Adı:
Sevgi Masalı
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053114628
Kitabın türü:
Çeviri:
Özlem Esmergül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Baskılar:
Sevgi Masalı
Sevgi Masalı
Sevgi Efsanesi
Sevgi Masalı
Sevgi Masalı
Sevgi Masalı
Azeri asıllı İranlı büyük masalcı Samed Behrengi’nin sevgi, dostluk, paylaşım üzerine kurulu eşsiz masallarından biridir Sevgi Masalı...

Kibirli sultan kızıyla Çoban Ali çocukluk yıllarından beri iki yakın arkadaştırlar. Ancak Çoban Ali’nin duyguları derinleşince kibirli sultan kızı, onun bu cüretini cezalandırır ve Çoban Ali’yi saraydan attırır. Artık ikisinin de yolları ayrılmıştır.

Sultan kızı hastalanarak günden güne kötüleşip uyku uyuyamaz hale gelirken, Çoban Ali’den ses seda çıkmaz. Fakat günün birinde öyle bir şey olur ki, iki eski arkadaş yıllar sonra yine karşılaşırlar.

Peki ama sonrasında ne olur?
Değerli arkadaşımız https://1000kitap.com/muhayyelll'in güzel incelemesinden sonra okuma listeme aldığım ve yeni okuma fırsatı bulduğum Samed Behrengi eseri: Sevgi Masalı.

Kitapla ilgili yapılan yorumlar gayet güzel ve olumlu. Ben de bu olumlu yorumlara katılarak güzel eleştrilerin devamını getirmek isterdim; ama maalesef yapamayacağımı üzülerek söyleyeyim.

Kitap konusu gereği, hem büyüklere hem küçüklere hitap edebilecek cinsten. Ben bir çocuk gözüyle tam manasıyla bakamasam da iki yönden kitabı değerlendireyim. Bir yetişkin olarak baktığımda seri bir şekilde kendini okutan eserde fantastik - masalsı unsurlar, belli bir mantığa oturtulmadan veriliyor. Kötülük yapan, asan kesen kişi de cezasını bulmuyor veya saçma bir şekilde bir anda iyi oluyor. İki masalda da hikaye içine hikaye geçmiş vaziyette. Şahsen benim bile kafam karıştı; fakat çocukların bakış açısı, yetişkinlerden farklı olduğu için bu özellik, ona daha basit ve eğlenceli gelebilir.

Çocuk gözüyle bakmaya çalıştığımda nasıl bir sonuç çıkartırım bilemedim. Fakat adı Sevgi Masalı olan bir kitapta şiddet ve gizliden verilen cinsellik unsurları beni rahatsız etti. Sevgi Masalı'nda neredeyse herkesin başını kesen, kızdığı herkesi cellatların eline veren bir kral var. Kral hikayede hiçbir şekilde değişmiyor, kızıysa yaptığı hataların tam olarak farkına varamadan garip bir şekilde ve bir anda değişiyor.

Kitaptaki ikinci masalımız Ah Masalı'nda ise yine kafa kesmelerin, öldürmelerin, mezarların yanında, bir babanın erkek ve para düşkünü kızları yer alırken bu karakterlerde de ders alarak olumlu bir değişim yaşanmıyor.

Çocuk kitabı yazmak kolay gibi görünse de gerçekten çok zor. Günümüzde pedagoglar, çocuk eğitimi danışmanları, çocuk psikologları vs. bu alanla ilgili uzmanlaşan birçok meslek dalı var. Behrengi'nin yaşadığı dönem ve ülkede ise elbet bunların hiçbiri yok. Yaşadığı dönemin buhranı, yapılan kanunsuzluklar, acımasız yönetim şekli yazarın eserine yansımış. Bu konuları eserinde bilerek yer vermiş ve kötü insanların iyi olmasına masalında değinmeyerek bu insanların hep böyle kalacağına parmak basmış belki de. Samed Behrengi bu alanda tanınmış ve ün yapmış; düşünceleri yüzünden de maalesef suikaste kurban gittiği söylenen bir yazar. Bu yüzden eleştirmek elbette benim haddim değil. Ben sadece gördüğüm ve beğenmediğim olumsuz yanları aktarmaya çalıştım. Behrengi'nin diğer eserleri de bu yönde bazı eleştiriler almış sanırım.

