işte onun yanına yakışan bir görüş.

Sapık Sevgi, André Gide (Sayfa 32)Sapık Sevgi, André Gide (Sayfa 32)
M.Y. 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

-Demek ki, yataktakiler karı-koca ise yapılanlar sapıklık olmaktan çıkar.
-Karı-koca canları ne isterse yapabilirler; buna hakları vardır. Tekrar ediyorum, bu sizleri ilgilendirmez.
-"Hakları vardır"; evet, bu sözü "normal" sözünden daha çok beğendim.

Sapık Sevgi, André Gide (Sayfa 24)Sapık Sevgi, André Gide (Sayfa 24)
M.Y. 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

-Yeni kuramınızı söyleseniz artık.
-Hemen şimdi söyleyeceğim, önce en kaba ve aykırı şekliyle. Sonra şurasını burasını düzeltiriz. Dinleyin bakalım: Aşk salt insan yapısı bir şeydir, doğada aşk diye bir şey yoktur.
-Demek ki M. de Gourmont gibi siz de aşk dediğimiz şeyin bütünüyle oldukça iyi gizlenen cinsel içgüdüden başka bir şey olmadığını söylüyorsunuz. Bu hiç de doğru olmayabileceği gibi, kesinlikle yeni bir görüş de değil.

Sapık Sevgi, André Gide (Sayfa 32)Sapık Sevgi, André Gide (Sayfa 32)