Son Yaprak

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.872
Gösterim
Adı:
Son Yaprak
Yazar:
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
141
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
The Last Leaf
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sentez Yayınları
144 syf.
İlk olarak, kesinlikle herkesin okumasının gerektiğini düşündüğüm bir kitap. İçinde kesit kesit, kısa kısa hikayelerden oluşmuş. İlk başta kitabın klasik bir 100 Temel Eser olduğunu düşünmüştüm. Ama okuduğum zaman farklı dünyalar, farklı kapılara giriş yaptım. Olayların başlangıçları, ve tabii ki bitişleri insanı hayrete düşürecek kadar şaşırtıcı. Sadece hikayelerin sonunda "keşke gerisinde ne olduğunu da öğrenebilseydik" diyorsunuz. Olayların nasıl bittiğini öğrendikten sonra -genellikle ailelerin- yaşamlarının nasıl olduğunu merak ettim. Sizinle etkilendiğim hikayeden kısa bir kesit paylaşarak, incelemeyi bitireceğim; Uzun sarı saçlı kadın, eşinin parasının az olduğunu bildiğinden, düşünüp taşındı. Ve binanın yanındaki kuaföre gitti. Saçlarını kestirdi, ve sattı. Kasabanın altını üstüne getirdi, ve sonunda aradığı hediyeyi aldı. Bir saat askılığı. O akşam eşi eve girdiğinde çok şaşırdı. Uzun bir sessizlikten sonra birbirlerine hediyelerini uzattılar. Adam, kadının uzun zamandır çok istediği mücevherli tokaları almıştı. "Olsun, saçım çabuk uzar canım" dedi, kadın. Kadının aldığı hediyeye eşinin karşılığı ise şu oldu: "Ben bu tokaları almak için ne yazık ki saatimi sattım." İkisi arasında kısa bir tebessüm oldu. "Birbirleri için en iyi hediyeyi almak isteyen harika bir çift"...
144 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Asıl adı William Sidney Porter olan ABD'li yazarımız O. Henry, şaşırtan sonların adamı olarak biliniyormuş camiada. Cidden de öyle imiş. 18 hikayenin hepsi de akıcı bir üslupta, espiri ile örülmüş, acı sonları bile olsa yüzde bir tebessüm bırakmakta. Özellikle esere adını veren "Son Yaprak" hikayesi harikaydı bana göre. Bu yazarı okumanızı tavsiye ederim.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İki kapak arasına sıkıştırılmış birinden güzel 15 farklı öykü. Vermek istediği mesajı açıkça okura hissetiren anlatımı anlaşılır klasik bir eser. O. Henry 'in yaklaşık 300 civarı öyküsünden sadece 15' ni içinde barındırmasına rağmen harika bir derleme olmuş. 20.yy 'ın kölelik, iç savaş ve yerli sorunlarını arka plana itip, kırsal kesim veya şehir insan tiplemeleri üzerine yazılmış. Her bir öykünün altında yatan derin anlamların yanında bazı öykü isimleri de dikkat çekici. (Müneccimler Armağanı, Doğru Yolu Seçiş, Evlilik El Kitabı gibi) Her kitap kurdunun okuması gereken bir kitap bence :)
144 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Kız saçlarını satar ve sevgilisi için saat hediye alır.sevgilisi de onun için saatini satar ve kenarları taşlarla süslü tarak alır.. hikayelerin sonları şaşırtıcı ve çok güzel...
144 syf.
·7/10
Kısa kısa öykülerden oluşan ve bu öykülerin sonunu tahmin edemeyeceğiniz bir kitap. Klasiklere girmişse okunması gerektiğini düşünüyorum. En güzel hikayelerinin son yaprak ve müneccimler armağanı olduğunu düşünüyorum. Toplumsal konular ele alınmış ve aile hayatlarından kesitler sunulmuş. Tavsiye ederim.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitapta tam 16 tane kısa hikaye bulunmaktadır ve hepsi farklı konularda hikayelerdir.Öncelikle kitaptaki her öyküye başlarken sonunda nolacak düşüncesi kitabı soluksuz okuma isteğine dönüşüyor.Ben değişik bir şekilde kitaptaki kısa hikayelerden çok yazarın bizzat kendi hikayesinden etkilendim.

William Sydney Porter(O.Henry) 1862'de Kuzey Carolina'da yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi.Küçük yaşta öksüz kaldı ve eğitimini yarım bıraktı.Bir süre bir eczanede çalışan yazar 1882'de Teksas'a gitti.Eczacı kalfalığı,muhasebecilik,harita ressamlığı gibi çeşitli işlerde uğraştı.
Teksas'ta evlendikten sonra bir kitabın illüstrasyon işine başlayan Henry,daha sonra bankada veznedarlık yaptığı dönemde mali suça karıştığı iddası ile karşılaştı.Aynı dönemde Houston Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Porter,hapse girmemek için Honduras'a kaçtı fakat karısının ölümü üzerine tekrar Amerika Birleşik Devletleri'ne geri döndü.
Beş yıl hapse mahkum olan O.Henry,kızı Margaret'in geçimine yardımcı olmak amacıyla kısa hikayeler yazmaya başladı.
Amerikan Edebiyatının en ünlü kısa hikaye yazarı olan O.Henry genellikle New York'ta yaşayan sıradan insanları konu alır.Hikayelerinde otobiyografik özellikler dikkat çeker.
144 syf.
Dikkat yorum spoiler içerir!