Ben kitabı akıcı bir şekilde okudum, bir yetişkin olarak kitaptan çok rahatsız olmasam da çocuklara tavsiye edebileceğim bir eser olmadığını düşünüyorum. Beğenenlere ve eserden farklı, güzel olumlu düşünceler çıkaran arkadaşlarımıza saygı duyuyorum. Sonuçta bütün kitaplar her insanın zihninde apayrı bir dünya yaratır...
Masallar... Hayat güzel demenin bir yolu gibi gelir bana. Çocuklar olur içinde, konuşan hayvanlar, ağaçlar çiçekler... Daha ne ister ki bir insan uyumadan önce zihninde kalacak son imge için? Fakat, her masal da masal olamıyor maalesef. Kesinlikle sevginin sıcaklığını, iyileştirici gücünü yüreğinizde hissediyorsunuz ama -muhtemelen bilinçsizce- verilmiş olan bazı ufak unsurlar beni buruk bir şekilde gülümsetti. Henüz 1 aylık olan yeğenime hazırlamaya başladığım kütüphane için almış olduğum bu kitabı da onun kütüphanesinden çıkarmama sebep oldu. En azından düşüncelerinin tamamen oturabileceği yaşlara gelene dek. Zira ben, kendisini severken "ne masallar okuyacağım sana, birlikte ne masallar yaşayacağız ama şatodan inmek için beyaz atlı prensimize ihtiyacımız olmayacak hiç, kendimiz yazacağız her masalımızı" diyorum. Henüz beni bir karaltı olarak görecek kadar küçük olmasına ve söylediklerimi bir mırıltı gibi dinliyor olmasına rağmen. Çünkü biliyorum ki bilinçaltına yerleşecek her şey öyle ya da böyle hayatını etkileyecektir. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım sevgili okurlar. Farkettirmeden cinsellik mesajları verilmesi, bencilliğin ve şiddetin cezasız kalması gibi ayrıntılar oldukça önemli olabiliyor. Bazı şeyler normalleştirilmemeli. Çocuklarımız çok kıymetli, kendimiz okumadan karar vermeyelim onlar için seçeceğimiz kitaplara. Sevgilerimle...

