Adı:
Sevgi Masalı
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059641326
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aspendos Yayıncılık
Koç Ali bir uşaktır. Sayısız oyuncağa sahip olan şımarık Şah kızının uşağı…

Şah kızına büyük bir bağlılık duyar. Onun yanından bir an olsun ayrılmaz, emirlerini eksiksiz yerine getirir, o rahat uyusun diye kapısının önünde yatar.

Âşıktır Koç Ali. Şah kızını bütün masumiyetiyle içten içe sever. Bunda kötü bir şey olmadığına inanır. “Sevginin nesi kötü olabilir ki?” diye düşünür.

Bir gün ansızın kalbindeki sırrı açığa vuruverir ve hayatı değişir.

Fakat değişen yalnızca onun hayatı olmayacaktır. Çünkü dünyada ancak “Sevgi Masalı”nın derman olabileceği dertler vardır.
88 syf.
·1 günde·4/10
Değerli arkadaşımız Büşra Nur güzel incelemesinden sonra okuma listeme aldığım ve yeni okuma fırsatı bulduğum Samed Behrengi eseri: Sevgi Masalı.

Kitapla ilgili yapılan yorumlar gayet güzel ve olumlu. Ben de bu olumlu yorumlara katılarak güzel eleştrilerin devamını getirmek isterdim; ama maalesef yapamayacağımı üzülerek söyleyeyim.

Kitap konusu gereği, hem büyüklere hem küçüklere hitap edebilecek cinsten. Ben bir çocuk gözüyle tam manasıyla bakamasam da iki yönden kitabı değerlendireyim. Bir yetişkin olarak baktığımda seri bir şekilde kendini okutan eserde fantastik - masalsı unsurlar, belli bir mantığa oturtulmadan veriliyor. Kötülük yapan, asan kesen kişi de cezasını bulmuyor veya saçma bir şekilde bir anda iyi oluyor. İki masalda da hikaye içine hikaye geçmiş vaziyette. Şahsen benim bile kafam karıştı; fakat çocukların bakış açısı, yetişkinlerden farklı olduğu için bu özellik, ona daha basit ve eğlenceli gelebilir.

Çocuk gözüyle bakmaya çalıştığımda nasıl bir sonuç çıkartırım bilemedim. Fakat adı Sevgi Masalı olan bir kitapta şiddet ve gizliden verilen cinsellik unsurları beni rahatsız etti. Sevgi Masalı'nda neredeyse herkesin başını kesen, kızdığı herkesi cellatların eline veren bir kral var. Kral hikayede hiçbir şekilde değişmiyor, kızıysa yaptığı hataların tam olarak farkına varamadan garip bir şekilde ve bir anda değişiyor.

Kitaptaki ikinci masalımız Ah Masalı'nda ise yine kafa kesmelerin, öldürmelerin, mezarların yanında, bir babanın erkek ve para düşkünü kızları yer alırken bu karakterlerde de ders alarak olumlu bir değişim yaşanmıyor.

Çocuk kitabı yazmak kolay gibi görünse de gerçekten çok zor. Günümüzde pedagoglar, çocuk eğitimi danışmanları, çocuk psikologları vs. bu alanla ilgili uzmanlaşan birçok meslek dalı var. Behrengi'nin yaşadığı dönem ve ülkede ise elbet bunların hiçbiri yok. Yaşadığı dönemin buhranı, yapılan kanunsuzluklar, acımasız yönetim şekli yazarın eserine yansımış. Bu konuları eserinde bilerek yer vermiş ve kötü insanların iyi olmasına masalında değinmeyerek bu insanların hep böyle kalacağına parmak basmış belki de. Samed Behrengi bu alanda tanınmış ve ün yapmış; düşünceleri yüzünden de maalesef suikaste kurban gittiği söylenen bir yazar. Bu yüzden eleştirmek elbette benim haddim değil. Ben sadece gördüğüm ve beğenmediğim olumsuz yanları aktarmaya çalıştım. Behrengi'nin diğer eserleri de bu yönde bazı eleştiriler almış sanırım.