"Hayret ! Bütün gece devam eden yağmur ve şiddetli rüzgara rağmen, dalda bir tek yaprak kalmış. Yerden 5,6 metre yükseklikte, bir dala mucizevi olarak asılı kalmış..."
Evet bu hikaye çoğunuza tanıdık gelecek, bu hikayede çok ciddi hasta olan ve pencerenin önündeki sarmaşık yapraklarının tamamının döküldüğünde öleceğine inanan ,genç bir bayan ve bir de aşağı katta yaşayan , yaşlı yetenekli bir ressam var. Yağmurlu ve fırtınalı bir gün sonrası o ressam , zatüreden ölür ve kız sabah o kalan tek yaprağı görünce birden canlanır, iyileşeceğine inanmaya başlar ve gerçekten de durumu iyileşir ... Evet nasıl oldu da o son yaprak orada kaldı? Evet anladınız sebebini...

Sonra bir bildik hikaye daha size, birbirine delice aşık , ama çok yoksul bir karı koca. Evlilik yıldönümleri için kadın, o ipek gibi uzun güzel saçlarını keser satar , kocasının çok sevdiği saatine zincir almak için; kocası da karısına gümüş tarak, toka seti almak için ne yapar? Tabi ki tahmin ettiniz...

İşte okuduğum bu güzel kitapta bulunan tanıdık hikayelerin sahibi O. Henry.Gerçek adı William Sydney Porte ve genelde şaşırtan sonların adamı olarak biliniyormuş. Gerçekten her hikayesinin sonunda bir şaşkınlık yarattı bana da Çok akıcı, unutulmaz tasvir gücüne sahip bir anlatımı vardı hikayelerin...
144 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İlk önce şunu belirteyim ki öykü türüne pek aşina olmadığımdan dolayı okuyup anlamada birazcık sorun yaşadım. Ama sonları ilginç ve tebessüm ettiren çeşitli öykülerden oluşmuş kısa soluklu farklı ve hoş bir kitap.
144 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
O. Henry'nin farklı finalleriyle şaşırtan hikayelerinden oluşan "Son Yaprak," hemen hemen her yaştan okurun okuyabileceği keyifli bir eser. Her öykü, farklı sonu ile dikkat çekerken; ilerleyen hikayeler için bu durum, olumsuz etki doğurabiliyor. Hikayelerin giriş ve sonuç bölümüne odaklanıp; gelişme bölümünde sıkılabiliyorsunuz.
Yaşama sevincini anlatan "Son Yaprak",
gerçek sevgiyi hatırlatan "Müneccimler Armağanı",
değişmeyen huylarımızı aktaran "Harlem'de Bir Trajedi",
hayatın ve insanların mekanikliğini anlatan "Sarkaç",
en değişik finali ve dostluk üzerine olan "Yirmi Yıl Sonra",
zamane çocuklarının komedisini ta o dönemde yansıtan "Kızıl Reisin Fidyesi",
son olarak keyifli bir komedi öyküsü olan "El Falı"; kitapta beğendiğim öyküler...
128 syf.
·Beğendi·8/10
Günaydın dostlar bu sabah kalemiyle ve kendisiyle ilk kez tanıştığım(daha önce ismini hiç duymamıştım) O.Henry'nin Son Yaprak isimli öykü kitabının yorumuyla geldim. Evet yazarla tanışma kitabım oldu. Öykü okumayı çok sevdiğimi her fırsatta söylerim. Bu kitapta yer alan 14 öykünün hepsini çok sevdim. İnsan olan her yerde yaşanan duyguları öyle güzel aktarmış ki insan okurken mutlaka kendinden bir şeyler buluyor. Aşk, sevgi, dostluk, ihanet, kibir, mutluluk, hüzün, hastalık vb. tüm duygular sarıp sarmalıyor. Özellikle Noel Armağanı öyküsünü çok sevdim. Öykü seviyorsanız okuyun tavsiyemdir.
144 syf.
·Beğendi·10/10
İnsanlar umumiyetle aruz ettikleri şeylere inanırlar. Onları inandıkları şeylerden vazgeçirmek her zaman mümkün olmayabilir. O zaman onları inandıkları saçma şeylerden vazgeçeremezseniz, inandıkları şeyleri değiştirin.
Henüz on birinde, evinden ve annesinden uzakta, oyun oynamaya vakti olmayan bir kız, Girimm Masalları'ndan da mahrum yaşayabilir miydi?
"Beklemekten yoruldum. Düşünmekten yoruldum. Her şeyi bırakıp o zavallı yorgun yapraklardan biri gibi süzüle süzüle gitmek istiyorum."
Bir insan ne istediğini biliyorsa ve istediği bu şeyi elde edebiliyorsa,
kırk milyon doları olan bir adamdan ne farkı var?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Son Yaprak
Yazar:
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
141
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
The Last Leaf
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sentez Yayınları

Kitabı okuyanlar 395 okur

  • Nameless

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0