Not: Mehmet Bey'in yazdığı incelemeye kesinlikle katılıyorum. Eleştirmek istediğim konular orada daha net bahsedilmiş. Tekrara girmek istemediğim için yüzeysel bahsettim.
#26203784
Çocukların hatta büyüklerin okuması gereken sıcacık bir hikaye..
Samed Behrengi iyiki kitap yazmış. İyiki bir yazar olmuş. Herkes çocuk kitapları yazamaz derler. Bunun için sıcacık bir yüreği olmalı insanın. Sevgi Masalı'nı okuduktan sonra Samed Behrengi'nin o sıcacık yüreğini hissettim..
Hayatın yoğun karmaşından kaçmak için çok ideal bir kitap. Hayata verilen ufacık, sevgi dolu bir mola..
Bencil, kibirli, kendisine bakanları cezalandıran bir prenses ve sevgisiyle onun yüreğini ısıtan bir çoban..
Kitabı okumasanız bile çocuklara hediye edin. 2 ya da 3 tl en fazla. Bayramda kapıya gelen çocuklara uzatın. Torunlarınıza verin. Yeğenlerinize hediye edin. Uykuya hazırlanan çocuğunuzun baş ucuna oturup okuyun. Okuyun çünkü, sevgi yoksa hiç bir güzellik yoktur..
Keyifli okumalar yüreği sevgiye her daim açık olanlar..
Çocuklarıma devlerin cinlerin masallarını anlatıp kötü karakterleri şuuraltlarina yerleştireceğime Sevgi masalını anlatıp sevgiyi yerleştirmeyi tercih ederim :)
SEVGİ bir masal değildir, hayatın gerçeğidir. Bu gerçeği, ne padişahın kızı ne de ona arkadaşlık etmekle görevli hizmetkar değiştirebilir. Her insan özeldir ve sevgiyi her koşulda hak eder.
Samed Behrengi'nin kısa ama anlamlı kitaplarından biri. Daha çok çocuklara yönelik olmasına rağmen severek okudum.
Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.
Oldukça tatlı, samimi ve güzel bir kitaptı çocuk kitabı olabilir ama kesinlikle büyükler için de yazılmış bir kitap. Her şey bir masal guzelleginde olsa keşke...
Padişahlar öksürür gibi kelle alıyor fgfsd. Yazarın okuduğum hiçbir kitabı çocuklar için uygun değil bence. Bu kitabı fena değildi. Klasik bir masal havasındaydı zaten. Bir Şeftali Bin Şeftali açık ara yazarın en güzel kitabı.
Samed behrengi yine sevgiyi, dostluğu ve arkadaşlığı anlatıyor. Kitap iki hikâyeden oluşuyor. Bu kitabi okumak için belirli bir yaşta olmak önemli değil. İçinizi ısıtıyor ve mutlu sonla bitiyor. Öğrencilerime okutmayı da planlıyorum. Sevgisiz kalmasınlar.
Ne yazık ki çocuğumun okulunda seçilmiş bir kitap olması sebebi ile onun vesilesiyle okuduğum bir kitap
Burada listeme dahil etmezdim bile ama ola ki çocuklarının karşısına okumaları için çıkarılan veliler olur ise diye belirtmek zorunda hissettim.
Çocuklarımın okuduğu neredeyse tüm kitapları okudum. Hangi dünyalarda gezindiklerini bilme ihtiyacı nedeni ile. Ama inanın ki bu kitap gibi sınıfında olmaması gerekene denk gelmedim.
Bir okurun da belirttiği gibi ne içerik olarak ne kurgu olarak ne de bütünlük olarak kesinlikle bir çocuğa uygun bir kitap değil. İnsanlar puanlamayı neye göre yapmış onu da anlamış değilim.
Ödev olması ve bir sorumluluk olmasına rağmen çocuğumu bu kitaptan muaf tuttum her sonucu göze alarak.
Naçizane bilgilerinize
Kucuk kara balik'in bende farkli bir yeri vardir.Sevgi masalindan daha da keyif aldim. Sevgi ile ilgili gormezden geldigimiz her seyi gozler onune sermis Behrengi...Bunu yaparken cocuklarin yadsınamaz hayal güçlerini de harakete geçirecek bir olay örgüsü oluşturmuş. ..Kesinlikle okunup okutulmali...
Onu seviyordu. Öyleyse kendince bir sakıncası yoktu, yüreğini açabilirdi kıza. Sevmek ayıp değildi ya...
Samed Behrengi
Sayfa 29 - Gendaş Yayınları
Oğlunu gören babası çok sevinmiş ve, ‘Koç Ali, tam zamanında geldin,’ demiş. ‘Ben ölüyorum. Kız kardeşini yalnız bırakma. Yalnızlık büyük acı verir insana.’
"Evlatlarım, ben yakında öleceğim, ama sizi uzun bir hayat bekliyor, hepinizin bir arkadaşı, bir eşi olması gerek. Artık evlenmenizin zamanı geldi. Ama öyle eşleriniz olmalı ki kolları sıvayıp tıpkı sizin gibi demiri çekiçlemeli, kılıç yapabilmeli..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevgi Masalı
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053114628
Kitabın türü:
Çeviri:
Özlem Esmergül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Baskılar:
Sevgi Masalı
Sevgi Masalı
Sevgi Efsanesi
Sevgi Masalı
Sevgi Masalı
Sevgi Masalı
Azeri asıllı İranlı büyük masalcı Samed Behrengi’nin sevgi, dostluk, paylaşım üzerine kurulu eşsiz masallarından biridir Sevgi Masalı...

Kibirli sultan kızıyla Çoban Ali çocukluk yıllarından beri iki yakın arkadaştırlar. Ancak Çoban Ali’nin duyguları derinleşince kibirli sultan kızı, onun bu cüretini cezalandırır ve Çoban Ali’yi saraydan attırır. Artık ikisinin de yolları ayrılmıştır.

Sultan kızı hastalanarak günden güne kötüleşip uyku uyuyamaz hale gelirken, Çoban Ali’den ses seda çıkmaz. Fakat günün birinde öyle bir şey olur ki, iki eski arkadaş yıllar sonra yine karşılaşırlar.

Peki ama sonrasında ne olur?

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 16 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0