Ben kitabı akıcı bir şekilde okudum, bir yetişkin olarak kitaptan çok rahatsız olmasam da çocuklara tavsiye edebileceğim bir eser olmadığını düşünüyorum. Beğenenlere ve eserden farklı, güzel olumlu düşünceler çıkaran arkadaşlarımıza saygı duyuyorum. Sonuçta bütün kitaplar her insanın zihninde apayrı bir dünya yaratır...
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Masallar... Hayat güzel demenin bir yolu gibi gelir bana. Çocuklar olur içinde, konuşan hayvanlar, ağaçlar çiçekler... Daha ne ister ki bir insan uyumadan önce zihninde kalacak son imge için? Fakat, her masal da masal olamıyor maalesef. Kesinlikle sevginin sıcaklığını, iyileştirici gücünü yüreğinizde hissediyorsunuz ama -muhtemelen bilinçsizce- verilmiş olan bazı ufak unsurlar beni buruk bir şekilde gülümsetti. Henüz 1 aylık olan yeğenime hazırlamaya başladığım kütüphane için almış olduğum bu kitabı da onun kütüphanesinden çıkarmama sebep oldu. En azından düşüncelerinin tamamen oturabileceği yaşlara gelene dek. Zira ben, kendisini severken "ne masallar okuyacağım sana, birlikte ne masallar yaşayacağız ama şatodan inmek için beyaz atlı prensimize ihtiyacımız olmayacak hiç, kendimiz yazacağız her masalımızı" diyorum. Henüz beni bir karaltı olarak görecek kadar küçük olmasına ve söylediklerimi bir mırıltı gibi dinliyor olmasına rağmen. Çünkü biliyorum ki bilinçaltına yerleşecek her şey öyle ya da böyle hayatını etkileyecektir. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım sevgili okurlar. Farkettirmeden cinsellik mesajları verilmesi, bencilliğin ve şiddetin cezasız kalması gibi ayrıntılar oldukça önemli olabiliyor. Bazı şeyler normalleştirilmemeli. Çocuklarımız çok kıymetli, kendimiz okumadan karar vermeyelim onlar için seçeceğimiz kitaplara. Sevgilerimle...

Not: Mehmet Bey'in yazdığı incelemeye kesinlikle katılıyorum. Eleştirmek istediğim konular orada daha net bahsedilmiş. Tekrara girmek istemediğim için yüzeysel bahsettim.
#26203784
88 syf.
·1 günde·8/10
Çocukların hatta büyüklerin okuması gereken sıcacık bir hikaye..
Samed Behrengi iyiki kitap yazmış. İyiki bir yazar olmuş. Herkes çocuk kitapları yazamaz derler. Bunun için sıcacık bir yüreği olmalı insanın. Sevgi Masalı'nı okuduktan sonra Samed Behrengi'nin o sıcacık yüreğini hissettim..
Hayatın yoğun karmaşından kaçmak için çok ideal bir kitap. Hayata verilen ufacık, sevgi dolu bir mola..
Bencil, kibirli, kendisine bakanları cezalandıran bir prenses ve sevgisiyle onun yüreğini ısıtan bir çoban..
Kitabı okumasanız bile çocuklara hediye edin. 2 ya da 3 tl en fazla. Bayramda kapıya gelen çocuklara uzatın. Torunlarınıza verin. Yeğenlerinize hediye edin. Uykuya hazırlanan çocuğunuzun baş ucuna oturup okuyun. Okuyun çünkü, sevgi yoksa hiç bir güzellik yoktur..
Keyifli okumalar yüreği sevgiye her daim açık olanlar..
88 syf.
·Puan vermedi
Çocuklarıma devlerin cinlerin masallarını anlatıp kötü karakterleri şuuraltlarina yerleştireceğime Sevgi masalını anlatıp sevgiyi yerleştirmeyi tercih ederim :)
64 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
SEVGİ bir masal değildir, hayatın gerçeğidir. Bu gerçeği, ne padişahın kızı ne de ona arkadaşlık etmekle görevli hizmetkar değiştirebilir. Her insan özeldir ve sevgiyi her koşulda hak eder.
45 syf.
·9/10
Samed Behrengi'nin kısa ama anlamlı kitaplarından biri. Daha çok çocuklara yönelik olmasına rağmen severek okudum.
Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.
88 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın yazarı: #sametbehrengi
Yayınevi : @parodikitap
Yorumum : Samed Begrengi kitaplarını çok seviyorum. İnsanda unutulan bazı değerleri, insan olmayı yeniden hatırlatıyor kitaplarında. Yine öyle bir kitabıydı.. Kendini beğenmiş bir padişah kızı.. Ona uşaklık eden aynı zamanda “Ona sevdiğini” söylediği için saraydan yaka- paça kovulan Koçali.. Sevgiyi unuttuğumuzda başımıza neler gelir?? Şımarık, bencil, insanları küçümseyen ve kendinden başkasını sevmeyen bir insan değişebilir mi?? Hepsini öğreniyorsunuz. OKUYUN/ OKUTUN..
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Oldukça tatlı, samimi ve güzel bir kitaptı çocuk kitabı olabilir ama kesinlikle büyükler için de yazılmış bir kitap. Her şey bir masal guzelleginde olsa keşke...
88 syf.
·1 günde·4/10
Padişahlar öksürür gibi kelle alıyor fgfsd. Yazarın okuduğum hiçbir kitabı çocuklar için uygun değil bence. Bu kitabı fena değildi. Klasik bir masal havasındaydı zaten. Bir Şeftali Bin Şeftali açık ara yazarın en güzel kitabı.
88 syf.
·1 günde·10/10
Kitap iki bölümden oluşuyor.Sevgi Masalı ve Ah'lar Masalı.Sevgi masalı'nda bir padişahın kızı anlatılıyor.Kız kendini o kadar beğeniyor ki ve o kadar bencil ki,onu seveni saraydan kovduruyor.Sonra on yedi-on sekiz yaşına gelince bunu rüyasında görüyor.Onu seven kişi ise bir güvercin oluyor ve kızı görmeye geliyor.Ve ondan bir istekte bulunuyor.Kız,onun gerçek halini görmek için uykusunu ona veriyor.Ve durumu kötüye gidiyor.Bu kötü durumu ise kimse çözemiyor.En sonunda o seven adam çözüyor. Ah'lar Masalında ise bir tüccar ve kızları anlatılıyor.Kızlardan biri hariç hepsi pahalı isteklerde bulunurken,biri sadece iki şey ister ama bu iki şey ise zor bulunur.Bu iki şeyi arayan baba ise zor olsa da bulur ama karşılığında kızı ile bu adamla evlendirmek zorunda kalır.Ama sonu güzel olur,her iki hikayenin de.Yazarın kitaplarından öğrenecek çok şey var.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.
88 syf.
·28 günde·Puan vermedi
Samed behrengi yine sevgiyi, dostluğu ve arkadaşlığı anlatıyor. Kitap iki hikâyeden oluşuyor. Bu kitabi okumak için belirli bir yaşta olmak önemli değil. İçinizi ısıtıyor ve mutlu sonla bitiyor. Öğrencilerime okutmayı da planlıyorum. Sevgisiz kalmasınlar.
88 syf.
·1/10
Ne yazık ki çocuğumun okulunda seçilmiş bir kitap olması sebebi ile onun vesilesiyle okuduğum bir kitap
Burada listeme dahil etmezdim bile ama ola ki çocuklarının karşısına okumaları için çıkarılan veliler olur ise diye belirtmek zorunda hissettim.
Çocuklarımın okuduğu neredeyse tüm kitapları okudum. Hangi dünyalarda gezindiklerini bilme ihtiyacı nedeni ile. Ama inanın ki bu kitap gibi sınıfında olmaması gerekene denk gelmedim.
Bir okurun da belirttiği gibi ne içerik olarak ne kurgu olarak ne de bütünlük olarak kesinlikle bir çocuğa uygun bir kitap değil. İnsanlar puanlamayı neye göre yapmış onu da anlamış değilim.
Ödev olması ve bir sorumluluk olmasına rağmen çocuğumu bu kitaptan muaf tuttum her sonucu göze alarak.
Naçizane bilgilerinize
Onu seviyordu. Öyleyse kendince bir sakıncası yoktu, yüreğini açabilirdi kıza. Sevmek ayıp değildi ya...
Samed Behrengi
Sayfa 29 - Gendaş Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevgi Masalı
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059641326
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aspendos Yayıncılık
Koç Ali bir uşaktır. Sayısız oyuncağa sahip olan şımarık Şah kızının uşağı…

Şah kızına büyük bir bağlılık duyar. Onun yanından bir an olsun ayrılmaz, emirlerini eksiksiz yerine getirir, o rahat uyusun diye kapısının önünde yatar.

Âşıktır Koç Ali. Şah kızını bütün masumiyetiyle içten içe sever. Bunda kötü bir şey olmadığına inanır. “Sevginin nesi kötü olabilir ki?” diye düşünür.

Bir gün ansızın kalbindeki sırrı açığa vuruverir ve hayatı değişir.

Fakat değişen yalnızca onun hayatı olmayacaktır. Çünkü dünyada ancak “Sevgi Masalı”nın derman olabileceği dertler vardır.

Kitabı okuyanlar 316 okur

  • Kübra Şengün
  • Yunus Emre Şavkılı
  • Şeri

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0